Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
jak vyčistit mosaz

Mosaz je jeden z nejvíc trendy materiálů současnosti. Mnoho z nás proto loví zapomenuté kousky po babičce na půdě nebo mosazné poklady na bleším trhu. Problém u starších nebo dlouho neleštěných kousků ale bývá zčernání. Jak mosaz nejlépe vyčistit a neponičit? Přečtěte si náš návod a tipy.

Čištění mosazi: Krok za krokem

Mosaz oxiduje, čímž vznikají černé skvrny a barevné nedokonalosti. Do leštění byste se měli pustit pravidelně u starších i nových kousků. Ať už jde o kličky na oknech, nádobí, lustr nebo starý hmoždíř, čištění mosazi je vcelku jednoduché. Zvládnete to i s podomácku vyrobenými produkty.

Jedná se o mosaz?

Než se do čištění kovového doplňku pustíte, zkontrolujte, jestli se jedná o mosaz nebo jiný kov s mosazným dekorem. Nejjednodušší je pokus s magnetem – pokuste se jej přichytit k mosaznému předmětu. Pokud nedrží, máte v ruce pravděpodobně mosaz.

Jestli ale magnet na kovu drží, určitě se o mosaz nejedná. V takovém případě není leštění vhodné, protože můžete poničit tenkou mosaznou vrstvu. Zůstaňte jen u jemného mýdla a vody.

 Je mosaz lakovaná?

Jestli na sobě má mosaz skvrny, je matná či zakalená, lak na ní pravděpodobně není. Pokud ale vidíte lesklý potah, který se na několika místech po letech odlupuje, bude třeba jej renovovat. Taková práce se nedá jednoduše udělat z pohodlí domova a mosazný kousek budete muset odnést k odborníkovi.

 1. Vyleštěte mosaz

  Abyste se zbavili barevných nedokonalostí a skvrn, je třeba mosaz nejdříve omýt a poté vyleštit s vhodným prostředkem. K leštění používejte měkký hadřík. Ideální je hadřík z mikrovlákna, někdo upřednostňuje bavlněný úplet nebo dokonce extra jemnou ocelovou vlnu.

 2. Vyberte vhodný čisticí prostředek

  Pokud se rozhodnete čistit ocel přípravkem z obchodu, dbejte na správný výběr. Na obale by mělo být napsané, že je určený na mosaz. Postupujte přesně podle návodu, abyste cenný kousek neponičili.

 3. Vyrobte si vlastní čisticí přípravek

  Pokud máte vybavenou kuchyň nebo koupelnu, pravděpodobně si čisticí přípravek nemusíte vůbec kupovat. Na vyleštění mosazi vám poslouží věci, které běžně najdete doma. Vyzkoušejte jeden z postupů, které najdete dále v článku.

Domácí přípravky na čištění mosazi

Jak vyčistit mosazné předměty za pomoci kečupu, sody nebo pasty na zuby? Je to jednodušší, než se zdá!

1. Jak vyčistit mosaz octem

Ocet je jeden z nejlepších pomocníků při vaření i úklidu. Perfektně se hodí například na dezinfekci při čištění lednice. Využijete jej ale také na mosaz. Smíchejte asi 100 ml octa se lžičkou soli a přidávejte mouku, dokud vám nevznikne pasta.

 • Octovou pastu naneste na mosazný předmět, nechte několik minut působit a opláchněte studenou vodou.
 • Nakonec vyleštěte hadříkem z mikrovlákna.
 • Můžete také pouze namočit hadřík do octa, lehce smočit v soli a větší silou leštit nejpostiženější části.

2. Jak vyčistit mosaz pastou na zuby

 • Naneste trochu pasty na zuby na mosaz.
 • Můžete si pomoci hadříkem nebo pastu rozetřít prsty.
 • Poté postupujte stejně jako v případě octové pasty – nechte ji působit, opláchněte studenou vodou a nakonec vyleštěte hadříkem.

3. Jak vyčistit mosaz kečupem

Patří na hranolky kečup nebo tatarka? To je otázka, na kterou společně jednoznačnou odpověď asi nenajdeme. Čím jsme si ale jistí, to je, že kečup funguje jako perfektní leštidlo na mosaz.

Na značce nezáleží, jen je potřeba, aby kečup obsahoval ocet. Naneste jej na mosaz, nechte hodinu působit, omyjte mýdlovou vodou a těšte se na zázraky. Pokud je potřeba, proces opakujte.

4. Jak vyčistit mosaz jedlou sodou

 • Lžičku jedlé sody smíchejte se šťávou z poloviny citronu
 • Opět potřebujete konzistenci pasty.
 • Tu poté aplikujte měkkým hadříkem a nechte pár minut působit.
 • Tentokrát pastu omyjte teplou vodou a opět vyleštěte hadříkem.

5. Jak vyčistit mosaz citronem

 • Přepulte citron napůl a namočte do misky se solí
 • Polovina citronu poslouží zároveň místo houbičky – mosazný předmět čistěte přímo citronem a lehce ho mačkejte, aby se uvolňovala šťáva
 • Poté omyjte teplou vodou a osušte

Tipy na závěr

 • Než se pustíte do leštění, předmět vždy omyjte a zkontrolujte, zda se skutečně jedná o mosaz (viz návod v článku)
 • Věci jako jsou zámky, panty nebo vypínače nechte raději vyčistit profesionály, aby nepřišly o svou funkčnost
 • Jestli se vám mosaz nedaří vyleštit, můžete na ní nechat patinu záměrně – ušetříte si práci a získáte originální kousek
 • Pokud vsadíte na kupovaný prostředek, vyberte speciální na mosaz a postupujte přesně podle návodu výrobce
 • Nedotýkejte se zbytečně vyleštěného kousku, oleje na vaší kůži podporují oxidaci materiálu
 • Částečně oloupaný lak na mosazném předmětu je třeba nechat profesionálně renovovat
 • Mosazné výrobky čistěte pravidelně a preventivně, ne jen ve chvíli, kdy se objeví skvrny

Využijte bezplatnou registraci na serveru Westwing a už nikdy vám neunikne nová várka inspirace, ani exkluzivní nabídky, díky kterým bude váš domov ještě krásnější.

Na Westwingu jsme pro vás připravili desítky dalších inspirativních článků. Najdete mezi nimi například: