Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
jarní dekorace

Vertikální zahrada je stále populárnější způsob, jak dostat zeleň do interiéru. První pohled vás skutečně uchvátí. Tento přírodní designový prvek předčí leckteré umělecké dílo. Inspirujte se s námi, jak může vertikální zelená zeď vypadat u vás doma. 

Co je vertikální zahrada 

Vertikální zahrada je nový, originální a velmi efektní způsob pěstování rostlin. Pořízení vertikální zahrady vypadá komplikovaně, existuje ale mnoho způsobů, jak systém realizovat v každém exteriéru i interiéru. 

Estetický efekt je jen začátek. Živá zelená stěna pomáhá čistit a zvlhčovat vzduch. Ochlazuje přehřáté prostory, absorbuje hluk a má antistresové účinky.  Působí skutečně blahodárně pro vaše tělo i mysl.  

V závislosti na umístění vaší vertikální zahrady do bytu nebo exteriéru můžete volit různé způsoby jejího založení. Od jednoduché mřížky, přes poličky s květináči až po profesionální systémy nebo vlastnoručně vytvořené stěny. 

Vnitřní a venkovní vertikální zahrady 

Vertikální zahradu můžete pořídit do interiéru i exteriéru. Exteriérové vertikální zahrady známe již desítky let, dají se vytvořit jednoduše pomocí mřížky a popínavých rostlin. Můžete na ně ale využít i profesionální systémy. 

Interiérová vertikální zahrada je zelená stěna v různých provedeních a velikostech. Za vertikální zahradu můžeme pokládat i policový systém plný květináčů s rostlinami. Obvykle se ale jedná o profesionálně vytvořené moduly. 

Návod na vertikální zahradu: Krok za krokem 

Zaujal vás koncept živých stěn, ale nevíte, jak při jejich pořízení postupovat? Připravili jsme pro vás návod, jak založit vertikální zahradu.

  1. Vyberte stěnu, na kterou vertikální zahradu umístíte. 

  2. Určete velikost plochy, kterou bude zabírat rám. 

  3. Kupte nebo vytvořte rám, případně jiný systém. 

  4. Vyberte vhodné rostliny pro vaši stěnu. 

  5. Vyberte a zapojte zavlažovací systém. 

  6. Založte vhodné prostředí. 

  7. Zasaďte rostliny. 

Kam a pro koho se hodí vertikální zahrady 

Vertikální zahrada se hodí pro každého, kdo má rád zajímavý interiérový design, především pro milovníky zeleně. Její výhodou je bez debat i to, že se hodí do každého prostoru. 

Vertikální řešení zahrady využijete na malé zahradě i místo obrazu do obýváku. Můžete ji vytvořit ve velké kanceláři, v panelovém domě i na rodinné vile. Se zavedeným zavlažovacím systémem vertikální zahrada ani nevyžaduje příliš péče. 

Péče o vertikální zahradu 

Vertikální zahrada je živý organismus. Aby vypadala stále krásně a dařilo se jí, je třeba o ni pečovat. Náročnost péče se liší podle použitých rostlin i daného systému. Nestresujte se, když některé rostlinky uhynou, občas je třeba je vyměnit. 

Kromě pravidelného zalévání je vhodné jedenkrát za měsíc zařadit

  • Zastřihávání uschlých listů 
  • Odstranění uhynulých rostlin 
  • Postřik proti škůdcům (pokud je třeba) 
  • Čištění rostlin od prachu a jejich leštění 
  • Kontrola automatického zavlažovacího systému 
  • Kontrola substrátu a hnojení rostlin 

Vhodné rostliny do vertikální zahrady 

V první řadě naplánujte, jaké rostliny do vertikální zahrady zasadíte. Podle toho budete vybírat půdu, teplotu v místnosti i zavlažovací systém. Teoreticky se dá říct, že do interiérové vertikální zahrady se hodí všechny pokojovky, do exteriérové rostliny, které dobře zvládají i chlad. 

V interiéru se daří odrůdám jako je rododendron, fíkus, anthurium, dracena nebo epipremium. Na zahradu nebo balkon zvolte trvalky jako jsou levandule nebo brusinky. Do vertikální zahrady na balkoně se sezónně hodí také bylinky. 

Inspirace: Nejkrásnější vertikální zahrady do interiéru i exteriéru 

Připravili jsme pro vás výběr k inspiraci na zajímavá řešení vertikálních zahrad. Najdete v něm interiérová, exteriérová, profesionální i DIY řešení. 

Profesionální vertikální zahrada: Pěstební systémy 

Profesionální pěstební systémy jsou nejjednodušším řešením, jak získat vertikální zahradu v interiéru i exteriéru. Jedná se o jednotlivé moduly různých druhů a velikostí, které vedle sebe jednoduše poskládáte do velikosti své vysněné zelené zdi. 

Celá instalace je jednoduchá a panely jsou často vybavené zavlažovacím systémem, případně se dá dokoupit. Starost o rostliny tak bude téměř stejně jednoduchá, jako pořízení živé zdi.  

Vertikální zahrada na balkon 

Máte u bytu balkon a chybí vám zahrada? Na luxusní zahradu s bazénem na balkoně místo nenajdete, ale trochu zeleně si dopřát můžete! Přes léto do ní zasaďte bylinky, ať je máte vždy po ruce při vaření. 

Kromě profesionálního řešení si můžete na balkoně vytvořit vertikální zahradu i svépomocí. Oblíbeným řešením je kostra z palet, ze kterých můžete vytvořit i stylové posezení. Další kreativní verzí je mřížka, na kterou zavěsíte květináče a truhlíky. 

Vertikální pěstování v malé zahradě 

Na malé zahradě nebo dvorku za domem pravděpodobně nemáte moc místa a musíte se rozmyslet, zda dáte přednost příjemnému posezení nebo zeleni. Nebo nemusíte? Nezapomeňte využívat stěny! 

Stěny můžete využít na zavěšení zahradního náčiní i extra židlí k sezení, přidělat na ně poličky s květináči nebo rovnou vytvořit vertikální zahradu. Nejjednodušší řešení je využití břečťanu či jiných popínavých rostlin. 

Zimní zahrada se zelenou zdí 

Zimní zahrady jsou čím dál dostupnější a přestávají být výsadou nejbohatších z nás. Do zimní zahrady bez debat patří zeleň, díky které se nám zde příjemně relaxuje a dostaneme se o kousek blíž k přírodě.  

Proč ale zůstávat jen u květináčů, když můžeme mít zelenou rovnou celou stěnu? Při výběru rostlin berte v potaz, zda se jedná o celoroční zimní zahradu nebo ji využíváte spíš jako altán v teplých měsících. Podle toho můžete volit odolné trvalky nebo náročnější rostliny. 

DIY: Jak vyrobit vertikální zahradu z palet 

Toužíte po vertikální zahradě, ale profesionální řešení jsou moc drahá nebo jednoduše ráda tvoříte? Připravili jsme pro vás návod, jak vytvořit vertikální zahradu svépomocí

Vertikální zahrada z europalet vyjde jen na pár korun a působí velmi efektně. Její výroba vám nezabere moc času a osázení také není náročné. Perfektně se hodí na balkon, terasu nebo zahradu

Na paletovou zahradu potřebujete: 

  • Paletu/ Europaletu 
  • Roli černé netkané textilie 
  • Sponkovačku na dřevo 
  • Substrát 
  • Rostliny 

Postup: 

  1. Paletu nejdříve ošmirglujte a očistěte. 
  2. Odstraňte každou druhou laťku. U europalety dvě užší. 
  3. Nyní můžete paletu natřít. Použijte voděodolnou barvu. 
  4. Paletu postavte na bok spodní stranou směrem k sobě. 
  5. Každé dvě laťky proti sobě budou tvořit jeden truhlík. Celkem tedy budete mít šest truhlíků (uprostřed každé laťky je špalek, který je rozdělí na dvě).  
  6. Truhlíky vytvoříte pomocí černé netkané látky. Připravte si dvojitou vrstvu a přicvakněte pomocí sponkovačky po celém vnitřním obvodu.  
  7. Když máte pevně připevněné truhlíky, můžete do nich dát trochu substrátu a přesadit rostlinky.  

Patero při navrhování vertikální zahrady 

  1. V první řadě se rozhodněte, zda bude zahrada vnitřní nebo venkovní. 
  2. Výběr systému určí, jak jednoduchá nebo náročná bude péče o rostliny.
  3. Volte rostliny, které vyžadují stejnou vlhkost, teplotu a další podmínky. 
  4. Rostliny ve vyšších řadách jsou více vystaveny teplu a slunci.
  5. Nezapomeňte ošetřit zeď za vertikální zahradou.  

Líbil se vám náš dnešní článek o vertikálních zahradách? Využijte bezplatné registrace na serveru Westwing a nenechte si ujít další inspiraci ani naše exkluzivní nabídky pro ještě krásnější domov.