Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
Jak vyčistit žaluzie

Žaluzie jsou formou ochrany. Dodávají pocit soukromí u oken, kde hrozí, že půjde přes ně snadno vidět zvenku dovnitř. Tako jsou jakýmsi izolantem před únikem tepla. V době delší nepřítomnosti v domově, jsou obrannou před zloději a v neposlední řadě zabraňují nechtěnému průniku slunečního svitu do pokoje. Pokud chcete, aby dobře sloužily, musíte je pravidelně čistit. Jinak na nich budete mít nános prachu a stane se z nich semeniště bakterií a roztočů.

Co potřebujeme pro čištění žaluzií

Pokud chcete mít čištění efektivní a rychle za sebou, musíte mít ty správné nástroje a náčiní. Většinou si musíte k ruce nachystat vysavač, čistící prostředek, vodu, hadr nebo utěrku z mikrovlákna. Nyní se můžete dvakrát ročně pustit do náročného úkolu.

Jak rychle vyčistit žaluzie od prachu (POSTUP)

Existují rychlé i pomalé metody. Tady však jde spíše o vaši trpělivost. Buď to můžete vzít jednoduše po celé ploše, pak je třeba počítat s nedostatky a případnými opravami anebo se zaměříte na každou lamelu zvlášť.

Kdy se odhodláte k umytí této stínicí techniky? Většinou ve chvíli, kdy myjete okna. Což bývá minimálně dvakrát za rok. Někdo si zakládá na častějším intervalu, ale dvakrát je základ. Pokud se tedy chystáte na očistu, doporučujeme prvně umýt žaluzie a až následně okna. Při jejich mytí totiž dochází k uvolňování špíny, prachu a mastnoty a často to stéká právě po okenní tabuli.

K mytí lze použít dva způsoby. Buď zvolíte suchou cestu anebo mokrou. Jaký je mezi nimi rozdíl?

Suchá metoda čištění žaluzií

Tato metoda je vhodná použít pouze na zaprášené žaluzie. Menší vrstva prachu se dá jednoduše utřít nebo vysát. Pokud však najdete ulepená místa, mastnotu a další nečistoty, budete muset lamely normálně umýt.

K suché metodě vám postačí i stará ponožka natažená na ruku. Jednoduše každou jednotlivou lamelu jemně chytíte a otřete z jedné strany na druhou. Pokud chcete být efektivnější můžete je vysát na jemný výkon, abyste nepoškodili jednotlivé části při náhodném vcucnutí lamely anebo si také můžete vypomoci různými nástavci. Ty se dají nasadit na vysavač, nebo se drží v ruce podobně jako prachovka. Jsou sestavy různě.

Mokrá metoda čištění žaluzií

Je nepochybně účinnější, protože ze žaluzií odstraníte i mastnotu a nalepený hmyz. Někdo radí, žaluzie odmontovat a umýt pod sprchou. Jenže tam musíte být hodně opatrní, abyste nepoškodili žádnou část. Efektivnější je tedy žaluzie nechat na okně a každou lamelu otřít. Ti trpělivější to vezmou od shora dolů postupně po jedné, ti méně precizní zase lamely sklopí a umyjí je naráz po celé ploše z jedné i druhé strany. Umýváme teplou vodou s odmašťovacím přípravkem, postačí jar.

Jednotlivé druhy žaluzií a jeho čištění

1. Jak vyčistit vertikální žaluzie

Vertikální žaluzie častěji najdeme v administrativních budovách. Věší se kolem velkých prosklených ploch a na široký rozměr oken. Mají širší lamely, takže snesou velké rozpětí a nelámou se ve větru. Jejich čištění není nijak složitější, než je to u jiných typů. Každou lamelu lze otřít z obou stran zároveň shora dolů.

Tedy vezměte si utěrku z mikrovlákna a mezi obě ruce ji chyťte na placato a setřete. To samé se dá provést s vysavačem. Jednou rukou přidržujete a druhou vysáváte. U těchto typů žaluzií, hlavně tam kde jde o skutečně velké plochy, se vyplatí pozvat úklidovou firmu. Ta má zkušenosti a techniku na to, aby je pořádně očistila.

2. Jak vyčistit horizontální žaluzie

Jedná se v podstatě o nejrozšířenější typ v domácnostech. Najdeme je na oknech mnohých domů. Horizontální žaluzie můžeme vysát nebo očistit dvěma způsoby. Buď po jedné lamele z jednoho kraje do druhého anebo všechny najednou. Jednoduše okno jejich otočením zatemníte.

Setřete a poté otočíte na opačnou stranu a také setřete. Je třeba počítat s tím, že to nebude dokonalé a kolem vodících lanek může špína zůstat. Potom záleží na vás. Buď to postupně dočistíte nebo přivřete oči a necháte to na jindy.

3. Jak vyčistit venkovní žaluzie

Venkovní žaluzie bývají znečištěné i od deště, výfukových plynů, pylu, ptáků, hmyzu a jiných venku poletujících věcí. Jedná se tedy o silně znečištěné plochy. Je pravdou, že jejich mytí je poněkud náročnější. Pokud je máte ve výšce, kde na ně dosáhnete, třeba z žebříku, umyjte je ručně. Zvolte stejnou metodu jako je tomu u vnitřních typů.

Tedy teplá mýdlová voda a ručně pomocí hadříku očistit z obou stran jednu lamelu po druhé. Pokud se k nim fyzicky nedostanete osprchujte je vodní hadicí. Nezapomeňte ani na závěrečné utření okna a parapetu, aby byl výsledek kompletní. Od špinavého parapetu by se při dešti mohla voda odpraskávat znovu na čisté žaluzie a veškerá snaha by byla marná.

4. Jak vyčistit vnitřní okenní žaluzie

Dnes už nejsou používané, avšak stále se dají najít ve starších panelových domech. Jedná se o typ žaluzií, které jsou zasazené dovnitř dvojitého okna. Ano nepráší se na ně tolik, protože jsou chráněny sklem, ale pokud je chcete utřít, musíte rozmontovat celé okno. Poté už postupujete jako u jiných typů.

5. Jak vyčistit hliníkové žaluzie

Hliník je citlivý materiál. Tyto žaluzie je lepší tedy omývat teplou vodou s trochou mýdla nebo jaru. Rozhodně nepoužívejte nějakou agresivní chemii. Mohlo by to na nich zanechat fleky, které už následně nevyčistíte. Jinak postupujte opět shora dolů a snažte se umýt lamely po celé ploše.

6. Jak vyčistit látkové žaluzie

Tady záleží na typu a druhu látky. Nejčastěji se vysávají a omývají navlhčeným hadříkem. Můžete je také sundat a osprchovat ve vaně. Poté je však musíte nechat zaschnout v nejlépe položené na zemi, aby se nijak nevytáhly.

5 pravidel, díky kterým zvládnete čištění sami doma

  1. Zvolte si jakou metodou budete čistit.
  2. Pokud to lze, umyjte je po jedné lamele.
  3. Používejte vodu s jemným mýdlem nebo jarem.
  4. Jestli je to pro vás příliš náročné, pozvěte si úklidovou firmu.
  5. Venkovní žaluzie můžete očistit ručně anebo pomocí venkovní hadice.

Návody na jednom místě najdete na Westwing. Pomocí bezplatné registrace získáte neomezený přístup k dalším radám, jak očistit váš dům, ale i jedinečné nabídky k dekorování domova.

Mohlo by se vám také hodit: