Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
Obývací pokoj v paneláku

Obývací pokoj v paneláku často plní funkci několika místností i přes svou malou plochu. Bojujete s úkolem, jak dostat do jedné malé místnosti prostor pro odpočinek, práci, stolování, nebo dokonce vaření a spaní? Připravili jsme několik tipů, jak obývací pokoj v panelovém domě zařídit a docílit příjemného výsledku.

Inspirace: Jak zařídit obývací pokoj v paneláku

V první řadě je třeba rozmyslet, jakou funkci bude pokoj plnit. Budete v něm pouze odpočívat a trávit čas s rodinou nebo máte prostor propojený s kuchyní, občas zde budete pracovat, a místnost musí sloužit i jako ložnice?

Plánované uplatnění pokoje vám pomůže i s výběrem stylu. Čím více funkcí od obýváku vyžadujete, tím volte jednodušší styl. Budou se hodit především různé modulovatelné kusy nábytku a praktické vybavení, které zvládne víc úkolů.

10 nápadů na uspořádání obýváku v paneláku

Připravili jsme 10 různých stylů, které můžete využít v obývacím pokoji v paneláku. Některé jsou k tomu jako stvořené, u jiných je potřeba klasické pojetí lehce upravit. Nechte se inspirovat.

1. Moderní obývací pokoj v paneláku

Moderní obývací pokoj je zpravidla zařízený s minimalistickým nebo industriálním nádechem. Nejčastěji se využívá do velkých, otevřených prostor, se správným přístupem ale dokáže opticky zvětšit i malý pokoj.

TIP! Pro ještě detailnější inspiraci, doporučujeme si přečíst článek Jak si zařídit moderní obývací pokoj

Moderní obývací pokoj v paneláku pečlivě plánujte. Nábytek a dekorace by měly dokonale ladit a veškeré vybavení by mělo mít dané místo i účel. Zvolte spíš jednoduché barvy i nábytek a doplňte je pár kousky, které okamžitě zachytí pozornost.

2. Obývací pokoj v paneláku minimalistickém stylu

Minimalistický styl je vhodný všude, kde bojujete s prostorem. To je v panelovém domě běžné, proto může být minimalistický styl správnou variantou. Může působit méně útulně, ale je snadný na údržbu, hodí se tak pro neustále zaneprázdněné lidi.

V první řadě eliminujte všechny nepotřebné věci. Nový nábytek vybírejte v jednoduchých tvarech a vsaďte na multifunkčnost. Barevné schéma nechte černo-bílé a v dekoracích buďte úsporní. Držte se zásady „méně je více“.

3. Obývací pokoj v paneláku ve skandinávském stylu

Skandinávský styl má výhody jednoduchého minimalistického stylu, je ale mnohem útulnější. Obývák ve skandinávském stylu vymalujte ve světlých, neutrálních barvách a vybavte kvalitním nábytkem, ideálně z přírodních materiálů.

Nejdůležitější je dostatek světla a doplňky, které pokoj zútulní. Vsaďte na huňaté deky, polštáře na sedačku i voňavé svíčky.

TIP! Pro inspiraci na zařízení obývacího pokoje ve skandinávském stylu

4. Obývací pokoj v paneláku v boho stylu

Boho styl často kombinujeme se stylem skandinávským. Opět využijete světlé barvy a přírodní materiály. Ty ale doplňte jedinečnými dekoracemi, vintage nebo ručně vyrobenými.

Kombinujte barvy, vzory i textury. Nebojte se ani neobvyklých spojení, výsledný prostor by měl působit především útulně. Vsaďte na přírodní vzory a živé rostliny. Styl se hodí především do samostatného obýváku, případně do obýváku s ložnicí.

5. Obývací pokoj v panelovém domě v průmyslovém stylu

Průmyslový nebo industriální styl je oblíbený už řadu let. Využijte jednoduchou architekturu panelového domu ve svůj prospěch. Oblíbeným detailem industriálního stylu je odhalená cihlová zeď, stejně tak ale můžete odhalit panel.

Obývací pokoj v panelovém domě v průmyslovém stylu

Nedělejte si starosti se schováváním trubek a drátů. Pokoji dodáte jedinečnost stylovými poličkami a skříňkami. Vsaďte na pevné materiály jako je surové dřevo, beton, kov a kůže.

6. Obývací pokoj v paneláku v retro stylu

Retro styl a nábytek s elegantními liniemi, leštěným povrchem a kontrastním čalouněním se vrací do módy. Kombinujte různé tvary, textury a barvy unikátní pro éru 60. a 70. let minulého století.

Oblíbené retro barvy do obýváku jsou tmavší zelená, hořčicová žlutá, oranžová, hnědá a červená. Typický nábytek na nožičkách dodá malému prostoru vzdušnost. Z doplňků se hodí vysoké lampy a abstraktní umění.

TIP! Přečtěte si jak si zařídit retro obývací pokoj

7. Obývací pokoj v paneláku v glamour stylu

Glamour styl interiéru spojuje vzdušnost s luxusními materiály, lesklými povrchy a třpytivými doplňky. Glam prvky můžete zakomponovat do jiných stylů nebo z nich udělat hlavní směr.

Strohému panelákovému pokoji dodáte pocit luxusu a lesklé povrchy pomohou opticky zvětšit malý prostor. V tom vám pomůže především velké zrcadlo na zdi. Vhodným materiálem je samet, kovové detaily nábytku, mramorové akcenty i moderní nábytek z kvalitního plastu.

8. Obývací pokoj v paneláku v rustikálním stylu

Rustikální styl nejčastěji najdeme na chatách a v rodinných domech, můžete jej ale zakomponovat i do panelákového bytu. Vyhněte se tmavému dřevěnému obložení na zdi, které by zbytečně zmenšilo prostor.

Moderní rustikální obývák vybavte kvalitním nábytkem z masivního dřeva a přírodní kůže. Pro útulnost nezapomeňte na koberec nebo kožešinu pod sedačku. Hodí se zemité barvy, jako hnědá, zelená a červená.

TIP! Přečtěte si jak si zařídit Obývací pokoj v rustikálním stylu

9. Panelákový obývací pokoj s pracovnou

Práce z domova je čím dál běžnější, extra místnost na pracovnu ale obvykle nemáme. Co s tím? Pracovní koutek můžete vytvořit v obýváku. Pokuste se vytvořit prostor, ve kterém se dokážete soustředit a oprostit od dění ve zbytku místnosti.

Použijte stejný styl, ale pracovní koutek oddělte barvou nebo optickou bariérou. Nezapomeňte na praktické úložné prostory, díky kterým bude pracovní místo uklizené a nenaruší zbytek pokoje, a kvalitní osvětlení pro příjemnou práci.

TIP! Jak si zařídit domácí kancelář

10. Panelákový obývací pokoj s ložnicí

Nejčastějším problémem, který je potřeba v paneláku řešit je spojení obývacího pokoje a ložnice. Aby pokoj sloužil přes den jako obývák a v noci jako příjemná a útulná ložnice, budete se muset spolehnout na nábytek, který plní dvojí funkci.

Nedostatek místa na gauč a postel vyřešte rozkládací sedací soupravou. Vyberte takovou, která bude snadno a rychle rozložená i dostatečně pohodlná a kvalitní pro každodenní spaní. Vhod přijde úložný prostor na skladování peřin přes den.

Využijte bezplatnou registraci na Westwing a nenechte si ujít naše exkluzivní nabídky, díky kterým bude váš domov ještě krásnější!

Vybíráme nábytek do malého obývacího pokoje v paneláku

V malém obývacím pokoji v paneláku využijete především multifunkční nábytek a skryté úložné prostory. Ušetříte potřebný prostor a pokoj využijete na plno.

 • Rozkládací sedačku oceníte nejen při spojení obýváku s ložnicí, ale i pro občasné návštěvy. Vyberte takovou, která bude dostatečně pohodlná na sezení a spaní, a především při každodenním použití volte snadné rozložení.
 • Skryté úložné prostory vám pomohou udržet pokoj uklizený. Mohou být ve falešné zdi, ale i v konferenčním stolku, sedačce nebo v pracovním stole.
 • Vybírejte spíš menší a subtilní kusy nábytku. Mohutný nábytek by zbytečně zmenšoval prostor.
 • Pracovní místo vybavte stylovým stolkem přiraženým ke zdi a kvalitní kancelářskou židlí.
 • Taburety se lehko přenáší a nebudou tak v malém pokoji překážet. Můžete je použít jako extra místo na sezení, místo nočního stolku a často i jako skrytý úložný prostor.

Jaké dekorace byste si měli vybrat do malého obývacího pokoje?

Dekorace vybírejte především podle stylu, pro který jste se rozhodli a volte spíše zajímavé kousky v menším množství než mnoho drobností.

 • Zrcadlové povrchy zvětší prostor, do obýváku v panelovém domě se proto skvěle hodí. Velké zrcadlo nad gauč v obývacím pokoji i kuchyňská dvířka ve vysokém lesku umí přímo kouzlit.
 • Pokojové rostliny patří do každého obýváku, na velikosti nezáleží. Vybírejte menší i větší druhy a dejte je na několik míst. Praktičtější budou ty rostoucí do výšky.

TIP! 14 překrásných tipů: Pokojové rostliny podle feng shui

 • Měkký koberec zpříjemní obývací část a pomůže opticky rozdělit místnost, která má více využití.
 • Barový vozík na kolečkách přidá úložný i odkládací prostor navíc a přesunete ho přesně tam, kam potřebujete. Skvěle na něm vypadají i pokojové rostliny!
 • Grafické tvary na obrazech i dekoracích dokáží prostor opticky zvětšit.

5 zásad: Patero při zařizování obývacího pokoje v paneláku

 1. Rozmyslete si předem, jaké funkce bude muset obývák plnit.
 2. Víceúčelový a modulovatelný nábytek je správná volba.
 3. Minimalistické styly jsou snadnější na údržbu.
 4. Honosné styly je třeba zjednodušit.
 5. Funkčně místnost rozdělte.

Baví nás přinášet nové tipy a inspirovat vás. Využijte bezplatnou registraci na Westwing a nenechte si ujít naše exkluzivní nabídky, díky kterým bude váš domov ještě krásnější!

Mohlo by se vám také hodit: