THE WESTWING COLLECTION DAYS: AŽ DO -50 % NA VÍCE NEŽ 1 000 PRODUKTŮ!

Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
Zimní zahrada inspirace

Zimní zahrada nám dovolí trávit čas blíž k přírodě i v chladnějším ročním období nebo při deštivých letních dnech. Její obliba neustále roste a pokud tento trend zaujal i vás, nechte se inspirovat našimi tipy na originální zařízení zimní zahrady. 

Zimní zahrada: Na co si dát pozor

Při výběru zimní zahrady se předně rozhodněte, k čemu a kdy ji budete využívat. Jinak bude vypadat zahrada, ve které plánujete trávit pouze jarní večery a jinak ta, ve které bez obav oslavíte i Vánoce. 

Zahrady na různá roční období se liší provedením a samozřejmě i výslednou cenou. Čím náročnější podmínky bude muset zahrada vydržet, tím výše její cenovka stoupne. Na druhou stranu ale může zastoupit plnohodnotnou místnost vašeho domu. 

U zahrady, která není v nejchladnějších měsících využívána je třeba myslet také na zeď domu, která s ní sousedí. Rozdílná teplota i vlhkost mohou nadělat neplechu v případě, že zeď není podmínkám uzpůsobena. Zahradu využívanou v zimě je zase potřeba vytápět.

Umístění zimní zahrady opět volte podle plánovaného využití zahrady. Jižní strana bude teplejší, severní naopak chladnější. Zimní zahrada na severní straně může sloužit jako dobrá izolace, není ovšem praktická například pro pěstování rostlin.

Zimní zahrada je ze dvou až tří stran prosklená. Při výběru nábytku a dalšího vybavení sáhněte po takových kouskách, které vypadají dobře ze všech stran. Vyhněte se tedy nevzhledným zádům. 

Jak pečovat o rostliny v zimě: Krok za krokem

Před samotnou péčí je třeba soustředit se na výběr rostlin, kterým se bude v zimní zahradě dařit. V případě sezónní zahrady je třeba vybrat skutečně odolné druhy, případně rostliny na zimu schovat.

U celoroční zahrady máte naopak mnohem širší výběr. Perfektně se bude dařit i exotičtějším druhům a palmám. Vzrostlé rostliny pak dodají zimní zahradě atmosféru džungle. Všudypřítomná zelená vytvoří ráj pro odpočinek.

Vhodné rostliny do zimní zahrady jsou například: 

 • Agáve
 • Citrus
 • Fíkus 
 • Ibišek
 • Mučenka
 • Orchideje
 • Banánovník
 • Myrta obecná
 • Sloní noha
 • Palmy

Každá z nich vyžaduje specifickou péči. Některé v létě nesnesou přímé slunce, jiné je třeba pravidelně kropit nebo hnojit. Existují rostliny, kterým v zimě prospívá chladnější prostředí, i ty, které potřebují teplo celoročně. 

Inspirace: Jak může vypadat zimní zahrada

Zimní zahrada může sloužit jen jako krytá terasa pro trochu chladnější dny, ale i jako plnohodnotná místnost, kterou rozšíříte svůj dům. Můžete také vybudovat zimní zahradu na balkoně nebo terase vašeho bytu. Sama se rozhodněte, k čemu bude sloužit ta vaše. Stane se z ní druhý obývák, jídelna, stylová pracovna nebo umělecký ateliér s perfektním světlem? 

Celoroční zimní zahrada

Celoroční zimní zahrada má oproti ostatním nezanedbatelnou výhodu. Dokonalá izolace zajistí možnost využívání v nejteplejších letních měsících i uprostřed zimy. S jejím pořízením ovšem souvisí i vyšší cena.

Celoroční zimní zahradu můžete využít jako plnohodnotnou místnost. Vytvořte v ní druhý obývák, jídelnu, nebo kancelář, ve které poroste produktivita. Když je zahrada správně postavená, můžete ji nechat i trvale otevřenou a prosklený prostor se tak stane například součástí obývacího pokoje.

Zimní zahrada na terase: 2 v 1

Zimní zahrada na terase je asi nejčastější řešení. V létě si užíváte pohodu na terase a usoudíte, že je škoda o prostor přes zimu přijít. Zimní zahrada se pak nabízí jako ideální řešení.

Aby mohla sloužit po celý rok, je ideální pořídit zimní zahradu, kterou lze co nejvíce otevřít. Vybavte ji potom jako klasickou terasu. Použijte zahradní nábytek i dekorace jako světelné řetězy a lucerničky.

Zimní zahrada na balkoně: Ideální řešení do malého bytu

Zimní zahrada na balkoně může být praktickým řešením pro zvětšení prostoru v malém obýváku. Ocitli jste se v situaci, kdy potřebujete pracovat z domova, v bytě není dostatek místa na samostatnou kancelář a v obýváku nemáte dostatek klidu?

Kancelář v zimní zahradě na balkoně může být perfektní řešení! Mezi její výhody jistě patří perfektní světlo a skutečnost, že přes balkon nikdo nikam nebude potřebovat chodit nebo zde něco hledat a vy budete mít dokonalý klid.

Okrasná zahrada v zimě: Vytvořte si doma tropy

Je okrasná zahrada vaším největším koníčkem a chloubou? Není důvod, proč byste se jí musela přes zimu vzdát, řešením je okrasná zimní zahrada. Rostliny, které vám dělají přes léto radost venku jednoduše přesuňte dovnitř.

Zimní zahrada může sloužit i jako skleník a teoreticky zde vytvoříte i tropické podmínky. Přes zimu se ale samozřejmě nebude dařit každé rostlině. Některým kromě tepla chybí také sluneční záření. Pěstovat zde můžete například krásný zázvor, kardamom nebo pomerančový jasmín.

Romantická zimní zahrada: Jako z pohádky

Chcete umocnit romantickou atmosféru zimní zahrady? Vybavte ji bílým nábytkem z kovu nebo ohýbaného dřeva. Krásně bude vypadat přiznaná patina. Na bílo natřete i okna. 

Pohádkový vzhled podpoří spíše tabulková okna než moderní velkoplošná skla. Pořiďte k nim jemné záclony a mnoho rostlin v zajímavých květináčích. Některé zavěste i od stropu. 

Tip: Můžete vlastnoručně vyrobit macramé závěsy na květináče.

Zimní zahrada s kamny: Nejútulnější místo jen pro vás

Pokud plánujete zimní zahradu využívat celoročně, přes zimu bude třeba jí vytopit. Stylovým řešením pak mohou být klasická kamna. Postavte vedle nich příjemné křeslo a dokonalý koutek na čtení i relax je na světě.

Jak podpořit útulnost a zároveň zachovat vzdušnost? Vsaďte na skandinávský styl. Použijte jednodušší vybavení a doplňte ho efektními textiliemi a aromatickými svíčkami. Nezapomeňte na příjemný pléd, do kterého se zabalíte při pozorování padajících vloček. 

Jak vyzdobit zimní zahradu

Při dekorování zimní zahrady vsaďte především na vzrostlé rostliny. Ty se hodí po celý rok a pro každé využití. Další dekorace se budou odvíjet od využití i od ročního období.

Jiné dekorace se hodí na letní měsíce, kdy chcete zimní zahradě dodat vzdušnost a využíváte ji například při zahradní párty. V zimě zase pravděpodobně toužíte spíše po útulné atmosféře. 

 • Stylové květináče podpoří krásu rostlin
 • Světelné řetězy se hodí na letní večery i na vánoční období
 • Záclony a závěsy přes léto pomohou stínit a přes zimu prostor zútulní
 • Houpací sítě a křesla jsou perfektní místo pro relax a vypadají skvěle
 • Závěsné květináče a macramé závěsy umocní kouzelný prostor
 • Konvičky a další zahradní vybavení mohou být i stylový doplněk
 • Svíčky a lucerny prostor provoní a do určité míry i zahřejí
 • Ratanové doplňky se hodí do přírodního i boho designu
 • Menší stolky se hodí na nevzrostlé rostliny
 • Koberec můžete volit i odolnější venkovní

Vyberte správné osvětlení na zimní zahradu

Osvětlení dodá zimní zahradě tu správnou atmosféru. Přestože jsou po celém obvodu okna, nezapomeňte, že v zimních měsících přichází noc brzy. 

Pořiďte proto takové osvětlení, které dodá dostatek světla, abyste mohli zimní zahradu pohodlně používat i večer. K vyšším stropům se hodí závěsná svítidla, u nižších volte raději stropní nebo nástěnná.

Atmosféru dolaďte pomocí stojacích lamp, luceren s LED světly i klasickými svíčkami a moderními světelnými řetězy. Můžete pořídit klasický se světýlky i trendy řetěz s velkými žárovkami.

Patero zásad při návrhu zimní zahrady

 1. Nejdříve se rozhodněte, v jakém období budete zahradu využívat.
 2. Umístění na zahradě volte především podle klimatických podmínek.
 3. Vybírejte nábytek a dekorace, které vypadají dobře ze všech stran.
 4. I přes velké množství oken je třeba myslet na dostatečné osvětlení.
 5. Vyberte rostliny, kterým se bude dařit ve vybraném typu zahrady.

Pomohl vám náš dnešní článek při plánování dokonalé zimní zahrady? Využijte bezplatnou registraci na serveru Westwing a už nikdy vám neuniknou naše tipy ani exkluzivní nabídky, díky kterým bude váš domov ještě krásnější.