Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
Čištění oken

Také při umývání oken strávíte snad věčnost tím, že se snažíte vyleštit šmouhy a ty ne a ne zmizet? Máme pro vás hned několik tipů, jak umýt okna jako profík a neztratit při čištění oken nervy.

Jak nejlépe umýt okna: krok za krokem

1. Otevřete je dokořán a zjistěte, zda je počasí vhodné k mytí oken.

Takovým ideálním počasím je to, kdy vám není ani příliš zima ani příliš horko. Zdá se vám to bezvýznamné? Nenechejte se zmýlit. Pokud je venku mráz, asi vám dojde, že to není to pravé ořechové a raději počkáte, až bude o pár stupínků více. Myslete však také na to, že parné léto a pražící ostré slunce přímo do oken také není vhodné. V takovém případě si jen těžko všimnete šmouh na okně. A pokud ano, tak se vám okna budou v horkém počasí těžce leštit. 

2. Pokud je počasí ideální, můžeme začít se samotnou přípravou před mytím.

Odkliďte vše, co by vám v okolí oken mohlo překážet. A samozřejmě sundejte a vyperte závěsy a záclony. 

3. Okolí oken vyčistěte od pavučin a jiných nečistot.

A připravte si potřeby k mytí oken, tedy vodu s čistícím prostředkem, hadřík a žebřík či stabilní stoličku.

4. Nyní se už můžeme vrhnout na samotné mytí.

Nejprve se pusťte do vyčištění žaluzií a poté umyjte rámy, a to ideálně švédskou utěrkou. A buďte opatrní s výběrem speciálních prostředků. Rámy v bílé barvě mají tendence žloutnout, ale jsou zároveň citlivé na poškrábání. Takže se vyhněte například písku na čištění. V případě, že máte starší typ oken a jsou šroubovací, čeká vás bohužel více práce s jejich rozšroubováním, umytím, důkladným vyleštěním a až poté následným zašroubováním. 

Jaké typy čisticích prostředků byste měli použít na okna?

A čím vlastně okna umývat? Pokud nejste fanoušci chemie a zároveň nejsou vaše okna příliš ušpiněna, můžete zvolit pouze čistou vodu. V opačném případě zvolte vhodné čistící prostředky nebo běžně dostupné suroviny, mezi něž patří například ocet a puding. Ano opravdu puding a věděli jste, že k čištění oken můžete využít i dětský šampon? Chemických prostředků k mytí oken je na trhu opravdu hodně. Mnoho hospodyněk stále sází například na klasiku s názvem Okena.

Jak si vyrobit nejlepší domácí prostředek na mytí oken

I co se týče mytí oken, můžete využít zaručené babské rady. Již zmiňovaný ocet například stačí nalít do teplé vody. Samozřejmě přiměřeně, ne celou láhev. To vám zaručí lesk, ale i odstranění nečistot z oken. A na finální vyleštění skla vám pomůže obyčejný novinový papír.

Co vás možná překvapí je mytí oken pomocí pudingu rozmíchaného asi v pěti litrech vlažné vody. Bojíte se šmouh? Nemusíte. Nakonec stačí skla vyleštit suchým hadříkem.

Do vlažné vody můžete přidat i dětský šampon, který si dobře poradí s mytím. V tomto případě však pozor na plastové a dřevěné rámy, na které šampon není vhodný. Při mytí oken také stačí přidat do vody sůl, která odstraní i větší nečistoty. Na litr vody stačí lžíce soli. Co se týče vyleštění, kromě novin můžete využít i silonky.

Je alkohol nebo ocet lepší pro čištění oken?

Přemýšlíte, zda zvolit k mytí prostředky na bázi alkoholu nebo dát přednost například obyčejnému octu? Těžko říct. Výhodou octu je určitě cena a mnoho hospodyněk na něj nedá dopustit. U přípravků na bázi alkoholu je zase velkým plusem to, že rychle schnou a zároveň v sobě mají další látky odpuzující nečistoty a dešťové kapky.

Co používají profesionálové na čistění oken?

 • Pokud chcete mýt okna jako profesionál, neměla by vám ve výbavě chybět kvalitní oboustranná stěrka s vyměnitelnou gumou.
 • Pomocí této stěrky nejdříve okno umyjte saponátem.
 • Saponát se chvíli nechá působit a pak se druhou stranou stěrky pečlivě setře.
 • Nezapomínejte, že je nutné stěrku po každém tahu očistit, aby se na okně nelíčila špína. Pouze s takovou pečlivostí můžeme zaručit okna bez šmouh.
 • Pokud takové vybavení nemáte nebo prostě jen nemáte trpělivost a nechce se vám, existuje na trhu mnoho firem, které profesionální mytí oken zajistí. Vy ušetříte čas i nervy.
 • Pokud si na čištění troufáte sami a chcete se nejvíce přiblížit profesionálům, můžete využít parní čističe a vysavače na okna:

Parní čistič oken s odsáváním

Využijte parní čističe, které jsou vhodné například i na zrcadla. Využíváte pouze proud páry bez jakékoli chemie a bonusem může být to, že pára ničí i počínající plísně. Navíc se nemusíte bát složité manipulace. Přístroj stačí zapojit do napájení a naplnit vodou. Během pár sekund můžete začít s čištěním. Stíráte vždy odshora dolů. A stíráte skla i rámy. Parní čističe navíc můžete sehnat v poměrně širokém cenovém rozmezí. Levné varianty je možné sehnat za několik set korun, kvalitnější produkty však šplhají až k několika tisícovkám. Pokud seženete parní čistič bez odsávání, je vhodné jej doplnit vysavačem.

Vysavač na mytí oken

Další vychytávkou na mytí je vysavač na okna. Říkáte si, na jakém principu takový přístroj funguje? Jedná se o princip mokrého vysávání. Vysavač můžete využít na zrcadla a třeba i sprchový kout. Přístroj se speciální stěrkou vysává špinavou vodu. Používá se tedy společně s parním čističem. Vybrat si můžete mezi klasickým manuálním vysavačem nebo můžete zvolit ten robotický, který se pohybuje samovolně bez toho, aniž by spadl dolů.

5 pravidel pro správné čištění oken: jak při čištění oken zajistit lesk jako blesk

A aby tipů nebylo málo, na závěr pro vás máme ještě několik rad, které využijete při umývání oken svépomocí.

 1. Nikdy nepoužívejte čisticí prostředky na sklo na bázi čpavku nebo alkoholu. Na první pohled se vám může zdát, jako by vytvářely intenzivnější čištění, ale ve skutečnosti mohou zanechat šmouhy, a dokonce i tenký film, který přitahuje prach a vlhkost. Pokud máte opravdu znečištěné místo, můžete zahájit proces čištění nanesením rozpouštědla jako je aceton nebo alkohol. Otřete jej do sucha a poté pokračujte v běžném čištění okna.
 2. Bez ohledu na to, jak odolné mohou být určité přilepené materiály, nikdy k jejich odstranění nepoužívejte nůž nebo cokoli ostrého. To může způsobit trvalé škrábance a vaše okna budou v budoucnu zranitelnější vůči rozbití.
 3. Při otírání roztoku použijte měkký ubrousek, který nepouští vlákna. Ideální je hadřík z mikrovlákna. Třením z více směrů se vyhnete šmouhám.
 4. Pokud zjistíte, že po vyčištění okna jsou na něm stále viditelné šmouhy, jednoduše otřete čistou vodou, abyste odstranili zbývající čisticí prostředky.
 5. Nakonec naposledy vyleštěte okna, abyste se zbavili poslední šmouhy.

Pomohla vám dnešní inspirace, jak vyčistit okna? Využijte bezplatnou registraci na Westwing a nenechte si ujít další články a naše exkluzivní nabídky. 

Líbí se vám naše tipy na účinné čištění? Zjistěte také, jak na další materiály: