Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
Fíkus

Fíkus je nenáročná rostlina, kterou doma zvládne pěstovat každý. Existuje téměř tisíc druhů a je jen na vás, jestli se rozhodnete pro drobnolistý ficus benjamina nebo vás lákají velké listy fíkusu srdčitého. Řekneme vám, jak o něj pečovat i na co si dát pozor. 

Druhy fíkusu

Kdybychom se snažili vyjmenovat všechny druhy fíkusů, místo článku vydáme knihu. Pod rod Ficus totiž spadá asi tisíc různých druhů. Najdete mezi nimi stromovité, keřovité i převislé rostliny.

  • Ficus elastica je jedna z nejznámějších pokojových rostlin, které běžně vídáme v domácnostech, na úřadech i ve školách. Má dřevitý kmen, ze kterého vyrůstají tuhé, lesklé, oválné listy. Ve volné přírodě dorůstá do výšky až 30 metrů. 
  • Ficus lyrata má velké listy s výrazným žilkováním a při správné péči vám může dorůst až do tří metrů. Potřebuje kolem sebe prostor a světlo.
  • Ficus benjamina je jedna z nejodolnějších a nejméně náročných pokojovek. Při správné péči se rozrůstá do všech stran a i v případě, že drobné lístky na podzim opadají, na jaře vyrostou nové.
  • Ficus pumila je převislý druh fíkusu, který pochází z pralesa. Je zvyklý na velkou vlhkost a teplo, proto mu bude nejlépe ve světlé koupelně. 

Jak se starat o fíkus doma v bytě

Péče o všechny druhy fíkusu je podobná, raději si ale zkontrolujte, že ten váš nevyžaduje něco speciálního.

1. Kam fíkus umístit

Fíkusům se nejlépe daří na světle, s trochou měkkého ranního či odpoledního slunce. Na jižní straně by slunce popálilo listy, jinak jim ale bude dobře téměř kdekoliv.

2. Jak často fíkus zalévat

Frekvence zálivky fíkusu se odvíjí od velikosti rostliny, umístění, vlhkosti, teploty v místnosti. Zalévejte vlažnou vodou ve chvíli, kdy je vrchní vrstva zeminy úplně suchá.

Tip: Fíkusu prospívá rosení, občasné sprchování a otírání listů od prachu vlhkým hadrem.

3. Kdy fíkus hnojit

Fíkusy se dokáží rychle rozrůst do velkých rozměrů, potřebují ale doplňovat živiny. Hnojte proto po celý rok – jednou za měsíc na jaře a v létě, jednou za dva měsíce na podzim a v zimě.

4. Vhodný substrát pro fíkus

Fíkus je nenáročný, proto mu stačí běžný substrát na pokojové rostliny. Můžete ho namíchat s rašelinou a pískem, aby byl lépe propustný. Rašelinu přidejte přinejmenším do spodní části květináče. 

5. Škůdci a nemoci

Nejčastější problém, který vás s fíkusy potká je žloutnutí, hnědnutí nebo dokonce opadávání listů. Obvykle se jedná pouze o nevhodnou zálivku, fíkusům ale také nesvědčí průvan, příliš velká vlhkost nebo sucho, změna stanoviště a teplotní výkyvy.

  • Hnědé okraje listů: Dlouhá doba bez zálivky nebo přímé slunce
  • Hnědé až černé, gumové listy: Přelití nebo prochladnutí
  • Žloutnoucí, opadávající listy: Přelití, uhnívání kořenů 

Jakmile vám fíkus přestane prospívat, pokuste se zjistit, jaký z těchto problémů ho může trápit. Ideálně jej přesaďte do čerstvé, vyživené zeminy. Až na běžné mšice a podobný hmyz fíkus není příliš náchylný na napadení škůdci.

6. Jak množit fíkus

Fíkus je snadné množit řízkováním. Šikmo seřízněte stonek, namočte na několik hodin do vody a zasaďte do substrátu na zakořeňování. Mladou rostlinku překryjte folií s otvory na vzduch a čekejte, než zakoření.

Výběr květináče na fíkus (Westwing průvodce)

Fíkus do nového květináče přesazujte časně zjara, ale až ve chvíli, kdy kořeny vylézají ven. Fíkusům se nejlépe daří v menším prostoru, proto stačí květináč o dva až tři centimetry větší než ten předešlý. Vyberte květináč s odtokovými otvory, který můžete vložit do dekorativního obalu.

Nejčastější otázky

Kolik vody potřebuje fíkus?

Fíkus je relativně nenáročná rostlina a největší problém bývá se špatnou zálivkou. Nesmí jí být ani moc, ani málo. Neexistuje přesný interval, fíkus ale zalévejte vždy, když je vrchní vrstva zeminy úplně suchá.

Jak zastřihnout ficus benjamina?

Fíkus drobnolistý můžete zastřihnout kdekoliv po délce větve. Zejména pokud na podzim oschne a opadá, zkraťte suché větve a na zdravé části na jaře vyraší nové lístky.

Jak velký květináč na fíkus?

Fíkusům se lépe daří v menším květináči. Okolo kořenů by nemělo být příliš prostoru, zemina by pak byla přemokřená. Přesazujte jej proto do většího květináče, až když se kořeny nevejdou.

Mohu na fíkusu vypěstovat fíky? 

Fíky rostou pouze na fíkovníku, nikoliv na běžných druzích využívaných jako pokojové rostliny. 

Co dělat, když opadává fíkus?

Fíkus pravděpodobně opadává kvůli přelití, přehnojení, nízké teplotě či průvanu, nedostatku světla a rychlé změně prostředí. Zkontrolujte stav hlíny a kořenů i stanoviště a jistě brzy přijdete na problém.

Využijte bezplatnou registraci na serveru Westwing a nenechte si ujít další tipy a inspirace od naší redakce. Pravidelně vám také přinášíme exkluzivní nabídky pro ještě krásnější domov.

Mohlo by se vám také hodit: