Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
Vintage obývací pokoj

Chcete vintage obývací pokoj dotáhnou k jedinečnosti? Pak jej vybavte starým nábytkem, který doplníte moderními prvky a unikátní vzhled je na světě. Nevíte, o co přesně jde a jakých zásad se držet? Pak se inspirujte naším článkem.

Styly bydlení se neustále prolínají. Někdo je mění tak často, že má sklep plný vybavení v daném duchu a dekorace neustále vybaluje z krabic. Myslíme, že to není ta správná cesta. Člověk by si měl domov zařídit tak, aby mu v něm bylo příjemně a neměl potřebu jej přetvářet. Jedině pak se s prostorem z totožní a pojmenuje ho domov.

Retro nebo vintage obývací pokoj – jaký je rozdíl?

Tak jako je v oblibě minimalismus, je i odsuzován. A pro ty na druhém břehu je zase přitažlivý vintage nebo i retro styl obýváku. Někteří nepoznají rozdíl. Velkým a zcela zásadním rozdílem je ve stáří dekorací a nábytku. Retro styl je pouze imitací. Odkazuje na doby dávno minulé a nechává se inspirovat minulým desetiletím. Vintage styl je ovšem ten, který pracuje se starými věcmi. Nejlépe s takovými, na kterých je vidět zub času. Protože čím je daná věc opotřebovanější, tím lépe. Popraskaná kůže na pohovce, nerovnosti na dřevě či zabarvení materiálu. Občas se nedokonalosti i uměle dodělávají.

Pohybovat se v minulosti může být pro lidi uspokojivé. Dodává to pocit ukotvenosti a pevných zásad. Termín starožitnost se používá i pro nábytek ve vintage stylu, ale jde o špatné označení. Starožitností se daná věc stává při stáří 100 let a více. U Vintage jde o kusy vyrobené ve 20. století mezi lety 1920–1980.

TIP! Pokud se vám líbí více obývací pokoj v retro stylu, tak si přečtěte tento článek

Sloučení desetiletí: vintage styl v obývacím pokoji

Pokud chcete obývací pokoj v domácím duchu, pak jej zařiďte vintage. Mohlo by se zdát, že stačí posbírat starý nábytek po babičce, ale tak jednoduché to zase není. Vintage je symbolem kvality. Pokoj tedy vybavte stále pěknými kusy, na kterých je znát jeho stáří. Komody a skřínky mohou být lehce oprýskané, ale nejsou rozviklané. Kůže, dřevo, kámen je svatou trojicí při výběru materiálu. Co se týká barev nebojte se zvolit zlatou nebo i cínovou barvu, která doplní jinak pokoj v přírodních tónech.

Můžete také kombinovat styly. Skvěle spolu hraje vintage a venkovské prvky. Velké sedací soupravy, historické dekorace. I to zapadá. Pokoj oživte květinovými vzory. Buď pomocí tapet, textilií jako jsou přehozy a ubrusy anebo samotným nábytkem. Pěkné pohodlné křeslo plné květin se bude vyjímat.  Art deco je vítáno stejně jako moderní styl. Zcela zavrhnutým je pak minimalismus, protože vintage je jeho pravým opakem. Koho tedy nudí prázdný pokoj, bude ze starého vzhledu nadšen.

Jaké barvy a materiály využít pro vintage obývací pokoj

Vše, co najdete ve starých filmech a fotografiích můžete přenést i do svého domova. Tapety se vzory, pruhy, nápisy. Co se týká materiálu, volte spíše přírodní s různými nedokonalostmi. Dřevo, kámen, mramor a kov.  V barvách ale buďte střídmí. Nesmí to vypadat jako na poušti. Takže volte neutrální tóny, které doplníte cínovou, měděnou a zlatou.

Další barvy, které se hodí použít na zdi nebo je dodat na dekoracích:

TIP! Přečtěte si více o trendových barvách v obývacím pokoji pro rok 2021.

Tipy, jak sladit obývací pokoj ve stylu vintage

Nábytek může mít mnoho tvarů. Vše je povoleno, hranatý, zaoblený nebo kulatý. Mějte na paměti, že je ho v pokoji více. V místnosti je i spoustu světel a dekorací. Nezapomínejte na textil, který je nedílnou součástí.

Již víme, že lze vycházet z venkovského stylu. Jaké kousky zakomponovat, aby byl výsledek dokonalý?

 • K venkovu neodmyslitelně patří houpací křeslo na zápraží. Vy si jej postavte vedle stolku naproti televize anebo z něj vytvořte čtecí koutek
 • V obývacím pokoji se hodí mít pořádný úložný prostor. A ten vám přinese skutečně prostorná komoda. Snažte se z ní udělat dominantu pokoje anebo druhou v pořadí. Můžete ji použít na výstavu dekorací
 • Lampy jsou ústředním prvkem. Snažte se sehnat nějakou dobovou a do ní zašroubujte žárovku s viditelným vláknem. Čím více stolních a nástěnných lamp, tím lépe
 • Prošívané nebo křídlové křeslo jistě nezklamou

Textil a dekorace v obývacím pokoji ve stylu vintage

Co se týká záclon, závěsů a ubrusů ani nemyslete na to, že je vynecháte. To zkrátka nelze. Jak jinak zanesete ten podstatný kus romantiky, který je nutné na navození atmosféry? Pokuste se okno zakrýt záclonou nebo aspoň na boky stáhněte závěsy s velkou mašlí.

Oblíbené dekorace jsou i sádrové figurky, popelníky, těžítka a obrazy všech velikostí v mohutných rámech. Na sedací soupravě se pak povalují polštáře a deky. Klidně vystavte i rodinné fotografie a upomínkové předměty z cest.

Koberec do vintage obýváku

Na zemi své místo najde kusový koberec. Zvolte ten s nízkým vlasem a zajímavým vzorem. Líbí se vám perské koberce? I ty jsou povoleny. Nechte však dostatek prostoru na zviditelnění podlahy. Ta je nejčastěji z parket a dřevo či jeho imitací. Důležité je najít ve zdobení interiéru umírněnost a řád. Nic se nemá přehánět.

 1. Nábytek zvolte v jednotném duchu

  Chcete ten se zaoblenými hranami? Pak si hranatý nechte do ložnice. Nechcete, aby pokoj vypadal jako smetiště.
 2. Kombinujte styly a materiály.

  Chcete, aby obývací pokoj působil svěže i přes to, že je zde mnoho nábytku a dekorací? Třeba Konferenční stolek s dřevěnýma nohama ale skleněnou deskou.
 3. Vylaďte pokoj k dokonalosti pomocí dek a dekorací.

  Ale pozor, ať nepůsobí spíše jako výprodej či bleší trh.
 4. Zvolte si dominantu pokoje a té se držte.

  Máte rozměrné křeslo sametového vzhledu? Pak k němu postavte jednodušší stolek.
 5. Vneste do domu život.

  Pokojové rostliny ve skleněných či keramických květináčích dodají toužebný šmrnc a punc noblesy.

Upcycling: Výhody vintage obýváku

Stále nejste rozhodnutí, zda do vintage jít? Pak si přečtěte toto:

 • Ekologie – Jde o trendy styl, protože spoustu věcí máte ihned k dispozici. Je šetrný k přírodě, nepotřebuje další materiál na výrobu nábytku
 • Jedinečnost – Některé kusy nábytku pochází ze sériové výroby. Proto jsou skutečně jedinečné a víte, že sousedův byt nevypadá stejně
 • Finance – Nemusíte kupovat nový nábytek. Stačí prohlédnout sklep, půdu anebo zajít na bleší trh a do bazaru. Vintage kousky pořídíte „za pár babek”

Vintage nábytek a obývací pokoj zařízený v tomto duchu se rozhodně drží těchto kritérií:

 • Staré kousky jsou nejlepší, doplňte je moderními dekoracemi a máte vkusný pokoj jak z 60. Let
 • Méně je více, takže pokuste se to nepřehnat s leskem a textilem
 • Světlo musí zářit ze všech stran, rozdělte pokoj do zón a do každé umístěte vhodnou lampu
 • Držte se neutrálních barev, které lze projasnit měděnou nebo i zlatou
 • Zdi rozjasněte vzorovanou tapetou

Díky registraci do klubu Westwing, která je bez poplatku, už nikdy nezmeškáte naše exkluzivní nabídky, díky které váš domov rozkvete a bude ještě krásnější.