Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
zluta barva v interieru

Rozhodli jste se využít barvu energie a radosti v interiéru, ale tápete, jak na to? Žlutá barva se stala v minulé sezóně opravdu oblíbenou volbou, která rozzáří každý interiér. Jak zakomponovat žlutou do nejrůznějších místností, ale zároveň to s ní příliš nepřehnat? Nechte se inspirovat našimi tipy. 

Je žlutá barva vhodná do interiéru: Význam  

Jistě se najdou lidé, kteří vás budou od využití žluté barvy v interiéru zrazovat, protože se jedná o velmi nápadnou až výstražnou barvu, která jistě nezůstane bez povšimnutí. Nenechte se však zvyklat, protože žlutá v interiéru působí opravdu skvěle. Možná neuvěříte, dokud sami nevyzkoušíte, jak skvěle vypadá, a proto vám nabízíme pohled nanečisto do nejrůznějších interiérů se žlutou barvou.  

Žlutá barva v nás evokuje samé dobré pocity, jako jsou radost, energie a nadšení. Jedná se o jednu z pozitivních barev, která nás zalije příjemnou atmosférou. Většinou ji máme spojenou se slunečními paprsky, proto se vám bude líbit především v zimě, když na nás všude čeká akorát tma a chlad. Žlutá barva také slouží jako výstraha, proto je dobré příliš to s ní nepřehánět. 

Jak kombinovat žlutou barvu? 

Jelikož se jedná o výraznou barvu plnou života, je vhodné do kombinace se žlutou volit jemnější a klidnější odstíny barev. Skvěle vypadá například s tmavě i světle šedou barvou nebo námořnickou modrou. Spojením těchto barev vytvoříte opravdu moderní interiér, který zaujme.  

Pro odvážnější povahy se však hodí také kombinace žluté a červené barvy, která může působit divoce. V určité míře však vytváří skvělý kontrast a uzemnit lze například tmavým nábytkem nebo černými doplňky. 

Žlutá barva na zeď: Jaký odstín zvolit? 

Žlutou považujeme za jednu ze základních barev a jak už to tak bývá, i zde najdeme hned celou řadu nejrůznějších odstínů. Od jemně citronové se přesouváme k výrazné žluté až po hořčicové odstíny.  

Pokud chcete žlutou barvou obohatit stěny vašeho domu, zvolte nejprve odstín dle vašich preferencí. Zkuste si představit kompletní design místnosti i s nábytkem a doplňky tak, aby žlutá barva podtrhovala prostor, ale zároveň vše ladilo jako celek.  

Nezapomeňte také na nejrůznější varianty vnitřní malby, které lze využít. Nemusíte se nutně pustit do nátěru všech stěn žlutou barvou. Využít lze také pouze pruhy, geometrické tvary nebo nátěr jedné až dvou stěn a zbytek vymalovat odlišnou barvou. 

Inspirace: žlutá barva v interiéru  

Opírejte se o vlastní vkus a cítění. Vy budete ve svém domově nadále žít a mělo by se vám tam rozhodně líbit. Využití žluté barvy v interiéru vám jistě zajistí příval pozitivní energie a úsměv na tváři.  

Žlutá barva v obývacím pokoji  

V obývacím pokoji většinou trávíme příjemné chvíle s rodinou a přáteli, odpočíváme a relaxujeme. Podtrhněte příjemnou atmosféru pokoje žlutou barvou a ve vybraném odstínu sáhněte například po výrazných dominantách prostoru. Pro takové účely skvěle poslouží pohovka nebo výrazné křeslo a několik doplňků na stěně v podobě žlutých rámečků a dekorací. Skvělá je kombinace s šedou barvou ve skandinávském stylu.  

Žlutá barva v ložnici  

Ložnice by měla navozovat klidnou atmosféru a vybízet k odpočinku. Proto se do ní hodí především tmavší odstíny žluté barvy, jako je například hořčicová, která nepůsobí tak výrazným dojmem. 

Žlutá barva v ložnici  

Na stěnu umístěte žlutý pruh a zbytek místnosti vyplňte žlutými dekoracemi pro dotvoření interiéru. Krásné jsou žluté květináče na rostliny a koberce před postel. Vsadit také můžete na kvalitní povlečení a plédy.  

Žlutá barva v kuchyni nebo jídelně  

Kuchyně či jídelna přestavuje ideální volbu pro žlutý interiér. Rozzářit kuchyni můžete pomocí kvalitního nádobí, prostírání a dalšími doplňky. Pro kuchyňské a jídelní prostory se také v poslední době hojně využívá betonová stěrka, která v kombinaci se žlutou barvou vypadá opravdu moderně.  

Dětský pokoj ve žluté barvě   

Kde jinde vnést trochu života do domova než v dětském pokoji? Podpořte radostnou náladu vašich dětí touto energickou barvou. Navíc se jedná o neutrální barvu, kterou lze využít ať máte doma holčičku či chlapečka.  

TIP! Kouzelná inspirace: Dekorace na zeď do dětského pokoje

Dětský pokoj nabízí více možností barevných kombinací a pestrobarevnost je zde spíše vítána. Na zeď umístěte barevná zvířátka a jiné doplňky a na zem položte zářivý koberec. Jako dominantu celého prostoru využijte dětské teepee, do kterého se vaše děti rádi schovají při svých hrách.  

Jaký nábytek a doplňky zvolit do interiéru? 

Jak kombinovat žlutou barvu s nábytkem a jinými doplňky? Některé kousky, jako jsou sedačka, koberec či závěsné křeslo, lze pořídit přímo v krásné žluté barvě. Ostatní nábytek a úložné prostory budete pravděpodobně volit v jiné barvě. 

Obecně platí, že když používáme v interiéru tak výraznou barvu, jakou je žlutá, měli bychom zbytek prostoru spíše zneutralizovat. Skvěle vám k tomuto účelu poslouží dřevěný nábytek v tmavších odstínech. Krásně také vypadají železné prvky nebo kombinace s betonem.  

Doplňky pak můžete jemně kombinovat a dotvořit tak celý interiér. Použijte tu a tam nějaký ten žlutý doplněk v podobě polštáře, nástěnné dekorace nebo květináče a zbytek zase zvolte v neutrálních barvách. Nebojte se ani kombinace s černými doplňky, které poskytnou prostor pro vyniknutí zářivé žluté.  

Shrnutí: 5 tipů, jak na žlutou barvu v interiéru 

Žlutá barva může působit v interiéru poměrně agresivně. Pokud to s ní však nebudete přehánět, jedná se o skvělou volbu plnou života a energie. Zkuste se držet následujících rad: 

  1. Nebojte se experimentovat a zvolit žlutou výmalbu vašeho interiéru. 
  1. Snažte se celý prostor představit i se všemi ostatními komponenty, jako je nábytek nebo doplňky. Případně si místnost zkuste nakreslit na papír či vymodelovat v některém z interiérových programů. 
  1. Vyberte si vhodný odstín dle vašich preferencí.  
  1. Se žlutou by se to nemělo přehánět. Zkuste zakomponovat do interiéru jednu dominantu ve zvoleném odstínu a zbytek dotvořit doplňky. 
  1. Ke žluté se skvěle hodí šedá, černá, červená nebo tmavě modrá barva.  

A jak postupovat dále? Zaregistrujte se na našem portálu Westwing a získejte další dávku inspirace a osvědčených tipů zcela zdarma.  

Mohlo by vás také zajímat: