Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
inspirace zahrada-ve-svahu

Zahrada ve svahu může vypadat neskutečně efektně. Snadno na ní vytvoříte skalky i potůček, na druhou stranu sázení a péče o rostliny bude náročnější. Jak na krásnou zahradu ve svahu?

5 tipů: Jak vyzrát na zahradu ve svahu

Rovná zahrada poskytuje ideální podklad při stavbě domu, má menší tendenci k zaplavení při silném dešti, je využitelnější a snazší na údržbu. I zahradu ve svahu ale můžete upravit tak, aby skvěle sloužila.

 1. Zarovnání zahrady ve svahu

  Očividnou možností je zahradu ve svahu zarovnat. Bezpečnější variantou je zarovnat celý pozemek ještě před stavbou domu. Zarovnání samotné zahrady je časově, a především finančně velmi náročná varianta, doporučujeme ji proto jako poslední možnost.

 2. Terasovitá zahrada

  Abyste nemusela rovnat celý pozemek, můžete si pomoci několika terasami a zarovnat zahradu po sekcích. Mezi terasami pak vytvořte schůdky a dekorativní skalky. V každé sekci může být jiná funkční zóna.

 3. Ohraničení zahrady

  Při navrhování zahrady ve svahu nenechávejte volný trávník až k plotu. Vytvořte pevnější ohraničení, bez něj by byl plot ve svahu náchylný k poničení. Pro ucelenost můžete po okrajích zahrady vysázet záhony keřů a květin.

 4. Vhodné stromy

  Stromy se silnými kořeny pomohou udržet půdu na svém místě a předcházet tak jejímu narušení větrem a deštěm. Vhodnou volbou do svažité zahrady je jedle a borovice. Dávejte pozor na dodržení správného postupu při jejich sázení.

 5. Kontrola základů

  Ve chvíli, kdy se pustíte do zarovnávání pozemku u vašeho domu, nechte profesionálně zkontrolovat jeho základy. Především pokud zarovnáváte půdu skutečně blízko k domu, rada od znalce vám do budoucna může ušetřit mnoho problémů.

Jaké rostliny pěstovat na zahradě ve svahu

Do svažité zahrady se hodí rostliny s hlubokými kořeny. Ty se udrží i na skutečně prudkém pozemku. Okrasné trávy, růžové a další okrasné keře jsou sázkou na jistotu.

Máte-li zahradu terasovitě zarovnanou, na hranice jednotlivých stupňů můžete přidat stylové květináče. Ozvláštní profil a můžete do nich sázet rostliny, které by jinak do vaší zahrady nebyly vhodné.

Můžete vytvořit také krásnou skalku. Nakombinujte okrasné trávy s nenáročnými skalničkami a pár nízkými letničkami, které dodají barvu v teplých měsících, kdy samotné skalničky příliš nekvetou.

TIP! Pampová tráva: Nový trend v interiérových dekoracích

Vhodné letničky:

 • Šrucha
 • Dvoutvárka
 • Kosmatec

Skalničky:

 • Tařička
 • Plaménky
 • Chudina vždyzelená

Okrasné trávy:

 • Kostřava sivá
 • Metlice trsnatá
 • Ostřice japonská

Krásné inspirace na zahradu ve svahu

U zahrady ve svahu vás čeká náročnější plánování i celý proces úpravy pozemku a sázení rostlin. Se správným řešením ale proměníte nepraktický prostor v designovou zahradu.

1. Okrasná zahrada ve svahu

Potůčky a vodopády jsou nádherným doplňkem okrasných zahrad. Zvuk tekoucí vody prokazatelně uklidňuje a ve svažité zahradě pro instalaci potřebujete pouze přívod a vytyčený vodní tok. 

2. Zahrada se schody

Schody vám na svažité zahradě zjednoduší život. Snadno se budete pohybovat po skutečně prudkém svahu i mezi jednotlivými terasami. Z praktického hlediska poslouží jakékoliv schody, na moderní zahradu se ale perfektně hodí například betonové nebo designové kovové schody.

3. Zahrada v prudkém svahu

Bydlení na horách má mnoho výhod. Krásné výhledy, sportovní vyžití na dosah, čerstvý vzduch… Daní bývá velmi prudký svah vaší zahrady. Část zahrady vyrovnejte a postavte příjemnou terasu s pergolou, ze které se můžete kochat výhledem. Na luxusní zahradě by neměla chybět ani prosklená sauna.

4. Zahrada v mírném svahu

Zahrada v mírném svahu vyžaduje některé úpravy, budou ale méně náročné a vy můžete ze zajímavého pozemku těžit. U zahrady v mírném svahu je ideální využití kombinace terasovitých a svažitých úseků s okrasnými skalkami.

5. Malá zahrada ve svahu

Samotný fakt, že se potýkáte s malou zahradou vyžaduje dávku vynalézavosti. U malé zahrady ve svahu je využitelný prostor ještě cennější. Lehce zatočené schody ušetří prostor, a navíc zahradu opticky zvětší. Optický klam zvládne i úprava zahrady do dvou úrovní.

6. Japonské zahrady ve svahu

Japonská zahrada ve svahu nabízí dokonalé podmínky pro odpočinek a je plná symboliky a tradic. Tři základní prvky jsou život, klid a příroda. Bonsaje nekoření hluboko, jak je tedy pevně usadit do skalky? Zasaďte je do květníků a ty poté vložte do zeminy. Dávejte pozor, ať obal jejich kořeny nepřerostou a včas je přesaďte.

7. Posezení ve svahu

Máte za domem svah a nevíte, jak a kam zakomponovat posezení? Zarovnejte půdu hned vedle domu a vytvořte terasu s posezením, na kterou sejdete po schodech. Tímto řešením vytvoříte útulné posezení, a navíc zajistíte ničím nerušený výhled skrz okna. Plán ale rozhodně konzultujte se specialistou.

8. Skluzavka na zahradě ve svahu

Skluzavka na zahradě je detail, který udělá radost každému dítěti. Pokud máte zahradu ve svahu, můžete skluzavku zakomponovat přímo do něj! Řešení bude nejen zábavné, ale i stylové. Máte zahradu s bazénem? Cíl rozhodně nemusí být jen trávník.

Jak na schody na zahradě ve svahu

Schody na zahradě ve svahu navrhněte tak široké, jak prostor dovolí. Široké schody přirozeně vedou oči do horní části zahrady. Mozek tak nezůstane zaseklý jen na spodním kousku a celek působí větší.

Schody vám pomohou pohybovat se po celém pozemku, starat se o rostliny ve skalkách a mohou být i designovým prvkem.

Tip: Z hlubokých dřevěných schodů můžete vytvořit stylové posezení.

Jak na dřevěné schody

Dřevo ladí s přírodním rázem zahrady a vyniká u chalup a dřevostaveb. Dřevěné schody na zahradě musí odolávat mrazu, slunci i dešti. Vyberte proto tvrdší dřevo s dlouhou životností a nezanedbávejte péči o něj.

Nejodolnější lokální dřevo je dubové, jasanové nebo bukové. Nejhorší volbou je naopak smrk a borovice. Pro jeho ošetření využijte voskový olej nebo přírodní vyživující a konzervační olej na dřevo.

Jak udělat schody z kamene

Kamenné schodiště odolá slunci, dešti i mrazu. Hodí se do každé zahrady, nejlépe ale vypadá v anglické nebo venkovské zahradě. Kámen s leštěným povrchem je méně praktický, ale působí skvěle v luxusních zahradách.

Optimální šířka schodiště na zahradě, které bude pohodlné a bezpečné, je alespoň 80-120 cm. Především u menšího počtu schodů může být šířka i několik metrů. Hloubka jednoho stupně by měla být 23-40 cm a jeho výška 13-20 cm v závislosti na sklonu svahu.

Patero pro řešení svažité zahrady

 1. Zvažte, zda a jakým způsobem zahradu vyrovnáte.
 2. Před vyrovnáváním se vždy poraďte se specialistou.
 3. Správný výběr schodů dokáže opticky zvětšit zahradu.
 4. Vyberte rostliny, které mají dostatečně hluboké kořeny.
 5. Terasy mohou sloužit pro odpočinek i jednodušší pohyb.

Mohlo by se vám líbit: