Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
Jak vyčistit troubu

Jste vášnivou milovníkem jídla a rádi jej pro svou rodinu pečete? Každý víkend připravujete bábovku k odpolední kávě a čas od času zvete přátele na večeři? To je vše hezké, ale kdyby vám pak někdo pomohl s úklidem, bylo by lépe. Trouba se zanáší, je mastná, plná nečistot a připáleného jídla. Nemusíte se děsit. S našimi radami jak vyčistit troubu to zvládnete snadno!

Kuchyně a koupelna jsou nejpoužívanějšími místy v domě. A zaberou nejvíce čau při úklidu. Je to pracné, namáhavé a skutečně časově náročné. Naštěstí máme 7 snadných rad, které pomohou k rychlejšímu čištění i za pomoci přírodních metod. Buďte vnímaví k životnímu prostředí.

Trouba je velmi používaným spotřebičem v kuchyni. A podle toho vypadá. Ideálně by se měla čistit po každém jídle. My však víme, že ne vždy je to možné. Nebojte. I špína z minulosti pustí. Stačí použít správný produkt a postup.

Jak vyčistit troubu než bude příliš špinavá?

Posadit se ke stolu a mít přichystané jídlo, je příjemným zážitkem. Aby však bylo chutné, je potřeba jej péct v čisté troubě. Myjte ji pravidelně, ideálně před či po každém použití. Rozhodně nečekejte na chvíli, kdy bude trouba silně znečištěná.

Proč dbát na pravidelnou očistu:

  • Trouba se nikdy příliš nezanesete. Připálené zbytky odstraníte hned a mnohem snáze.
  • Pečete-li v uklizeném spotřebiči, je výkonnější. Rychleji se zahřívá a pracuje na plný výkon. Spotřeba je tak nižší. Peče i kratší čas. Takže jídlo je dříve hotové. A to se vyplatí, zvláště u dětí, které netrpělivě vyhlíží, až těsto v troubě nakyne.

Velmi jednoduchým trikem, je čistit ještě trochu teplou troubu. Mastnota půjde snáz dolů. Je však lepší používat pouze mokrý hadr, protože čistící prostředky mohou v kombinaci s teplým povrchem dráždit okolí. Je to však možné pouze při ohřevu jídla.

Jak snadno vyčistit troubu

Očistit troubu z venku, začít sklem nebo topnými tělesy? Přinášíme postup.

1. Vyjměte stojany (mřížku) a položte je třeba do vany.

Musí se odmočit! Do vody klidně přidejte ocet. Troubu poté zapněte na nízkou teplotu. Ta pomůže prostředí nahřát a rozpustit tuk.

2. Připáleniny odstraňte nožem, houbou nebo drátěnkou.

Uvidíte sami, co zrovna půjde použít. Pak si vezměte houbu a čistou teplou vodu a troubu s ní začněte vevnitř umývat.

3. Zaměřte na dvířka.

Ta jsou zpravidla z určité části tvořena sklem. Nenechte se však mýlit. Jde o speciální skleněnou část, kterou je třeba čistit horkou vodou, a ne obyčejným čističem na sklo. Ten může spíše uškodit.

4. Umyjte i těsnění ve dvířkách.

A veškerá špatně dostupná místa.

Jak vyčistit mřížku trouby

Jak již bylo psáno, je dobré ji odmočit. Můžete použít velký pekáč, vanu nebo lavor. Je vhodné napustit vařící vodu a do ní nasypat dostatečné množství sody nebo silného čističe. Pokud máte tu možnost, nechte působit přes noc. Jestli nemáte dostatečně velké nádoby, můžete mřížku obalit mokrými papírovými utěrkami. Po odmočení stačí pořádně vydrbat abrazivní stranou houby, kartáčem nebo drátěnkou.

Jak vyčistit u trouby prostor mezi skly?

Ač se to může zdát nemožné, dvířka trouby jsou hodně zanášena. Dají se však jednoduše umýt z obou stran. Ve chvíli, kdy vám bude připadat, že je sklo zanesené mastnotou a ani základní umytí ji nestačí, bude nutné dvířka rozmontovat. Je na čase umýt prostor mezi skly. Dvířka jednoduše rozšroubujte, tím se k němu dostanete. Poté sklo nechte odmočit. Nepoužívejte žádné čističe na sklo. Následně umyté sklo znovu upněte do rámu.

Nyní jste troubu předběžně očistili od největší špíny a mastnoty, velký nános je pryč. Nyní je řada na pořádné umytí a tím pádem prodloužení její životnosti. Použijte buď komerční výrobky na trhu určené na troubu anebo přírodní složení.

Speciální prostředky pro mytí trouby

Můžete vybírat hned z několika druhů. Je jich celá řada. Jsou účinné, ale při jejich použití je lepší větrat, protože vypařují hodně chemikálií. Mohou způsobit závratě, bolest hlavy nebo žaludeční potíže.

Jak použít čistící prostředek? Řiďte se pokyny výrobce. Obecně platí, že jej nastříkáte na vnitřek trouby. Buď na lehce rozpálenou plochu nebo můžete troubu nechat běžet na nejnižší možnou teplotu. Pozor na odpařování výparů. Raději otevřete okno. Nechte dostatečně dlouho působit. Postačí pár minut a poté pořádně vydrbejte. Umyjte a usušte do sucha. Troubu pak nechte pootevřenou, aby vyvětrala.

3 způsoby: Jak vyčistit troubu přírodními prostředky?

Jste milovníkem přírody, zajímáte se o životní prostředí a není vám lhostejné, co ve své domácnosti využíváte? Rádi používáte ekologické a čistě přírodní produkty? Myslíte, že tímto přístupem lze zvládnout i troubu? Samozřejmě, že ano.

Nejčastěji se na čištění používají produkty dostupné v každé domácnosti. Přinášíme tipy na 3 z nich:

1. Čištění trouby octem

Je velmi užitečný nejen v případě praní prádla, ale i při čištění trouby. Dokáže pohltit pachy, dezinfikovat a odmašťuje. Proto je v kuchyni velmi oblíbený.

K čištění můžete použít známý trik. Smíchejte šálek octa a litr vody v pekáčku nebo hrnci. Avšak v takovém, který lze poté na 30 minut vložit do trouby. Při teplotě 100 °C se začne uvolňovat mastnota, tuk a usazeniny. Čištění tak půjde snáz. Navíc už trouba nebude zapáchat.

2. Čištění trouby citronem

Nejen v lednici a do nápojů užijete tuto univerzální potravinu. Citron také dokonale pohlcuje pachy. Navíc se dá použít různými způsoby. Můžete jej rozpůlit a každou půlku použít na čištění. Budete tak mít houbu a prostředek čištění v jednom.

Dá se i nakrájet na kousky a podstoupit stejný proces uvolnění mastnoty, jako je tomu u octu.

3. Čištění trouby jedlou sodou

Připravte si kaši z jednoho litru vody a po lžíci sody a soli. Nejlepší je vytvořenou kaši rozhrnout na různá místa uvnitř trouby a nechat přes noc působit. Ráno pak klasicky umýt. Můžete také použít již zmíněnou půlku citronu, která v kombinaci se sodou bude skutečně působivou dvojicí. Pokud je vaše trouba plná zápachu, do misky odsypte trochu sody a misku pak postavte na noc do trouby.

Základní pravidla jak vyčistit troubu správně

  1. Při práci mějte otevřené okno.
  2. Co lze vyjmout, dejte odmočit.
  3. Připáleniny a větší kousky v troubě odstraňte.
  4. Na výběr máte ze speciálních prostředků nebo ekologických
  5. Lze použít i prostředky, které má každý doma – sůl a soda, citron a ocet

Chcete pravidelný příval rad a tipů z oblasti bydlení? Rádi si dekorujete svůj domov a činíte jej krásným? Pak se bezplatně registrujte na Westwing a nechte se inspirovat.

Mohlo by se vám také hodit: