Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
Jak vyčistit pohovku

Jak vyčistit pohovku? Na co si dát pozor? Pokud máme značkový nábytek z kvalitních materiálů, neměli bychom údržbu podceňovat.  Jak o pohovky pečovat a co dělat, když se stane malá nehoda?

westwing-freistil-rolf-benz-czyszczenie-sofy

Které typy potahů vyžadují speciální péči?

Přírodní vlákna: k čištění bavln, lnu, viskózy a hedvábí bychom měli používat prostředky, které nenaruší přirozené pH. Doporučujeme vlažnou destilovanou vodu s příměsí mýdla.
Umělá vlákna: na umělá vlákna používáme vodu o teplotě mezi 30 a 40° C.
Vlna: v případě vlny bychom se měli vyhnout zásaditým prostředkům, v nichž se vlna sráží.

Můžeme na matrace a pohovky použít parní čističe?

Parní čističe se k čištění jemných látek nehodí. Horká pára totiž škodí jejich vláknům a způsobuje blednutí barev.

Má horký či suchý vzduch negativní vliv na vzhled kožených pohovek?

Pokud vlhkost vzduchu v pokoji nepřevyšuje 45 %, může kůže, jíž je pohovka potažena, přesychat a křehnout. Ve vytápěných místnostech pak lak rychle ztrácí svou pružnost a na kůži se mohou objevit charakteristické praskliny.

Jak odstranit nápisy od propisky a skvrny po nápojích?

Vše záleží na tom, jak silně je tkanina znečištěna. Některé stopy po inkoustu lze odstranit lakem na vlasy (a následně vyčistit mokrou cestou). S většinou skvrn po nápojích si pak poradí směs vody a tekutého mýdla.

westwing-freistil-rolf-benz-czyszczenie-sofy-2

Je pravda, že…

… k čištění pohovek můžeme použít prášek do pečiva či prostředky na čištění koberců?

Čisticí prostředky na koberce můžeme k čištění potahů použít výhradně v souladu s doporučením výrobce! Také s práškem do pečiva musíme být opatrní – nedoporučujeme ho k čištění bavlny, lnu a viskózy. Pokud jde o vlnu, nejlepší je rozpustit prášek v čisté vodě.

… jedlá soda dokonale odstraňuje skvrny, zápach i bakterie?

Soda skutečně desinfikuje povrch a odstraňuje nepříjemné zápachy, musíme však mít na paměti, že ji musíme beze zbytku odstranit – nejlépe vysavačem. Zda je soda ideálním pomocníkem co do odstraňovaní skvrn je však poněkud diskutabilní.

… nejen přímé slunce, ale také umělé světlo vede k vysoušení kůže a blednutí barev?

To je pravda. Negativní účinky na barviva má totiž na svědomí UV záření. Všechny pohovky, otomany i křesla bychom proto měli chránit před vlivem UV záření.

Čemu bychom při čištění pohovky měli ještě věnovat pozornost?

Než se pustíme do vlastního čištění, měli bychom prostředek vyzkoušet na místě, které není příliš na očích, popř. na malém vzorku tkaniny.

Jak o pohovku pečovat?

Jak vycistit pohovku

Pohovky bychom měli pravidelně vysávat nástavcem na potahy a poté povrch přetřít čistým, vlhkým hadříkem. Díky tomu budou vlákna tkaniny či kůže jemně navlhčená, čímž zabráníme hromadění elektrostatického náboje.

Fotografie: Freistil Rolf Benz

Našli jste v článku, jak vyčistit pohovku tu pravou inspiraci? Využijte bezplatné registrace na Westwing a nenechte si ujít další inspiraci ani naše exkluzivní nabídky.