Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
zlata barva v interieru

Nechybí vám trochu odvahy a chcete se vrhnout do sestavení neotřelého interiéru, který zaujme na první pohled? Pak by se zlatá barva v interiéru mohla stát tou pravou volbou pro vás. Jak zapojit zlatou barvu v domácnosti? Přinášíme vám 7 skvělých inspirací.  

Co symbolizuje zlatá barva?  

Barva zlata patří mezi opravdu netradiční a zajímavé volby. Při hledání jejího významu a symboliky se dostáváme do pravého středu a dokonalosti, kterou zlatá barva představuje. Jedná se o barvu plnou života, štěstí a radostné zářivosti.  

Také si ji spojujeme s bohatstvím a honosností, která může působit trochu nadřazeně. V interiéru však působí velmi elegantním dojmem.  

Dále bývá spojována s vlastnostmi, jako jsou šlechetnost, velkorysost nebo idealismus. O zlaté barvě se říká, že nás svou pozitivní energií vyživuje, takže rozhodně stojí za to zakomponovat ji také do interiéru vašeho bydlení. Jenže jak na to? Prozradíme vám na následujících řádcích.  

Zlatá barva v interiéru  

Možná si říkáte, že použití zlaté barvy v interiéru nepatří zrovna mezi ty nejlehčí úkoly. Do určité míry je tento předpoklad správný, se zlatou barvou se to jednoduše nesmí přehánět. Patří mezi velmi výrazné a neobvyklé varianty, ale v přiměřené míře vypadá opravdu skvěle.  

Jaký styl se hodí ke zlaté barvě?  

Svou výstředností zlatá barva zaujme na první pohled. Odvážnější povahy si troufnou i do zlaté výmalby, střídmější lidé se budou držet více při zemi a v barvě drahého kovu zvolí pouze doplňky, dekorace a další maličkosti. 

Pro potěšení všech tu máme jednu dobrou zprávu: Zlatá barva se hodí k široké škále interiérových stylů. Posuďte sami.  

  1. Glamour styl – milujete jemné pastelové barvy, samet a lesk domova? Pak spojte elegantní nábytek v jemných barvách a zaměřte se na několik jednoduchých detailů v lesklé zlaté barvě. Jistě nešlápněte vedle.  
  1. Retro styl – také v retro stylu krásně vynikne třpytivý tón zlaté. Do interiéru s robustním nábytkem a zajímavými tvary zvolte spíše tmavý odstín, který se k retro stylu hodí nejvíce. 
  1. Stará zlatá klasika – historické knihy a elegantní nábytek přímo vybízí ke kombinaci se zlatem. Aby prostor nepůsobil příliš zámeckým stylem, zakomponujte do něj stylové barvy krémových a béžových odstínů.  
  1. Elegantní styl s nádechem moderny – moderní barva šampaňského s nádechem do růžova je ideální varinatnou pro milovníky romantických a útulných interiérů. Co takhle zvolit ložnici ve starorůžové barvě a zlatou dekoraci nad postelí? 

Zlatá barva na zeď  

Pokud nechcete zůstávat pouze u zlatých dekorací a doplňků, můžete ji využít k nátěru stěny. V tomto případě je však zapotřebí mimořádné opatrnosti a vkusu, aby prostor nepůsobil laciným dojmem. Vrhnout se do zlaté výmalby v celém pokoji tedy není to pravé, ale co takový elegantní pruh či jiný efekt? 

1/ Zlatá barva nad postelí 

Ladíte ložnici do zlatých odstínů? Pak se bude zlatá barva na stěnu hodit nad dominantou celé místnosti  – postelí. Zvolte obdélník kopírující čelo postele nebo vymalujte stěnu, u které se postel nachází. 

2/ Pruhová výmalba zlatou barvou 

Skvěle vypadají také svislé pruhy. Ty můžete použít například v obýváku nebo prostorné kuchyni. S jejich počtem to však nepřehánějte a raději se držte jednoho nebo dvou pruhů na stěně.  

3/ Geometrie v lesklých tónech 

Milovníci rovných linií a tvarů ocení kousek geometrie i na zdi. Co takhle zajímavý obrazec složený ze čtverců nebo kružnic na bílém pozadí?  

Barevné kombinace se zlatou barvou 

Některé barevné kombinace s lesklou barvou drahého kovu vyniknou více než ostatní. Takto výraznou barvu je navíc potřeba zneutralizovat více obvyklým tónem. Vyzkoušejte například kombinaci zlaté a: 

7 stylových inspirací  

Zlatou barvu v interiéru lze využít do nejrůznějších místností. Nechte se inspirovat třpytivou variantou koupelny, ložnice i obýváku. V jedné domácnosti však doporučujeme zvolit pouze jednu nebo maximálně dvě místnosti se zlatými prvky.  

Koupelna se zlatými doplňky 

Především do tmavých koupelen v antracitové či černé barvě se hodí oživení v podobě zlatých doplňků. Nebojte se sáhnout po pozlacených držácích na ručníky, kosmetických taštičkách či jiných maličkostech.  

Stylová kuchyně ve zlaté 

Jemná kuchyně ve světlém dřevu s bílým mramorem snese trochu té zlaté elegance. Vytvořte si své kuchyňské království v čistě ženském stylu a připravte své rodině skvělý oběd či večeři v příjemném prostředí.  

Prostorný a vzdušný obývací pokoj se zlatými prvky

V obývacím pokoji se se zlatou můžete skutečně vyřádit. Nástěnné dekorace slaďte s konferenčním stolem a jeho zlatou konstrukcí. Skvěle také vypadá dominantní lampa ve tvaru oblouku. Díky dostatku přirozeného světla celý prostor dýchá a vy se v něm budete cítit prostě skvěle. 

Ložnice se smaragdově zelenou 

V barevných trendech ložnic na předních příčkách najdeme sytě zelenou v barvě lesa, která se stala oblíbenou pro svůj klid a eleganci. Právě k ní přirozeně sedne zlatavý odstín, který lze využít pro nástěnné zrcadlo, hodiny nebo třeba polštářové povlaky.  

Pokoj pro hosty jako na zámku 

V podobném stylu jako ložnici můžete také vybavit pokoj pro hosty. Zlatá barva na ně bude působit osvěžujícím a příjemným dojmem. Možná si dokonce budou připadat jako v luxusním hotelu nebo na zámku. 

Propojený obývák s kuchyní 

Obrovské prostorné obývací pokoje s jídelním koutem a kuchyní se staly již standardem moderního bydlení. Takto prostorná místnost vám tedy nabízí mnoho možností, kam umístit zlatou barvu a přitom to s ní nepřehnat. Do obývací části přidejte křeslo s pozlacenými nohami a v kuchyni zase nainstalujte úchytky ve stejném odstínu a vytvoříte nádherný a propojený prostor s příjemnou atmosférou.  

Pracovna ve zlatém stylu

Pracujete z domu a vaše kancelář se nachází přímo u vás doma? Pak můžete využít zlatých doplňků i v pracovně. Masivní nábytek v nejrůznějších dekorech krásně doplní obraz se zlatým nádechem a pohovka s přehozem v podobném tónu. 

5 kroků, jak na interiér ve zlaté barvě 

Už jsme vás přesvědčili, že se opravdu není potřeba obávat  této odvážné barvy v interiéru? Pojďme si tedy naposledy shrnout, jak na interiér v barvě zlata.  

  1. Milujete specifický interiérový styl? Zkuste do něj zakomponovat zlatou barvu, která vás svou přizpůsobivostí mile překvapí. 
  1. Zvolte některý z odstínů zlaté barvy, kterých existuje hned několik. Také je vhodné pouvažovat o matné či lesklé variantě.  
  1. Zneutralizujte prostor méně výrazným odstínem. Nabízí se syté i jemné tóny barev.  
  1. Se zlatou v interiéru se to nesmí přehánět. Stačí několik detailů, pruh na stěnu nebo doplňky nábytku.  
  1. Nebojte se pustit do této barevné kombinace v jakékoliv místnosti v domácnosti. V každé z nich si najde své místo.  

Zajímá vás jiná barevná kombinace v interiéru a další tipy? Pak se registrujte zdarma na našem serveru Westwing a žádná novinka vám již neunikne.