Jak vybrat koberec do kuchyně inspirace

Probudíte se a první co ucítíte, když vstanete z postele je studená podlaha? To vám asi nebude zrovna příjemné, vyhřáté postele podkládat na takový chlad. Může to být ale jiné. Co takhle zkusit koberce? Jsou jemné, měkké, teplé a taky krásně pohlcují kroky. Neprobudíte tak spící děti, když budete pochodovat po kuchyni. Představa kávy vás bude lákat o to víc, když si ji vypijete v tepelném komfortu. Zažité představy, že koberec do kuchyně nepatří, vám nyní vyvrátíme.

Proč mít koberec v kuchyni: výhody

Koberec je výborný pro zakrytí veškeré špíny. Pokud se vám často stává, že se vám do domu vkrade neohlášená návštěva, nemusíte mít obavy. Koberec zakryje ukápnutou omáčku, rozlité pití i drobky. Udělejte z jeho negativity výhodu. Tím, že koberec vše pohltí hraje ve váš prospěch.

Také je skvělým tlumičem, jak jsme už nastínili. Padají vám věci z rukou? Tu hrnek, tu naběračka a celý hrnec? Obvykle se takové věci nesou celou konstrukcí, ale koberec to vše pohltí. A navíc vám zachrání váš obílený hrneček po babičce, protože utlumí jeho náraz. Také ochrání podlahu pod kobercem. Můžete jej tam mít, když jsou děti malé nebo máte doma teenagery, a ve chvíli, kdy budete doma sami, koberec odděláte. A hle, krásná neporušená podlaha. Bez škrábanců, vrypů a zažrané špíny.

Koberec je také krásným poutačem. Prostor kuchyně pěkně zútulní, přitáhne pozornost a vnese trochu barvy do jinak ponuré kuchyně. Pomocí koberce naprosto pozměníte vzhled místnosti. A jednoduše ji učiníte útulnější.

Jak vybrat materiál, tvar nebo styl koberce v kuchyni

Ve chvíli, kdy si budete vybírat koberec, je třeba myslet na to, že ne každý se do kuchyně hodí. Jaké parametry by měl splňovat?

Koberec z umělých vláken v kuchyni

Z jakých materiálů zvolit zrovna ten váš koberec do vašeho domova? Vybírat můžete z čistě přírodních vláken anebo ze syntetiky. Vše má svá pro a proti.

TIP! Koberec se perfektní hodí například do malé, bílé nebo rohové kuchyně.

Syntetická nebo přírodní vlákna?

Kuchyňský koberec musí být odolný, dobře savý, snadno se musí čistit, neklouzat a musí být i příjemný na dotek a pěkný na pohled. Nároků je hodně. Rozhodně se musí snadno udržovat, to je základ. Takže zapomeňte na koberec s dlouhým vláknem, ty si nechte do ložnice.

Asi nejideálnějším jsou koberce ze syntetických vláken. Jsou prostře odolnější, než je třeba čistá bavlna nebo vlněný koberec. Ty se snadno poruší. V místě, kde je hodně namáhám, musí něco vydržet. Často se tak používají kobercové dílce z vinylu, polyurethanu, polypropylenu nebo polyamidu. Použitelné jsou i jejich směsi a kombinaci. Moderní výrobci se často také přiklání k používání recyklovaných materiálů. Kuchyňské koberce je nutné po letech vyměnit. Jejich životnost je kratší, než je tomu u koberců v jiných pokojích.

Vybírejte takový model, který má hustě položená vlákna s otevřenými póry. Vylitou tekutinu dobře nasaje a ochrání tak podlahu pod ním. A je snadnější koupit nový koberec než měnit celou podlahovou krytinu. Hustota se udává na metr čtvereční. Takže čím vyšší gramáž, tím kvalitnější a lepší pro pokládku v kuchyni. Myslete i na bezpečnost. Pokud vám bude koberec neustále podkluzovat, přinese víc škody než užitku. Musí být tedy opatřen neklouzavým povrchem. Dá se dokoupit a nalepit pod koberec.

Koberec do kuchyně z přírodních vláken

Jak jsme nastínili, čistě přírodní vlákna nejsou moc vhodná, až na sisalské koberce. Ty jsou robustní a snadno se udržují. Kdo tedy chce doma čistou přírodu, je to cesta. Co to je sisal? Listy rostliny agáve. Jde o čistý produkt z Jižní Ameriky a východní Afriky. Pěstuje se bez použití pesticidů a hnojiv. Máte tedy jistotu bezzávadnosti materiálu.

Sisalový koberec se velmi dobře udržuje. I když jde o přírodní produkt, velmi dobře tlumí hluk a jeho nesmírnou výhodou je akumulace tepla. Takže vás od noh i pěkně zahřeje. Sisal je bílý, ale dobře barvitelný. Dá se tedy pořídit taková barevnost, jaká je do vašeho interiéru potřeba.

Jaký tvar koberce použít v kuchyni?

Ohledně velikosti se nejspíš budete s partnerem rozcházet. Co je málo a co příliš? Rozhodně by však měl sahat po délce celé linky. Jinak nemá kuchyňský koberec žádný význam. Jedině tak chrání podlahu před zničením a ušpiněním. Navíc by menší plocha vytvářela nepříjemné výškové přechody. A ve chvíli, kdy vaříte a nesete třeba plný hrnec horké vody, to není moc příjemná představa.

Klasické rozměry jsou 200×80, 120×170 a 120×180 cm. Zkuste na velikosti nešetřit a dopřejte si co největší lze. Jedině tak ochráníte celou plochu kolem linky. Myslete na to, že při vaření a smažení to prská na všechny strany.

Jaký styl koberce zvolit do kuchyně

Styl koberce by měl vycházet ze stylu kuchyňského vybavení a samotné linky. Tedy pokud máte industriální styl nebojte se geometrických vzorů a jednobarevných motivů, u venkovského bychom zase vsadili na květinové vzory a skandinávského zabodujete kobercem v přírodních barvách. Myslete ale na praktičnost. Bílý koberec si tam nedávejte. Logicky, na vzorovaných nebo aspoň vícebarevných kobercích půjdou nečistoty mnohem méně vidět. U bílého koberce byste stále jen drhli skvrny.

Krok za krokem: čištění koberce v kuchyni

Známe triky na vyčištění skvrn, ale i praktické tipy, jak se starat o koberec.

 1. Vysávání

  Dělejte to pravidelně. Odstraníte tak prach, drobky a jiné nečistoty. I tak můžete koberec, čas od času, i klasicky vyklepat.
 2. Omyvatelnost

  Už u nákupu se ujistěte, že je váš model omyvatelný. Jedině tak ho udržíte čistý.
 3. Voda

  Vidíte na něm nějakou menší skvrnu? Pak ji otřete čistou vodou pomocí hadry z mikrovlákna.
 4. Nehoda

  Rozlilo se vám na koberec něco ve stylu kečupu, červeného vína nebo šťávy z řepy? Co nejrychleji místo po celé ploše hojně posolte. Sůl vtáhne vlhkost a kapalinu do sebe. Nechte uschnout, vysajte a poté čistěte. Ušetříte si tím mnoho energie.
 5. Jedlá soda a prášek do pečiva

  Tato nesmrtelná dvojice se může použít i na koberec. Je prostě využitelná pro celou domácnost. Efektivně pohlcují i zápach. Můžete si namíchat vlastní směs. Smíchejte jednu lžíci z uvedených surovin s čistícím přípravkem a litrem vody. Tu pak jemně vetřete do skvrny. Nechte přes noc působit a ráno vysajte.
 6. Ocet a citron

  jedná se o kyseliny, takže se dokážou vypořádat i z již zaschlými a staršími skvrnami. Jde o agresivnější metodu. Než ji použijete na větší plochu, vyzkoušejte reakci vláken na malém kousku. Poté s nimi čistěte, ale jemně. Nikdy koberec nedrhněte, poškodili byste tak vlákna.
 7. Prášek na praní, šampon

  Oba produkty můžete rozpustit v liru teplé vody, a tím skvrnu vyčistit. Respektive směs vmasírovat do postiženého místa a po několika hodinách proces dokončit. Tedy očistit vodou do čista.
 8. Pěna na holení

  Působí naprosto stejně. Lehce ji vmasírujte a nechte několik hodin bez povšimnutí. Zapracovat lze jemným kartáčem, rukou anebo hadříkem.
 9. Čistič na koberce

  Nechtějí se vám zkoušet alternativní metody? Můžete samozřejmě použít i klasický čistič.

TIP! Možná vás také bude zajímat komplexní návod: jak vyčistit koberec.

5 zásad: na co nezapomenout při nákupu koberce do kuchyně

 1. Změřte si velikost linky. Respektive dle délky volte rozměr koberce.
 2. Měl by být snadný na údržbu.
 3. S neklouzavým podkladem.
 4. Styl volte dle kuchyňské linky.
 5. Při čištění lze volit přírodní metody. Jen je třeba je prvně vyzkoušet, kvůli reakci vláken.

Věříme, že i vy budete nadšení kuchyňským kobercem. Westwing rád ukazuje lidem i jiné možnosti. Koberce nejsou out, nyní se vrací, protože jsou prostě praktické. Podívejte se i na další rady a návody. Zaregistrujte se na našich stránkách.