Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
Marie Kondo

Také máte někdy pocit, že je váš život příliš chaotický, neuspořádaný, stresující? Podle Marie Kondo, japonské specialistky na úklid, je na vině přebytek věcí ve vašem životě. Abyste dosáhli spokojenosti sami se sebou, musíte podle ní začít u sebe doma. Jak na to? Vyhoďte vše, co vás nedělá šťastnými a co vám zbytečně zatěžuje život.

Marie-Kondo-kniha-zazracny-uklid

1. Úklid s přidanou hodnotou

Nechce se vám den co den uklízet, ale vlastně nikdy nemít pořádek? Pak je metoda KonMari právě pro vás! Její základní poučka totiž zní: Ukliďte jen jednou, zato pořádně. Díky unikátnímu systému třídění, vyhazování a následnému uskladnění získáte nejen nadobro uklizený domov, můžete také očekávat, že se změny pozitivně promítnou do vaší psychické pohody. Příjemný vedlejší efekt, nemyslíte?

2. Opusťte své zvyky

Jste zvyklí uklízet svůj byt či dům místnost po místnosti? Chyba! Při takovém postupu řešíte pořádek jen v daném prostoru a s úklidem vlastně nikdy neskončíte. Japonská úklidová guru radí postupovat podle kategorií – nejdříve oblečení, poté knihy, časopisy a staré písemnosti, kosmetiku a takto pokračujte až k malým položkám. Na konec si nechte sentimentální předměty jako fotografie či stará milostná psaníčka, se kterými bude nejtěžší se rozloučit.

Marie-Kondo-harmonicky-zivot-a-bydleni

3. Malým nepořádkem k velkému pořádku

Chystáte-li se použít metodu Marie Kondo, začněte ve svém šatníku. Důležité je, abyste byli opravdu důkladní. Máte na půdě nebo ve sklepě uložené krabice se starým oblečením? Doneste si je před svou skříň a všechno oblečení vyskládejte na jednu hromadu. Nezalekněte se toho, že za vámi zůstala prázdná skříň a před vámi velký chaos. Shromážděním všech položek stejného druhu na jednom místě si uvědomíte, kolik věcí ve skutečnosti vlastníte a že vyhozením několika z nich vlastně o nic nepřijdete. Objevte více tipů na organizaci šatníku či jiných věcí ve vaší domácnosti.

4. Buďte nekompromisní

Zpřetrhejte citové pouto se všemi zbytečnostmi, které už dlouho nepotřebujete. Přestaňte si opakovat fráze typu „třeba se to ještě bude hodit“ nebo „kdyby náhodou“ a bez milosti se zbavte všeho, co už jste léta nevytáhli ze skříně.

Marie-Kondo-KonMari-jak-tridit-skladat

5. Poslouchejte svůj vnitřní hlas

Pokud jste nabyli dojmu, že vás chce autorka světového bestselleru Zázračný úklid oddělit od všech vašich oblíbených věcí, nemějte strach. Podle revoluční KonMari metody totiž budete mít příležitost vzít každý jednotlivý kousek do ruky a zeptat se sami sebe: „Dělá mi radost? Inspiruje mě? Obklopuji se touto věcí rád/a?“ Jestli nezní odpověď ANO, s předmětem se jednoduše rozlučte. Nesnažte se cenzurovat se myšlenkami na to, jak byla daná věc drahá, že do ní do léta zhubnete nebo že se jedná o rodinnou památku. Při výběru dejte před racionálními argumenty přednost své intuici a řiďte se srdcem. To je hlavní pilíř teorie, kterou Marie Kondo oslňuje svět.

6. Reorganizujte svůj život. Zn.: Vertikálně

Metoda KonMari nespočívá jen v tom, že byt vyprázdníte od nepotřebného harampádí, soustředit se musíte i na správný systém opětovného ukládání. Věci stejných kategorií skladujte zásadně pohromadě, umístění různě po bytě by jen rozptylovalo vaši pozornost. Dalším trikem ke kontrolování množství nahromaděných věcí (zejména oblečení) jsou specifické kroky, které byste si měli osvojit:

  • každý kousek svého šatníku složte do obdélníku, přeložte na třetiny a uložte do skříně nikoliv do komínků, ale vertikálně (jako knihy do knihovny);
  • také při ukládání věcí na ramínka je třeba dodržovat řád – postupujte zleva doprava, přičemž na levou stranu umístěte oblečení delší, těžší a tmavé;
  • nebojte se ani kategorie v kategorii, trika roztřiďte např. na nátělníky, krátký rukáv, dlouhý rukáv a jednotlivé skupiny pak dále podle vzorů či barev.
Marie-Kondo-jak-organizovat-satnik

7. Vytrvejte

Pokud jste se ve svém snažení dostali až k závěrečnému bodu, gratulujeme. Váš nový, čistší, harmoničtější život právě začíná! Aby to tak zůstalo, nezapomeňte se v budoucnu obklopovat jen věcmi, které vás činí šťastnými…

Foto&Video: Westwing Home&Living, Marie Kondo „Magic Cleaning: Wie Wohnung und Seele aufgeräumt bleiben“, Privat

Mohlo by Vás také zajímat: