Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
pěstování brambor

Brambory z obchodů bývají z dovozu, drahé a bez chuti. Ani na lokálních trzích dnes nemáte jistotu, že chutné brambory do polévky nebo k řízku seženete. Nabízí se ale až překvapivě snadné řešení. Vypěstujte si výborné brambory doma, klidně i na balkoně!

zahrada

Pěstování brambor doma

Pěstování brambor v domácím prostředí není vůbec složité. Jediná nevýhoda je, že jakmile jednou domácí brambory ochutnáte, bude se vám těžko vracet k těm ze supermarketu.

Brambory snadno vypěstujete na záhonech, v trávě nebo dokonce v pytli na balkoně v paneláku. Je důležité vybrat vhodnou odrůdu, výživnou půdu a při pěstování správně postupovat. Když ale víte jak na to, není na tom nic až tak složitého!

V první řadě se rozhodněte, zda chcete rané nebo pozdní brambory. Velmi rané můžete sklízet už dva měsíce po sázení, na pozdní si počkáte téměř půl roku. Naklíčenou sadbu zakoupíte v zahradnictví, jestli se ale do klíčení chcete pustit doma, je třeba začít už v březnu nebo únoru.

Naklíčenou sadbu sázejte od dubna do května. Při výběru místa je nejdůležitější, aby byla půda dostatečně vyživená. Brambory z ní snadno vyčerpají veškeré živiny a v záhonech je proto můžete vysadit na stejném místě jen jednou za čtyři roky.

Jaké odrůdy jsou nejvhodnější pro pěstování v ČR

Stejně jako u brambor z obchodu, i k vlastnímu pěstování si můžete vybrat z velkého množství odrůd. Vybírejte podle doby do sklízení, varného typu, možnosti skladování i chuťového profilu. Na výběr máte z více než 160 druhů.

Velmi rané brambory

Velmi rané brambory můžete sklízet i za 60 dní po sázení. Mají tenoučkou slupku, nejsou vhodné pro skladování a obsahují méně škrobu.

  • Adora: Typ B, sběr již koncem května
  • Belarosa: Typ B; vhodné do sušších půd
  • Colette: Typ BA, žlutá odrůda s pěkným tvarem
  • Impala: Typ B, brzké a vysoké výnosy v plné zralosti

Pěstování ranných brambor

Rané brambory dozrávají přibližně 100 dní po sadbě. Připravíte z nich skvělé brambory s tvarohem.

  • Adéla: Typ B, výborná chuť a velký výnos
  • Belana: Typ A–AB, skvělá chuť a dobrá skladovatelnost
  • Esmee: Typ AB, mají červenou slupku a vysoký výnos

Polorané brambory

Polorané brambory dozrávají 110–130 dni po vysazení. Jsou vhodné pro dlouhodobé skladování.

  • Agria: Typ B, hodí se n přílohy, hranolky i chipsy
  • Bernina: Typ A, pevné brambory s výbornou chutí
  • Laura: Typ B, odrůda odolná pro virovým chorobám

Pozdní brambory

Pozdní brambory dozrávají až za 150 dní. Jsou vhodné spíše na průmyslové pěstování a dlouhé skladování. Patří sem Antóni, Jelly, Marena, Salinero a Tosca.

9 netradičních způsobů pěstování brambor

Všichni jistě známe klasický způsob pěstování brambor na poli. Dříve se u rodinných domků běžně pěstovaly brambory i v záhonku, alespoň v menším množství. V posledních letech se ale možnosti rozšířily a vy si brambory můžete vypěstovat třeba na balkoně.

1. Vertikální pěstování brambor

Na balkonech i v domácnostech často vidíte vertikální zahrady. Slyšela jste ale o vertikálním pěstování brambor? Využít můžete speciální věže, lze ale také vytvořit vlastní systém z několika kbelíků, které postavíte jeden na druhý.

2. Pěstování brambor v květináči

Jak pěstovat brambory v květináči? Budete potřebovat květináč s výškou alespoň 50 cm a průměrem 35 cm. Naplňte ho výživným substrátem do jedné třetiny, rozložte sadbové brambory (na tuto velikost by měly stačit tři) a zasypte je. Vždy když jsou výhonky asi 10 cm nad povrchem, přidejte další zeminu. Brambory pravidelně zalévejte a čekejte na sklizeň.

3. Pěstování brambor v kbelíku

Máte po ruce kbelík nebo starý odpadkový koš ve správné velikosti? Vyvrtejte do něj ze spodu díry a využijte ho místo květináče. Další postup už je stejný jako v minulém bodě.

4. Pěstování brambor v pytli

Brambory lze pěstovat i v pytli. Můžete si pořídit speciální pytel vyrobený pro pěstování brambor, vystačíte si ale i s obyčejným jutovým pytlem nebo dokonce s nákupní taškou. Stejným způsobem můžete vypěstovat i zázvor.

5. Pěstování brambor na slámě

Na slámě můžete brambory pěstovat na každé zahradě, dokonce i tam, kde by bylo náročné kopat do země. Půdu okopejte, nakypřete a přidejte kompost pro její vyživení. Navrch položte naklíčené brambory a zakryjte je slámou. Vždy když prorostou výhonky, přidejte jednoduše další slámu.

6. Pěstování brambor v trávě

Nemáte k dispozici slámu, ale máte velkou zahradu a nevíte, co dělat s posečenou trávou? Můžete ji samozřejmě hodit na kompost, lze ji ale využít i k pěstování brambor! Postupujte stejně jako se slámou v předchozím způsobu.

7. Pěstování brambor v bedně

Bednu na pěstování brambor můžete zakoupit nebo vyrobit, třeba z dřevěných palet. Bedna na pěstování brambor je navržena tak, že můžete do výšky přitloukat další laťky podle potřeby. V prvních týdnech, kdy je vrstva půdy nízká se tak nemusíte složitě ohýbat přes okraj.

8. Pěstování brambor ve věžích

Speciálně vyrobené bramborové věže vám usnadní pěstování brambor na balkoně nebo terase. Věže mají obvykle tři stupně a vypěstujete v nich brambory z devíti sazenic. Tento způsob je promyšlený, stylový a nezabere téměř žádné místo.

9. Pěstování brambor pneumatikách

Máte k dispozici několik starých pneumatik? Položte dvě pneumatiky na sebe, spodní naplňte hlínou a rozložte na ni brambory. Ty zasypte další hlínou a čekejte, než výhonky dorostou do výšky horního okraje vrchní pneumatiky. V tu chvíli přidejte další pneumatiku a další hlínu. Postup opakujte, dokud nebudou brambory připravené na sklizeň

Péče: Jak se starat o brambory

Bramborám se bude dařit v kypré, provzdušněné půdě. Měla by být především dostatečně vyživená a samozřejmě bez výskytu nemocí a škůdců. Při vertikálním pěstování dávejte pozor, abyste včas přidávala zeminu a brambory měly prostor tvořit systém kořínků.

Každé tři nebo čtyři týdny přidávejte kompost nebo hnojivo, brambory energii čerpají opravdu rychle. Půda by také měla být dostatečně zavlažená. Při pěstování v záhonu je třeba zavlažovat až po několika týdnech, u nádob hned od začátku.

Nejběžnější škůdci a nemoci brambor

  • Virózy: jsou nejzávažnější a nejlépe se jim vyhnete certifikovanou sadbou
  • Plíseň bramborová: způsobuje vysoké ztráty na výnosu i skládce
  • Mandelinka bramborová: v případě přemnožení mohou larvy poničit rostliny
  • Drátovec: objevuje se až v srpnu, vyhnete se mu tedy sázením ranějších typů

Sklízení brambor

Kdy sklízet brambory? Záleží na odrůdě. U kvetoucích odrůd je správná doba krátce po odkvetení, u nekvetoucích poznáte správnou chvíli podle žloutnoucí, klesající natě.

  • Rané brambory nejsou vhodné ke skladování a nejlépe chutnají čerstvě po sklizni
  • Sklízejte vždy jen tolik raných brambor, kolik rovnou využijete
  • Uschlá nať znamená, že brambory dále nerostou a můžete úrodu sklidit
  • Při sklízení dávejte pozor na manuální poničení
  • Brambory rozdělte podle velikosti a nechte je pod střechou v chladnější místnosti rozložené dva týdny sušit

Využití brambor

Z brambor vytvoříte desítky různých příloh: od vařených brambor, přes ty pečené, až po různé knedlíky, kaše a placky. Můžete je přidat do polévek nebo z nich rovnou připravit celé jídlo. Kdo by neznal brambory na loupačku nebo šišky s mákem. Tyto varianty možná nejsou nejvýživnější, ale jednou za čas nám rozhodně neublíží.

Podle receptu, který plánujete je ale nutné vybrat správný varný typ brambor. Varné typy jsou čtyři: A, B, C a D. Brambory typu D jsou extrémně moučné a v kuchyni se v podstatě nepoužívají – vyrábí se z nich líh.

  • Varný typ A dobře drží tvar a využijete je do salátů i na přílohy
  • Varný typ B je středně moučný a relativně univerzální
  • Varný typ C se při vaření rozpadá a je vhodný na kaše a těsta

Nejčastější otázky

Při pěstování brambor často vyvstanou stejné otázky. Proto jsme ty nejčastější dali dohromady a vy na ně najdete odpovědi na dalších řádcích

Shrnutí

Pěstování brambor je už tak trochu vyšší dívčí. Vertikální a povrchové pěstování postup trochu zjednodušuje, je ale mnoho věcí, na které je třeba dát si pozor. Nenechte se tedy odradit nepovedenými pokusy.

V případě, že byste chtěla zkusit vypěstovat něco jiného, možná i jednoduššího, inspirujte se v dalších článcích, které jsme o domácím pěstování připravili.

Využijte bezplatnou registraci na serveru Westwing a už nikdy vám neunikne nová inspirace ani exkluzivní nabídky, díky kterým bude váš domov ještě krásnější.