Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
jak vyčistit sklokeramickou desku

Čištění sklokeramické desky se zdá jako náročný a nekonečný úkol – při víkendovém úklidu ji vydrhnete a po obědě jsou skvrny zpět. Když ale čištění nebudete zbytečně dlouho odkládat a použijete správný postup, zářivě lesklou varnou desku získáte během chvíle. 

Proč je důležité čištění sklokeramické desky

Udržovat čistou indukční či sklokeramickou desku je důležité hned ze tří důvodů:

 • Vzhled
 • Hygiena
 • Správná funkce

Stejně jako celá kuchyně, sklokeramická deska vypadá nejlépe, když je čistá a zářivě lesklá. Dokonalá čistota zajistí také hygienu při přípravě jídla pro vaše nejbližší.

Znečištěná sklokeramická deska navíc ztrácí svou funkčnost. Dna pánví a hrnců nemohou pořádně doléhat a tím je zhoršený přenos tepla z desky na nádobí. Tento problém je nejzřetelnější u indukční varné desky.

Jak efektivně vyčistit sklokeramickou desku: Krok za krokem 

 1. Setřete zbytky jídla a kapky na povrchu pomocí vlhkého hadříku z mikrovlákna.
 2. Naneste speciální čisticí prostředek na sklokeramické desky a nechte jej několik minut působit.
 3. Vlhkým hadrem opět setřete sklokeramickou desku a opakovanými pohyby se pokuste odstranit odolné skvrny.
 4. V případě potřeby postup několikrát opakujte. 
 5. Na nejhorší připečené nečistoty můžete využít speciální škrabku – postupujte přesně podle návodu, dávejte pozor na správný úhel a pracujte opatrně.
 6. Sklokeramickou desku vyleštěte pomocí suchého hadříku z mikrovlákna a obdivujte její krásný lesk.

Čištění sklokeramické desky jedlou sodou a octem

Chcete se pustit do čištění sklokeramické nebo indukční desky, ale nemáte po ruce speciální čistič nebo jednoduše preferujete sílu přírody? Stejně jako na většinu úklidu domácnosti, i na vařič vám bude stačit jedlá soda a ocet.

 • Po celé varné desce rovnoměrně rozprostřete pomocí sítka slabou vrstvu jedlé sody. 
 • Na vrstvu sody rozprašovačem nastříkejte ocet – stačí jen tolik, aby soda začala bublat. Právě reakce která vznikne spojením sody s octem, uvolní skvrny a celý proces čištění zjednoduší.
 • Poté již stačí po pár minutách desku setřít hadříkem z mikrovlákna namočeným v teplé vodě a nakonec ji suchým hadrem vyleštit. 
 • V případě potřeby můžete postup několikrát opakovat. 

Jak na duhové skvrny na sklokeramické desce

Duhové skvrny na sklokeramické desce jsou pouze optický klam. Kvůli nedokonalému vyleštění na desku světlo dopadá pod různými úhly a deska vypadá znečištěná nebo poničená.

Zbavíte se jich ale jednoduše pomocí hadříku z mikrovlákna. Když sám o sobě nestačí, použijte trochu běžného čističe na okna obsahujícího alkohol nebo kuchyňský ocet. 

Jak vyčistit připáleniny na sklokeramické desce

Jakmile necháte jídlo na desku připéct, čištění je o trochu náročnější. Proto se jakékoliv skvrny snažte setřít co nejdříve. I v případě, že se nehoda stane, naštěstí ale existují způsoby, jak vyčistit i nejodolnější skvrny.

Nejdříve vyzkoušejte skvrny odstranit pomocí účinného čističe z drogerie nebo směsí octa a jedlé sody. Čistič nechte několik minut působit a v případě potřeby postup opakujte. 

Pokud skvrny stále drží, bude třeba přistoupit na silnější zbraň – speciální škrabku na sklokeramické a indukční desky. Se škrabkou je třeba zacházet opatrně a pod správným úhlem, jinak hrozí poškrábání desky.

Tipy na závěr

 1. Při čištění nepoužívejte materiály, které mohou desku poškrábat, jako jsou drátěnky. Nejvhodnější je hadřík z mikrovlákna.
 2. Nesnažte se napečené zbytky jídla seškrábat žiletkou ani nožem. I při veškeré opatrnosti byste desku s pravděpodobně poškrábali.
 3. Na odolné připečené zbytky jídla můžete využít speciální škrabky. Dávejte ale pozor na správné použití.
 4. Používejte pouze prostředky, které jsou speciálně určené na sklokeramické desky. Silné chemikálie by mohly povrch narušit.
 5. Sklokeramickou desku otřete po každém použití, dříve než se na ní napečou kapky.

Využijte bezplatnou registraci na serveru Westwing a nenechte si ujít další tipy a inspirace od naší redakce. Pravidelně vám také přinášíme exkluzivní nabídky pro ještě krásnější domov.