jak vyčistit připálený hrnec

Je jedno jestli jste v kuchyni jako doma anebo se tam ukážete pouze na Vánoce, kdy chystáte štědrovečerní hostinu. Každému dobrému i horšímu kuchaři se však občas něco nepovedete. Jednou je to přesolená polévka, jindy vybublá omáčka a někdy je to nepozornost a zničené nádobí. Stačí se zapomenout, vzít telefon do ruky, jít pomoct dětem vytáhnout hračky a pohroma je na světě. Nejčastěji to odnese hrnec. Ten se snadno připálí, když se jídlo nepromíchá a velmi špatně se čistí. Tedy doposud, protože známe triky, které vám pomohou zbavit se připálení a mýt hrnec zase čistý a připravený k použití.

5 nejúčinnějších metod: Jak vyčistit připálený hrnec

Nejspíš už i vy jste měli dva tři dny hrnec namočený ve vodě a doufali, že špína sama pustí a ztratí se jako mávnutím kouzelného proutku. Na očistu musíte chytře. V prvé řadě je nezbytné použít správné prostředky podle druhu materiálu a nesmíte se zaleknout ani použití síly. Trocha tělocviku vás nezabije. Jaké metody jsou tedy nejlepší a mají docela jasný výsledek?

 1. Jedlá soda a voda

  Tuto potravinu má doma téměř každá hospodyňka. Jedlá soda se běžně používá k pečení, ale spousta z nás s ní doma i uklízí. A tak jako vám krásně vybělí spáry mezi dlaždicemi, tak vám pomůže s černou krustou na dně hrnce. Prvně je však nečistotu připravit. Do hrnce dejte tolik vody, aby byly všechny spáleniny ponořené. Přiveďte jej k varu a 5 minut povařte. Až voda vychladne, slijte ji a dno posypte jedlou sodou. Pak už stačí houbička a vše vydrhnout. Půjde to mnohem snáze.
 2. Ocet

  Jde o silnější kalibr. Opakujte vše jako v předchozím kroku, akorát do vody přidejte ocet v poměru 1:1. Kombinace octa a sody je zaručenou silnou dvojkou. Pokud chcete šumivý efekt, který opět pomůže s odstraněním připálení, nevylévejte pak všechnu vodu, ale přímo do ní nasypte jedlou sodu.
 3. Tablety do myčky

  Tento spotřebič má doma dnes již asi každý. Velmi usnadní práci, ušetří čas a vodu, ale s hodně připáleným hrncem si neporadí. Každopádně můžeme použít tablety, které necháme rozpustit v hrnci s horkou vodou po dobu alespoň půl hodiny. Pro zvětšení efektu lze vodu vařit na ohni po dobu 10 minut. Poté hrnec vydrhněte.
 4. Drátěnka z hliníku

  Na dnešní povrchy se klasická drátěnka už moc nehodí. Můžete ji však nahradit něčím stejně účinným, ale jemnějším. Stačí když zmačkáte do kuličky dostatek alobalu a tou vydrhnete odmočený hrnec. Tuto techniku čištění ale nepoužívejte na nepřilnavé povrchy. Definitivně byste jej poškrábali a zničili.
 5. Citrony

  Kyselina v nich obsažená je podobná jako ocet. Na některou mastnotu a připáleniny se hodí víc. Takže nakrájejte dva citrony na kolečka, vložte je do hrnce, zalijte vodou a nechte je povařit po dobu půl hodiny. Poté dočistěte houbičkou a jarem.

Každé pohromě je však lépe předcházet. Proto se u vaření nevěnujte ničemu jinému. Je vždy lepší se soustředit na jednu věc než jich dělat deset najednou. Pak si totiž nepřiděláte práci navíc a nebudete muset řešit připálené nádobí nebo dokonce nákup nového.

Nejčastější otázky

Preference určitého druhu nádobí je v každé domácnosti jiná. Někdo používá nerez, smalt a jiný nepřilnavé povrchy. Mnohdy je to dáno tím, na jakém sporáku se vaří. Jiné nádobí se používá na indukci, další na plyn. A podle toho pak musíte volit, čím nádobí čistit. Péče bývá trochu odlišná. Mezi nejčastější otázky, které jsou hledány na internetu tak patří, co a kam použít.

Shrnutí

 • Při vaření neodcházejte od sporáku, minimalizujete tak vzniklé škody.
 • Pokud už se vám stane, že jste jídlo připálili, první pomocí je odstranit hrubé části vařečkou a poté hrnec napustit vodou.
 • Někdy pomůže samotná voda, jindy je třeba ji něčím posílit.
 • Vybírejte metody čištění dle druhu materiálu, ze kterého je hrnec vyroben.
 • Někdy to jednou nestačí, opakujte postup tolikrát, kolikrát je třeba.

Vaření je zábava. Nezoufejte nad tím, když se vám něco nepovede. Příště už to bude lepší. Chybami se člověk učí. Hlavní je si to v kuchyni užít. Westwing vám pomůže nejen s připálenými hrnci, ale má i další triky a tipy k úklidu domácnosti. Tak ať vám vždy chutná!

Mohlo by vás také zajímat: