Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
jarní dekorace venkovní

Jaro je za dveřmi! Je na čase přivítat jej u nás doma, v kuchyni, na zahradě i na balkoně. A právě na venkovní jarní dekorace se zaměříme v dnešním článku. Inspirujte se našimi nápady, které ještě umocní krásu nastávajícího jara.

15x jinak: Jarní venkovní výzdoba

Asi pro každého zahrádkáře je jaro nejkrásnější sezónou v roce. Příroda se začíná probouzet, záhonky pomalu rozkvétají a v kuchyni můžete využívat první bylinky. Jakmile se trochu oteplí, chceme na zahradě nebo na balkoně trávit veškerý volný čas. Proto jsme pro vás připravili inspiraci, jak na jaře ozdobit váš venkovní prostor.

1. Zasaďte květiny

Květiny se logicky nabízí jako nejlepší jarní dekorace na vaši zahradu. Při jejich sázení nezapomeňte, že jaro má tři části: brzké jaro, prostředek a pozdní jaro. Proto vyberte takovou kombinaci, která bude vypadat pěkně po celé období – některá z rostlin bude vždy v rozkvětu.

2. Provoňte zahradu

Na jarní zahradu ani balkon není potřeba přidávat žádná speciální aromata. Neodolatelnou vůni dodáte pomocí vhodných květin. Vaši zahradu provoní například hyacinty, narcisy, šeříky nebo jarní bylinky.

3. Pastelová stěna

Potřebuje již váš zahradní domek nebo dveře od garáže nový nátěr? Místo klasické hnědé natřete prkna jemnou pastelovou barvou, například mentolovou nebo světle žlutou. Získáte tak jedinečný prvek, který bude vynikat na jaře i v létě.

4. Světelné řetězy

Světelné řetězy patří mezi naše nejoblíbenější dekorace. Žádná zahrada nebo balkon se bez nich neobejde. Na jaře se hodí dvojnásob, protože dny ještě nejsou tak dlouhé a umělé osvětlení budete potřebovat.

5. Fialové tóny

Barva roku 2022 podle institutu Pantone je fialová Veri Peri. Pozitivní barva, která doprovází odvážné změny, podporuje vnitřní transformace a hledání inovativních řešení se skvěle hodí nejen do interiéru, ale také na zahradní nábytek a doplňky. 

Tip: Barvu doplňte zářivě žlutými detaily.

6. Jarní truhlíky na okna

Rozzařte zahradu i okna pomocí truhlíků. Zasaďte do nich kombinaci různě vysokých a barevných květů a doplňte je drobnými jarními dekoracemi. Hodí se zápichy v pastelových barvách, velikonoční vajíčka i barevné květináče.

7. Krmítko na zahradě

Není nic krásnějšího, než probudit se na jaře zvukem zpívajících ptáčků. Pozvěte je k sobě na zahradu pomocí stylového krmítka. Dávejte jen pozor, aby vám v létě nesnědli všechnu úrodu.

8. Záhonky pro včely

Perfektně střižené anglické trávníky již nejsou v kurzu a co je důležitější, jsou neekologické a v Česku naprosto nevhodné. Na zahradě je třeba udržovat diverzitu a život, proto je vhodné nechat alespoň část zahrady volně růst a kvést, aby se na ní líbilo například včelám.

9. DIY žebřík pro popínavky

Chcete na zahradě zasadit popínavé rostliny? Jestli máte v garáži starý žebřík nebo kovovou bránu, natřete je na bílo a vytvořte jedinečnou zahradní dekoraci, po které se mohou plazit.

TIP! Vertikální zahrada: Inspirace pro nejkrásnější zahradu na stěnu

10. Závěsné květináče u vchodu

Přivítejte své hosty hned u vchodu do domu barvami a vůní květin. Pověste vedle vchodu květináče, které hrají mnoha barvami. Úžasného efektu dosáhnete s převislými druhy.

11. Barevné posezení

Nezapomeňte na zahradní posezení, ať máte kde si užívat výsledek své práce. Jarní atmosféru umocní barevný nábytek nebo alespoň polstrování, nádobí a další doplňky. 

12. Jarní zápichy do záhonů

Ještě než rozkvetou první květiny, vaše záhonky mohou na jaře zdobit jedinečné zápichy. Můžete je nakoupit nebo vyrobit ze všeho, co najdete doma. Hodí se například zdobený talíř po babičce připevněný na tyči nebo kvítky vyrobené ze špejle a plastových víček či natřených uzávěrů od lahví.

Tip: Do výroby originálních zápichů se můžete pustit také s dětmi.

13. Jarní věnec

Stejně jako na Vánoce, i v ostatních ročních obdobích začínáme využívat věnce jako dekoraci. Ten jarní by měl být plný barev, květů a vyvolávat v nás dobrou náladu. Můžete jej využít v interiéru i exteriéru.

TIP! 8 skvělých nápadů: Jarní dekorace na dveře

14. Přivítání jara

Přivítejte u sebe na zahradě jaro pomocí ručně vyrobeného nápisu. Budete potřebovat podklad, který může tvořit kovová cedule, dřevěná deska, ale i různé vintage nádoby, které najdete v garáži. Podklad natřete na bílo a po zaschnutí přidejte barevný nápis. Můžete zůstat u jednoduchého „Jaro” nebo „Spring”, případně zvolit delší citát nebo přidat slovo „Vítej“.

15. Boho lustr

Vytvořte boho lustr, který bude po zavěšení zachytávat první sluneční paprsky. Budete potřebovat proutěný věnec, přírodní provázek a několik skleněných kamínků. Pomocí provázku připevněte k věnci po celém obvodu několik řetězců korálů a na druhou stranu připevněte poutko. Za poutko věnec vodorovně připevněte na strom nebo trám terasy a nechte slunce kouzlit.

Tipy na závěr: Jak na jarní venkovní výzdobu

  • Zvažte, zda některé věci nelze tzv. Upcyklovat, tedy využít pro nový účel
  • Berte v potaz velikost zahrady a nezapomeňte nechat volný prostor
  • Než začnete nakupovat, projděte, co máte doma z minulých let.
  • Rozmyslete si, jakou atmosféru na zahradě chcete vytvořit
  • Myslete na pohodlí, místo k odpočinku a soukromí

Pomohl vám dnešní článek s plánováním jarní výzdoby bytu? Využijte bezplatné registrace na serveru Westwing a už nikdy nepřijdete o nejnovější články, inspiraci, tipy ani exkluzivní nabídky pro ještě krásnější domov.

Mohlo by se vám také líbit: