jak pěstovat avokádo z pecky 2

Avokádo je jeden z nejpopulárnějších druhů ovoce posledních let. Doma jsou ve Střední Americe, ale rostlinku si můžete vypěstovat i u nás v Čechách. Stačí si koupit v supermarketu avokádo, udělat skvělou snídani a nevyhazovat pecku. Řekneme vám jak na to! 

Jak začít pěstovat avokádo: Co vše je potřeba 

Strom, který plodí avokáda se jmenuje hruškovec přelahodný. Jeho jméno je naprosto perfektní, protože přesně taková zralá avokáda jsou: krémová a přelahodná.  

Hruškovec může vyrůst až 20 metrů do výšky, ale pochází ze subtropických a tropických oblastí. To znamená, že pro správný růst potřebuje teplé a vlhké podnebí a rozhodně ne mrazy a velký vítr. Vysokého stromu, který bude plodit šťavnatá avokáda se doma asi nedočkáte, přesto můžete pěstování avokáda vyzkoušet. 

Avokádový strom má velké, jasně zelené listy, které budou vypadat krásně ve stylovém květináči u vás doma. Abyste ho vypěstovala budete potřebovat jen: 

 • Avokádo 
 • Párátka nebo špejle 
 • Sklenici s vodou 
 • Vhodný substrát 
 • Květináč  

Jak pěstovat avokádo doma: Krok za krokem 

 1. Připravte si avokádo

  Pravděpodobnost úspěchu zvýšíte, když použijete zralé bio avokádo. 

 2. Chytněte z obou stran naříznutí do dlaní,otočte proti sobě, odklopte jednu polovinu a vyjměte pecku. 

  Slupku z pecky můžete opatrně sloupnout. 

 3. Do pecky zapíchněte po obvodu tři párátka.

  Mohou být buď kolmo nebo lehce pod úhlem směrem od středu ke špičce. 

 4. Pecku položte na sklenici naplněnou vodou špičkou nahoru.

  Spodek pecky by se měl neustále dotýkat vody (proto je praktické párátka zapíchnout pod úhlem. 

 5. Pravidelně měňte vodu a omývejte sklenici i pecku.

  Je to potřeba vždy, když se na pecce nebo kořeni objeví lehký povlak, přibližně každé 3–4 dny. Povlak opatrně očistěte prsty nebo starým měkkým kartáčkem. 

 6. Jakmile bude kořen rozrostlý a silný (což může trvat i několik měsíců), avokádo můžete přesunout z vody do substrátu.

  Z avokáda se pokuste opatrně vyndat párátka, pokud to nepůjde, odlomte je. 

 7. Na spodek květináče vložte kamínky pro lepší odvodňování a až poté substrát a samotnou pecku s kořínky. 

  Avokádo pěstujte na teplém a světlém místě, ale pozor na přímé slunce, které může spálit listy. 

 8. Dodávejte avokádu dostatek vody.

  Zalévejte klidně každý druhý den. Dávejte pozor, ať ho nepřelijete, zároveň ale nedopusťte, aby vyschlo. Jakmile začne stromek růst, je vhodné ho podepřít tyčkou a drátky. 

Pěstování avokáda z pecky v květináči 

Můžete vyzkoušet i zjednodušený postup, tedy pěstování avokáda přímo v květináči bez klíčení pecky. V takovém případě připravte květináč: na spodek vložte kamínky a po výšku cca pěti centimetrů pod okraj ho naplňte vhodným substrátem. 

Na substrát položte pecku plochou stranou dolů a zasypte zeminou. Pecku v květináči pravidelně zalévejte a květináč nechte na teplém místě. Do tří měsíců by mělo začít vykukovat avokádo, v opačném případě pokus opakujte nebo se pusťte do postupu s klíčením ve vodě. 

Pěstování avokáda venku na zahradě 

Avokádo potřebuje pro správný růst teplo, světlo a vhodnou půdu. Celoroční pěstování avokáda na zahradě tedy v našich podmínkách možné není. V teplých měsících ho ale můžete zkusit na čerstvý vzduch přesunout. Přímý sluneční svit může dokonce pomoci avokádu vykvést. 

Pokud máte kvalitní půdu, můžete ho na zahradu přesadit, v opačném případě jen přesuňte květináč. Budete tak zároveň mít jistotu, že jej kdykoliv vrátíte domů, když venku nebude prospívat. 

Avokádo nesnáší mráz. Proto ho ven přesouvejte až ve chvíli, kdy máte jistotu, že vás nečekají žádné pozdní mrazíky. Stejně jako při pěstování rajčat je vhodné jej přesouvat postupně: každý den na pár hodin a intervaly prodlužovat. 

Pěstování avokáda ve vodě 

Na vyklíčení pecky je ideální jednoduchá sklenice s vodou. Jakmile jsou kořínky dostatečně silné a rozrostlé a stonek několik centimetrů dlouhý, rostlinka je připravená pro přesun do hlíny. Teoreticky ho můžete nadále pěstovat ve vodě, je ale třeba do ní dodávat živiny pomocí organického hnojiva. 

Pěstování avokáda v zimě 

Vašemu avokádu se v zimě bude dařit lépe v květináči v obýváku než na zahradě či balkoně. Květináč přesouvejte tak, aby bylo avokádo přes den co nejdéle na světle a slunci. Dávejte také pozor na chlad od země a od oken. 

Péče a údržba: Jak se starat o avokádo 

 • Avokádo pravidelně zalévejte 
 • Půda by nikdy neměla být vysušená, ale ani přelitá 
 • Jednou za dva týdny rostlince dodávejte organické hnojivo 
 • Avokádo potřebuje světlo a teplo; pozor na přímé slunce 
 • Rostlinku podepřete pomocí dřívka a drátků 
 • Stonek posílíte jeho ořezáním 

Jak zaštipovat avokádo 

Zaštipováním a ořezáváním avokáda zajistíte, že budete mít silnou a rozrostlou rostlinu. Avokádo nezkracujte ve chvíli, kdy aktivně roste. Ideální doba je podzim a zima. 

 • Jakmile avokádo poprvé vyroste 15–20 cm, ořízněte ho na poloviční výšku 
 • Ze třiceticentimetrové rostlinky zaštípněte vrchní lístky a ořízněte ho 
 • U nových výhonků opakujte ořezávání na 15–20 centimetrech 

Běžné problémy a nejčastější otázky 

Při pěstování avokáda se můžete setkat s několika problémy. Možná se vám dokonce v minulosti stalo, že trvalo příliš dlouho vyklíčení nebo jste avokádo vysušila či přelila. Dali jsme proto dohromady nejčastější otázky při pěstování avokáda, které vám pomohou s řešením problémů. 

Jednoduchý recept z avokáda: Guacamole 

Guacamole patří mezi nejoblíbenější způsoby, jak využít plody avokáda. Jednoduchou salsu k tortillovým chipsům i do sendviče budete mít připravenou během pár minut. 

Ingredience: 

 • Avokádo 
 • Střední rajče 
 • Červená cibule 
 • Čerstvý koriandr 
 • Chilli paprička 
 • Sůl a pepř 
 • Limetka  

Příprava guacamole: 

 1. Zralé avokádo rozřízněte, vyjměte pecku, odstraňte slupku a rozmačkejte ho pomocí vidličky. 
 1. Rajče překrojte napůl, vyjměte mokrou část se semínky a nakrájejte ho nadrobno. 
 1. Nadrobno nakrájejte i polovinu červené cibule, chilli papričku a nasekejte koriandr. 
 1. Smíchejte avokádo s cibulí, papričkou i koriandrem a dochuťte pomocí limetkové šťávy, soli a pepře. 

Shrnutí 

Plody avokáda ze své nové rostlinky pravděpodobně sklízet nebudete, rozhodně to ale není překážka pro vypěstování krásného hruškovce, který bude dělat parádu u vás doma. 

Pokud byste se ale raději pustila do pěstování něčeho, co v kuchyni skutečně využijete, můžete se inspirovat v jednom z dalších článků: 

Líbil se vám dnešní článek? Využijte bezplatnou registraci na serveru Westwing. Už nikdy tak nepřijdete o naše tipy, inspiraci a exkluzivní nabídky, díky kterým bude váš domov ještě krásnější.