Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
jak vyčistit záchod

Je čištění záchodu zábava? Většina z nás pravděpodobně jednohlasně odpoví, že není. Úklid toalety ale patří k věcem, které je třeba udělat, ať už chceme nebo ne. Připravili jsme proto několik tipů, jak si práci alespoň co nejvíc zjednodušit.

Co si připravit na čištění záchodu

Aby bylo čištění koupelny co nejjednodušší a nejrychlejší, vyndejte předem vše potřebné. Na práci si připravte:

 • Několik hadrů
 • Papírové utěrky
 • Univerzální čistič
 • Gumové rukavice
 • Záchodová štětka
 • Starý kartáček na zuby
 • Čisticí prostředek na WC

Tip: Abyste omylem nepoužila hadr nebo rukavice, se kterými čistíte záchod jinde v domě, pořiďte je v jiné barvě.

Jak vyčistit záchod: Krok za krokem

 1. Nalijte do toalety čisticí prostředek a nechte jej několik minut působit.

 2. Mísu vyčistěte pomocí záchodové štětky.

  Na odolnější stopy vodního kamene použijte větší tlak.

 3. Umyjte záchodové prkénko. Velké plochy otřete pomocí univerzálního čističe a hadru nebo papírových utěrek.

  Na hůře dostupná místa jako jsou panty použijte zubní kartáček.

 4. Univerzální čistič nastříkejte také zbytek záchodové mísy a otřete je papírovou utěrkou nebo hadrem.

  Začněte odshora, aby kapky čisticího prostředku nestékaly na již vyčištěnou část.

 5. Spláchněte záchod a je hotovo.

Pokud při čištění toalety používáte papírové utěrky nebo toaletní papír, raději jej vyhoďte do koše. Splachování je bezpečné pouze pokud máte menší množství.

7 nejlepších tipů a nápadů : Netradiční čističe na WC

Potřebujete uklidit toaletu a zjistila jste, že vám došel oblíbený čisticí prostředek? Nebo jste se rozhodla začít používat přírodní čističe na WC? V obou případech pro vás máme několik tipů na účinné pomocníky, které máte pravděpodobně doma. 

1. Jak vyčistit záchod octem

Obyčejný ocet je jeden z nejlepších přírodních čističů do vaší domácnosti. Kromě jiného jej můžete použít při čištění vodního kamene z toaletní mísy. Nejdříve mísu vyprázdněte (jak na to se dočtete na konci článku) a poté přímo na skvrny položte toaletní papír nasáklý octem a nechte působit několik hodin.

2. Coca-Cola na rez

Kromě vodního kamene nás může při čištění toalety potrápit také rez. Zbavit se jí vám pomůže plechovka limonády. Nalijte Coca-Colu do mísy, nechte ji působit alespoň hodinu a poté vydrhněte štětkou. 

3. Jak vyčistit WC jedlou sodou

Dalším pomocníkem je jedlá soda, ideálně v kombinaci s octem. Asi 100 gramů jedlé sody posypte vnitřek záchodové mísy a nechte 30 minut působit. Poté nastříkejte ocet z rozprašovače a vydrhněte štětkou.

4. Pemza na odolný vodní kámen

Při čištění keramické toaletní mísy doporučujeme vyhnout se hrubé síle. Občas ale není nazbyt. V takovém případě můžete zkusit sáhnout po pemze. Nejdříve ji namočte do horké vody, aby změkla a po skvrnách přejíždějte opravdu opatrně.

5. Šumivé tablety

Šumivé tablety jsou skvělým pomocníkem, jak rychle vyčistit toaletu. Hodí se mezi jednotlivými úklidy i jako „nouzovka“ při nečekané návštěvě. Snadno si je vyrobíte i doma, návod najdete dále v článku.

6. Horká voda na ucpanou toaletu

Není jednodušší čistič než obyčejná voda. Ucpaná toaleta je nepříjemné překvapení, můžete s ní ale snadno zatočit konvicí horké vody. Opatrně ji nalijte do toalety, která se s velkou pravděpodobností sama uvolní během pár vteřin.

7. Jak vyčistit WC kyselinou citronovou

Na rychlé osvěžení toalety mezi čištěním můžete použít také citronovou šťávu. Do mísy nalijte asi dvě polévkové lžíce a nechte působit alespoň půl hodiny nebo do dalšího použití toalety. Pak jednoduše spláchněte.

Nejčastější otázky

DIY NÁVOD: Domácí bombička do záchodu

Pravděpodobně se shodneme, že čištění záchodu není to nejzábavnější, co můžeme ve svém volnu dělat. Doma vyrobené šumivé bomby do záchodu jsou ale praktickou pomůckou, která celý proces urychlí a zjednoduší. Co na jejich výrobu potřebujete?

 • 1 hrnek sody na pečení
 • ¼ hrnku kyseliny citronové
 • 1 polévková lžíce peroxidu vodíku
 • 30 kapek svěžího esenciálního oleje
 • Silikonová forma*

*Silikonová forma by měla mít cca 12-15 menších tvarů. Hodí se například forma na mini muffiny. Můžete použít také speciální formu na tzv. cake pops nebo na koupelové bomby.

Jak vyrobit šumivé bomby do toalety?

 1. Ve větší míse smíchejte sodu a kyselinu citronovou. 
 2. V menší misce smíchejte peroxid vodíku s esenciálním olejem. Hodí se například citronová tráva, eukalyptus, levandule, tea tree nebo pomeranč.
 3. Velmi pomalu nalijte tekutou směs do suché za stálého míchání. V případě, že směs začne šumět nebo pěnit, zpomale.
 4. Zkontrolujte konzistenci – po stlačení do kuličky by měla směs držet tvar. Pokud se rozpadá, přidejte ještě polovinu lžičky peroxidu. Opakujte, dokud nebudete spokojená. 
 5. Směs rozdělte do formy, stlačte a nechte pár minut zatuhnout. Po pěti až deseti minutách vyklepněte tvary na prkénku a nechte přes noc doschnout na vzduchu.
 6. Skladujte v krabičce na suchém místě. 

Shrnutí

Čištění toalety rozhodně nepodceňujte. Je vhodné jej zařadit do týdenního úklidu domácnosti a dbát na jeho pravidelnost. Zabráníte tak množení nebezpečných bakterií, které by mohly přinést nepříjemnosti vám i celé rodině.

Když se pouštíte do úklidu, přečtěte si i další články s plné praktických tipů na čištění. Například:

Využijte bezplatnou registraci na serveru Westwing a nechte se inspirovat. Pravidelně přinášíme rady a tipy nejen z oblasti bydlení i exkluzivní nabídky pro ještě krásnější domov.