Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
jak vyčistit konvici

Rychlovarná konvice vám ušetří čas i spotřebu energie. Tedy v případě, že máte kvalitní konvici v optimálním stavu. Jakmile je konvice zastaralá nebo plná vodního kamene, její efektivita značně klesá. Je proto důležité vědět, jak rychlovarnou konvici vyčistit.

Vodní kámen v konvici: Proč by vám měl vadit

Voda, kterou používáme v domácnosti obsahuje různé minerály. Když ji zahřejete v hrnci na plotně nebo v rychlovarné konvici, tyto minerály se uvolní a zůstanou přichycené na dně a po stranách.

Množství minerálů (a tím i velikost problému) se odvíjí od tvrdosti vody ve vaší domácnosti. Zjistit tvrdost vody můžete pomocí různých pokusů, speciálních kapek nebo lakmusového papírku. 

Tvrdá voda má negativní důsledky na vaši domácnost, mezi ty nejvýznamnější patří:

 • Snížená životnost elektrických spotřebičů (například rychlovarné konvice)
 • Usazování kamene v potrubí, vodovodních bateriích a podobně
 • Zvýšená spotřeba čisticích prostředků a kosmetiky
 • Nepříjemná chuť vody na pití

Usazený vodní kámen v rychlovarné konvici snižuje její efektivitu, ohřátí vody trvá delší dobu a po delší době může úplně přestat fungovat. Proto je důležité konvici pravidelně čistit.

Co je potřeba na vyčištění rychlovarné konvice

Čištění rychlovarné konvice je jednoduché a potřebujete pouze pomůcky, které máte pravděpodobně doma. Můžete použít speciální prostředek na vodní kámen nebo jednu z variant, které najdete dále v článku.

Vybraný prostředek namíchejte ve správném poměr s vodou a nalijte do rychlovarné konvice. V některých případech je vhodné tekutinu zahřát a nechat působit přibližně dvacet minut. Jindy je lepší jej nechat působit v pokojové teplotě celou noc. 

Konvici vždy řádně vypláchněte a uvařte jednu várku čisté vody, než ji začnete opět používat. Čištění opakujte alespoň každých osm týdnů, aby se vodní kámen nehromadil. Čím delší dobu není konvice čištěná, tím náročnější je odstranění kamene.

4 nejefektivnější způsoby: Jak vyčistit konvici snadno a rychle

Potřebujete vyčistit rychlovarnou konvici? Nemusíte chodit do obchodu, perfektní čističe najdete ve své kuchyni.

1. Jak vyčistit konvici octem

Kyseliny jsou perfektním pomocníkem při zbavování se nečistot, včetně vodního kamene. Obyčejný ocet by proto neměl chybět nejen ve vaší kuchyni, ale také u čisticích prostředků.

 1. Pro běžné čištění konvice smíchejte ocet s vodou v poměru 1:1. 
 2. Směs nalijte do konvice a zahřejte. 
 3. Poté nechte ještě dvacet minut působit.
 4. Směs vylijte a pomocí jemného kartáčku vyčistěte vnitřek konvice. 
 5. Nakonec ji několikrát vypláchněte vodou a jednou várkou vyvařte.

Tip: Pokud je konvice více znečištěná, ocet neřeďte a postup několikrát zopakujte.

2. Jak vyčistit konvici kyselinou citronovou

Odstranění vodního kamene z konvice kyselinou citronovou je rychlé, snadné a neskutečně efektivní. Postup je velmi podobný, jako čištění octem.

 1. Dva citrony překrojte napůl a vymačkejte z nich šťávu do konvice. 
 2. Zbytkem dužiny vyčistěte konvici zvenčí a vyleštěte hadříkem z mikrovlákna. 
 3. Poté citron nakrájejte na kousky, vložte do konvice a přidejte dostatek čisté vody.
 4. Vše společně zahřejte a poté nechte čtvrt hodiny působit. 
 5. Pomocí měkkého kartáčku konvici opatrně vyčistěte.
 6. Vypláchněte vodou a vyvařte citronovou chuť.

3. Jak vyčistit konvici jedlou sodou

Jedlá soda je další univerzální čistič, který by neměl chybět ve vaší výbavě přírodních čističů. Máte dvě možnosti, jak sodu využít.

 1. Jednu lžičku sody smíchejte s půl litrem vody, nalijte do konvice, zahřejte a pokračujte stejně jako u kyseliny citronové.
 2. Vytvořte čisticí pastu ze lžičky sody a několika kapek vody. Pastu naneste na měkký kartáček a s jeho pomocí odstraňte vodní kámen.

Tip. Při vysokém znečištění můžete vyzkoušet také kombinaci sody, octa a horké vody.

4. Jak vyčistit konvici Coca-Colou

O Coca-Cole se nedá mluvit jako o čistě přírodním prostředku. Skvěle si ale poradí s nečistotami na všech domácích spotřebičích.

 1. Z poloviny naplňte konvici kolou a přiveďte ji k varu.
 2. Po uvaření nechte ještě třicet minut působit.
 3. Pokud je třeba, kartáčkem dočistěte.
 4. Konvici vypláchněte vodou.

Výhodou Coca-Coly je zejména její schopnost vyčistit nejen vodní kámen, ale také rez. Často se proto využívá i k čistění nářadí či náhradních dílů.

Jak vyvařit novou konvici

Pořídila jste si novou konvici a trápí vás plastová pachuť uvařené vody? Snadno se jí zbavíte, když v konvici zahřejte vodu společně s jedlou sodou nebo kyselinou citronovou.

Čištění konvice zvnějšku

Jak vypadá vaše konvice zvnějšku možná nemá vliv na její funkčnost, vyleštěná konvice se ale bude mnohem lépe vyjímat ve vaší kuchyni. Budete potřebovat horkou vodu, čisticí prostředek (například jar), houbičku a hadřík z mikrovlákna. 

Vytvořte mýdlovou vodu a pomocí houbičky vyčistěte celý povrch konvice. Dávejte pozor, abyste nenamočila spodek. Hadříkem z mikrovlákna ji poté přeleštěte.

Na lesklý povrch doporučujeme použít ještě 50% směs vody a octa. Naneste ji na hadřík z mikrovlákna a krouživými pohyby vyleštěte. Octová směs vám pomůže také na odolné skvrny vodního kamene.

Jak vyčistit konvici od rzi

Na kvalitní nerezové konvici by se rez neměla usazovat. Vzhledem k neustálému kontaktu s vodou se tomu ale občas nevyhnete. V takovém případě můžete sáhnout po kole, kterou nalijete do konvice a necháte přes noci působit.

Ráno kolu vylijte, uvařte jednu várku vody, kterou vylijete a konvice bude vypadat jako nová. Abyste zabránila další tvorbě rzi, konvici po použití vysušte papírovou utěrkou.

Tipy na závěr

 1. Konvici čistěte pravidelně alespoň jednou za dva měsíce. 
 2. Po čištění konvici vždy vypláchněte vodou a uvařte jednu várku nanečisto.
 3. Nepoužívejte násilí při čistění hřejících spirál, mohla byste je nenávratně poničit.
 4. S velkým nánosem kamene vám pomůže opakované několikahodinové namáčení.
 5. Nenechávejte v konvici vodu po dlouhou dobu. Vyprázdněte ji například při odjezdu na dovolenou.

Využijte bezplatnou registraci na serveru Westwing a nechte se inspirovat. Pravidelně přinášíme rady a tipy nejen z oblasti bydlení i exkluzivní nabídky pro ještě krásnější domov. 

Přečtěte si i další články s praktickými tipy na čištění: