Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
Trendy kuchyně roku 2021

Potřebujete váš dům nebo byt rozdělit na více místností či koutů, ale do rekonstrukce se vrhnout nechcete? Navíc je pro vás důležité dobré feng shui domácnosti a proudění správných energií? Máme pro vás skvělé tipy, jak levně a snadno rozdělit místnosti a dodržet pravidla učení feng shui. Nenechte si ujít dnešní článek. 

Proč je dobré rozdělit místnosti?

Někdy potřebujeme rozdělit místnost na více části nebo vytvořit alespoň účelové zóny v pokoji. Důvodů najdeme hned několik. Mezi ty nejčastější určitě patří:

 1. Soukromí

  Sdílí vaše děti jeden dětský pokoj a potřebujete pro každé z nich vytvořit alespoň malý koutek soukromí? Nebo se vaše ložnice nachází na snadno přístupném místě a chcete si zajistit ochranu před nezvanými návštěvami? Rozdělením místnosti snadno vytvoříte intimní koutek, který nebude ihned na očích.
 2. Lepší organizace prostoru

  Velké a prostorné místnosti mohou být sice krásné a vzdušné, ale někdy prostor působí opuštěným a neútulným dojmem. Dominantní prvek v podobě oddělovače často vytvoří příjemnější a intimnější atmosféru nebo dodá místnosti řád a smysl. 
 3. Funkce jednotlivých částí

 4. Oblíbené jsou také funkční koutky, kdy každé části místnosti jasně vtisknete její účel. Tento způsob rozdělení oceníte především ve spojených místnostech, jakými bývá obývák s kuchyní nebo jídelnou. 
 5. Ušetření financí

  Samozřejmě se můžete vrhnout do celkové rekonstrukce domu nebo renovace bytu, ale jestliže je vaší jedinou motivací rozdělení místností, jedná se o zbytečně nákladnou variantu. Existuje mnoho levnějších a časově nenáročných způsobů, jak pokoje rozdělit bez rekonstrukce. 

Jakými způsoby můžeme rozdělit místnosti podle feng shui: krok za krokem 

Jestliže patříte mezi fanoušky staré čínské filozofie feng shui, která dbá na správné proudění energií za účelem podpory vašeho zdraví, snů i cílů, jistě přemýšlíte, jak takové rozdělení místnosti provést a nenarušit tok energií. 

Principy feng shui se totiž zabývají pozitivní energií Chi a snaží se o její snadný průchod celým domovem tak, aby vás prostor podporoval ve vašem spokojeném životě. 

Učení feng shui říká, že by v prostoru neměly být umístěny žádné překážky, aby energie nebyla přerušována. Při rozdělování místnosti na více částí se však bez překážek neobejdeme. Jak to tedy udělat v souladu s feng shui?

Jaký rozdělovač místnosti vybrat?

Staří Číňané věřili, že vaše štěstí nebude narušeno, pokud bude rozdělení místností provedeno správně – tedy s určitým záměrem, přiměřeně a v dobrém poměru. Pak může energie spokojeně proudit dál. 

Vybírat můžete z přenosných a flexibilních rozdělovačů, ale také lze do pokoje umístit stálou rozdělovací stěnu nebo příčku. Chcete-li se vrhnout do levné a méně náročné varianty, zvolte první možnost. 

Při výběru rozdělovače dbejte na jeho:

Výšku

feng shui považuje rozdělovač za dostatečný, pokud je vyšší než vy. Měl by tedy stoupat od podlahy minimálně nad vaši hlavu. 

Robustnost

dostatečná tloušťka a stabilita rozdělovače také hraje důležitou roli ve výběru. Správný oddělovač by neměly převrhnout přírodní živly (například vítr) a energie. Naopak, měla by jej posunout pouze lidská síla, když si to budete přát. 

Design

nezapomínejme ani na vzhled jednotlivých rozdělovačů. Vyhněte se nudným a neútulným oddělovačům a dbejte na harmonii celého designu. V souladu by měl být materiál, barva, celkový design, konstrukce i členitost. 

Čím rozdělit prostor podle feng shui?

Jestliže dodržíte výše uvedené parametry rozdělovačů, můžete prostor oddělit mnoha způsoby. Mezi ty nejoblíbenější patří:

 • Designový paravan

krásné a stylové paravany skvěle poslouží vašemu záměru a přitom nenaruší atmosféru celé místnosti. Zvolte příjemný materiál jako například dřevo a moderní barvu. Ozdobit jej lze živými rostlinami, kterých není v prostoru podle feng shui nikdy dost. 

 • Textilní závěs

pokud zvolíte pro rozdělení textilní závěs, dbejte především na harmonii barev v místnosti. Ohnivé a rudé barvy závěsů nejsou zakázané, ale měly by být vyvážené jinými prvky v místnosti. 

 • Nábytek

knihovna, skříň nebo sedací pohovka skvěle poslouží jako oddělovač jednotlivých částí v místnosti. 

 • Zrcadla

také velká a prostorná zrcadla lze použít pro rozdělení pokoje. Představují element vody, a navíc poskytují také praktické využití. 

Která místa v domě či bytě rozdělit podle feng shui?

Chcete-li mít štěstí, bohatství, fyzické i duševní zdraví, dobré vztahy – no zkrátka dobré feng shui, dbejte na určité principy, které vám v tomto záměru pomohou. Některé prvky by například neměly být umístěny naproti sobě a je vhodné je rozdělit stálým nebo dočasným oddělovačem. 

Na co si dát pozor v kuchyni?

V kuchyni mezi takové prvky patří sporák, který představuje element ohně a dřez jako zástupce vody. Tyto elementy naproti sobě nebo bezprostředně vedle sebe příliš dobře nefungují a dochází ke kolizi. 

Zároveň se vyhněte tomu, aby na sporák (nebo na celou kuchyň) bylo vidět od vchodových dveří. Bohatství, které kuchyň a dobré jídlo představuje, si pečlivě střežte. Kuchyň by obecně měla být umístěna co nejhlouběji v domě. 

Špatně umístěné dveře

Starší domy byly často řešeny půdorysně tak, že byly dveře umístěny naproti sobě. Feng shui však věří, že díky takto umístěným dveřím odcházejí z domu peníze velmi snadno. Je tedy vhodné mezi dveře umístit například paravan nebo závěs pro rozdělení.

Jak rozdělit ložnici podle feng shui?

Ložnice představuje jednu z nejdůležitějších místností z hlediska feng shui. V místě, kde obvykle relaxujeme a regenerujeme, by rozhodně neměla vládnout negativní energie. 

Postel umistěte k pevné zdi bez oken do takového úhlu, aby se dveře otevíraly vpravo nebo vlevo od ní. Mezi dveře a postel je vhodné přidat rozdělovač, který chrání obyvatele domu před nemocí a špatnou energií příchozího. 

Jako vhodné oddělovače také fungují zrcadla. Jedinou místností, kam nepatří, je právě ložnice. Zde by zrcadla neměla vůbec figurovat, jelikož mohou narušit spánek. 

TIP! 10 praktických inspirací: feng shui ložnice

Obývací pokoj z hlediska feng shui

Také dobré feng shui v obýváku podporuje vaše cíle a pevné zdraví. Jestliže máte obývací pokoj spojený s jídelním koutem a kuchyní, vytvořte oddělený prostor pro jídelní stůl. Ten je vhodné chránit oddělovači, jelikož v jídle se skrývá mnoho pozitivní energie, kterou přijímá celá rodina. 

Dále vytvořte intimní posezení pro soukromé hovory, kde se budete cítit bezpečně. Pro takový účel můžete využít kruhový konferenční stolek, okolo kterého umístíte křesla nebo sedací vaky. Pokud chcete prostor rozdělit pomocí sedací soupravy, dbejte na to, aby její zadní strana nebyla umístěna naproti dveřím do obýváku. 

Patero pravidel při správném rozdělení místnosti podle feng shui

Zaujala vás filozofie feng shui a zajímají vás další tipy pro dobrou energii v domě? Na závěr vám přinášíme ještě několik bonusových tipů pro dobré feng shui u vás doma. 

 1. Vyhněte se využití čehokoliv neživého ve vaší domácnosti. Vhodné nejsou sušené květiny, trofeje ani rozbité věci. 
 2. Feng shui miluje cokoliv přírodního. Využijte tedy dřevo, přírodní látky nebo živé rostliny a podpořte pozitivní energii v domácnosti. 
 3. Dekorace a doplňky by vždy měly mít určitý význam a záměr. Umisťujte je vědomě tam, kde potřebujete podpořit. 
 4. Nebojte se prozradit na první pohled účel místnosti. Přicházíte například do pracovny? Pak by vás měl na první dobrou zaujmout prostorný psací stůl a knihovna. 
 5. Udržujte čistotu a dopřávejte vašemu domovu pravidelný úklid. Nic rozbitého, zkaženého ani zašlého nemá v domě co dělat.  

Registrujte se bezplatně na serveru Westwing a získejte neomezený přístup k nejnovějším článkům, tipů a trikům pro váš domov, ale i k exkluzivním nabídkám přímo pro vás. 

Mohlo by vám také líbit: