Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
jak prát záclony 3

Praní záclon mnoho hospodyněk nemá příliš v oblibě. S naším návodem se však není čeho bát. Prozradíme vám praktické tipy na jak prát záclony v pračce v pěti krocích. Rozjasněte vaše okna a dodejte svým záclonám opět jejich původní bílou barvu. 

Jak často prát záclony?

Sice se praní záclon a závěsů může zdát jako jeden z nejnáročnějších úkolů v domácnosti, ale spoustu práce za vás udělá pračka. Vy musíte znát pouze pár základních pravidel a jednou za čas si na tuto činnost vyhradit chvíli času. 

Díky pravidelné péči budou vaše okna vypadat skutečně svěží, záclony si ponechají svou typicky bílou barvu sněhu a ještě zvýšíte jejich životnost. Záclonám se tedy doporučujeme věnovat v rámci větších úklidů alespoň třikrát do roka. Vzpomeňte si na ně během jarního, podzimního a vánočního úklidu a vyperte všechny záclony v domě. 

Chybu také neuděláte, když se při pravidelném menším úklidu zaměříte na záclony a závěsy alespoň jednou za měsíc. Stačí je vysát od prachu a pavučin nebo otřít tyče na záclony od prachu. 

Druhy záclon, které patří a nepatří do pračky  

Většina záclon u vás doma bude pravděpodobně vyrobena ze syntetických materiálů a jejich směsí. Také se však hojně využívají záclony z bavlny, lnu nebo hedvábí. Pamatujte, že ne každý materiál je vhodný pro praní v pračce a některé jemnější a méně odolné materiály musíte prát pouze v ruce. 

Tuto informaci vždy spolehlivě zjistíte díky štítku na zácloně, kde je uvedeno, zda je můžete v pračce prát a popřípadě také, jakou teplotu vody zvolit. Některé záclony do pračky mohou, ale není vhodné je žehlit. I toto omezení se dozvíte na zmiňovaném štítku. 

Které prostředky použít na praní záclon?

Také prostředek na praní je důležitý v oblasti praní záclon. Zvolte ověřený prostředek, se kterým máte dobré zkušenosti a hodí se pro praní bílého a jemného prádla. Většinou se vhodnější variantou stává tekutý prostředek, který nezanechává žmolky nebo zbytky čistidla na prádle. 

Do pračky také můžete přidat speciální bělidlo na záclony nebo změkčovač, který udrží vaše prádlo měkké a příjemné. 

Jak vyprat záclony v 5 krocích 

Nyní už se můžeme vrhnout do samotného praní. Obejděte okna ve vašem domě a seberte všechny záclony. Když už se do tohoto úkolu chcete vrhnout, vyplatí se provést údržbu všech záclon najednou. Máte prádelní koš plný záclon? Výborně, tak jdeme na to!

 1. Odstraňte cvočky a úchyty.

  Především kovové a plastové úchyty by mohly poškodit pračku i vaše záclony. Odstraňte všechny částice, které nejsou z textilu a není potřeba je prát. 

 2. Namočte záclony do studené vody.

  Napusťte si velký kbelík, nebo dokonce vanu studenou vodou, kde rozmícháte malé množství prostředku na praní. Poté do vody vložte záclony a nechte je několik minut až hodin ponořené. Odmočením zvýšíte šanci na odstranění všech skvrn a nečistot. Pokud si všimnete zašlých fleků, můžete je jemně mnout v rukách, ale dávejte pozor na poškození záclon.

 3. Naplňte pračku tak akorát a zvolte vhodný program.

  Následně záclony přesuňte do pračky. Nesnažte se pračku přecpat, je potřeba, aby při praní měly záclony prostor. Podle štítku zvolte vhodný program praní a otáčky ždímání. Většinou se jedná o program jemného praní na 30° a velmi málo otáček.

 4. Omyjte garnýže, kroužky a závěsné tyče.

  Během praní se můžete věnovat ostatním částem okna. Mokrým hadříkem se saponátem omyjte důkladně garnýže a tyče, na kterých visí záclony. Také věnujte pozornost kroužkům, cvokům nebo parapetům. Případné pavučiny vysajte vysavačem.

 5. Žehlete záclony vlhké a zavěste zpět. 

  Většina záclon se žehlit nesmí, ale pokud vám to materiál dovolí, zvolte na žehličce nízkou teplotu a záclony začněte žehlit ještě vlhké. Dbejte na opatrné zacházení a jemné natahování švů. Čisté a voňavé záclony nyní stačí už jen zavěsit zpět na místo. 

Jak prát provázkové záclony?

Provázkové záclony vypadají opravdu elegantně, ale jejich údržba vyžaduje několik kroků navíc. Při praní dbáme na to, aby se provázky nezamotaly a nepoškodily. Zamotání předejdete, když na několik místech uděláte větší uzel. Poté záclonu vložte do prací síťky a teprve nyní ji klasicky vyperte. 

Jak prát voálové záclony?

Praní voálových záclon není příliš složité a můžete použít stejný postup jako u klasických záclon. Pozor si dávejte až u žehlení, jelikož krešované voály se nesmí žehlit vůbec. Také voálové záclony nesušte v sušičce. 

Jak prát záclony s olůvkem?

Záclony s olůvkem doporučujeme prát spíše ručně. Pokud přece jen chcete zvolit praní v pračce, umístěte záclony do prací síťky, abyste zmírnili pohyb záclon v bubnu pračky. Také zvolte program bez ždímání nebo pouze na opravdu malé otáčky. 

Jak prát zašedlé záclony?

Viditelně zašlé a zašedlé záclony potřebují speciální péči, ale rozhodně není nic ztraceno. S jejich obnovou vám pomůže odmočení v roztoku vody a sody. Smíchejte 10 litrů vody a 500 gramů jedlé sody. Nechte sodu rozpustit a vložte záclony. 

Po odmočení jemně přeperte v ruce a propláchněte v čisté vodě. Poté záclony vyperte v pračce na mírný program. 

Tipy na závěr

Praní záclon už se nezdá jako taková věda, že? Pravidelnou údržbou domova navíc snížíte potřebu praní záclon na minimum, jelikož se na nich nebude usazovat tolik prachu a nečistot. Co bychom vám na závěr ještě doporučili?

 1. Nečekejte s praním na viditelnou špínu a fleky. V tu chvíli už nemusí běžné praní stačit, jelikož se špína zažere příliš hluboko do tkaniny. Raději předejděte zničení záclon pravidelnou péčí.
 2. Vyprané záclony bez prachu ocení také alergici, které nebude nános neviditelného prachu v tkanině dráždit. 
 3. Pokud máte doma chlupaté mazlíčky, budete se údržbě záclon muset věnovat častěji. Potřebu praní také zmírní vhodná délka záclon, o kterou se vaši mazlíčky nebudou moct otírat. 
 4. Nezapomínejte také na závěsy a další textilní doplňky v domácnosti jako deky, prostěradla, koberce nebo plédy. Jednou za několik let se také vyplatí investovat do speciálního chemického čištění.

Registrujte se na našem serveru Westwing a získejte bezplatný přístup k nejnovějším nabídkám i článkům plných inspirace. Další praktické návody vám prozradí, jak na důkladný úklid koupelny, kuchyně nebo třeba jak si poradit s čištěním odpadu v domácnosti. Nepřestávejte nás sledovat, ať vám nic neunikne.

Mohlo by se vám také hodit: