Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
Moderní chodba 5

Modrou barvu řadíme k jedné z nejvíce uklidňujících barev. Přinese harmonii a klid i do vašeho domova. Modrá se hodí prakticky všude. Do obývacího pokoje, kuchyně, ložnice i koupelny. Její odstíny jsou velmi elegantní a vnáší do prostoru i dávku svěžesti. Její velkou výhodou je, že se dá ladit s mnoha dalšími barvami. Skvěle vypadá jak v přírodním pokoji, tak v glamour stylu. Modrá je prostě dobrá.

Modrá barva: jaký má význam v interiéru

Lidé mají barvy spojené s prožitky, představami, naučenými stereotypy. Proto asi nikoho nepřekvapí, že modrou máme spojenou s evokací oblohy nebo vody. Je to tedy symbol čistoty, přírodní energie a míru. Ve spojitosti s dalšími odstíny pak na naši psychiku různě působí. S teplými barvami, je velmi energická a vzbuzuje v nás sebevědomost. Pokud ji však smícháte se studenými, může pokoj působit depresivně.

Východní země mají modrou spojenou i s duchovnem. Jde o jakýsi most mezi nebem a zemí. Proto se jí obklopují věřící. Modrou jako formu stability, harmonie a bezpečí má ve svém znaku i mnoho známých firem. Modrá barva prostě vzbuzuje důvěryhodnost.

Vhodná barevná kombinace s modrou

Pro spoustu lidí, je tato barva tou nejoblíbenější. Působí na ně čistě a dá se velmi dobře kombinovat. Modrá je skutečně velmi oblíbená i u designerů. Někdo dává přednost modré jako obláček či azurové jako moře, jiný zase spíše preferuje temnou námořnickou nebo barvu duhy indigo. Každá je krásná. Jak ji tedy skombinovat?

 • Modrá a šedá – Navozuje dokonalý pocit klidu. Ideálně se používá v ložnici, kde je zapotřebí navodit kvalitní dlouhý spánek. Takže se nebojte šedé výmalby a modrého povlečení či doplňků. Bude to působit famózně.
 • Modrá a béžová – Při tomto spojení se budete cítit jako na dovolené. Jde o velmi čistý, vzdušný styl. Světlý tón podtrhuje svěžest modré. Můžete jej tedy klidně uplatnit v koupelně nebo v kuchyni.
 • Modrá a bílá – Je prostě nestárnoucí klasikou. Do pokoje vnese eleganci. A pokud chcete něco prostého, čistého a milujete venkovský styl, je to to pravé. Nebudete litovat!
 • Modrá a oranžová – tato kombinace je tvořená z protikladu. Modrá je uklidňující, kdežto oranžová zase povzbuzující. Vzájemně se tak doplňují. Pokud se vám zdá pokoj příliš modrý, rozbijte tento pocit nějakým oranžovým doplňkem. Může to být textil nebo třeba květináč. Oranžová vnese onu chybějící jiskru.
 • Modrá a zelená – Jde o dvě přírodní barvy. Takže je logické, že si rozumí. Dbejte však na správné tóny, aby to ve vaší jídelně nevypadlo jako ve spíži vodníka.
 • Modrá a fialová – Opět dobře kombinovatelné. Fialová je příbuzná modré, pokud ji do pokoje vnesete, rozzáříte jej. Postačí fialový polštářek, květina nebo ubrus na stole.

TIP! Podzimní barvy v interiéru pro rok 2021, Interiérové barvy roku 2021: tipy a inspirace

Modrá barva na zeď: jaké odstíny zvolit

Jak již bylo řečeno, velmi záleží, jaké odstíny zvolíte. Světlé pokoj rozšiřují, tmavé dodávají eleganci a vážnost. Modrou barvu můžete použít buď jen na malých plochách nebo na celé zdi.

TIP! Jak vymalovat pokoj: 10 trendy inspirací

Trendy odstíny modré (2023)

 • Světle ocelově modrou najdeme většinou ve vybraných podnicích jako jsou hotely vyšší kategorie. Jde o velmi elegantní odstín. V kombinaci s bílou a šedou je skutečně reprezentativní. Pokud tedy chcete povýšit třeba pracovnu, nechte její zdi vymalovat chladnou modrou.
 • Potřebujete zažehnout teplo domova? Je vaše předsíň moc mdlá? Pak jednu stěnu namalujte nebesky modrou a přidejte oranžové nebo červené doplňky. Obraz, nástěnné lampy, koberec. Najednou bude přívětivá a hřejivá.
 • Očekáváte narození miminka? Nezáleží, zda to bude holka nebo kluk. Klidně mu stěny natřete azurově modrou nebo se odvažte a jednu stěnu, například u postýlky, předělejte do tmavě námořnické. V případě světlého odstínu bude pokoj útulný a jemný. S tmavou zdí zase upoutáte pohled miminka, které reaguje na kontrasty.
 • Milujete Ameriku a chcete ji mít i u sebe doma? Pak si na zeď namalujte modro-bílo-červené pruhy.
 • Modré stěny v tmavším odstínu vždy vypadají okázale. Proto je volte do pracoven, konferenčních místností, knihoven či loveckých salonů. S dřevěným nábytkem budou působit úžasně.

6 inspirací: Modrá barva v interiéru

Uklidňující modrou můžete použít jak na tapetě, výmalbě, koberci, bytovém textilu, tak i jen ve formě drobných doplňků. Nikde není řečeno, že pokoj musí být jen dvojbarevný. Každá barva na naši psychiku působí a nějak nás formuje. Naše vnímání prostoru.

1. Obývací pokoj v modré barvě

Zrovna zde můžete tuto barvu použít i jako dominantu nebo jen jakýsi doplněk. Zkuste ji přinést ve formě modré sedací soupravy, modrých závěsů kolem oken nebo na zeď rozvěste soubor do modra laděných obrazů či fotografií. Výborně se hodí do skandinávských pokojů. S hnědou či béžovou je velmi útulná. Jestliže chcete trochu luxusu a lesku, přidejte zlatou.

2. Modrá ložnice

Je dalším pokojem, kde bude působit uklidňujícím dojmem. Zejména ve spojení s bílou, šedou, krémovou nebo třeba i růžovou. Vymalujte stěny, přidejte modré povlečení a bude usínat jako na obláčku. Hodí se spíše chladnější tóny.

TIP! Nejnovější inspirace 2021: Barvy do ložnice

3. Modrá Koupelna

Modrá koupelna je prostě splněným rájem. Dokonale si v ní očistíte tělo i ducha. Takové domácí lázně. Modré stěny, doplňky, závěs. To vše můžete spolu vyladit. Tato barva prostě připomíná vodu, tak kde jinde ji použít než v koupelně.

TIP! Moderní koupelna: TOP 10 nejlepších trendů

4. Kuchyně v modré barvě

V této části domu se modrá vyskytuje velmi málo. A je to škoda. Vše záleží jen na použitém odstínu. Doporučujeme spíše chladnější tón. Pokud nechcete, aby nebyla příliš studená, zakomponujte teplou barvu. Oranžová, žlutá nebo červená ji zútulní.

TIP! Trendy kuchyně 2021: přehled nejnovějších inspirací

5. Předsíň a chodba

I do vstupního prostoru se modrá báječně hodí. Tím, že jste celý den ve shonu, je modrá tím skvělým řešením, jak se hned po příchodu hodit do pohody. Modrá zklidňuje, vyrovnává a harmonizuje. Pokud překročíte práh, zavřete za sebou dveře a ocitnete se v modrém království, budete hned svěžejší. Nezapomeňte, že do menších prostor se hodí světlejší barvy, do větších se nemusíte bát klidně i tmavší odstíny.

TIP! Moderní předsíň a chodba: Jedinečné inspirace a nápady

6. Dětský pokoj

Miminka jsou často neklidná ze světa, do kterého se narodila. Je tedy více než vhodné jim zařídit pokojík, kde jim bude dobře. Modrý pokoj je vhodný samozřejmě i pro starší děti, které už chodí do školy. Pomůže jim to s koncentrací.

Jaký nábytek a dekorace se hodí do modrého interiéru

Na barevném spektru vidíme, že modrá dobře ladí s neutrálními barvami jako jsou bílá, šedá, krémová. Taky si rozumí s fialovou, růžovou a zelenou. Je tedy jen na vás, jakým kombinacím se podvolíte.

 • Určitě nic nepokazíte spoustou rostlin. Bude to u vás doma vypadat jako v nedotčené přírodě.
 • S tmavě modrou indigovou výborně působí dřevěný nábytek. Takže třeba v pracovně si vybudujte velkou knihovnu přes celou stěnu, zdi vymalujte na modro a máte pokoj, kde můžete přemýšlet o smyslu života.

Tipy na závěr

 • Modrá na naši psychiku působí velmi uklidňujícím dojmem.
 • Vždy jde o to, jaký odstín vyberete. Jasná modrá je osvěžující, tmavá zase dodá hloubku a eleganci.
 • Tuto barvu lze nanést jak na celé plochy zdí, tak jimi zvýraznit i jednu dominantní.
 • Modré doplňky vnesou nádech přírody a harmonie do každého interiéru. Máte moc energický zářivý pokoj? Pomocí modrého bytového textilu jej lehce utlumíte.
 • Pokud zvolíte kombinace bílého nábytku a modré výmalby, budete se cítit jako někde na dovolené u moře. Dojem umocníte vytvořením pruhů na stěně.

Zaregistrujte se bezplatně na Westwing a užívejte všech výhod, které tím získáte. Neomezený přístup k našim článkům plných rad a inspirace na vytvoření krásného domova, ale i jedinečné nabídka na produkty od známých firem a světových designerů.