Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
Jak vyčistit sprchový kout

Ve sprchovém koutě ze sebe umýváme nános špíny z celého dne a odcházíme svěží a čistí. Kam se všechna ta špína ztratí? Zdaleka ne všechna odejde do odpadních trubek a zmizí navždy. Velká část se usazuje také na stěnách, skle nebo podlaze sprchového koutu a jednou za čas je potřeba ji odtud zase rychle vyprovodit. Udělejte pro svou sprchu to, co ona dělá každý den pro vás a dopřejte jí skutečně efektivní očistu. 

Co budeme potřebovat na čištění sprchového koutu?

Uklízení nepatří mezi oblíbené činnosti většiny z nás a tak se snažíme o co nejefektivnější a nejrychlejší práci. Pro urychlení úklidu sprchového koutu si tedy nejprve připravte vše potřebné, abyste se nezdržovali neustálým hledáním úklidového náčiní. 

Při úklidu sprchového koutu se vám bude hodit:

  • Houbička nebo hadřík
  • Oblíbený prostředek na čištění nebo jeho přírodní alternativa – jedlá soda, ocet
  • Kyblík
  • Gumové rukavice
  • Starý zubní kartáček nebo jiný kartáč
  • Stěrka

Jak vyčistit sprchový kout: krok za krokem 

Běžnou údržbou můžete velkému úklidu sprchového koutu předcházet, přesto je však nutné jednou za čas věnovat opravdu důkladnou péči všem zákoutím sprchy. V několika jednoduchých krocích si představíme nejlepší postup čištění sprchového koutu. Věřte, že vám poté samotná práce nezabere více času než čtení tohoto článku. 

  1. Vyndejte vše ze sprchy.

    Ve sprchovém koutě by vám během úklidu nemělo nic překážet. Vyndejte tedy do kbelíku veškeré šampony, kondicionéry a mycí houby, které používáte a odložte je stranou.
  2. Vyndejte vše ze sprchy.

    Ve sprchovém koutě by vám během úklidu nemělo nic překážet. Vyndejte tedy do kbelíku veškeré šampony, kondicionéry a mycí houby, které používáte a odložte je stranou. 
  3. Naneste čistící prostředek na vnitřní povrchy.

    Čistící prostředek nebo směs z jedlé sody naneste hadříkem na všechny povrchy ve sprchovém koutě od kachliček až po sprchovou vaničku. Povrchy čistěte krouživými pohyby tak, aby se prostředek dostal úplně všude a nechte působit. 
  4. Nezapomeňte na sprchovou hlavici.

    Mnoho lidí nevěnuje sprchové hlavici žádnou pozornost. Drobné dírky se poté ucpávají vodním kamenem a sprchová hlavice ztrácí svůj tlak. 
    Nejprve se vrhněte do mechanického odstranění špíny pomocí suchého kartáče nebo dřevěného párátka. Poté si připravte sáček, naplňte jej vodou a přidejte jedlou sodu. Tento sáček poté upevněte na hlavici, aby byla ponořená a zavažte gumičkou nebo provázkem na 20 minut. 
  5. Zaměřte se na detaily.

    Vraťte se k čištění povrchů sprchového koutu a znovu rozetřete nános čistící směsi. Během toho si všímejte, kde špína stále zůstala a postižená místa vydrhněte kartáčkem. Většinou se jedná o rohy nebo spáry, kde se snadno tvoří plíseň nebo usazuje vodní kámen. 
  6. Vypláchněte sprchu.

    Jakmile jste s výsledkem spokojeni, vypláchněte sprchu a všechny povrchy omyjte čistou vodou. Už nyní můžete vidět lesklý výsledek vašeho snažení. 
  7. Vyleštěte sklo a vyperte sprchové závěsy.

    Stěrkou odstraňte přebytečnou vodu na stěnách a skle sprchového koutu, případně ještě vyleštěte měkkým hadříkem k dokonalosti. Pokud máte ve sprše látkové závěsy, vyperte je v pračce na střední program. Přidat také můžete kobereček před sprchou. Můžete si jít uvařit dobrý čaj nebo kávu, máte totiž hotovo. 

TIP! 10 nejkrásnějších inspirací: koupelny se sprchovým koutem

1. Jak vyčistit sprchový kout od vodního kamene?

Na vodní kámen nejlépe zabírá octový roztok. Ten si můžete vyrobit doma smícháním vody a octa v poměru jedna ku jedné a naplněním do rozprašovače. Nebo jej seženete hotový v drogerii. Nechte ocet působit alespoň 20 minut a popřípadě postup opakujte. 

2. Jak vyčistit sprchový kout od plísně?

Dalším častým problémem v koupelně se stává plíseň. Ta se ráda drží na vlhkých místech, jakým sprchový kout je. Plíseň nejprve odstraňte mechanicky kartáčem, poté naneste prostředek proti plísním nebo roztok chlorového bělidla a vody v poměru jedna ku dvoum, nechte působit a omyjte.

3. Jak vyčistit sklo ve sprchovém koutě?

Skleněné povrchy bývají zpravidla velmi odolné a snadno se čistí. Nikdy na ně nepoužívejte drsné kartáče nebo drátěnky, které by je mohly poškrábat. 

Na skle se často objevují bílé mapy vodního kamene. Na ty vám opět skvěle poslouží octový roztok s vodou, který necháte několik desítek minut působit a poté sklo opláchnete a vyleštíte.

4. Jak vyčistit spáry ve sprchovém koutě?

Jemné spáry občas zachytávají špínu a nechtějí se jí vzdát. Výborně vám pro tyto účely poslouží starý kartáček na zuby, který se dostane i do nejmenších zákoutí. Připravte se na zdlouhavou a drobnou práci, která však stojí za to. Kromě klasických prostředků můžete využít směs z jedlé sody a octa, která spáry dobře vybělí a vrátí jim krásu. 

5. Jak vyčistit plastový sprchový kout?

U plastových materiálů se většinou nemusíte bát náročného čištění. Mohou však přitahovat o něco více plísně. Přečtěte si pozorně, zda můžete čistící prostředky používat také na plastové povrchy a případně použijte netoxické domácí přípravky. Postup zůstává stejný: nanést prostředek, důkladně vyčistit, omýt čistou vodou a vyleštit. 

Jak pečovat o skleněný sprchový kout?

Prevencí předejdete zdlouhavému a náročnému úklidu vašeho sprchového koutu. Například u těch skleněných si můžete vytvořit každodenní rutinu, která vám zabere pouze jednu minutu, ale do budoucna ušetří hodně práce. 

  • Po každém koupání odstraňte zbytky vody stěrkou nebo suchým ručníkem. Předejdete tak vytváření mapiček z vodního kamene na skle. 
  • Nenechávejte na skle zavěšené ručníky nebo župany. Může se pod nimi kumulovat vlhkost a přidělávat vám práci navíc.
  • V obchodech prodávají speciální přípravky na bázi vosku, které nanesete na sklo sprchového koutu a tím zajistíte odpuzování vody. 
  • Nezavírejte sprchové dveře a nechte kout větrat. Zajistíte tak přirozené odvětrávání, které nedovolí plísním, aby se tvořily tak rychle. To platí i u ostatních sprchových koutů z kamene, plastu nebo u závěsů. 

Tipy na závěr

Hledáte kompletní přehled vychytávek pro úklid vaší koupelny? Pak ještě chvilku vydržte ve čtení a vyzkoušejte také naše závěrečné tipy. 

  1. Mycí houby, žíněnky a kartáče na tělo nenechávejte ve sprše ležet, ale pořiďte si háčky, na které je zavěsíte. Voda z nich lépe odkape, prodloužíte jejich životnost a zároveň snížíte počet bakterií ve vaší sprše.
  2. Jednou za pár týdnů se také zaměřte na odpad ve sprše. Pořiďte si speciální přípravky na čištění odpadů a jednou měsíčně je vyčistěte. Zamezíte tak ucpávání, které je v koupelně celkem běžné. 
  3. Po umytí vlasů nenechávejte odpadní otvor zanesený a mechanicky vlasy odstraňte. Opět zamezíte ucpávání trubek. Skvělé je také sítko, které vám se zachytáváním nečistot pomůže. 
  4. V koupelně často větrejte. Jedná se o místnost s nejvyšší vlhkostí a pravidelné odvětrávání jí může jen a jen prospět. 

Zajímají vás další praktické návody a tipy? Zaregistrujte se na našem serveru Westwing a získejte přístup k zajímavým článkům i nejnovějším nabídkám pro ještě krásnější domov.

Mohlo by se vám také hodit: