Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
Jak vyprat boty v pračce

O oblečení a textilní doplňky v domě se každý z nás stará tak nějak automaticky a praní patří mezi klasickou údržbu, kterou látkám věnujeme. Jak je to ale s péčí o boty? Nezapomínáte tak trochu na své věrné pomocníky, které vás donesou, kam jen si přejete? Čištění bot přitom může vypadat dost podobně jako péče o oblečení – prostě se o to postará vaše pračka. Jaké boty můžete vyprat v pračce a jak na to vám prozradí dnešní článek.

Je bezpečné prát boty v pračce? 

Nejprve se zaměříme na bezpečnost praní bot v pračce. Lze tento postup vůbec aplikovat tak, aby vám nepoškodil boty ani pračku samotnou? Odpověď vás jistě potěší – jednoznačně ano. 

Stačí dodržovat pár bezpečnostních zásad a klidně se do praní boty můžete vrhnout. Aby nedošlo k poškození vaší pračky, je vhodné využívat velké síťky na praní prádla, do kterých vložíte boty a zajistíte bezpečnější pohyb bot v pračce. Také tkaničky, šňůry a malé části bot je vhodné umístit do takové síťky, aby nedošlo k zamotání tkaniček do bubnu pračky. 

Extrémní znečištění bot jako nános bahna nebo kamínky nejprve mechanicky odstraňte. Zbytečné zatížení pračky by mohlo zajistit její ucpání nebo poškrábání. 

Také vaše boty pravděpodobně nechcete zničit jedním vypráním v pračce. Proto se vždy ujistěte, zda jsou vhodné pro praní v pračce. Většinou tuto informaci najdete na štítku boty. 

Které druhy bot neprat?

Obecně platí, že látkové boty z nylonu, bavlny a polyesteru lze prát bez obav v pračce. Patří sem asi většina vašich plátěných tenisek, běžecké boty nebo sportovní tenisky. Občas je nutné zvážit, zda praní nepoškodí barvu bot. Především tmavé barvy mohou pravidelným a častým praním blednout a ztrácet svůj půvab. 

Mezi absolutně nevhodné boty na praní v pračce patří kožené, koženkové nebo gumové boty. Elegantní tenisky nebo kozačky tedy budete muset vyčistit ručně vlhkým hadříkem. Také jemné materiály jako hedvábí nebo semiš nesnesou takový nápor při čištění a je vhodné zvolit jiné metody údržby. 

Nezapomínejme také na boty, které obsahují flitry, malé ozdobné prvky, jemné mašle nebo knoflíky. Pokud tyto části nelze odepnout, určitě je v pračce neperte. Došlo by k jejich poškození a nevratnému znehodnocení vašich oblíbených kousků. 

Jak nejlépe vyprat boty v pračce: krok za krokem 

Štítek na botech říká, že vaše boty lze prát v pračce nebo jste si jistí materiálem a kvalitou bot natolik, že se do toho chcete vrhnout? Pak pro vás máme přichystaný praktický návod krok za krokem. 

Nejprve si připravte vše potřebné. Budete potřebovat:

 • Tekutý prací prášek na barevné nebo bílé prádlo (dle barvy bot)
 • Velké a malé síťky na praní prádla
 • Měkký kartáč (například starý zubní kartáček)
 • Ručníky nebo staré látky

Máte-li všechno nachystáno, můžeme se vrhnout do samotného postupu. 

 1. Odstraňte mechanicky nečistoty.

  Nejprve začněte s ručním odstraněním přebytečné špíny. Zbav e boty velkých nánosů hlíny, klacíků, kamínků nebo jiných nečistot v podrážce, které by mohly poškodit pračku a zbytečně špinit také vaše boty.
 2. Sundejte tkaničky a malé části bot.

  Menší části je vhodné prát zvlášť. Vyndejte z bot tkaničky a vložky, pokud je to možné. Některé vložky do bot nejsou vhodné pro praní v pračce a budete je muset vyčistit kartáčem. Jiné mohou bez problémů do pračky, nebo je dokonce nelze vyndat (jsou přilepené). 
 3. Vložte tkaničky a boty do pracích sítěk.

  Do menší síťky vložte tkaničky a další části a dobře zapněte. Samotné boty pak vyžadují velkou síťku nebo starý povlak na polštář, který dobře zavážete. Díky tomuto postupu zamezíte bouchání bot v pračce a vytvoříte ideální prostředí pro čištící proces.
 4. Vytvořte výplň pračky.

  Jestliže máte v pračce příliš mnoho prostoru, můžete přidat ještě několik starších ručníkú, které nebarví. Zajistíte tak dostatečnou ochranu pračky i hlukovou zábranu. 
 5. Zvolte jemný program a málo otáček.

  Přidejte tekutý prášek na praní – práškový prostředek by mohl vytvořit zbytky na vašich botách –  a zvolte jemný program. Teplota vody by neměla přesáhnout 40°. Skvělé jsou programy bez odstředění nebo pouze s malým množstvím otáček. 
 6. Jak nechat boty uschnout?

  V sušení bot se vám nabízí dvě možnosti: využití sušičky nebo přirozené sušení. Pro většinu bot je však vhodná druhá varianta, jelikož šetříte opotřebení materiálu. Pokud tedy příliš nespěcháte, nechte boty na ručníku samovolně uschnout. Ideálním místem se stává suchá místnost se stálou teplotou a dostatkem slunečního světla. 

Jak pečovat o boty po vyprání? 

Krásné a čisté boty jsou na světě. Co ještě můžete udělat pro jejich svěží vzhled? Skvělou volbou se stává impregnace, která zvýší životnost vašich bot a ochrání je déle před znečištěním. 

Na trhu dnes najdeme mnoho speciálních přípravků pro nejrůznější materiály. Také si lze vybrat z impregnačních sprejů nebo past. Některé z nich dokonce odpuzují vlhkost a zajistí vám ještě větší komfort než doposud. 

Tipy na závěr

A s našimi praktickými tipy ještě zdaleka nekončíme. Potřebujete ještě několik rad, aby byl průvodce kompletní? Tady jsou!

 1. Při sušení bot vložte dovnitř zmačkané noviny, které udrží správný tvar boty a podpoří tak kvalitu vašich bot. 
 2. Zajímá vás, jak vyčistit boty ručně? Bude vám stačit kartáček, hadřík a kyblík s vodou. Začněte od těch největších nečistot a krouživými pohyby čistěte boty, dokud nebudete spokojeni s výsledkem. Pozor na poškrábání jemných materiálů.
 3. Vaše milované kousky se jednou za čas vyplatí svěřit do péče odborníkům, kteří mají speciální přístroje a přípravky na čištění bot. 
 4. Starší boty lze často ještě zachránit v několika málo krocích. Ošoupané podpatky lze vyměnit za nové a dovnitř se hodí vložit nové vložky.
 5. Bílé plátěné boty vypadají sice skvěle, ale snadno se zašpiní. Použijte jedlou sodu a vodu, která obnoví čistotu vašich bot. Hodit se vám také bude starý kartáček na zuby, kterým sodu vetřete do látky. Nechte zaschnout, opraště přebytky sody a poté ještě vyperte v pračce dle postupu. 

Registrujete se na našem serveru Westwing a zjistěte, jaké další praktické návody jsme si pro vás připravili. Díky specializovaným nabídkám děláme z vašeho krásného domova ještě krásnější, tak si je nenechte ujít.

Mohlo by se vám také líbit: