Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
matrace 01

Jak velký význam jste přikládali výběru vaší matrace? Doufejme, že velký. Vždyť člověk prospí téměř třetinu svého života a je tedy třeba dbát o to, aby byl spánek kvalitní. Výběr matrace, ale také následná péče je velmi důležitá. I přes důkladnou péči se však matrace časem ušpiní. Jak na čištění matrace se dozvíte v následujícím článku.

Univerzální postup: Jak vyčistit matraci

Věříme, že svoji vysněnou matraci již máte. Co však dělat, pokud už matrace není v té nejlepší formě? Přinášíme vám návod, jak matraci vyčistit, aby se opět dostala do formy. Tak se do toho můžeme pustit.

  • Nejprve je potřeba svléct všechno povlečení, prostěradlo i obal matrace.

Vše samozřejmě vypereme.

  • Nyní matraci důkladně vysajeme.

Tím se zbavíme prachu a roztočů.

  • Pokud jsou na matraci skvrny, odstraníme je pomocí sody.

Tu naneseme na skvrnu, necháme krátce působit a poté pomocí hadříku a kartáče vyčistíme. Případně můžeme namísto sody použít i saponát na nádobí.

  • Po vyčištění matrace znovu vysajeme.

A v případě, že vlastníte parní čistič, dodáte celému čištění pomyslnou třešničku na dortu.  

5 tipů: jak odstranit skvrny z matrace

Pravidelné čištění matrace je určité velmi užitečné. Co však dělat, pokud je matrace silně ušpiněná? V následujících tipech se dozvíte, jak odstranit i ty nejodolnější skvrny.

1. Jak vyčistit matraci od moči

Obzvlášť pokud jste rodiči, jistě jste s tímto setkali. Nejlépe si s nimi poradí mix peroxidu vodíku, jedlé sody a tekutého mýdla. Přesněji řečeno smíchejte 240ml 3 % peroxidu se 45 g jedlé sody a přidejte kapku mýdla. Tento roztok nastříkejte na skvrny a vyčkejte, než skvrna uschne a následně vysajte. 

2. Jak vyčistit matraci od roztočů

První pomoc, v případě, že na vaši matraci zaútočí roztoči je určitě silný vysavač. Prevencí před problémy s roztoči je však antibakteriální matrace.

3. Jak vyčistit matraci od krve

Všichni asi víme, že zaschlá krev se odstraňuje velmi těžce. Pokud se to však již stane, používejte k čištění zásadně studenou vodu smíchanou se sodou tak, aby vytvořila pastu. Tuto směs naneste na skvrnu a nechejte pár hodin působit. Poté pastu sloupněte ze skvrny a místo vysajte.

4. Jak vyčistit matraci od plísně

Máte doma vyšší vlhkost? V tom případě hrozí, že se na vaší matraci objeví plíseň. Předejít jí můžete samozřejmě častým větráním a zvolením matrace z vhodného materiálu. Pokud však plíseň objevíte, vyperte potah na co nejvyšší stupeň a vydezinfikujte místa zasažená plísní.

5. Jak vyčistit matraci od vína

Hlavně červené víno dokáže hodně pozlobit. Takové skvrny vyčistíme octem nebo citronovým roztokem a pomocí hadříku. Následně necháme místo dostatečně vyschnout.

Jaké druhy matrací existují

Již při nákupu matrace zvažte, z jakého materiálu je vyrobena a jak moc náročnou péči bude vyžadovat. Každému z nás vyhovuje něco jiného. Na trhu existuje mnoho typů matrací a měli byste důkladně zvažovat, který typ bude ten správný pro vás. Vždyť spánek ovlivňuje kvalitu vašeho života. Vybírat můžete z následujících typů:

Pružinová matrace

Pružinové matrace, které mohou být kombinované například s pěnou jsou vhodné také do vlhkého prostředí. Hojně využívané jsou na chatách, kde se následně nemusíte bát plísní vznikajících z přebytečného vlhka.

Pěnová matrace

Pěnové matrace se skládají z více pěnových částí. Jedná se o tu nezákladnější cenově nejdostupnější variantu. Jedním z nejoblíbenějších typů je pěnová matrace. Charakteristickými rysy těchto matrací jsou vynikající pružnost a vysoká cirkulace vzduchu. Dříve byl tento typ matrace vyroben z obyčejné houby, nyní je uvnitř kvalitní pěna. Tato matrace se skvěle přizpůsobí tvaru vašeho těla a zároveň podporuje vaši páteř. Při rozhodování o koupi pěnové matrace dávejte pozor na správnou hustotu pěny. Pěnové matrace se dělí na termoelastické a vysoce pružné.  

Vysoce pružná pěnová matrace

Matrace s hybridními pěnami jsou takové, které se skládají z několika vrstev pěny. Jejich výhodou je ideální vysoká pružnost a podpěra těla. Tento typ matrace je alternativní volbou pro latexové matrace. Má velmi dobrý ventilační systém, který chrání vaše tělo před přehřátím a snižuje problém nočního pocení. Poskytne vám vysoký komfort během spánku a podporuje léčbu vad páteře. Při nákupu tohoto typu matrace dávejte pozor na množství a kvalitu pěny.

Termoelastická pěnová matrace

Termoelastická pěnová matrace je obohacena o speciální vrstvu reagující na teplotu těla. Teplo proniká dovnitř matrace a způsobuje její změkčení. Díky tomu se snadno přizpůsobí tvaru vašeho těla a podpoří vaši páteř. Uvnitř se nachází takzvaná termoelastická pěna jinak zvaná také „líná“ pěna, protože se deformuje pomaleji než vysoce elastická. Tento typ matrace snižuje tlak, což vám pomáhá měnit polohu méně často, když spíte a poskytnete tedy kvalitní odpočinek a vašim svalům. Výhodou tohoto typu matrace je i to, že nepřenáší vibrace ani pohyby spící osoby na vaši část. Termoelastické pěnové matrace jsou velmi vhodné i pro osoby, potýkajícími se s ortopedickými problémy.

Latexová matrace

Matrace s latexem, což je pevný a částečně přírodní materiál, ocení ti, kteří hledají pružnou matraci vhodnou například na polohovací rošty. Latexová matrace je jednou z nejpohodlnějších matrací, jaké na trhu najdete. Tato matrace je naplněna latexovou pěnou vyrobenou smícháním přírodního a syntetického latexu. Kvalitu této matrace určuje obsah přírodního latexu. Trubková struktura zajišťuje vnitřní cirkulaci vzduchu a jejich antibakteriální a antifungální vlastnosti zabraňují výskytu mikroorganismů. Jsou tedy skvělou volbou pro alergiky. 

Patero pravidel pro správné čištění matrace

Na závěr si ještě shrneme pět základních pravidel, jak o matraci pečovat. Protože nestačí pouze čistit skvrny, ale tak jako ve všem je potřeba základní péče. Pouze tak předejte tomu, aby se matrace po pár měsících nezničila.

  1. Již před samotným zakoupením matrace zjistěte, zda je její potah snímatelný, což jistě oceníte při údržbě matrace v budoucnosti. Potah se dá následně kdykoli sundat a vyprat.
  2. Matraci obracejte každých 6 měsíců, abyste prodloužili životnost vložky a zlepšili ventilaci vnitřku matrace.
  3. Správná péče o matraci spočívá také v pravidelném větrání. Čerstvý vzduch zabrání zatuchnutí materiálu. Matrace by rozhodně neměla ležet přímo na podlaze. Výsledkem je, že nedýchá a vlhkost, která se hromadí uvnitř, vytváří perfektní podmínky pro množení mikroorganismů.
  4. A jak předejít znečištění matrace? Základním pravidlem je jistě to, že vynecháte například snídaně do postele. Obědy a večeře snad ani nemusíme zmiňovat. Jídlo do postele jednoduše nepatří. 
  5. A důležité pravidlo na závěr. Pravidelně a důkladně vysávejte matraci. To je nejlepší způsob, jak se zbavit prachu a roztočů a udržet matraci v dobrém stavu po dlouhá léta..

Líbí se vám naše tipy? Podívejte se také na tipy jak důkladně umýt okna jako profesionál! Zaregistrujte se zdarma na Westwing a získejte denní dávku inspirace a exkluzivní nabídkyPomohla vám dnešní várka inspirace jak vymalovat dětský pokoj? Využijte bezplatné registrace na serveru Westwing a už nikdy nepřijdete o nové tipy a naše exkluzivní nabídky.

Zjistěte také, jak na další materiály: