Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
Jak vyčistit pračku

Pračka je skvělým pomocníkem v domácnosti. Dokonale vypere prádlo, vrací oblečení pružnost, provoní jej a postará se i o jeho vymáchání. Na vás pak je prádlo dát usušit a voňavé poskládat do skříně. Jenže co když se po čase začne z pračky zničehonic linout nelibá vůně? Podobná plísni a zatuchlině? A co dělat, pokud tak začne páchnout i čerstvě vyprané prádlo? Nezbývá než pračku pořádně umýt. Westwing přináší 10 nejlepších tipů, jak vyčistit pračku.

Čištění pračky: Krok za krokem

K očistě pračky je třeba přistupovat zodpovědně. Na výběr je nespočet možností. Někdo sáhne po těžké chemii, která skutečně pomůže buben a ústrojí pračky zbavit všech usazenin a nečistot, ale zase zanáší vodu, kterou je následně dobře vyčistit. Zatěžuje se tím životní prostředí. Někdo je naopak milovník všeho přírodního a ví, že může použít věci, které má běžně doma. Tyto čistící produkty se totiž dají také použít i na jiné věci jako jsou koberce, sedačka anebo trouba.

  1. V prvé řadě si nachystejte hadr a saponát nebo přírodní čistidlo. Dokonale vydrhněte těsnění. Může se zdát, že bude stačit samotný prací cyklus, ale tak to není. Sami si zkuste prsty pozvednout těsnění doma a uvidíte tu zalezou špínu. Je tedy nutné ji ručně odstranit. V pračce nesmí zůstat žádné oblečení ani hadry. Vše vyndejte.
  2. Čističem můžete umýt i dvířka ze všech stran a úhlů. Mají v sobě z boku také různě prohlubně a úhyby, které nemají šanci být jinak umyty.
  3. Poté se podívejte do přihrádky na prášek a aviváž. Většina těchto nádobek jde pohodlně vytáhnout a opláchnout v umyvadle. Hadrem očistěte povrch i uvnitř krytu po nádobě. Totéž proveďte s filtrem.
  4. Celý spotřebič omyjte pomocí saponátu a čisté vody z venku. Nezapomeňte i vymést nečistoty ze zadní strany a horní desky. Tam se drží prach! Pomoci si můžete klidně smetákem nebo vysavačem. Pokud to lze, vytáhněte pračku a dobře umyjte i pod ní.
  5. Nakonec zapněte čistící cyklus pračky dle návodu. Pračku pak nechte po doprání přes noc otevřenou, aby pořádně vyschla.

Nejlepší přírodní prostředky pro čištění pračky

Jsou snadno dostupné v každém obchodě či domácnosti. Používá se ocet, jedlá soda, kyselina citronová a různé jejich kombinace. Někdo se obává, že po použití octu jím bude cítit celá koupelna a poté i prádlo, ale to není pravda. Ocet vyprchá a krásně vydezinfikuje.

Pravidelná údržba je potřeba, jinak pračka zanedlouho odejde do křemíkového nebe a vy budete nuceni koupit novou. Péče prodlužuje životnost a pomáhá k dokonale vypranému prádlu. A sami vidíte, že není potřeba drahá chemie. Uvedené věci má většinou každý doma.

Nejčastější otázky k čištění pračky

Nyní si zkusíme odpovědět na nejčastější dotazy, které lidé hledají. Jde o způsoby čistění nebo řešení problému.

1. Jak vyčistit pračku kyselinou citronovou?

Kyselina citronová má své nezastupitelné místo v každé eko domácnosti. Dají se pomoci ní leštit nerezové povrchy, okna, kuchyňská linku, ale používá se i k dezinfekci toalety. Kyselina je dost silná na odstranění zápachu a špíny i z pračky.

Stačí rozsypat 250 g do bubnu pračky a pustit na 60 °C na co nejdelší cyklus to jde. Již u této teploty se pračka vyčistí. Pokud chcete zvýšit účinek, přilijte ocet. Její výhodou je odvápnění nejen bubnu, ale i hadic, které k pračce vedou a jsou často opomíjené.

2. Jak vyčistit pračku s horním plněním?

Tady jde prakticky o stejný návod. V čištění se toho moc neliší. Nejspíš vám půjdou hůře čistit dvířka a další zákoutí a části. Pomoci si můžete starým zubním kartáčkem nebo kartáčem na nádobí. Ale také platí vyčistit ručně co se dá a následně nechat projet naprázdno na nejvyšší teplotu. Pračku byste také měli nechávat větrat. Vždy po každém praní až do úplného vyschnutí.

3. Jak vyčistit pračku od zápachu?

Line se z pračky nepříjemný zápach? Často připomíná plíseň, mokré prádlo, zatuchnutý vzduch. Jde o to, že se v kombinaci mokra a zbytků prášku daří různým bakteriím, a ty pak produkují onen zápach. Nepřibijete jej ani aviváží. Je třeba pračku vyčistit. A to důkladně.

  • Jednou za čas v pračce perte min. na 60 °C, nejlépe na 90 °C. Myslíme tím osušky, špinavé hadry a utěrky. Pokud jste zvyklí i na jiné praní, zapněte pračku naprázdno. Vyšší teplota pomůže zničit zárodky bakterií.
  • Jednou za měsíc pračku důkladně očistěte. Nedovírejte dvířka po každém praní.
  • Kontrolujte stav hadic. Nejen přívodní hadice, ale i výpustní. Někdy nemusí těsnit.
  • Místnost s pračkou pravidelně větrejte. Přílišná vlhkost není žádoucí.

4. Jak vyčistit pračku octem a sodou?

Jde o čištění přírodní metodou, která nezatěžuje životní prostředí. Navíc máte ingredience běžně doma, takže čištění můžete provést prakticky ihned, když je třeba nebo když si vzpomenete. Víte, že některé hospodyňky užívají ocet i na mytí oken?

Sodu nasypte až po okraj do nádobky určenou pro prací prášek. Ocet pak nalijte v prostoru máchání a dva hrnky vyklopte přímo do bubnu. Pusťte pračku na nejvyšší teplotu, ale zastavte ji před mácháním. Nechte celou noc stát a ráno program nechte dokončit.

5. Jak vyčistit pračku od chlupů

Tak toto je skutečný problém, se kterým se potýkají všichni chovatelé chlupatých mazlíčků. Obecně vzato jsou nejhorší kočičí a králičí chlupy. Mají strukturu malých jehliček a do prádla se přímo zabodávají. Dostat je z pračky není nic snadného. Obecně se dá říct, že prádlo by se mělo dávat do prádla už zbavené chlupů. Ty se dají krásně sebrat lepicím válečkem. Také platí, že chlupy lze rozložit octem a sodou.

Také pomáhá, pokud své zvířecí miláčky často kartáčujete a koupete. Tím eliminujete chlupy na minimum. Jestli už se do pračky dostaly, můžete ji vyčistit způsobem uvedeným výše anebo ji pustit naprázdno na nejvyšší výkon a teplotu. Pokud jste vášnivý chovatel, zkuste již při koupi myslet na funkce pračky. Existují modely se speciálním programem na chlupy. Dobrou kombinací k pračce je pak prádlo vysušit v sušičce.

6. Jak vyčistit pračku od vodního kamene

Vodní kámen udeří všude tam, kde je tvrdá voda. Usazování kamene vede až k trvalému poškození pračky. Proto je nutné ji pravidelně čistit, jedině tak vám dlouho poslouží. Kámen se nejčastěji usazuje na topných tělesech pračky, filtru a bubnu.

Odstranit jej můžete buď speciálními prostředky nebo běžně dostupnými metodami. Speciální prostředky si poradí s čímkoli, je však nutné po jejich použití pustit pračku i 3x naprázdno, než do ní vložíte prádlo. Jak již bylo psáno výše, kyselina citronová je také skvělým pomocníkem v čištění pračky. Ve spojení s octem bude skoro totožně účinná jako chemie. Klidně použijte i 0,5 kg pytlík, který vysypete do bubnu pračky. A necháte projet celý program na 90°C.

7. Jak vyčistit pračku od usazenin

K tomu je nutné použití hrubé lidské síly. Postačí teplá voda a nějaký hadr k očistě, houbička nebo kartáč. Ty dokážou vydrhnout všechny nečistoty. Zaměřte se na všechna skrytá místa – buben, těsnění, límec či nádobka na prací gel. Platí pravidlo, že co jde vyjmout, odstraňte, umyjte a postarejte se i o vzniklé volné místo.

Usazeniny mohou ucpat odtokovou hadici. Proto dbejte na pravidelné čištění a vždy, než vložíte prádlo do pračky, prozkoumejte kapsy. Různé ústřižky a smítka se mohou na sebe ve filtru nabalovat a zadělat na pořádný malér.

8. Jak vyčistit pračku od plísně

Pokud už je plíseň rozrostlá, bude asi potřeba těžšího kalibru, než je ocet. Zkuste nějaký ověřený čistič proti plísním. Dobře funguje Savo. Zacházejte však opatrně. Jde o agresivní čistič. Ochrana rukou je zde nezbytná a také byste neměli pracovat v uzavřené místnosti. Z výparů se vám může udělat špatně.

  1. Savo smíchejte s vodou a kyselinou citronovou ve stejném poměru a namočte ve směsi hadr.
  2. Plíseň touto směsí pořádně vydrhněte hadrem, houbičkou a poté i kartáčem. Vše musí být čisté.
  3. Nezapomeňte na dvířka a těsnění a nádobu na prášek.
  4. Hadr poté dejte do pračky a spusťte program s nejvyšší teplotou. Po doprání opakujte ještě jednou, ale bez hadru a s přídavkem dvou hrníčků octa.
  5. Poté nechte pořádně vyvětrat a uschnout.

Jak vyčistit pračku od mastnoty

Mastnota se usazuje z každého špinavého prádla a ve spojení se zbytky aviváže a pracího prášku, může způsobit problém. Pračka pak začíná zapáchat a prádlo není tak čisté, jak byste si představovali. Mohou se na něm dokonce i tvořit mastné skvrny.

Pračku vyčistěte pomocí octa a puštění pračky naprázdno na nejvyšší program. Avšak ještě předtím dobře očistěte celý vnitřek pračky, filtr a dávkovací nádobu.

 5 pravidel pro čistou pračku

  1. Po každém praní ponechte pračku pootevřenou, aby větrala.
  2. Používejte kvalitní prací gely, prášky a aviváže, které se dobře rozpouští ve vodě.
  3. Pravidelně, minimálně jednou za měsíc nechte pračku propláchnout naprázdno programem s nejvyšší teplotou.
  4. Nezapomeňte na pravidelnou údržbu filtru, těsnění a nádržky na prací prostředky.
  5. Pračku aspoň 3x za rok vyčistěte pomocí octa, kyseliny citronové nebo speciálního čističe, které se dostanou i do hadic a dalších nedostupných zákoutí pračky.

Zaregistrujte se na Westwing a další rady, tipy a návody vám budou stále k dispozici. Navíc je zde spousta pomocníků, do vaší domácnosti.

Zjistěte také, jak na další materiály: