Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
jak vyčistit digestoř

Víte, jak vyčistit digestoř? Digestoř je kuchyňský spotřebič, bez kterého se jen těžko obejdeme, když kuchyni pravidelně využíváme. Pomáhá nám eliminovat pachy, mastnotu, kouř a nebezpečné toxiny. Aby dobře a dlouho fungovala, je ale potřeba udržovat ji perfektně čistou.

Proč je důležité pravidelně čistit digestoř

Digestoře dnes nejsou jen praktickým pomocníkem, ale také designovým kouskem v moderních kuchyních. Když je znečištěná, nepůsobí ovšem příliš esteticky. Důležitější je ale, že správně nefunguje.

Když digestoř pravidelně nečistíte, nárazový úklid je pak náročnější. Po nějaké době se navíc může kvůli nepropustnému filtru digestoř přehřát a poškodit. V nejhorším případě může znečištěná digestoř způsobit dokonce požár.

Jak často čistit digestoř

Délka intervalu, ve kterém je třeba digestoř čistit se odvíjí od intenzity využití kuchyně. Pokud vaříte každý den, digestoř čistěte alespoň jednou měsíčně. V případě, že kuchyni využíváte spíše výjimečně, stačí digestoř čistit sezónně, například při jarním úklidu.

Doporučujeme ale digestoř (zejména filtr) vyčistit vždy, když kuchyni zapřáhnete více než obvykle. Například po vánočním pečení a vaření nebo po velké oslavě. 

Které prostředky potřebujeme na čištění digestoře

  • Prostředek na odmaštění
  • Ochranné rukavice
  • Hadr z mikrovlákna 
  • Jedlá soda a ocet
  • Houbička
  • Kartáček

Jak vyčistit digestoř od mastnoty: Krok za krokem

  1. Nasaďte si gumové rukavice.

    Nejen chemické čisticí prostředky, ale i ty přírodní doma vyrobené mohou ublížit citlivé pokožce na rukou.

  2. Odprašte digestoř.

    Na povrchu je pravděpodobně usazený prach, který je přichycený k mastnotě. Volné částečky oprašte prachovkou nebo smetáčkem.

  3. Umyjte digestoř zvenčí.

    Jakmile je digestoř zvenčí viditelně znečištěná, je stoprocentně zapotřebí ji vyčistit i zevnitř. Na vnější stranu si připravte horkou mýdlovou vodu, ideální je odmašťovací prostředek na nádobí. Pomocí hrubé strany houbičky digestoř vyčistěte. S odolnou mastnotou vám pomůže ocet.

  4. Vyčistěte kovový filtr.

    Filtr před čištěním odmontujte, půjde to pak snáz. Dejte stranou látkový filtr a do dřezu napusťte vodu. Přidejte několik lžic jedlé sody, trochu jaru nebo odmašťovacího prostředku a na několik minut filtr namočte. Poté jej pomocí kartáčku vyčistěte.Při silnějším znečištění vytvořte ze sody a pár kapek vody pastu, naneste ji na digestoř a nechte působit hodinu. Nakonec filtr dočistěte ještě hadrem z mikrovlákna a octem.

  5. Dávejte pozor na ostré hrany a elektrické vedení.

    Vyměňte textilní filtr. Jestli je třeba, vyměňte látkový (tukový) filtr za nový a nasaďte filtr zpět na digestoř. Není třeba jej měnit při každém čištění, jakmile je ale viditelně mastný, už není funkční.

  6. Vyměňte uhlíkový filtr.

    Pokud máte digestoř s odvodem do komína s uhlíkovým filtrem, je třeba jej měnit přibližně jednou za půl roku. Opět závisí na intenzitě používání.

  7. Vyleštěte povrch.

    Nakonec digestoř ještě přeleštěte hadříkem z mikrovlákna a vhodným prostředkem podle povrchu.

Tip: Pokud se vejdou, můžete dát filtry umýt i do myčky na nádobí. Zkontrolujte ale pokyny výrobce.

Jak vyčistit nerezovou digestoř

Nerezová digestoř lze snadno vyčistit a má dlouhou životnost. Filtry můžete vložit do myčky a celý povrch vyčistit běžnými prostředky, které používáte na nádobí a zbytek kuchyně.

Když se ale na vaši digestoř z nerezové oceli podíváte, jistě si všimnete, že je leštěná do určitého vzoru. Obvykle na ní vidíte vodorovné či svislé čáry. Při čištění proto myslete na to, aby vaše pohyby kopírovaly jejich směr.

3 způsoby: Jak vyčistit mřížku digestoře

1. Mýdlová voda: Slabé znečištění

Mřížku vložte do dřezu a napusťte tolik vody, aby byla ponořená. Přidejte jar nebo jiný čistič a nechte působit asi dvacet minut. Pomocí houbičky nebo kartáčku odstraňte nečistoty, mřížku opláchněte a vysušte hadrem z mikrovlákna.

2. Vařící voda a soda: Silné znečištění

Mřížku opět vložte do dřezu, uvařte ale dostatek vody v rychlovarné konvici nebo na plotně. Mřížku zalijte vařící vodou a přidejte polovinu hrnku jedlé sody. Nechte působit minimálně čtvrt hodiny a poté pokračujte jako u mýdlové vody. Postup můžete zopakovat.

3. Myčka na nádobí: Jednoduchá varianta

Nerezové mřížky je nejsnazší čistit v myčce na nádobí. Vložte je svisle do spodní části a pusťte cyklus na velmi znečištěné nádobí. Pokud je třeba, přeleštěte je hadříkem z mikrovlákna namočeným v octu.

Čištění vnitřku digestoře

Vnitřek digestoře čistěte stejně, jako vnější části. Budete potřebovat hadřík, vodu a odmašťovací prostředek. Na těžko dosažitelná místa si vezměte na pomoc starý kartáček na zuby.

Jak vyčistit motor digestoře

Pravidelné čištění filtru digestoře je důležité také proto, aby se nezanesl samotný motor. Když se to stane, je potřeba jej odmontovat a vyčistit. Není to ovšem možné u všech typů digestoří.

Po odejmutí kovové mřížky by měl být motor viditelný. Na jeho odmontování budete potřebovat šroubovák. Z motoru poté odšroubujte větrák a vyčistěte ho podobně jako kovovou mřížku. Zbytek motoru jen otřete pomocí hadříku.

Než vše složíte opět dohromady, ujistěte se, že jsou součástky suché. Po přišroubování hned vyzkoušejte, že digestoř funguje, jak má. 

Shrnutí

Pravidelně udržovaná digestoř bude lépe fungovat a déle sloužit. Alespoň základní údržbu proto zařaďte jednou za měsíc, při sezónním úklidu je vhodné hloubkové čištění.

Využijte bezplatnou registraci na serveru Westwing a nechte se inspirovat. Pravidelně přinášíme rady a tipy nejen z oblasti bydlení i exkluzivní nabídky pro ještě krásnější domov. 

Přečtěte si i další články s praktickými tipy na čištění: