Jak vyčistit myčku

Kuchyň patří mezi nejdůležitější místnosti celého domu. Stává se centrem pohody a příjemných chvílí při nedělním obědě i návštěvě známých. Rádi zde trávíme čas s rodinou, ale i sami například při vymýšlení nových receptů. Snadno se také stane, že se v kuchyni nakupí neumyté nádobí, v lednici najdete poklady z minulého měsíce a na to, abyste se vyznali ve skříňkách, byste potřebovali mapu. Přetrhněte tento koloběh a začněte pořádným úklidem kuchyně, který z ní zase učiní krásnou oázu dobrého jídla a příjemných chvil. 

Co budeme potřebovat na čištění kuchyně?

Pro snadný a rychlejší postup si nejprve připravte vše potřebné. Správná čistící sada a náčiní zefektivní celou práci a vy budete mít hotovo raz dva. Doporučujeme si také pustit příjemnou a energickou hudbu nebo zajímavý podcast, abyste z celého procesu vyždímali to nejlepší. 

Pro úklid kuchyně si připravte:

 • Dostatek houbiček a hadříků
 • Papírové ubrousky
 • Prachovku
 • Kbelík
 • Stoličku nebo štafle
 • Univerzální čistič nebo jar
 • Ocet a jedlou sodu
 • Čistič na troubu
 • Ochranné rukavice
 • Vysavač, koště a mop
 • Koš na odpad

Jak kompletně vyčistit kuchyni v 6 krocích

Stojíte uprostřed kuchyně a říkáte si, čím jen začít? Aby byl celý úklid systematický a vy neskákali od jednoho koutu do druhého, nejprve si prohlédněte místnost a zhodnoťte, jaké činnosti budete muset udělat. Váš pomyslný seznam si pak během procesu můžete v hlavě odškrtávat. 

1. Začněte přípravou, ať vás nic nezdržuje.

 • Jako úplně první si připravte kyblík s teplou vodou a saponátem.
 • Také si nachystejte hadříky a jiné pomůcky na viditelné místo. Vysavač, koště, mop a podobně zatím nebudete potřebovat, ale je vhodné je mít vždy po ruce. 

2. Nejprve nahoře, potom dole. 

 • Začněte úklidem skříněk a polic, které jsou nejvýš. Prach, který z nich budete utírat se totiž snese dolů a při opačném postupu by vám znovu zašpinil již vyčištěná místa. Postupujte tedy od shora dolů.
 • Utřete prach, vysajte pavučiny a teprve poté zapojte vodu se saponátem jako finální krok. 

3. Vnitřní prostory mají přednost. 

 • Na podobném principu funguje také pravidlo: Nejdřív uvnitř a poté venku. Vyndejte obsah skříněk a vytřete je. Při vracení nádobí, potravin a dalších nezbytností je pečlivě třiďte. Poškozené a nepotřebné kusy vyhazujte. Také se snažte o systematické srovnání, které šetří místo. 
  Teprve až jsou skříňky čisté a opět vzorně narovnané, můžete se vrhnout na úklid povrchů.
 • Omyjte dvířka zvenku, vydrhněte linku a kachličky, vyčistěte dřez. Skvělým pomocníkem na zašlou špínu se může stát bílý ocet a jedlá soda, avšak nezapomínejte, že chemická reakce, která smícháním vznikne, není vhodná pro všechny povrchy a materiály. 

4. Nebojte se vyhazovat nepotřebné věci. 

Držte se pravidel minimalismu a nebojte se třídit a vyhazovat. O zkažených nebo prošlých potravinách snad nemusí být ani řeč. Stejně však postupujte také u poškozeného nádobí, nepoužívaných receptů a knih nebo zašlých dekorací. Co už jednoduše neslouží, nemá v kuchyni místo. 

5. Nyní je na řadě lednice a trouba.

 • Lednice a případně mrazák by také neměly uniknout vaší pozornosti. Vytáhněte je ze zásuvky a nechte chvíli povolit. Potraviny zatím přesuňte dočasně jinam. Všechny šuplíky a stěny lednice důkladně vymyjte. Typický zápach vám pomůže vyřešit voda s několika lžícemi octa, který zápach pohltí. 
 • Potraviny narovnejte zpět tak, aby suroviny, které se nejrychleji kazí, nezůstaly zapomenuty vzadu v lednici. Nezapomeňte spotřebiče opět zapnout. 
 • Dalším důležitým pomocníkem se stává trouba a varná deska. Zvolte raději jemné hadříky, které nepoškrábou citlivé materiály a postupujte dle návodu na čističi. Poté vytřete čistou hadrou a nechte ještě několik minut vyvětrat.

6. Už jen pár detailů.

 • Dalo by se říci, že to hlavní již máte za sebou. Nyní je na čase umýt nádobí a naposledy přetřít povrchy. Lesklé a skleněné povrchy vyleštěte papírovými ubrousky. 
 • Úplně na konec vysajte a následně umyjte podlahu, na které se během úklidu usadili zbytky nečistot. Gratulujeme, vaše kuchyň opět září čistotou. 

TIP! Jak vyčistit troubu: 7 snadných triků, 4 efektivní způsoby, jak vyčistit rychlovarnou konvici, 7 kroků: Jak snadno a rychle vyčistit digestoř od mastnoty

Nejčastější otázky

Zajímají vás specifické dotazy, které jste v postupu krok za krokem nenašli? Pojďme se podívat ještě na několik nejčastějších otázek, které trápí mnoho hospodyněk. 

Jak vyčistit odpad v kuchyni?

Odpadní trubky jak v kuchyni, tak třeba v koupelně potřebují vaši pravidelnou péči, aby nedošlo k jejich ucpání. Využít můžete hned několik možností. Jako přírodní alternativa se do popředí opět dostává jedlá soda a ocet, které nasypete a následně nalijete do všech odpadů a necháte působit. Podobným způsobem lze využít také hydroxid zakoupený v drogerii. 
Nebo můžete sáhnout po chemických přípravcích, které jsou přímo určeny k čištění odpadů. Vždy se držte návodu na obalu.                   

Jak vyčistit obklady v kuchyni?

Na obkladech v kuchyni se často usazuje mastnota, která běžným otřením hadříkem nezmizí. Použijte tedy velmi teplou vodu s jarem, který rozpouští mastnotu. Po odstranění největších skvrn se můžete vrhnout ještě do detailnějšího úklidu obkladů pomocí citronové šťávy, která se postará o zašlé skvrny vodního kamene a podobně. 

Jak vyčistit spáry mezi kachličkami v kuchyni?

Malé skulinky a spáry nás dokážou pěkně potrápit. Hadříky a houbičky nemají v tomto případě příliš velký význam. Raději sáhněte po starém zubním kartáčku, kterým se dostanete i do menších prostor. Na něj můžete nanášet směsici jedlé sody a vody, která spáry krásně vybělí

Jak vyčistit kuchyňskou linku?

Kuchyňská linka vyžaduje opravdovou péči, protože se jedná o nejpoužívanější část celé kuchyně. Běžná údržba zahrnuje omytí vodou a univerzálním saponátem. Pro pečlivější úklid můžete opět využít kouzlo citronové šťávy, která si poradí s vodním kamenem a zašlou špínou. Při velkém znečištění ji nechte působit déle. 

Jak vyčistit matnou kuchyň?

Matné povrchy v kuchyni sice krásně vyčistíte tak, jak uvádíme výše, ale bílé skvrny od vody na nich zůstávají? Jednoduchým řešením se může stát postup, kdy vlhkost na povrchu nenecháte přirozeně uschnout, ale ihned jej vyleštíte papírovou utěrkou. Podobně vám také poslouží měkký a hodně savý hadřík.

Tipy na závěr 

S našimi tipy ještě nekončíme. Na závěr jsme si pro vás připravili několik rychlých rad, na které jste při úklidu kuchyně možná zapomněli. 

 • Pokud vlastníte myčku, jednou za pár týdnů věnujte pozornost a péči jejímu vyčištění. Předejdete poruchám a prodloužíte její životnost. 
 • Vždy si přečtěte, pro které materiály se vaše čistící prostředky mohou používat. Citlivější nerezový kov, mramor nebo žula mohou být nenávratně poškozeny při špatném zacházení. 
 • Po celém úklidovém procesu se také postarejte o vaše úklidové náčiní. Hadříky vyperte a usušte, kyblíky nechte pečlivě vyschnout a vyneste koše. 
 • Pravidelný menší úklid vám ušetří práci při velkém úklidu. Ten pak doporučujeme udělat jednou až dvakrát do roka. 
 • Nezapomeňte, že se v kuchyni musíte cítit opravdu dobře. Přidejte dekorace a doplňky podle vašeho vkusu a vytvořte si z kuchyně útulné místo se skvělou atmosférou. 

Registrujte se na našem serveru Westwing a získáte bezplatný přístup k nejnovějším článkům plných inspirace, ale také skvělým nabídkám pro váš krásný domov.

Mohlo by vás také zajímat: