Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
Jak skladovat ovoce a zeleninu

Uspořádaná lednice vám usnadní vaření, udrží potraviny déle v kondici a pomůže bojovat proti jejich plýtvání. V přeplněné a nezorganizované lednici snadno zapomenete na potraviny, kterým se blíží datum spotřeby. Při jejím čištění se pak nestačíte divit, kolik věcí vyhodíte. 

Co dělat před uspořádáním lednice

Než se pustíte do samotné organizace vnitřku lednice, je třeba ji řádně vyčistit. Tipy na čištění lednice jsme připravili na konci článku. Nejprve vykliďte veškeré potraviny a zkontrolujte datum spotřeby i jejich stav. Vše prošlé vyhoďte.

Budou se vám hodit praktické krabičky, sklenice a organizéry, do kterých můžete potraviny opět uložit. Zamyslete se, jaké potraviny běžně nakupujete a podle toho vyberte typy i velikosti.

Jak správně uspořádat lednici: Krok za krokem

 1. Vyndejte všechny potraviny z lednice a vyhoďte co je prošlé.
 2. Potraviny rozdělte podle typu, případně podle doby spotřeby.
 3. Vyčistěte lednici včetně všech šuplíků a dalších úložných prostor.
 4. Naskládejte potraviny zpět do lednice. Dopředu ty s dřívější spotřebou.
 5. Potraviny můžete uspořádat podle druhů. Do jedné krabičky dejte například mléčné výrobky a do další dochucovadla.
 6. Založte také krabičku „k okamžité spotřebě“, díky které snížíte množství vyhozeného jídla.

8 praktických tipů: Jak skladovat potraviny v lednici

Když přijdete z nákupu, lámete si občas hlavu, jak vše co nejlépe naskládat do lednice? Když potraviny vhodně poskládáte, ušetříte nejen místo, ale zvýšíte i jejich trvanlivost a uchováte kvalitu.

Jak skladovat ovoce a zeleninu v lednici

Nové lednice jsou obvykle vybavené dvěma šuplíky – jedním na ovoce a druhým na zeleninu. Využívejte je podle určení a suroviny nekombinujte. Šuplík na zeleninu má pravděpodobně vyšší vlhkost vzduchu, protože ve vlhkém prostředí vydrží zelenina déle čerstvá. Ovoce potřebuje naopak sušší vzduch.

Tip: Jahody jsou výjimka. Lépe se jim bude dařit v šuplíku na zeleninu.

Jak skladovat bylinky v lednici

Bylinky nebo listovou zeleninu zabalte do vlhké utěrky, vložte do krabičky a poté do šuplíku na zeleninu nebo do poličky s potravinami k rychlé spotřebě. 

Tip: Když máte více bylinek, které nestíháte spotřebovat, můžete je rozmixovat spolu s trochou vody, zamrazit v sáčku na led a použít při vaření.

Jak skladovat mléčné výrobky v lednici

Mléčné výrobky často ukládáme do dveří lednice. To je ale chyba. Při jejich otevírání se neustále mění okolní teplota a mléko i jogurty tak dříve podléhají zkáze. Nejlepší místo je uprostřed lednice, kde je nejstálejší teplota.

Jak skladovat zbytky a připravené jídlo

Zbytky a předpřipravené potraviny, hotové jídlo ze supermarketu a vše co potřebujete rychle spotřebovat, skladujte ve vrchních poličkách v lednici. Nejdůležitější je držet je daleko od syrového masa a vajec, kvůli přenosu bakterií.

Jak skladovat maso v lednici

Syrové maso vždy uložte do spodní poličky. Předcházíte tak křížové kontaminaci a riziku otravy i dalších potíží. Maso vždy pečlivě zabalte a pro jistotu položte na talíř nebo do krabičky.

Jak skladovat jídlo v mrazáku

Nejen v lednici, ale i v mrazáku je různá teplota v jednotlivých sekcích. Často jsou na šuplíkách nebo poličkách piktogramy, které vám napoví, jaké potraviny zde skladovat. 

Mrazák by měl mít teplotu -18 až 20 °C. Všechny potraviny řádně zabalte a označte datem. Může jim totiž uškodit i příliš dlouhá doba v mrazáku. Snažte se potraviny zmrazit co nejrychleji, lépe si tak udrží kvalitu a strukturu.

Nikdy nemrazte:

 • Listovou zeleninu
 • Bylinky na ozdobu
 • Smažené potraviny
 • Majonézu a další vaječné omáčky
 • Ovoce a zeleninu s vysokým obsahem vody

Co patří do dveří lednice

Ve dveřích lednice často skladujeme mléko a další mléčné produkty nebo vejce. Ty by ale správně měly být v prostřední nebo horní poličce v lednici. Dveře mají totiž velmi nestálou a vysokou teplotu a potraviny se v nich dříve kazí.

Proto prostor využijte raději na limonády, chlazení vody, kečup, hořčici a další dochucovadla a potraviny s vysokým obsahem cukru, octa a soli. Z mléčných výrobků sem patří maximálně máslo a sýry, které v domácnosti opravdu rychle spotřebováváte.

Co nepatří do lednice

Při uklízení jídla do lednice je důležité myslet na správné rozložení. Některé potraviny tam ale vůbec nepatří. Jedná se například o:

 • Cibule 
 • Česnek
 • Banány
 • Brambory 
 • Exotické ovoce
 • Horké potraviny

Péče a údržba: Jak vyčistit lednici

 • Vypněte lednici a dejte pod ni hadr pro případ tání.
 • Vyhoďte potraviny, které jsou po datu spotřeby nebo zkažené.
 • Zbytek potravin vyskládejte na linku a roztřiďte podle našich tipů.
 • Připravte si kbelík teplé mýdlové vody, ocet nebo dezinfekci a hadříky.
 • Vyndejte všechny poličky a šuplíky a umyjte je pod tekoucí vodou.
 • Vyčistěte odtokový kanálek a omyjte vložený kartáček / háček.
 • Stěny lednice umyjte mýdlovou vodou a poté vydezinfikujte.
 • Vše otřete hadříkem do sucha, abyste zabránila námraze.
 • Vlhkým hadrem vyčistěte těsnění dveří.
 • Lednici odsuňte od zdi. Pomocí vysavače vyčistěte kondenzátor a chladicí žebra. Poté je otřete navlhčeným hadrem.
 • Celou lednici omyjte mýdlovou vodou a vyleštěte hadrem z mikrovlákna.

TIP! 5 rychlých kroků: Jak správně vyčistit lednici

Shrnutí

Celosvětově se vyhodí přibližně jedna třetina vyprodukovaných potravin. V boji proti jejich plýtvání vám může pomoci, když budete vědět co a kde v lednici skladujete. Investujte proto každý týden pár minut do jejího přerovnání.

Včasnou spotřebu usnadní rozdělení potravin do jednotlivých sekcí, nepřeplněná lednice, ve které se vyznáte, viditelné označení datumu na krabičkách, ale také speciální sekce s potravinami k rychlé spotřebě.

Nezapomeňte také, že lednice by nikdy neměla být prázdná ani přeplněná. Prázdná lednice spotřebuje velké množství energie, proto do ní vložte například láhve s vodou, které pomohou udržet teplotu. V přeplněné lednici zase nemůže proudit vzduch a potraviny nejsou rovnoměrně chlazené.

Využijte bezplatnou registraci na serveru Westwing a nechte se inspirovat. Pravidelně přinášíme rady a tipy nejen z oblasti bydlení i exkluzivní nabídky pro ještě krásnější domov. 

Přečtěte si i další články s praktickými tipy na čištění: