Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
jak vyčistit připálený hrnec

Je jedno jestli jste v kuchyni jako doma anebo se tam ukážete pouze na Vánoce, kdy chystáte štědrovečerní hostinu. Každému dobrému i horšímu kuchaři se však občas něco nepovedete. Jednou je to přesolená polévka, jindy vybublá omáčka a někdy je to nepozornost a zničené nádobí. Stačí se zapomenout, vzít telefon do ruky, jít pomoct dětem vytáhnout hračky a pohroma je na světě. Nejčastěji to odnese hrnec. Ten se snadno připálí, když se jídlo nepromíchá a velmi špatně se čistí. Tedy doposud, protože známe triky, které vám pomohou zbavit se připálení a mýt hrnec zase čistý a připravený k použití.

5 nejúčinnějších metod: Jak vyčistit připálený hrnec

Nejspíš už i vy jste měli dva tři dny hrnec namočený ve vodě a doufali, že špína sama pustí a ztratí se jako mávnutím kouzelného proutku. Na očistu musíte chytře. V prvé řadě je nezbytné použít správné prostředky podle druhu materiálu a nesmíte se zaleknout ani použití síly. Trocha tělocviku vás nezabije. Jaké metody jsou tedy nejlepší a mají docela jasný výsledek?

  1. Jedlá soda a voda

    Tuto potravinu má doma téměř každá hospodyňka. Jedlá soda se běžně používá k pečení, ale spousta z nás s ní doma i uklízí. A tak jako vám krásně vybělí spáry mezi dlaždicemi, tak vám pomůže s černou krustou na dně hrnce. Prvně je však nečistotu připravit. Do hrnce dejte tolik vody, aby byly všechny spáleniny ponořené. Přiveďte jej k varu a 5 minut povařte. Až voda vychladne, slijte ji a dno posypte jedlou sodou. Pak už stačí houbička a vše vydrhnout. Půjde to mnohem snáze.

  2. Ocet

    Jde o silnější kalibr. Opakujte vše jako v předchozím kroku, akorát do vody přidejte ocet v poměru 1:1. Kombinace octa a sody je zaručenou silnou dvojkou. Pokud chcete šumivý efekt, který opět pomůže s odstraněním připálení, nevylévejte pak všechnu vodu, ale přímo do ní nasypte jedlou sodu.

  3. Tablety do myčky

    Tento spotřebič má doma dnes již asi každý. Velmi usnadní práci, ušetří čas a vodu, ale s hodně připáleným hrncem si neporadí. Každopádně můžeme použít tablety, které necháme rozpustit v hrnci s horkou vodou po dobu alespoň půl hodiny. Pro zvětšení efektu lze vodu vařit na ohni po dobu 10 minut. Poté hrnec vydrhněte.

  4. Drátěnka z hliníku

    Na dnešní povrchy se klasická drátěnka už moc nehodí. Můžete ji však nahradit něčím stejně účinným, ale jemnějším. Stačí když zmačkáte do kuličky dostatek alobalu a tou vydrhnete odmočený hrnec. Tuto techniku čištění ale nepoužívejte na nepřilnavé povrchy. Definitivně byste jej poškrábali a zničili.

  5. Citrony

    Kyselina v nich obsažená je podobná jako ocet. Na některou mastnotu a připáleniny se hodí víc. Takže nakrájejte dva citrony na kolečka, vložte je do hrnce, zalijte vodou a nechte je povařit po dobu půl hodiny. Poté dočistěte houbičkou a jarem.

Každé pohromě je však lépe předcházet. Proto se u vaření nevěnujte ničemu jinému. Je vždy lepší se soustředit na jednu věc než jich dělat deset najednou. Pak si totiž nepřiděláte práci navíc a nebudete muset řešit připálené nádobí nebo dokonce nákup nového.

Jak vyčistit připálený hrnec od mléka

Čištění připáleného hrnce od mléka může být docela obtížné, ale existuje několik způsobů, jak to udělat. Zde je několik kroků, které můžete zkusit:

  1. Vypustit zbytky mléka: Pokud je v hrnci stále nějaké zbytky mléka, začněte tím, že je vypustíte. Nechte hrnec trochu vychladnout, aby se zabránilo popálení.
  2. Naplňte hrnec vodou: Naplňte hrnec vodou a dejte ho zpět na sporák.
  3. Přidejte ocet: Přidejte do hrnce několik lžic octa (nejlépe bílého octa). Ocet pomůže rozpustit zbytky spáleného mléka.
  4. Ohřejte vodu a ocet: Pomalu zahřívejte vodu a ocet v hrnci. Nepřivede to k varu, ale voda by měla být horká. Při ohřevu se pokuste lžící nebo vařečkou odstranit odlepivší se zbytky na dně hrnce.
  5. Namáčení: Poté, co je hrnec trochu vychlazený, můžete nechat vodu s octem v hrnci namočenou po dobu několika hodin nebo přes noc. To může pomoci změkčit zbývající zbytky.
  6. Seškrábání: Po namáčení použijte houbu, kartáček na nádobí nebo jiný abrazivní prostředek k tomu, abyste opatrně stírali zbývající spálené zbytky. Pokud hrnec obsahuje velké skvrny, můžete použít směs jedlé sody a vody jako čistící pastu.
  7. Dokončení: Nakonec důkladně opláchněte hrnec teplou vodou a důkladně ho osušte.

Pamatujte, že čím rychleji začnete čistit hrnec po připálení, tím snazší bude odstranit zbytky. Pokud jsou zbytky velmi tvrdohlavé, může být třeba proces opakovat několikrát, dokud hrnec není čistý.

Jak vyčistit připálený hrnec od povidel

Vyčištění připáleného hrnce od povidel může být také náročné, ale následující kroky by vám měly pomoci:

  1. Ochlazení hrnce: Nejprve nechte hrnec odstát a chvilku vychladnout, aby se zabránilo popálení.
  2. Odstranění přebytečného povidel: Pokud je v hrnci stále nějaké povidlo, zkuste ho odstranit lžící nebo vařečkou. Pokud je to obtížné, můžete hrnec opatrně vložit do misky s horkou vodou, aby se povidla změkčila.
  3. Naplňte hrnec vodou: Naplňte hrnec vodou, aby pokryla připálené místo a ještě trochu navíc.
  4. Přidejte jedlou sodu: Do vody v hrnci přidejte několik lžic jedlé sody. Soda může pomoci rozpustit připálené zbytky.
  5. Ohřejte vodu a sodu: Pomalu zahřejte vodu s sodou v hrnci. Nedoporučuje se přivádět směs k varu, ale voda by měla být horká. Během ohřevu hrnce můžete použít vařečku nebo houbu, abyste opatrně stírali připálené zbytky.
  6. Namáčení: Poté, co je hrnec trochu vychlazený, nechte směs v hrnci namočenou po dobu několika hodin nebo přes noc. To může pomoci změkčit zbývající zbytky.
  7. Seškrábání: Po namáčení použijte houbu nebo kartáček na nádobí k odstranění zbývajících připálených zbytků. Můžete také použít směs jedlé sody a vody jako čistící pastu.
  8. Dokončení: Nakonec hrnec důkladně opláchněte teplou vodou a osušte.

Stejně jako při čištění připáleného mléka je důležité, abyste začali co nejdříve po zjištění problému, abyste usnadnili odstranění zbytků. Pokud jsou zbytky velmi tvrdohlavé, může být třeba proces opakovat několikrát, dokud není hrnec čistý.

Nejčastější otázky

Preference určitého druhu nádobí je v každé domácnosti jiná. Někdo používá nerez, smalt a jiný nepřilnavé povrchy. Mnohdy je to dáno tím, na jakém sporáku se vaří. Jiné nádobí se používá na indukci, další na plyn. A podle toho pak musíte volit, čím nádobí čistit. Péče bývá trochu odlišná. Mezi nejčastější otázky, které jsou hledány na internetu tak patří, co a kam použít.

Shrnutí

  • Při vaření neodcházejte od sporáku, minimalizujete tak vzniklé škody.
  • Pokud už se vám stane, že jste jídlo připálili, první pomocí je odstranit hrubé části vařečkou a poté hrnec napustit vodou.
  • Někdy pomůže samotná voda, jindy je třeba ji něčím posílit.
  • Vybírejte metody čištění dle druhu materiálu, ze kterého je hrnec vyroben.
  • Někdy to jednou nestačí, opakujte postup tolikrát, kolikrát je třeba.

Vaření je zábava. Nezoufejte nad tím, když se vám něco nepovede. Příště už to bude lepší. Chybami se člověk učí. Hlavní je si to v kuchyni užít. Westwing vám pomůže nejen s připálenými hrnci, ale má i další triky a tipy k úklidu domácnosti. Tak ať vám vždy chutná!

Mohlo by vás také zajímat: