Obrazy do obývacího pokoje

Umělecké dílo jako je fotografie nebo obrazy do obýváku doladí, zútulní a dodá mu osobitost. Jak vybrat takové, které se hodí do prostoru i stylu, je moderní a neomrzí se?

Inspirace na obrazy do obýváku

Vybrali jste správnou barvu zdí obývacího pokoje , jeho styl i zařízení a řešíte už jen poslední doplňky a dekorace? V tom případě si dejte záležet na výběru perfektního obrazu. Pokoji dodá jedinečnost a správný tvar a barvy dokáží kouzlit s prostorem i vaší náladou.

Jak vybrat obrazy do obýváku

Nejdůležitější rada, kterou vám při výběru perfektního obrazu do obýváku dáme je: vyberte si to, co se vám líbí. Umělecké dílo může být sebevíc stylové a oblíbené u ostatních, když ve vás ale nevyvolá radost nebo uvolňující relaxační pocit, do vašeho obýváku to pravděpodobně není správná volba.

Pro zjednodušení výběru se můžete držet několika aspektů:

 • Téma nebo styl obýváku
 • Inspirativní kousek
 • Velikost a tvar
 • Barva

Předem naplánujte velikost obrazu, který hledáte. Při kombinování více děl je pro většinu jednodušší jít od největšího obrazu po nejmenší. Jedno z děl pak může být inspirativním kouskem při výběru těch ostatních. Stejně tak ale můžete k inspiraci využít křeslo nebo vázu.

Investujte do jednoho většího díla, které vám bude dělat radost dlouhé roky a doplňte jej několika menšími obrázky. U těch je praktické koupit rovnou set, skvěle se hodí na kratší stěnu nebo na poličku.

Rám pomůže zdůraznit styl v jakém ladíte celý prostor. Do moderních minimalistický pokojů se hodí jednoduchý, hladký rám, naopak v uvolněném boho nebo vintage obývák vynikne zdobený rám.

Jak vybrat barvu obrazu do obýváku

Nejjednodušší způsob, jak vybrat správný obraz je podle stylu celého obýváku. Vyberte takový, který se hodí k barvám zdí i k nábytku, který již máte. Nesoustřeďte se pouze na barvu zdi, na kterou obřaz pověsíte.

Černo-bílá je sázka na jistotu, hodí se do všech stylů a ke všem barvám. Ve většině případů je lepší vyhnout se zářivým neonovým tónům, mohou ale vypadat skvěle v jinak naprosto neutrálním pokoji. V případě, že zvolíte výraznou barvu, která se v místnosti jinde neobjevuje, zakomponujte ji do dvou obrazů. Dáte tím najevo, že nejde o omyl.

TIP! Trendy pro rok 2021: barvy do obývacího pokoje

Kde správně umístit obraz v obýváku

Obraz můžete v obýváku pověsit v podstatě kdekoliv. Prostor na sedačkou je nejčastější volbou pro hlavní a největší dílo. Vyhněte se pouze zdi se vzorem. Obecná pravidla, která při plánování pomohou:

 • Obraz by měl být v šířce maximálně dvou třetin sedačky
 • Konec rámu by měl být alespoň 15 centimetrů nad nábytkem
 • Menší obrázky seskupujte do galerií podle stylu nebo autora
 • Berte v potaz šířku i výšku zdí, aby byl prostor vyplněný

Díky bezplatné registraci na Westwing budete mít u nás nepřetržitou dávku zboží v jednotlivých stylech.

7 inspirací obrazů na stěnu do obýváku

Jaké jsou momentálně největší trendy v obrazech? Dlouhodobě se na předních příčkách drží abstraktní díla, velmi oblíbené jsou ale například živé obrazy nebo portréty.

1. Moderní obrazy

Moderní obraz může vyjadřovat řadu stylů, tentokrát ale máme na mysli plátna plná geometrických tvarů. Ty se objevují v interiéru i na kobercích, dekorativních polštářích nebo nádobí.

2. Živé obrazy

Slyšeli jste již o živých obrazech? Pokojové rostliny se hodí do každého prostoru, a nejen když na ně není místo, přijdou vhod právě živé obrazy. Jejich údržba není náročná a zaujmou opravdu každého.

3. Sada obrazů na jedné stěně

Jedno dílo rozdělené na více pláten nebo sada obrazů, které k sobě barevně a stylově pasují? I to je jeden z trendů. Sady pořídíte v různých velikostech, nejoblíbenější jsou ale tři kousky.

4. Velká abstraktní díla

Velké obrazy, které okamžitě zaujmou se skvěle hodí především do otevřeného obývacího pokoje. Jejich obliba stále roste a v módě jsou nadčasové abstraktní motivy a rozpité přírodní barvy.

5. Jednoduché minimalistické linie obrazů

Černé linie na bílém pozadí inspirované umělci jako je Picasso a Matisse využívají sílu dramatického kontrastu. Hodí se do minimalistického i maximalistického interiéru a vybírat můžete jak klasická díla, tak originální portréty a figury vytvořené jedním tahem.

6. Portréty

Portréty se neobjevují jen v minimalistickém provedení, naopak velmi oblíbené jsou barevné a detailnější kousky. Obklopit se tvářemi dodá pocit tepla a důvěrnosti, nevadí ani když jsou neznámé.

7. Rostliny

Živé obrazy nejsou jediným způsobem, jak do místnosti dodat přírodu a život. Oblíbeným motivem obrazů i tapet na celé zdi jsou různé květiny a zajímavé listy rostlin, například oblíbené monstery.

Patero při výběru obrazu do obývacího pokoje

 1. Probouzí ve vás radost a umocňuje pocit odpočinku.
 2. Nejjednodušší je držet se stylu v celém obýváku.
 3. Váš vkus je důležitější než aktuální trend.
 4. Odstíny kopírují barvy zdí a vybavení.
 5. Kombinujte různé velikosti a tvary.

Mohlo by vás také zajímat:

Pomohl vám dnešní článek s výběrem perfektního obrazu do vašeho obývacího pokoje? Využijte bezplatnou registraci na Westwing a nenechte si ujít naše exkluzivní nabídky, díky kterým bude váš domov ještě krásnější!