Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
jak pěstovat begonie

Begoniím bychom klidně mohli přezdívat nenáročné krásky. Jen málokterá květina může konkurovat těmto rozmanitým rostlinám, které najdeme nejen v nejrůznějších tvarech, ale také barvách. Květy begonií si můžete užívat až 4 měsíce v kuse a hodí se jak pro výzdobu interiéru, tak pro ozvláštnění nudných zahrádek nebo do květináčů na okenní parapet. Zjistěte, jak tyto pestrobarevné nenáročné rostliny pěstovat i u vás doma.

Druhy begonií 

Nejčastěji se setkáme s 9 až 11 druhy begonií. Většina z nich patří mezi jednoleté květiny a mnoho z nich se také řadí mezi pokojové rostliny. V našich podmínkách se skvěle daří:

  • Voskovým begoniím neboli voskovkám – často se s nimi setkáme na zahrádkách. Oblíbené jsou také jako výzdoba hrobů, jelikož patří mezi nenáročné rostliny, které zvládnou i nižší teploty.
  • Hlíznatým begoniím – tento druh rostlin roste z hlízy, kterou lze na zimu vykopat a uchovat. Některé druhy vytvoří i menší keře.
  • Královským begoniím – ne nadarmo se tato kráska jmenuje královská begonie. Spojuje totiž zajímavé květy i listy a celý její vzhled vás jednoduše oslní.
  • Rhizomatózním begoniím – u tohoto druhu si více než květy užijete rozmanitost jejich listů, které najdeme v nejrůznějších barvách od bílé až po fialové a žluté.

Drobné a nízké, ale i vyšší a keřové, převislé i vzpřímené, tmavě zelené i barevné – stručně řečeno rozmanité begonie si rozhodně zaslouží místo na vaší zahradě. 

Kdy a kam zasadit begonie 

Begonie skvěle prospívají jak na zahrádce, tak v truhlíku. Některé druhy se více hodí jako pokojové rostliny, jelikož pochází ze subtropických až tropických podmínek. Jiné zvládnou i naše klima venku. 

S výsadbou je vždy vhodné začít až po odeznění přízemních mrazíků na jaře. Jakmile tedy předpověď hlásí stálé teploty nad nulou, můžete se pustit do zahradničení. Popřípadě lze begonie zasadit do truhlíků, které na noc schováte domů či do skleníku, kde si na ně ranní mráz nepřijde.

Jak pěstovat begonie na zahradě

  1. Vyberte vhodné místo: Některé druhy begonií snesou přímé slunce, jiné vyžadují plný stín. Vždy je tedy nutné informovat se při koupi begonií, jaké světelné podmínky konkrétnímu druhu vyhovují a dle toho poté vybrat vhodné místo na vašem záhonku. Případně tyto informace zjistíte také ze štítku nebo obalu rostliny.
  1. Udržujte begonie ve vlhkém prostředí: Jelikož většina druhů patří mezi tropické a subtropické květiny, rozhodně jim bude vyhovovat teplé prostředí s dostatkem vlhkosti. Zalévejte begonie vždy, když okolní půda vyschne.
  1. Pravidelné hnojení podpoří růst: už při výsadbě begonií přidejte do hlíny kvalitní přírodní hnojivo. Poté jejich růst i barvu podpoříte kvalitní hnojící zálivkou jednou za dva týdny.
  1. Zazimování venkovních begonií: Zde se opět řiďte konkrétním druhem begonií. S blížícím se podzimem omezte zálivku a před prvními mrazy seřízněte listy a stonky. Hlízy pak můžete vykopat a nechat přezimovat v suchu a temnu. Begonie s kořenovým systémem lze taktéž vykopat a na zimu přenést domů.

Jak pěstovat begonie na doma 

  1. Umístěte begonie na parapet: Chcete-li tyto krásky pěstovat jako pokojové rostliny, začněte s vhodným umístěním. Ideálně rostliny v truhlíku umístěte na okenní parapet orientovaný na východ či západ. Vhodná jsou také jižně orientovaná okna, ale zde květiny umístěte dále od okna, aby nedošlo k jejich popálení.
  1. Dopřejte jim vlhkost: I u domácích begonií dbejte na pravidelnou zálivku, ale vždy vyčkejte až půda v květináči téměř vyschne.
  1. Malý nebo velký květináč: Begonie nevyžadují příliš mnoho místa a dobře se jim daří i ve stísněnějším truhlíku či květináči. Kořeny se semknou a stanou se odolnějšími. Půdu občas přihnojte, protože v menších květináčích rostlina rychleji vyčerpá všechny živiny z půdy. 

Jak množit begonie?

