Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
jak čistit gril

Čištění grilu pravděpodobně nepatří k nejoblíbenějším činnostem nikoho z nás. Párkrát do roka se mu ale nevyhneme. Ideální je gril čistit po každém grilování a přinejmenším na konci sezóny jej vydrhnout důkladně. Připravili jsme pro vás několik tipů, díky kterým bude čištění hračka.

Jak na čištění grilu

Jak často čistit gril, jak se liší údržba plynového grilu a toho na uhlí nebo jak se zbavit přípečků na grilovací mřížce?

 • Gril čistěte po každém použití
 • Připečené zbytky jdou nejlépe dolů když je gril ještě teplý
 • Jednou za měsíc je vhodné naplánovat hloubkové čištění grilu
 • Plynový a elektrický gril je třeba čistit i z důvodu bezpečnostního rizika
 • Na údržbě si dejte záležet zejména na konci sezóny nebo při jarním úklidu
 • Před dalším použitím vždy zkontrolujte, jestli v grilu není zbytek popela

Co je potřeba na čištění grilu

 • Houbička na nádobí
 • Čistící prostředek
 • Gumové rukavice
 • Kartáč na gril
 • Kyblík vody 
 • Špachtle

Jak vyčistit plynový gril

Pokud nemáte speciální vložku, z plynového grilu obvykle jídlo nedostane typické aroma uhlí. Na druhou stranu je díky němu grilování mnohem jednodušší. Nemusíte dlouho čekat než se rozehřeje, a když přijdete například večer z práce stačí otočit knoflík a během pár minut grilujete.

Aby ale gril dlouho a bezpečně sloužil je třeba se o něj starat. U plynového grilu proto nikdy nepodceňujte čištění ihned po použití. Vždy zkontrolujte zejména odkapávač na přebytečný tuk a přihrádku na popel.

Jak vyčistit elektrický gril

Elektrický gril nezabírá mnoho místa a můžete jej snadno použít i v interiéru nebo na balkoně v paneláku. Než se po grilování pustíte do jeho čištění, vypojte gril ze zásuvky a nechte jej alespoň deset minut zchladnout.

Exteriérové grily na elektřinu mají obvykle podobný systém jako plynové. Je proto potřeba vyčistit mřížku a prostor pod ní. Interiérové grily mívají teflonové pláty, u kterých je při čištění třeba dávat extra pozor na poškrábání.

Jak vyčistit teflonový gril

Teflonové pláty na grilu vyčistíte podobně jako teflonovou pánev. Zapomeňte na kartáče, drátěnky, hrubou stranu houbičky i agresivní čisticí prostředky. 

Teflonové grilovací plochy nechte nejdříve trochu zchladnout. Pokud je lze sundat, přesuňte je do dřezu na nádobí a očistěte jemnou houbičkou nebo hadrem a prostředkem na mytí nádobí. V případě, že pláty nelze sejmout a musíte je vyčistit přímo na grilu, dávejte pozor, aby do něj nezatekla voda.

9 chytrých způsobů čištění grilu

Čištění grilu je zdlouhavá práce, do které se nám nikdy nechce. Čím déle ale čištění odkládáme, tím více riskujeme, že se gril poničí. Grilovací rošt kvůli napečeným zbytkům snadno zrezne. Zjednodušte si práci pomocí našich vychytávek na čištění grilu a pusťte se do úklidu ještě dnes.

1. Čištění párou

Jakmile začne gril chladnout, položte na něj vlhkou utěrku, může být i papírová. Zavřete víko a nechte vlhkost působit asi 30 minut. Mřížka poté půjde vyčistit během okamžiku.

2. Čištění mřížky na gril myčce na nádobí

Při čištění grilu můžete využít i myčku na nádobí. Pokud je myčka dostatečně velká, nahrubo očištěnou mřížku nechte projít klasickým mycím cyklem.

3. Cibule na mřížku

Když budete gril při chladnutí potírat cibulí (pro snazší manipulaci ji můžete napíchnout na vidličku), dosáhnete podobného výsledku jako u prvního tipu s utěrkou.

4. Ocet na odstranění přípečků

Ocet je jeden z našich nejoblíbenějších přírodních čističů. Smíchejte ho s vodou v poměru 1:1 a pomocí rozprašovače naneste na gril. Nechte působit 10 minut a nečistoty půjdou snáz dolů.

5. Jedlá soda

Pokud nemáte po ruce ocet, vyzkoušejte jedlou sodu. Ze sody a pár kapek vody vytvořte pastu, kterou nanesete na mřížku a ostatní znečištěné části grilu. Opět nechte alespoň 10 minut působit.

6. Káva

Uvařili jste doma po ránu moc kávy, která se nevypila a je vám líto ji vylít? Můžete ji využít jako čistič. Naložte do kávy mřížku, kyseliny, které obsahuje pomohou uvolnit připečené nečistoty.

7. Pivo

Češi jsou národ pivařů, tentokrát ale oblíbený nápoj nebudeme pít. Místo toho jej využijte jako čistič. Nalijte asi čtvrt litru láhve do teplého grilu a pomocí kartáče jej vyčistěte. Hodí se například zbytek v láhvi, která zůstala celý večer stát zapomenutá.

8. Alobal

Potřebujete vyčistit gril a nemáte kartáč? Zmačkejte místo toho do kuličky kus alobalu. Budete se divit, jak skvěle při úklidu funguje!

9. Rozpalte gril

Než se pustíte do dalšího grilování, ujistěte se, že gril hoří alespoň čtvrt hodiny, než na něj dáte jídlo. Zbavíte se tak zbytků čistících prostředků, které mohly na grilu zůstat. Vaše jídlo od nich nenačichne a nebudete riskovat zdravotní problémy.

Shrnutí

Doufáme, že vám náš návod na čištění grilu pomohl a usnadnil práci. V předchozích článcích jsme pro vás připravili mnoho dalších tipů na úklid. Například:

Využijte bezplatnou registraci na serveru Westwing a nechte se inspirovat. Pravidelně přinášíme rady a tipy nejen z oblasti bydlení, i exkluzivní nabídky pro ještě krásnější domov.