Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
Obývací pokoj v rustikálním stylu

Jste již přesycení moderními vzhledy, studenými pokoji a neosobními místnostmi? Potřebujete do života, a hlavně do domova, dostat trochu něhy, pohodlí, přírody a útulna? Pak věříme, že rustikální obývák je to pravé pro vás a pro vaše smýšlení. Dodá vše zmíněné. Útulnost z něj přímo čiší. Pohladí na těle i na duši. A v zimních měsících se nebude cítit jako ve tmě, protože rustikální styl miluje světlo.

Rustikální obývák: 6 našich nejkrásnějších inspirací

Pokud už máte pokoj zařízen v nějakém duchu, ale i tak toužíte po trochu toho venkova a rustikálním duchu, můžete styly spolu zkombinovat. Někdy stačí jen dekorace, drobný prvek nebo malá změna a propojení je na světě. Rustikální styl si velmi dobře rozumí s jinými prvky. Inspirace je všude. Stačí si třeba přečíst naše nápady.

1. Rustikální obývák a Boho styl

Boho styl je velmi uvolněný a vzdušný. Možná se může tato kombinace zdát nepřijatelná, ale sami si to vyzkoušejte. Zachovejte bílou barvu, živé rostliny, plédy a přehozy.

Doplňte je dřevěným nábytkem a ze stropu zavěste pohodlnou houpačku pro dospělé. Boho styl je o pohodlnosti, rustika o přírodě. Zkombinujte to a máte vystaráno.

2. Velmi podobné styly – skandinávský a rustikální

Velmi podobné styly se přímo nabízejí k jejich kombinaci. Skandinávský styl je o osvětlení a přírodě. Zaměřuje se na funkčnost a jednoduchost. Vybavte pokoj světlým nábytkem ze dřeva.

Zaměřte se opět na bílou a krémovou barvu. Jako dekorace vyberte svícny, tkané doplňky, přes sedací soupravu přehoďte pletenou deku. Zaměřte se spíše na jednoduché tvary a linie. Kůže a kožešina pokoj jen ještě více zútulní.

TIP! Přečtěte si také článek na zařízení obývacího pokoje ve skandinávském stylu

3. Rustikální styl v malém obývacím pokoji

V malém prostoru si musíte dobře rozmyslet co kam postavit. Jaký nábytek zvolit a nepřehnat to s dekoracemi. Prostor musíte 100 % využít, ale zároveň jej nezahltit. Chce to hodně světla a použít můžete i zrcadlo. Sedací soupravu umístěte ke zdi. Volte přírodní materiály doplňků v podobě koberce, váz a textilu.

Konferenční stůl by mohl mít tak potřebný úložný prostor. Co zkusit starou truhlu, upravit a zmenšit prádelník nebo komodu? Zkombinujte několik světlých barev, ale nic křiklavého. Tón v tónu. Nábytek volte dřevěný a nejlépe multifunkční.

TIP! Přečtěte si také Jak zařídit malý obývací pokoj

4. Obývací pokoj je zároveň ložnicí a vše v rustikálním stylu

Často se tak děje v garsonkách anebo naopak v otevřených apartmánech. Rustikální styl je přírodní, lehký, nadčasový. Místnost nijak nezahlcuje, naopak ji udržuje světlou a prostornou. Jednotlivé kusy nábytku slouží multifunkčně.

Třeba konferenční stolek může být použit jako odkládací prostor na kávu přes den, posezení během oslavy a v noci si na něj přichystáte budík. To samé platí se sedací soupravou. Rozhodně z materiálů volte dřevo, len, bavlnu. Klidně i na pohled neopracovaný nábytek dodá potřebnou dávku romantiky.

5. Tmavě vymalované zdi v rustikálním obýváku

Primární barvou je bílá a její příbuzné odstíny. Všechny krémové a světlé tóny jsou povoleny a preferovány. V rustikálním obýváku se vyhýbáme křiklavým barvám a vzorům. Spíše myslíme na to, aby vše vypadlo čistě a přírodně.

Jenže co když nejste zastánce bílé zdi, ale naopak milujete tmavé stěny? Je nějaké řešení? Běžně je to v tomto stylu zakázáno, ale existují výjimky. Můžete tmavě vymalovat, pokud to sladíte se světlým nábytkem a ostatní dekorace, textilie a kusy nábytku budete volit v jemných tónech. I v přírodě se najde černá.

6. Světlý rustikální obývák

Přesně tak by měl rustikální obývák vypadat. Dostatek prostoru, světla a lehkosti. Můžete kombinovat dřevo s dalšími materiály – třeba se sklem nebo kovem. Ale umírněně, ať nesklouznete do jiného stylu, třeba moderny. Velké sedací soupravy, nezakrytá okna pouštějící hodně přirozeného světla a bílá barva všude kolem.

Deky a přehozy vyrobené z přírodních materiálů nijak nenarušují vzhled pokoje. Z pokoje dýchá útulno a pohodlí. A taky trocha nostalgie. Rozhodně zapomeňte na lesk, lakovaný nábytek a kovové nádobí. Bát se však nemusíte květinových vzorů a hnědé barvy.

Pokud chcete originální dekorace a jednotlivé vybavení, zaregistrujte se bezplatně na Westwing

Jak vyzdobit rustikální obývák?

Rustikální styl vychází z přírody. Je hodně podobný venkovskému. I on miluje dekorace, které pokoj dotvoří. Takže se nebojte využít takových objektů jako jsou parohy, ratanové koše, různě velké deky z vlny a lnu, vázy s květinovým vzorem, kožená křeslo s oprýskaným vzhledem, krb či jeho imitace, světlo svíček a osvětlení se zaoblenými hranami a žárovkou se žlutým či bílým světle. Nic nezkazíte také svícny.

Oživte zeď v rustikálním obývacím pokoji

Na zeď můžete umístit obrazy krajin, dřevěné plastiky, sušené ikebany a aranžmá, vyřezávané ploché sošky zvířat anebo ji ponechat volnou. Dobře se bude vyjímat i kožešina. Klidně i ta umělá. V tomto případě náhražka nevadí, pokud je to proti vaší etice, mít mrtvé zvíře ve svém domově.

Rozhodně nezapomeňte na dostatek květin, které přináší živý prvek přírody.

Jaký nábytek zvolit do rustikálního obývacího pokoje?

Možná už jste sami pochopili, že do rustikálního pokoje zkrátka patří co možná nejvíce prvků přírody, která je všude kolem nás. Snaží se ji přenést i dovnitř. Takže zapomeňte na levný plastový nábytek a kupte stůl z masivu, police vytvořte z neopracovaných prken a jako konferenční stolek můžete využít starou oprýskanou truhlu nebo lodní kufr. Vše doplňte vlněnými a lněnými dekami, polštářky a jiným textilem.

Nábytek pouze v přírodním tónu, vyvarujte se lakům a barevným nátěrům. Co se týká tvarů mohou být jednotlivé desky opracované anebo ponechané v surovém stavu.

Nejčastěji kladené otázky ohledně rustikálního stylu

5 hlavních prvků rustikálního obýváku

Pokud chcete přinést i do svého domova nádech rustiky a láká vás tento vzhled, je nutné dodržet 5 základních pravidel, a i vy se budete moci těšit z vlastního rustikálního obývacího pokoje. Hlavní body jsou:

  1. Pokud to jde volte bílou barvu a světlé odstíny ostatních přírodních barev. Někdy se používá i hnědá
  2. Nábytek vždy dřevěný
  3. Nebojte se pokoj ozvláštnit vintage a retro prvky, Mnohé dekorace najdete právě u nás na Westwing
  4. Textil vždy z vlnu, lnu a merina. Opět tedy v čisté přírodní barvě
  5. Do pokoje vneste spoustu světla. Zkombinujte stojací a stropní osvětlení

Po přečtení našeho manuálu už víte, jak na to. Jak svůj pokoj zabydlet, aby vám přinesl tíženou pohodu, klid a uvolnění. Protože o tom rustikální styl je. Nyní už je na vás, co všechno musíte vyrobit či sehnat, abyste to dotáhli do konce.

Mohlo by vás také zajímat:

Pokud hledáte originální dekorace a jednotlivé vybavení, zaregistrujte se bezplatně na Westwing. Tak vám už neunikne žádný aktuální kousek.