Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
jak zvládnout vánoční úklid

Blíží se to nejkrásnější období celého roku, které spousta z nás skutečně miluje. Vánoce však přinášejí kromě krásných chvil s rodinou a pohádek také mnoho práce: napéct cukroví, pořídit dárky a v neposlední řadě uklidit celý dům v rámci vánočního úklidu. S naším návodem si však nemusíte lámat hlavu, jak zvládnout vánoční úklid. Vyzkoušejte naše tipy a ušetřete čas i energii. Nebudeme zdržovat a jdeme rovnou na to! 

Proč je vánoční úklid důležitý?

Čistý a útulný domov vytváří krásnou atmosféru, která je o Vánocích ještě důležitější než obvykle. Pravděpodobně každý z nás by se rád o vánočních svátcích věnoval rodině a přátelům, vypustil všechny starosti z hlavy a odpočinul si.

Předvánoční úklid je tedy skvělou příležitostí, jak si zamést nepořádek nejen v domě, ale také v hlavě – během vánoční pohody pak nemusíte myslet na to, co je v domě potřeba udělat. 

Co budete potřebovat na vánoční úklid?

Pořádný vánoční úklid vám nemusí zabrat ani tolik času, jak si možná myslíte. Stačí postupovat systematicky a plně se soustředit na výsledek.

Na vánoční úklid si připravte vše potřebné. Mějte neustále po ruce:

 • Hadříky, houbičky, drátěnku
 • Kartáč a malý kartáček (třeba na zuby)
 • Čistící prostředky: univerzální saponát, jar, čistič na troubu, ocet, jedlou sodu, citronovou šťávu
 • Dva až tři kbelíky
 • Vysavač, mop
 • Prachovku
 • Štafle nebo stoličku
 • Odpadkové koše
 • Leštěnku a měkký hadřík
 • Papírové utěrky
 • Ochranné pomůcky

Jak zvládnout vánoční úklid v 10 krocích

Pro efektivní a rychlejší úklid celého domu využijte následující postup, který vás krok za krokem provede vánočním úklidem. Jistě nebudete litovat a za své úsilí obdržíte odměnu v podobě krásného bydlení. 

1. Kdy začít s úklidem? Vyčleňte si na něj dva dny volna. 

Nejprve je vhodné vánoční úklid domova správně načasovat. Vyčleňte si na něj zhruba dva volné dny a věnujte veškerou energii i pozornost pouze důkladnému úklidu. Možná jej stihnete dříve, ale je skvělé počítat s časovou rezervou. 

Pokud máte doma šikovné pomocníky, zapojte je do procesu – rozhodně nemusíte vše zvládnout sami a více rukou bude mít úklid rychleji hotov. Naopak menší děti a domácí mazlíčky vyšlete na víkendový pobyt k prarodičům. Jednoduše se vrhněte do procesu co nejvíce efektivně a nedělejte nic jiného. 

2. Postupujte systematicky.

Sepište si seznam činností, které nesmíte vynechat a dejte si jej na viditelné místo. Poté můžete postupně odškrtávat. Můžete zvolit taktiku, kdy uklízíte jednu místnost po druhé. 

My však doporučujeme otevřít všechny dveře a zvolit úklid celého bytu nebo domu najednou. To však neznamená, že budete běhat od jednoho koutu do druhého. Stačí, když podobné činnosti vykonáte vždy v celém bytě. Držte se nadále našeho průvodce. 

3. Pravidlo od shora dolů a od vnitřků ven.

Tyto dvě pravidla si zapamatujte a používejte u každého úklidu, nejen u toho vánočního. Nejvyšší místa v prostoru mají přednost, protože při utírání prachu nebo umývání horních skříněk snadno ušpiníte ty pod nimi. 

Stejně tak je vhodné nejdříve vyprázdnit skříňky, regály, knihovny a další vnitřní prostory, vymýt je a teprve poté se věnovat nábytku zvenku. Tyto praktické postupy lze využít při úklidu šatní skříně, policových regálů v pracovně i skříněk s nádobím a potravinami v kuchyni. 

4. Nebojte se třídit a vyhazovat. 

Připravte si pytle nebo krabice na odpad. Vánoční úklid se stává skvělou příležitostí k prostřídění zbytečností, které se vám za celý rok nastřádaly doma. Některé věci lze prodat, darovat a zbytek vyhodit. 

Zaměřte se především na poškozené a nefunkční věci, roztrhané a onošené oblečení a zbytečné sbírky všemožných papírů, knih a podobně. Co nepoužíváte, nemilosrdně odstraňte z vašeho života. Věřte, že to stejně nepotřebujete a uleví se vám. 

5. Vyperte všechny závěsy a umyjte okna.

Nyní se projděte po domově a sesbírejte veškeré látkové doplňky. Závěsy, povlečení, záclony, prostírání, povlaky na polštáře i koberečky z koupelny vyperte a nechte vysušit. 

Když už odhlalíte vaše okna, vrhněte se do jejich umytí. Jednou nebo dvakrát do roka potřebují rámy, skla a parapety vaši péči. Připravte si kyblík s teplou vodou a saponátem, hadříky, stěrku a leštěnku a vrhněte se do práce. 

6. Jak uklidit obývací pokoj?

Nyní se můžete vrhnout na jednu místnost po druhé. Začneme například obývacím pokojem. Utřete prach z polic a omyjte je vodou se saponátem. Pečlivě vysajte pavučiny a následně menším nástavcem vysajte sedačku. Odsuňte nábytek a vyčistěte prostor za nimi. 

Nezapomeňte také na péči o rostliny. Buď je otřete vlhkým hadříkem nebo je přesuňte do vany a jemně osprchujte. Nakonec narovnejte nábytek, dekorace i rostliny zpět na místo a proveďte poslední úklid maličkostí, kterých si všimnete. 

7. Jak uklidit ložnici?

Ložnice naštěstí většinou nepotřebuje tolik péče. Stačí klasické otření nábytku od prachu, vytřídění oblečení ve skříni a přerovnání maličkostí na nočním stolku. 

V ložnici občas zapomínáme na prostor pod postelí, který je potřeba důkladně vysát. Také otřete lampy od prachu nebo ošetřete rostliny podobně jako v obývacím pokoji. Čisté povlečení a ustlaná postel už je jen třešničkou na dortu. 

8. Jak na vánoční úklid kuchyně?

Zato kuchyň vyžaduje poměrně hodně péče. Kromě skříněk s nádobím a špajzu s potravinami se zaměřte také na vyčištění trouby dle návodu na čistícím prostředku. 

Vypojte lednici ze zásuvky a nechte chvíli povolit led, který se zde usadil. Potraviny mezitím prostřiďte a vyhoďte zkažené. Vymyjte šuplíky a stěny lednice vodou s octem, který odstraní zápach. Poté můžete lednici opět zapojit a narovnat. 

Potřebnou péči vyžadují také menší spotřebiče jako varná konvice, toustovač nebo vaflovač. Vysypte drobky a omyjte povrchy jarovou vodou. Do myčky přidejte tabletu na čištění a zapněte na čistící program. Na závěr už jen omyjte linku, kachličky a spáry jedlou sodou s octem, který výborně odstraní vodní kámen nebo zašlou špínu.

TIP! Jak kompletně vyčistit kuchyni v 6 krocích

9. Zakončete úklid koupelnou a podlahou. 

V koupelně oceníte pomocníka v podobě kartáčku na zuby, který skvěle vyčistí spáry a malé prostory. Veškeré šampony a jiné lahvičky si přesuňte na úklid ven a omyjte kachličky, sprchový kout, umyvadlo i záchod. 

Jako poslední vyleštěte skla a zrcadla měkkým hadříkem a leštěnkou. Nyní už na vás čekají pouze podlahy v celém domě. Důkladně je vysajte a následně omyjte horkou vodou pomocí mopu. 

TIP! 5 tipů: jak efektivně vyčistit podlahy jako profesionál

10. Naaranžujte si bydlení do vánoční nálady. 

Je načase navrátit na původní místa vyprané a voňavé textilní doplňky. Váš domov nyní září čistotou, takže přichází nejlepší chvíle pro vytvoření pravé vánoční nálady. 

Rozmístěte po vaší domácnosti vánoční dekorace z našich článků, které oblíknou váš dům nebo byt do vánočního kabátu. Skvěle vypadají světelné řetězy, adventní věnce, punčochy nad krbem nebo závěsné vánoční dekorace na stěnách

Také exteriér vašeho domova si zaslouží vánoční atmosféru. Přidejte dekorace na vchodové dveře nebo vánoční ozdoby do oken

5 tipů na závěr: Vánoční úklid na jedničku

Pro naprosto dokonalý výsledek vám přinášíme ještě několik málo tipů, jak na vánoční úklid. Poté na vás už čeká odměna v podobě dobré kávy a odpočinku. 

 1. Vyvětrejte celý dům a pusťte čerstvý vzduch do vašeho domova. Pro příjemnou vánoční vůni můžete využít difuzér s příjemnou esencí. 
 2. Máte-li v některé místnosti koberec, nezapomeňte, že je potřeba jej důkladně vyčistit. Začněte tím, že jej vysajete, poté použijte přípravek na koberec a nechte vyschnout. 
 3. Nic se nesmí přehánět. Jestliže vánoční úklid nestíháte nebo je nad vaše síly, nestresujte se tím. Uklizená domácnost není to jediné, na čem o svátcích záleží. 
 4. Některé místnosti nevyžadují takovou péči v rámci vánočního úklidu. Samozřejmě pokud máte energii a čas, je skvělé uklidit celý dům. Jestliže však potřebujete trochu zvolnit, vynechejte pracovnu, sklep, půdu nebo pokoj pro hosty.
 5. U uklízení můžete poslouchat vánoční koledy, oblíbenou hudbu nebo zajímavé audionahrávky a zpříjemnit si tak práci.

Registrujte se na našem serveru Westwing a získejte přístup k další dávce inspirace a praktických návodů v rámci našich článků i zajímavých nabídek pro vás. Registrace je bezplatná a není potřeba ji obnovovat.

Mohlo by se vám také hodit: