Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
Dubové dřevo

Příroda nám nabízí celou řadu krásných a praktických materiálů, které lze snadno využít v interiéru. Mezi nejoblíbenější stálice patří rozhodně dřevo, které vyniká svou variabilitou a flexibilním využitím. Krásné a elegantní prostory vytvoříte pomocí dřevěných prvků v jakékoliv místnosti vašeho domova. Navíc si můžete vybrat z celé řady dekorů od světlých až po nejtmavší varianty. Jakých 10 druhů dřeva patří mezi naše favority?  

Který druh dřeva je nejvhodnější pro váš interiér: vše, co potřebujete vědět  

V oblasti dřevěných dekorů máte skutečně z čeho vybírat. Najdeme celou řadu krásných druhů dřeva od nejsvětlejších až po přirozeně tmavé varianty. Jaký vybrat pro váš interiér? Začněte krok za krokem. 

 1. Každá místnost může být originál. 

  Nemusíte se nutně držet jednoho dekoru v celém domově, ale zároveň je vhodné, aby prostory domu nebo bytu ladily jako celek. Především pokud vybíráte podlahy do domu, neuškodí přemýšlet o domově v souvislostech.
 2. Základní rozdělení barev dřeva zahrnuje tmavé, středně tmavé a světlé dekory.

  Nejprve stačí vybrat jednu z těchto kategorií dle vašeho vkusu. Někdo tíhne k tmavému nábytku v kombinaci se světlejší výmalbou a někdo právě naopak.
 3. Udělejte si důkladné srovnání.

  Jelikož se vám nabízí celá paleta dřevěných dekorů, rozhodně stojí za to porovnat jednotlivé prvky vedle sebe a teprve poté vybírat favority. Díky tomuto systému navíc zjistíte, jak k sobě jednotlivé druhy ladí.
 4. Někdy se vám může líbit pouze členitost jednotlivých druhů dřeva, která je vytvořena letokruhy, suky ve dřevě a podobně, avšak barva samotného dřeva se vám nelíbí.

  Nezoufejte, v takovém případě si můžete vypomoct nalakováním dřeva, které dle výběru laku změní pouze barvu, ale struktura a členitost zůstane zachována. 

10 druhů dřeva ve vašem interiéru  

Přinášíme vám přehled 10 nejzajímavějších druhů dřeva, se kterými se nejčastěji setkáte. Snadno si tedy můžete vybrat favorita pro váš interiér, ať už vybíráte dřevo pro podlahu, nábytek nebo celkový design místností.  

1. Březové dřevo 

Dřevo z břízy patří mezi velmi lehké druhy se světlou barvou. Každá bříza sice nabízí trochu jiné vlastnosti, ale v zásadě těžko narazíte na tmavé a těžké dřevo z tohoto stromu. Hodí se pro menší místnosti, kde potřebujete vytvořit iluzi prostoru.  

2. Olšové dřevo 

Jelikož u nás olše rostou poměrně snadno, lze využít dřevo právě z nich. Patří mezi velmi ohebné druhy dřeva, které se snadno zpracovávají. V barevné škále patří mezi světle hnědé varianty, ale najdeme i olšové dřevo s nádechem do červena.  

3. Jasanové dřevo 

Dalším světlým druhem dřeva se stává jasan, který často využíváme také jako palivo, které dlouho vydrží. Jasan vyniká svou tvrdostí, ale zároveň se s ním dobře pracuje. Vhodný je jak pro výrobu nábytku, tak pro podlahovou krytinu.  

4. Hruškové dřevo 

Hledáte druh dřeva s nádechem červené nebo oranžové barvy? Pak zabrouzdejte do řad ovocných stromů, jako je hruška nebo švestka. Najdete zde červenohnědé až cihlové varianty. Jedná se o poměrně drahé dřevo, které však skvěle vypadá například jako konferenční stolek.  

5. Bukové dřevo 

Velmi používaným se stalo bukové dřevo, které řadíme mezi klasiky. Jedná se o poměrně dostupnou variantu, která se hodí pro jakýkoliv interiér. Jestliže jednoduše nevíte, jaké dřevo zvolit, sáhněte právě po buku a jistě neuděláte chybu. Jeho jemný dekor řadíme ke středně tmavým dřevům někdy také s nádechem červené barvy. 

6. Smrkové dřevo 

Dalším tradičním druhem dřeva se stává smrk. Patří mezi levné a dostupné varianty, proto se používá k výrobě dřevěných prken, obložení do interiéru a podobně. Je nutné jej ošetřit nátěrem pro delší životnost. Barevně rozhodně patří mezi světlé až téměř bílé druhy dřeva.  

7. Ořechové dřevo 

Rádi byste zvolili nábytek nebo podlahu v přirozeně tmavém dekoru? Pravý ořech vám nabídne opravdu originální a zajímavý vzor plný suků a přechodů vesměs tmavých odstínů. Mezi jeho přednosti patří odolnost a exotický vzhled s dostupnou cenou.  

8. Mahagonové dřevo 

Mahagon je považován za nejvzácnější a nejelegantnější variantu dřeva, což se odráží také na jeho ceně. Nábytek z mahagonu zdědí ještě vaše vnoučata, jelikož se jedná o masiv s dlouhou životností a nadčasovým vzhledem.  

9. Dubové dřevo 

Příjemnou strukturu a dlouhou životnost vám nabídne pravé dubové dřevo. Vzhledově patří spíše mezi tmavší varianty s občasným sukem. Časem má tendenci šednout, pokud není ošetřen lakem. Ale ani šednutí mu nemusí ubrat na kráse, a naopak se může stát žádaným efektem.  

10. Jedlové dřevo 

Ještě jednou se vrátíme do řad smrkových druhů dřeva a představíme si jedli. Ta patří mezi světlé dekory s nažloutlým nádechem. Připomíná smrkové dřevo a je nutné ošetřit ji ochrannými prostředky proti hmyzu a plísním.  

Inspirace: Nábytek a dekorace ze dřeva  

Krásný interiér potřebuje kvalitní podlahu, správnou kombinaci barev a stylový nábytek i dekorace. Jak podlahu, tak nábytek můžete zvolit v přírodním stylu a začlenit dřevo do vašeho interiéru. Vytvoříte útulný prostor, který stačí doplnit jen několika dekoracemi, jako jsou například obrazy, fotky, zrcadla nebo textilní doplňky.  

Jaký nábytek a dekorace ze dřeva doporučujeme zakomponovat do vašeho bydlení? 

 • Nábytek do ložnice – kvalitní postel z masivu sluší každé ložnici. Doplňte místnost o stylové noční stoly, komodu na oblečení a šatní skříň a vaše ložnice rozhodně prokoukne. 
 • Obývací pokoj ve stylu – kromě sedačky v obýváku najdeme několik dalších kousků nábytku, které si zaslouží vaši pozornost. Mezi takové patří především konferenční stolek nebo obýváková stěna, kterým krásné dřevo skutečně sluší. 
 • Kuchyňská linka ze dřeva – deska i skříňky v kuchyni mohou být vyrobeny z pravého dřeva. Vaše kuchyně získá moderní styl, ale můžete se také držet venkovského nebo retro stylu. Dřevo uplatníte v jakékoliv variantě.  
 • Dekorace na stěny – různé druhy dřeva lze využít nejen u nábytku a podlahy, ale také v podobě závěsných dekorací na stěny. Dotvořte přírodní atmosféru pomocí dřevěných rámečků a dalších dekorací.  
 • Další doplňky ze dřeva – zrcadlo s dřevěným okrajem, police na maličkosti nebo třeba tapeta s dekorem dřeva? Doladit atmosféru ve vašem bydlení můžete velmi snadno. Šikovnější ruce si dokonce dokážou vyrobit originální kousek ze dřeva, který jinde nenajdete.  

Tipy na závěr  

Každý druh dřeva nabízí jedinečné vlastnosti a vzhled pro váš domov. Počítejte tedy se specifiky různých druhů. Na závěr vám přinášíme ještě několik tipů, které by vám rozhodně neměly uniknout. 

 • Chcete-li dřevu ponechat jeho původní barvu, ale zároveň prodloužit jeho životnost, využijte nalakování bezbarvým lakem na dřevo. Zvolit můžete také matnou nebo lesklou variantu laku.  
 • Životnost dřeva také prodloužíte díky správné údržbě. Většina dřevěných podlah by se neměla příliš namáčet a je tedy vhodné umývat podlahu pouze vlhkým hadrem. Pozor také na použití chemikálií, které by mohly dřevo znehodnotit a nenávratně poškodit.  
 • Do menších a úzkých místností vneste trochu iluze prostoru a pro nábytek nebo podlahu využijte světlé druhy dřeva. Prostorné místnosti plné světla zase snesou tmavší odstíny.  

Registrujte se zdarma na našem serveru Westwing a získejte přístup k nejnovějším článkům plných inspirace i nejzajímavějším nabídkám.