Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
retro obývací pokoj 44

Retro nábytek se vrací do módy! Při zařizování obývacího pokoje si můžete perfektně vyhrát s barvami, tvary i materiály, které styl minulého století nabízí. Jak pojmout retro obývák, aby působilo moderně?

Jaké rysy jsou charakteristické pro retro obývák?

Nábytek a dekorace v retro stylu jsou inspirované dobou okolo 50. a 60. let minulého století. Používají se různé barvy i materiály, retro kousky ale často poznáte na první pohled. Hlavní charakteristiky retro stylu:

 • Jednoduché a čisté linie
 • Nábytek na nožkách
 • Barevné čalounění
 • Výrazné doplňky
 • Výrazné barvy
 • Pevný plast

Kombinujte materiály, nebojte se barev a geometrických vzorů a vsaďte na zajímavé dekorace. Mezi nejoblíbenější barvy patří červená, modrá, žlutá a oranžová. Pro jednodušší, modernější verzi vyberte jen jednu nebo dvě a nechte je opravdu vyniknout.

Rozdíl mezi retro a vintage obývákem

Rozdíl mezi retro a vintage stylem je jednoduchý – vintage styl obývacího pokoje využívá autentický nábytek a dekorace z minulého století. Obvykle také zahrnuje širší období, přibližně od 20. let minulého století.

Retro styl se pouze inspiruje dobou okolo poloviny minulého století. Neznamená to, že autentické kusy nábytku nemůžete využit, naopak, renovovaný retro nábytek je čím dál oblíbenější. Zároveň ale seženete mnoho napodobenin, které vám pomohou interiér doladit.

7 inspirací pro perfektní retro obývák

Jak vybavit obývák, aby byl moderní, zajímavý a zároveň odrážel retro styl?

1. Retro obývák v tlumených barvách

Retro styl bývá charakterizován výraznými barvami, nemusí to tak ale být. Líbí se vám tvary a materiály retro nábytku, barvám ale neholdujete? Obývák vybavte dřevěným nábytkem a čalounění i dekorace nechte v tlumených tónech.

Skvěle bude vypadat světle šedá sedačka nebo černo-bílý vzor. Doplňky pak vybírejte opět černé, šedé a bílé nebo v různých odstínech modré. Pokud se přeci jen rozhodnete výraznější barvy vyzkoušet, začněte například s dekou nebo polštářky na gauč, které můžete vždy vyměnit.

2. Retro obývák plný geometrických vzorů

Vsaďte na geometrické tvary. Využijte je na celé sedačce nebo jen na polštářku, na koberci i na celé zdi. Tvary můžete kombinovat a kopírovat po celém pokoji.

Oblíbené retro paterny jsou tečky, prolínající se kruhy i různé trojúhelníky, čtverce a kosočtverce. Pro minimalističtější vzhled volte jednoduchou, klidně černo-bílou kombinaci, pro odvážnější retro obývák vsaďte na kombinaci tří i více různých barev.

3. Moderní retro obývák s hořčicově žlutou

Hořčicově žlutou najdete v široké škále stylů od rustikálního až po skandinávský a retro není výjimkou. Výrazná, ale nerušící barva se perfektně hodí ke dřevu, možná právě proto v retro stylu tak funguje.

Použijte ji na křeslo, které se stane centrem obývacího pokoje, a opakujte na dekoracích. Stačí v menším množství pro dodání žlutého akcentu a propojení stylu celého pokoje.

4. Kombinace retro a skandinávského stylu

Skandinávský styl obýváku patří již několik let k těm nejoblíbenějším. Kombinuje v sobě jednoduchost, funkčnost a útulnost. Navíc je snadno kombinovatelný s ostatními styly, retro nevyjímaje!

Retro styl do severského obývacího pokoje zapadá jednoduchými tvary lesklého dřeva, i kontrastním čalouněním nebo grafickými vzory. Jednoduše vybavený pokoj s neutrálními barvami a minimalistickým nábytkem doplňte jen pár zajímavými kousky v retro stylu.

5. Minimalistický retro obývák

Minimalismus máme spojený s jednoduchostí, retro styl naopak s hravostí. Jak je tedy možné tyto dva styly propojit?

Podobně jako u kombinace skandi a retro nechte základ minimalistický a doplňte jej jen pár kousky pro ozvláštnění. Perfektně se budou hodin výrobky z pevného barevného plastu, ať už jde o židle, konferenční stolek nebo designové osvětlení.

6. Retro jídelna v obývacím pokoji

Když si představíte americké retro, co se vám vybaví? Kovové cedule, americká auta, rock’n’roll a ikonické restaurace, takzvané diners. Máte propojený obývací pokoj s kuchyní a jídelnou? Retro styl můžete využít i v nich!

Pořiďte barevné židle nebo rovnou výraznou kožnou lavici a postavte je k jednoduchému, lesklému stolu. Výsledek bude dokonalý s kovovou visací lampou, plechovou cedulí na zdi i stylovým příborníkem na nožkách.

7. Světlý obývací pokoj v retro stylu

Trápí vás menší obývací pokoj a potřebujete ho opticky zvětšit? Vsaďte na světlé barvy, méně věcí a styl dejte najevo tvary a materiály nábytku a vybavení.

Bílá je jedna z nejoblíbenějších barev na zdi obývacího pokoje. Vynikne u ní sedací souprava s jemně šedým čalouněním i průsvitné designové lampy. Moderní retro může mít opravdu mnoho podob.

Jak vybrat nábytek a dekorace do retro obývacího pokoje

Bez jakého vybavení se v retro obýváku neobejdete?

 • Sedací souprava by měla být na dřevěných nebo kovových nožičkách. Může být i kožená, nejčastěji je ale čalouněná ve výraznějších barvách.
 • Komoda, opět vyvýšená, s několika oddíly a zaoblenými tvary.
 • Konferenční stolek vybírejte vzdušný, na nožkách a zaoblený.
 • Retro rádia se dají sehnat i s moderními funkcemi jako je přehrávání přes USB nebo Bluetooth.
 • Hodiny patří do každého obýváku. Ty v retro stylu budou velké, výrazné a barevné.
 • Obrazy zvolte buď abstraktní s geometrickými vzory nebo s dobovým pop artem.
 • Světla i lampy mohou mít výrazná stínidla. Kovová nebo plastová, v různých tvarech i barvách.

5 zásad: Patero pro zařizování obýváku v retro stylu

 1. Kombinujte leštěné dřevo s látkou nebo kovem.
 2. Retro můžete kombinovat s jednoduššími styly.
 3. Vhodný je nábytek na kuželovitých nohách.
 4. Dekorace vybírejte s geometrickými vzory.
 5. Nebojte se výrazných barev.

Díky registraci do klubu Westwing, která je bez poplatku, už nikdy nezmeškáte naše exkluzivní nabídky, díky které váš domov rozkvete a bude ještě krásnější.