Množení begonií přináší riziko uhynutí celé rostliny. Je tedy nutné postupovat opatrně a pečlivě, a i přesto není výsledek zaručen. Množit lze dvěma způsoby:

  • Odřízněte výhon rostliny a odstraňte všechny listy kromě jednoho. Zapíchněte řízek do vhodné vyživené půdy a umístěte do polostínu. Skvěle se také řízkům daří v pařeništi. Po dostatečném zakořenění lze rostlinu přesadit.
  • Nebo můžete rozříznout přímo hlízy tak, aby na každé půlce zbyl alespoň jeden výhon. Rozříznutou stranu je vhodné zasypat dřevěným uhlím a opět zasadit do vhodné zeminy v teple a vlhku. 

Péče a údržba 

Dostatek světla, vody a vhodná půda, toto trio patří mezi základní stavební kameny zahradničení u kterékoliv rostliny. Begonie vyžadují také občasnou prořezávku starých listů a květů. Odstřihněte odumřelé části rostliny několik centimetrů směrem ke středu rostliny. Co dále zahrnuje péče a údržba těchto pestrobarevných krásek?

Zazimování begonií

Begonie každý rok odumírají, ale při správném zazimování je můžete na jaře znovu probudit k životu. U všech druhů se snažte na podzim omezit zálivku. Prořezejte stonky a listy tak, aby nad půdou zbylo pouze několik málo centimetrů rostliny.

U hlíznatých begonií vydloubněte hlízy ze země, zbavte je přebytečné hlíny a nechte týden v teple a suchu vyschnout. Poté je přemístěte do tmavé místnosti se stálou nízkou teplotou. Begonie s kořenovým systémem taktéž můžete vydloubnout ze země i s kořeny a nechat je přezimovat za nižší teploty ve skleníku nebo doma v květináči. Po tuto dobu omezte zálivku na minimum. 

Kdy begonie znovu vysadit?

Ideální dobou pro obnovu begonií je zhruba 10 týdnů před očekávaným posledním mrazem. Za tuto dobu se vám povede begonie znovu naklíčit a po odeznění mrazů je můžete přesunout ven na zahradu. 

Škůdci a nemoci 

Krásné a nenáročné rostlinky vám budou dělat radost hned několik měsíců v kuse. Nesmí je však napadnout některý ze škůdců, který by je zahubil. Kromě hniloby a plísně, která se může vyskytnout u jakékoliv květiny v důsledku přílišného zalévání, mohou begonie trpět také na tyto parazity a nemoci:

  • padlí – bílé skvrny na listech způsobené plísňovitou houbou.
  • moučnice – bílý nebo světlý brouček malé velikosti zvaný také moučný hmyz.
  • svilušky – patří mezi roztoče, kteří se velmi rychle šíří.
  • třásněnky – napadají mladé listy a poznáte je podle černohnědého dlouhého těla.
  • molice – drobný, bílý a okřídlený hmyz se jmenuje molice a vyhovuje jim vlhké prostředí.

Časté otázky 

Stále vás napadá několik nezodpovězených otázek? Ty nejčastější jsme pro vás zodpověděli níže. 

Jak dlouho vydrží begonie doma?

Většina druhů begonií patří mezi jednoleté rostliny, které si přes zimu potřebují odpočinout. To však neznamená, že by vám při správném přezimování nemohly dělat radost i několik let.

Mají rády begonie stín nebo slunce?

Většině druhů begonií se nejlépe daří v polostínu. Naprosto ideální volbou se stává místo, kde na begonie září ranní slunce, ale v největším horku odpoledne jsou ve stínu. Některé druhy snesou i přímé slunce.

Jak pěstovat hlíznaté begonie?

Hlíznaté begonie vyrůstají, jak už název napovídá, z hlízy. Zakoupit si tedy můžete hlízy a v zimním období nebo těsně na jaře je zasadit do hlíny, aby se probudily k životu. Také lze zakoupit již naklíčené begonie.

Pokud si chcete vyzkoušet pěstování přímo z hlízy, vybírejte při koupi hnědé a pevné kusy. Ty poté umístěte do rašelinové půdy prohlubní nahoru a pravidelně zalévejte. Hlíza se obalí malými kořeny, které je potřeba uštípnout a ponechat rostlině pouze dva až tři kořeny. Dále vyraší stonky. Když jsou dostatečně silné a několik centimetrů vysoké, můžete rostlinu přesadit na vybrané stanoviště.

Tipy na závěr

  • Voskové begonie se skvěle hodí pro lemování záhonů.
  • Zkuste kombinovat rostliny s různou strukturou i barvou listů pro zajímavý výsledný efekt.
  • Odrůdy s tmavými listy většinou snesou více slunečního světla.
  • V truhlíku vypadají voskové begonie skvěle v kombinaci s okrasným mechem.

Zajímá vás další várka skvělých tipů a inspirace? Pak se zaregistrujete na našem serveru Westwing a získejte bezplatný přístup k nejnovějším článkům a nabídkám přímo na míru. 

Mohlo by se vám také líbit: