Jak vyčistit skvrny na koberci

Krásný doplněk, navíc hřeje a celkově přináší útulný pocit v domácnosti. Rádi jej využíváme v ložnici nebo třeba v obývacím pokoji. Všichni však víme, že s kobercem se pojí i určité nevýhody. Ty znají především alergici, protože právě v koberci se usazuje množství prachu a také je ideálním prostředím pro roztoče. Celý proces je trošku složitější, ale s pár tipy se dá čištění zvládnout poměrně rychle a jednoduše. Pokud se tedy chcete vyhnout předraženým firmám a speciálním strojům, čtěte dále a získáte cenné rady, jak správně vyčistit koberec

Co na čištění koberců 

Když se tedy řekne čištění, jistě vás hned napadne voda. To však nemusí být vždy spásná myšlenka.  Ne každý materiál koberce totiž snese vodu. Také se může stát, že byste tímto způsobem připravili ideální prostředí pro vznik plísně, a to rozhodně nechcete. Některé typy koberců také mívají například dřevěný podklad. V tom případě vám radíme, ať vám s čištěním pomohou profesionálové.  

Nejlepší domácí prostředky pro čištění koberců 

Pokud fandíte spíše přírodním látkám, můžete využít toho, co nám radili naše babičky. Ať už věříte nebo nevěříte na babské rady, zkuste se alespoň inspirovat. Za zkoušku nic nedáte a ve finále můžete alespoň ušetřit a vyměnit drahé přípravky za běžně dostupné suroviny.

Prášek do pečiva pro čištění koberců 

Jednou z takových běžně dostupných a zároveň levných surovin je i prášek do pečiva. Jedná se o podobný postup jako u chemického suchého čištění koberců. Stačí prášek nechat působit několik hodin a následně důkladně vysát. Podobným způsobem můžete použít i obyčejnou kuchyňskou sůl. Opět necháme působit a vysajeme. 

Smetana na šlehání

Další zajímavou babskou radou je i použití smetany ke šlehání. Ano, myslíme to vážně. Smetanu vyšlehejte, natřete na koberec a nechte zaschnout. Poté vysajte. A nevěřili byste tomu, ale i kysané zelí se dá využít k čištění koberce. Slijte z něj vodu a poházejte ho rovnoměrně po koberci. Nechte opět působit a následně vyluxujte. Zelí na sebe naváže špínu. Nevýhodou je ale nepříjemný odér, který však po nějaké době vyprchá.  

Vzpomínáte si ještě na éru klepání koberců a klepače v okolí každého domu? Koberec jednoduše vytáhnete na čerstvý vzduch a nezapomínejte jej klepat z rubu. Tím zajistíte neporušení vláken a vyženete ven přebytečný prach. Pokud jste však alergičtí na prach, tuto metodu raději nezkoušejte… 

A pokud tento článek čtete v zimním období, kdy za oknem padá sníh, využijte to! Ideální je na koberec nasypat sníh v tenké vrstvě, pomocí smetáčku rozetřít. Nyní jen vyčkáte, než se uvolní špína, kterou následně stíráte hadříkem. 

Čištění koberců: 3 nejběžnější metody 

1. Mokré čištění koberců

Účinné však nemusí být pouze výše zmiňované mokré čištění. Skvělých výsledků dosáhnete také s čištěním suchým. To se již ale neobejde bez speciálního vysavače a prášku. Tento prášek je potřeba nechat působit dostatečně dlouhou dobu, která je vždy uvedena v přiloženém návodu. Následující proces je jednoduchý. Koberec vysajete a dále se jen kocháte, jak opět září novotou. 

2. Suché čištění koberců

Suché čištění navíc přináší mnoho výhod. Například tu, že se dá opakovat poměrně často i u přírodních a citlivějších materiálů. Vždy však raději vyzkoušejte chemický prášek na méně viditelném místě, abyste se ujistili, že se nijak nezmění například barva vlákna.

3. Celoplošné čištění koberců

Třetí metoda je ta na profesionální úrovni. Jedná se o celoplošné čištění koberců, které by se mělo provádět v pravidelných časových intervalech, a to minimálně 1x za rok. Ještě častěji by se toto čištění mělo provádět v zatěžovanějších prostorech.  

Krok za krokem: Jak vyčistit koberec 

A pokud už se nemůžete dočkat, až váš koberec bude zářit jako nový, pusťte se do čištění hned. A zde se přesně dozvíte jak na to.  

 1. Pokud nevlastníte nijak speciální koberec, vystačíte si při čištění pouze s vodou a přípravkem na čištění koberců. Výběr je poměrně široký. Zvolit můžete přípravky ve spreji nebo například roztoky.  
 1. Pro náročnější existuje na trhu i speciální stroj na mokré čištění. Výsledky jsou skvělé. Počítejte však také s vyšší cenou tohoto přístroje.  
 1. Čistící přípravky vám zase pomohou docílit efektu husté pěny. Pomocí kartáče se poté pustíte do čištění koberce.  
 1. Pamatujte však, že i zde platí pravidlo méně je někdy více. S vodou šetřete, ať vaše snažení neskončí úplnou potopou.  
 1. Koberec zanechte vlhký, ale ne promočený. Nechcete přece čekat několik dnů, než vyschne.  
 1. Ve finále nezapomínejte zbytek pěny stírat hadříkem.  
 1. Berte také na vědomí typ podlahy pod kobercem. Dřevěné podlaze se vlhko moc nelíbí. Mokré čištění v tomto případě volte pouze tehdy, když využíváte podlahové topení.  
 1. A vždy pamatujte na to, že na koberec byste neměli šlapat minimálně 4 hodiny.  
 1. Po důkladném vyschnutí koberec na závěr vysajte. 

7 tipů pro čištění nejběžnějších skvrn 

Věříme, že jste si již vybrali vhodnou metodu čištění koberce. A to ať už jste fandové chemických prostředků nebo surovin běžně dostupných v domácnosti.  Zajímalo by vás však nyní, jak okamžitě postupovat, pokud na koberci přistane sklenice s vínem nebo se vašemu mazlíčkovi stane ehm…nehoda? Nemějte strach. I taková katastrofa má řešení. Pokud víte, jak na to.  

1. Jak vyčistit koberec od kávy 

Při polití koberce kávou stačí rychle odsát přebytečnou tekutinu a polít skvrnu studenou vodou. Následně vezměte sůl nebo citronovou šťávu, nasypejte na skvrnu a nechejte působit. Poté setřete mokrým hadříkem. Použít však můžete i glycerin, peroxid vodíku, líh či vinný ocet. Pokud vám nevadí troška chemie, existují také přípravky speciálně na skvrny.  

2. Jak vyčistit koberec od kávy od piva 

Pivo z koberce dostaneme tak, že skvrnu posypeme jedlou sodou a necháme 15 minut působit a následně vysajeme. Můžeme také přetřít hadříkem namočeným do octa či alkoholu. Nakonec stačí přetřít místo hadříkem s mýdlovou vodou. 

3. Čištění koberce od vína 

Častým problémem je také červené víno. V případě takové nehody, opatrně odsajte suchým hadříkem přebytek vína a následně skvrnu pokapejte citronovou šťávou a ještě posypejte jedlou sodu. Nechejte chvíli působit a sestřete hadříkem. Dalším často používaným a známým trikem je kuchyňská sůl, kterou nasypete na skvrnu, necháte pár hodin působit a následně vysajete.  

4. Čištění koberce od žvýkačky  

I taková zaschlá žvýkačka je dost nepříjemný problém, kterému se nejraději chcete vyhnout. Pokud však musíte zaschlou žvýkačku v koberci řešit, doporučujeme jednoznačně led. Přiložte jej zabalený v sáčku ke žvýkačce. Ta zmrzne a půjde lépe sloupnout. Pokud po žvýkačce zůstane mastná skvrna, použijte univerzální odmašťovač. Následně skvrnu zakryjte suchým hadříkem, který nasákne zbylou tekutinu.  

5. Jak vyčistit koberec od moči  

V případě, že máte doma neposlušné mazlíčky, kteří tu a tam udělají loužičku, bude skvělým pomocníkem ocet. V tomto případě jej zkombinujte s pracím práškem. Výhoda octa je také ta, že zničí nepříjemný zápach. 

6. Jak vyčistit koberec od krve  

Vyčistit skvrny od krve je velký oříšek. Zvlášť pokud zaschne. Pokud si skvrny však všimnete včasvysajte tekutinu pomocí papírových ubrousků. Poté navlhčete studenou vodou a za pár minut na skvrnu nasypejte sůl. Nechejte hodinu působit a vytřete opět hadříkem do sucha. U zaschlé skvrny postupujte tak, že ji namočíte opět studenou vodou a posypete solí. Opět necháte působit a vytřete do sucha. Pokud je skvrna stále viditelná, postup znovu opakujte.  

7. Jak vyčistit koberec od čaje 

Podobně jako káva dokáže nadělat paseku i černý čaj. V tomto případě zabere kyselina citronová nebo peroxid vodíku a čpavek. Nejprve je však potřeba koberec vyčistit například práškem na praní. Poté nanesete kyselinu nebo jiné zmiňované látky a nakonec opět zopakujte čištění práškem.  

Čištění koberců podle druhu a materiálu 

Péče o koberec je někdy složitější, než se může na první pohled zdát. Vždy pamatujte na to, že způsob čištění je zcela odlišný v závislosti na materiálu koberce.  

Čištění koberců z přírodních materiálů 

Právě v závislosti na materiálu se liší způsoby čištění i péče. Nejprve byste měli věnovat zvláštní pozornost citlivosti materiálu a tomu, zda a jak koberec sami čistit, nebo zda je lepší jej svěřit profesionálům. Například hedvábí si vůbec nerozumí s vodou a mohlo by stát, že nenávratně poničíte vlákno koberce. Bavlnu a zmiňované hedvábí můžete čistit čpavkem nebo boraxem.  

Čištění koberců ze syntetických vláken 

Například kombinace citronové šťávy a octu je skvělá pro polyesterové koberce. Pozor však na sytější odstíny vláken. Může se totiž stát, že ocet nebo citron za sebou nechají vyšisované fleky. Doporučujeme tedy tento trik nejprve vyzkoušet na méně viditelném místě. Na nylon můžete podobně jako na bavlnu využít čpavek nebo borax. 

Čištění koberců s dlouhým vlasem 

Také milujete koberce s dlouhým vlasem? Krásně zútulní domov, ale péče není jednoduchá. V koberci se drží množství prachu a různé nečistoty, které je potřeba pravidelně a důkladně vysávat, a to všemi směry. A pozor si také dejte na výběr speciálních přípravků, abyste neponičili dlouhá vlákna.   

Čištění vlněných koberců 

Ani vlna, podobně jako hedvábí, si nerozumí s vodou a celkově trpí ve vlhkém prostředí. Vlněné koberce je dobré pravidelně po rubu vyklepávat a minimálně 1x týdně vysávat. Případně rovnou svěřit čištění profesionálům. Co se ale například týče malých skvrn na vlněném koberci, doporučujeme citronovou šťávu a ocet. 

Jak zajistit, aby koberec zůstal čistý? 

A jeden z posledních tipů na závěr. Pamatujte, že bychom neměli s údržbou čekat na to, až se koberec ušpiní, ale měli bychom provádět jeho čištění pravidelně. Jen tak docílíme toho, že nám koberec bude sloužit dlouhou dobu.  

Patero pravidel pro správnou péči o koberec 

A nakonec shrneme pár tipů, jak udržet koberec jako nový, co nejdelší dobu. Pokud totiž budete dodržovat pravidla správné péče, bude vám koberec sloužit mnoho let.  

 1. Nejlepší způsob, jak zajistit, aby koberec zůstal jako nový, co nejdelší dobu, je vysávat jej pravidelně. Tím se odstraňují nečistoty a zabraňuje se usazování ve vlákně. 
 1.  Volte správné kartáče dle povrchu koberce. Případně volte režim pouze sání.  
 1. Vybírejte vysavač s výškově nastavitelným sacím nástavcem, který je vhodný na koberce s vysokým vlasem.  
 1. Nejméně jednou ročně nechejte vyčistit koberec profesionálně. Pokud je koberec hodně zatěžovaný (např. dětský pokoj), je potřeba častější profesionální mokré čištění.  
 1. Skvrny od čaje, kávy, čokolády atd. Odstraňte okamžitě a nenechávejte je zaschnout. 

Jste milovníky koberců a vybíráte nové i do dalších pokojů, a to například do obýváku? Přečtěte si náš článek na téma: Jak vybrat koberec do obývacího pokoje. Pomohla vám dnešní inspirace, jak vyčistit koberec? Využijte bezplatnou registraci na Westwing a nenechte si ujít další články a naše exkluzivní nabídky.

Pro další praktického průvodce ze světa čištění materiálů a strojů v domácnosti, doporučujeme si přečíst tyto tipy a návody: