Koberce

Koberce

Sdílet

Najdete nás v
Chcete se dozvědět více? Přečtěte si našeho rádce

Koberce Rádce Westwing

Studené nohy v zimě nebudou mít od nynějška už žádnou šanci - koberec udrží teplo domova a ještě zútulní prostor. Velké koberce s krásnými vzory nebo výraznými barvami přinesou například do obývacího pokoje úžasnou atmosféru. Na chodbě to může být úzký běhoun. Kdo nechce hned po ránu pocítit jako první dotek chladno podlahy, může si dát do ložnice nadýchaný koberec s dlouhým chlupem vedle postele.

Koberce si nepořizujeme vždy proto, abychom zakryli nevzhlednou podlahu nebo se chránili před chladem. Měkké povrchy používáme zvláště ve velkých nebo vysokých prostorách na ztlumení zvuku a zpříjemnění pocitu. Kromě toho mohou koberce sloužit také k předělení zón v pokojích a rozhodně vypadají pěkně. Krásné inspirace týkající se koberců a interiérového designu najdete v magazínu Westwing. V našich tematických prodejních kampaních najdete všechny druhy od nejmenších až po velké.

Kobercová podlaha

Kobercová podlaha: Vzpomínky na bezútěšné a špinavé koberce, které jste kdysi měli, jsou už dávno pryč. Kdo se rozhodne pro kobercovou podlahu, nebude hledat jen módní, ale také měkkou podlahovou krytinu, po které se vám bude krásně chodit.

Koberce pro krásný vzhled pokoje

Vzhledem k tomu, že takový koberec obvykle pokrývá celou místnost, má obrovský vliv na celkový pocit z prostoru a celkový vzhled, proto byste měli vybírat barvy a vzory velmi důkladně! Nepořizujte si příliš nápadné a zneklidňující vzory a výrazné barvy, protože jejich neklid se přenáší do místnosti, která pak bude působit nepříjemně.

Současné koberce se často vyrábějí v jemných přírodních barvách: písková ‒ béžová, šeď ‒  kamenná nebo savana ‒ hnědá místo červené, modré nebo dokonce oranžové! Moderní je znovu černá barva, ale to může správně fungovat jen ve světlých, prostorných a moderně zařízených pokojích.

Orientální koberce

Krásné ornamenty a vzrušující zbarvení orientálních koberců prodchnou váš domov. Tyto koberce jsou obvykle pojmenovány podle místa svého původu nebo vzniku ‒ orientální koberce často pocházejí z Pákistánu, Afghánistánu nebo Íránu.

Ale nejede jen o název koberců, které lze přiřadit k určitému regionu nebo původu, ale i jednotlivé ornamenty a vzory používané na kobercích jsou typické pro určité oblasti! Orientální koberec je nádhernou ozdobou a díky své velikosti a opulentnosti působí v obývacím pokoji fantasticky.

Kelim

Kelim je tradiční koberec kočovníků. Kořeny tohoto tkaného koberce jsou podobně jako u orientálních koberců, v Íránu, v oblasti Kavkazu a v Afghánistánu. Zde ženy již po staletí vyráběly ručně tyto pevné tkaniny, které mohou být použity jako jezdecká sedla, dekorace na zeď, sedací koberce nebo podlahové krytiny.

Dlouhé, vysoké, krátké, chlupaté…

Chlup je tvořen přízí a je na povrchu koberce. Délka chlupu se měří délkou vláken od nosného materiálu ke špičce vláken. Pokud je délka menší než 1,5 centimetru, je označován jako koberec s krátkým chlupem.

Kromě toho se rozlišuje mezi koberci s vysokým chlupem ‒ když je délka vláken mezi 1,5 a 5 cm ‒ a s dlouhým chlupem, je-li délka nad 5 centimetrů.

Umění tkát

Koberce jsou stále ruční prací ‒ způsob výroby určuje vzhled a cenu.

Tkané: Tato technika je asi nejjednodušší a také nejstarší při výrobě koberců. Zde jsou dva systémy nití ‒ útek a osnova ‒ které se kolmo proplétají, takže vzor se objeví na obou stranách.

Vázané: Vázané koberce tvoří uzlíky z nití, které jsou napojeny v řetízcích. Tyto nitě jsou vázané uzel vedle uzlu a po celé šířce koberce. Čím více uzlíků je navázáno, tím větší je hustota uzlů na centimetr čtvereční a tím cennější a jemnější je koberec.

Různé pokoje ‒ různé koberce

Každý pokoj bytu by měly být vybaven kobercem, ať už z optických nebo praktických důvodů. V koupelně míváme koberec nebo případně koupelnové předložky, nejen aby byla chladná dlažba útulnější a pohodlnější, ale protože koberce v koupelnách jsou i velmi praktické.

Vystoupíte-li z teplé vany nebo sprchového koutu nohama místo na chladné dlaždice přímo do načechrané měkké koupelnové předložky, je to skutečně mnohem příjemnější pocit.

Podobné je to i s kobercem v ložnici ‒ po příjemné noci se nechceme vzbudit do studené reality, ale spíše si hýčkat nohy v příjemném teple koberce. V místnostech s vysokou návštěvností, jako jsou haly nebo chodby, se perfektně uplatní běhouny. Díky svému protáhlému tvaru se ideálně hodí do mnoha půdorysů těchto místností a zachycují nečistoty a špínu, takže si je nenosíme do bytu.

Samozřejmě, že běhoun by měl mít ty správné vlastnosti, tedy například by na něm neměly být vidět skvrny a měl by být robustní. Zejména v obývacím pokoji je koberec téměř nepostradatelný ‒ pozitivně ovlivňuje útulnost, atmosféru a celkový vzhled místnosti.

Pro dětské pokoje jsou koberce velmi důležité, protože děti tráví většinu času hrou na podlaze. Díky kobercům si nehrají na holé podlaze a jsou chráněny proti případným pádům.

Retro koberec

Barvy a velikosti hrají u výběru koberce rozhodující roli. Koberce mohou být decentní a nenápadné, ale také dynamické a hodně výrazné. Jako další možnost máme pro vás úžasný tip: retro koberec. Styl 50. a 60. let byl charakteristický jasnými a výraznými barvami, neobvyklými geometrickými vzory a pop artem.

Grafický tisk Marilyn Monroe od Andy Warhola je typickým znakem barevnosti a výrazu tohoto období. S koberci v retro stylu můžete mít kousek z toho období také u vás doma! Barevné vzory a motivy mohou ozdobit i váš koberec! Krásný je rovněž kontrastní mix vzorů v černé a bílé: vypadá funky, ale je přeci jen o něco zdrženlivější.

Čištění koberců

Většinu skvrn a nečistot na kobercích lze odstranit vlažnou vodou a šamponem nebo mýdlem. Před čištěním si ale pečlivě přečtěte informace o tom, jak máte o koberec pečovat ‒ jinak se může stát, že použijete špatný prostředek.

V každém případě je potřeba koberec důkladně vyčistit každé dva roky ‒ můžete ho dát do čistírny koberců. Při běžném čištění byste měli koberec vysát, a tak odstranit hrubé nečistoty a špínu.

Koberce jsou opět v módě ‒ a můžete si vybrat z úžasného množství! Zkuste ale někdy nové koberce z přírodních materiálů, jako je sisal, bambus nebo kokos. Díky novému zpracování předčí moderní syntetické koberce a ohromí i funkcí a designem!

Velikosti a tvary

Obdélníkové koberce a běhouny jsou nejběžnější koberce. Ale i jiné druhy koberců z bavlny, s nízkým chlupem, s dlouhým chlupem i kožešinové mohou přispět k příjemnému bydlení. Nábytek může vyniknout i díky kobercům v neobvyklých tvarech. Kulaté, tvarované jako hvězda nebo také pro děti ve tvaru zvířat mohou být ozdobou vaší podlahy. Velikost by měla vždy odpovídat prostoru a koberec by se měl pokud možno hodit k nábytku. Hnědé, šedé, béžové, ale překvapit mohou i v křiklavých barvách, jako je zelená, oranžová nebo fialová.