Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
barvy do obyvaciho pokoje

Do obýváku se hodí desítky různých barev. Každá ale může mít specifický účinek na vaši náladu i na samotný prostor. Některé barvy prostor zvětší a umocní pocit čistoty, jiné ho naopak zmenší nebo zútulní. Jak vymalovat obývací pokoj?

Jaké barvy se hodí do obývacího pokoje

Barva stěn v obývacím pokoji podpoří styl, kterým je vybavený. V obýváku obvykle trávíte čas odpočinkem, dobře si proto rozmyslete použití příliš výrazných až rušivých barev. Bílá může být sázka na jistotu, hodí se v podstatě ke všemu.

Podobně fungují i další jemné, snadno kombinovatelné barvy. Nebo naopak vyberte výraznější odstín, který udá směr celému pokoji. Jaké barvy patří mezi ty nejoblíbenější?

Zelená barva

Zelená barva uklidňuje a výborně doplňuje přírodní tóny dřeva. Je osvěžující a jemná zároveň, a prostor oživí stejně jako pokojová rostlina. Tlumená zelená barva je alternativou pro ty, koho nebaví neutrální tóny.

Šedá barva

Šedá barva je elegantní a dokáže prostor zvětšit. Patří mezi neutrální barvy, ale je zajímavější než bílá. Slouží jako skvělý podklad pod umělecká díla a vyniknou na ní barevné tóny doplňků a dekorací. Hodí se do moderního pokoje i do obýváku ve vintage stylu.

Modrá barva

Modrá barva obýváku dodá uklidňující pocit bezpečí. Můžete použít širokou škálu odstínů, všechny skvěle ladí k neutrální hnědé a krémové barvě. Modrá vynikne s dřevěnou podlahou a masivním nábytkem. Působí stejně čistě a uspořádaně jako bílá.

Béžová barva

Béžová je báječnou neutrální volbou. Koresponduje s minimalistickým, například severským stylem. Jednoduchý odstín nechá vyniknout různé materiály a textury, i proto se hodí k oblíbenému boho stylu.

Tmavá barva

Tmavá barva jako je černá vyžaduje odvahu, ale obývák díky ní bude vypadat dramaticky a zaujme na první pohled. Hodí se do moderního prostoru i k luxusním stylům jako glam. Světlý nábytek na tmavém pozadí přímo září.

Trendy v barvách pro rok 2024

Jaké barvy do obývacího pokoje budou trendem roku 2024?

 • Různé odstíny zelené: šedozelená, listová, namodralá zelená
 • Hravé pastelové barvy: limetková, žlutá a modrá
 • Akcenty žluté, červené i oranžové
 • Neutrální šedá a béžová

TIP! Veri Peri: Pantone barva je tady!

Jak na výběr správné barvy do obýváku

Při plánování barev do obývacího pokoje je vhodné začít s barevným schématem. Aby ve výsledku vše ladilo, zařaďte opravdu všechny barvy – od zdí, přes nábytek, až po doplňky a výrazné tóny dekorací, které chcete nechat vyniknout.

TIP! Interiérové barvy roku: tipy a inspirace

 • Barevné schéma vybírejte přímo v daném prostoru a porovnejte jej v různých denních dobách a s přírodním i umělým osvětlením.
 • Rozmyslete si, k čemu obývák využíváte, v jaké době zde trávíte čas a jakou chcete podpořit atmosféru. Do obývacího pokoje v paneláku, který slouží zároveň jako ložnice nebo pracovna se hodí spíše jednodušší, uklidňující barvy.
 • Tmavé barvy vypadají dobře pouze v pokoji s dostatkem denního světla. Do světlého prostoru se hodí také safírově modrá nebo smaragdová.
 • Prostor s nedostatkem světla můžete zesvětlit zářivou barvou jako je okrová, žlutá nebo světle zelená.
 • Teplé barvy dodají útulnost. Zemité tóny jako hořčičná, hnědá a rezavá vypadají dobře v každém světle. Výrazně červenou a oranžovou ale nepoužívejte jako dominantní barvu, mohou z vás čerpat energii.
 • Studené barvy jako světle modrá, jemná fialová nebo šedá mají uklidňující účinky. Mohou ale působit studeně, nezapomeňte na svíčky a deky pro zahřátí.
 • Světlé barvy opticky zvětšují. Princip funguje i v architektuře, proto do menších pokojů vybírejte barvy jako bílá, krémová a béžová. Jemné barvy zdí doplňte výraznějšími tóny nábytku a dekorací.
 • Tmavé barvy jako námořnická modř, švestková, tmavě šedá nebo dokonce černá se zase hodí do velkých místností. Jistější je natřít pouze jednu výraznou zeď a zbytek nechat v neutrálních tónech.

Výhody bílé barvy do obýváku

Proč je bílá barva v obývacím pokoji stále jedna z nejoblíbenějších? Nikdy vás neomrzí, ani nevyjde z módy a hodí se ke každému stylu. Navíc pokoji dodává potřebné světlo a opticky ho zvětší.

Bílé zdi jsou perfektním základem i v případě, že rádi obměňujete dekorace a barevné tóny v místnost. Jestli ale toužíte po změně, i nejsvětlejší odstín šedé nebo béžové barvy pokoj osvěží.

Další tipy na vymalování obývacího pokoje

Určité barevné kombinace fungují do jednotlivých stylů. Skandinávskému stylu sedí teplé, přírodní tóny, minimalistickému obýváku zase monochromatická černo-bílá paleta. Inspirujte se ověřenými barevnými schématy, které najdete například na Pinterestu.

Pravidlo 60-30-10 vám pomůže naplánovat poměr barev. 60 % pokoje bude v dominantní barvě, 30 % v sekundární a pouhých 10 % připadne na výrazné akcenty. Dominantní a sekundární barvu vyberte takovou, ve které se cítíte stoprocentně příjemně.

Řešíte specifický úkol, jako jak vymalovat obývák s šedou sedačkou nebo s komodou z tmavého dřeva? Při tvorbě barevného schématu pracujte s daným materiálem ve správném úhlu. Způsob, jakým na předmět doléhá světlo určí, jak bude výsledná barva ve skutečnosti vypadat.

Pomohly vám naše tipy s výběrem nové barvy do obývacího pokoje? Využijte bezplatné registrace na Westwing

Obývací pokoje v 6 stylech a jejich barvy

Ke každému stylu se hodí určité barvy. Které barvy se vybrat do obývacího pokoje ve skandinávském, moderním nebo třeba rustikálním stylu?

1. Barvy v obýváku ve skandinávském stylu

Do skandinávského obývacího pokoje nejlépe fungují jemné, přírodní a neutrální odstíny. Na zdi se hodí bílá i světlé tóny šedé nebo béžové, případně další pastelové barvy. Trendem v dekoracích je podzimní oranžová, hořčičná, tmavě zelená, světle modrá a starorůžová.

2. Moderní barvy do obýváku

Moderní obývací pokoj vyžaduje prostor a světlo. To opět podpoříte neutrální jemnou barvou jako je bílá, béžová a světle šedá. Skvěle bude vypadat jedna výraznější zeď, zvolit můžete i vzorovanou tapetu. V minimalistickém pokoji se ale držte opravdu jednoduchých vzorů a barev.

3. Barevné varianty ve stylu boho

Boho styl má mnoho společného se skandinávským, je ale uvolněnější a plný dekorací, často ručně vytvořených nebo vintage. Na zdi se hodí jemné zemité barvy jako světle hnědá, béžová nebo tlumená modrá a zelená.

4. Barvy pro industriální obývací pokoj

Do industriální stylu se hodí materiály jako kov, beton, masivní dřevo nebo cihly. Jejich barvy využijete i na zdi a doplňky.

5. Retro obývací pokoj

Retro styl je pro změnu plný zářivých barev. Žlutá, oranžová, hnědá, modrá i červená se vyskytují na zdech i nábytku.

TIP! V našem článku najdete jak si zařídit obývací pokoj v retro stylu

6. Barvy v rustikálním obýváku

Teplé zemité barvy využijete v rustikálním stylu. Béžová, hnědá, zelená a červená jsou barevné schéma, se kterým nešlápnete vedle.

TIP! V našem článku najdete jak si zařídit obývací pokoj v rustikálním stylu

Patero správného výběru barvy do obýváku

 • Vždy si barvu přineste do pokoje a nastavte ji tak, jak na ní bude dopadat světlo.
 • Barva pokoje ovlivní atmosféru a náladu. Rozmyslete si, k čemu pokoj využíváte.
 • Jednotlivé styl mají ověřené kombinace barev, musíte se v nich ale cítit příjemně.
 • Výraznější tóny je lepší volit pouze na doplňky, jinak se vám mohou omrzet.
 • Při malování a vybavování se držte  poměru 60-30-10.

Pomohly vám naše tipy s výběrem nové barvy do obývacího pokoje? Využijte bezplatné registrace na Westwing a nenechte si ujít inspiraci a naše exkluzivní nabídky, díky kterým bude váš domov ještě krásnější!

Mohlo by vás také zajímat: