Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
pokojové rostliny podle feng shui

Pivoňky jsou krásné a velmi efektní květiny. Jsou to trvalky, které vám na zahradě vydrží i padesát let. Hodí se zejména do zahrad ve venkovském stylu, ale vypěstujete je také v květináči na balkoně. V dnešním článku vám řekneme, jak pěstovat pivoňky a jak o se o ně starat.                 

Druhy pivoněk

Pivoňky se hodí jako dekorace do vázy i do vázaných kytic. Mají velmi krátkou sezónu a proto také vyšší cenovku. Přesto patří mezi nejoblíbenější květiny do svatebních kytic. Kromě vzhledu může být důvodem i víra, že nosí štěstí a spokojené manželství. 

Známe 33 odrůd pivoněk, které dělíme na dva hlavní druhy – pivoňky dřevité a bylinné. Mezi bylinné pivoňky patří například pivoňka lékařská, čínská nebo úzkolistá. Pivoňka keřovitá je u nás nejznámější zástupce dřevitých pivoněk.

Rozdíl mezi dřevitou a bylinnou pivoňkou

Bylinné pivoňky mají dužnaté stonky, často proto potřebují oporu a sází se méně hluboko. Pupeny musí být maximálně tři centimetry pod povrchem, jinak špatně kvetou.

Dřevité pivoňky jsou naopak pevné jako keře a dorůstají i do dvou metrů. Sázíme je do hloubky asi 10–15 centimetrů pod povrch. Když je zasadíte méně hluboko, budou rašit plané výhonky.

Kdy začít pěstovat pivoňky

Nové pivoňky na zahradu sázejte koncem dubna nebo začátkem května. Rostlinu teoreticky můžete zasadit nejdříve do květináče a poté na zahradu přesunout. Problém ale je, že přesuny nemá ráda a na novém místě si dlouho zvyká. Trvalo by proto déle, než by pivoňka rozkvetla. 

Tip: Pokud pivoňky pouze rozsazujte, ideální doba je v srpnu a září než zamrzne půda.

Jak pěstovat pivoňky na zahradě

Pěstování pivoněk na zahradě není náročné. Jakmile je zasadíte, na jednom místě vydrží i patnáct let. 

  1. Výběr vhodného místa

Pivoňky jsou trvalky, které vám na zahradě vydrží i padesát let. Nemají rády přesazování, proto si výběr místa dobře rozmyslete. Dřevité pivoňky mohou být až dva metry široké a vysoké, nechte mezi nimi dostatečné rozestupy.

Aby pivoňka dobře prospívala a odměnila vás krásnými květy, potřebuje kromě prostoru také slunečné stanoviště chráněné před větrem. Půda by měla být výživná, neutrální až zásaditá a dobře propustná.

  1. Sázení pivoněk na zahradě

Pivoňky sázejte ideálně na jaře – koncem dubna nebo začátkem května. Lze je sázet i na podzim, toto období je ale vhodnější pro přesazování.

V záhonku vykopejte dostatečně hlubokou díru, ve které bude prostor na kořeny. Bylinnou pivoňku zasaďte asi 3 centimetry pod povrch, aby mohla stále čerpat kyslík. Dřevitou pivoňku zasaďte 10–15 centimetrů pod povrch.

Pěstování pivoněk na balkoně

Pivoňky můžete pěstovat i v květináči, vyžadují ale trochu více péče. Budou ale krásně zdobit malou zahradu, vstup do domu nebo balkon. V květináči snáze vypěstujete bylinné pivoňky.

  1. Vhodný květináč na pivoňky

Květináč by měl být alespoň půl metru hluboký a stejně vysoký. Neobejdete se bez odtokových otvorů, jinak by mohly začít plesnivět kořeny.

  1. Substrát na pivoňky

Substrát na pivoňky musí být výživný a dobře propustný a prosychající. Ideální je kombinace výživné zeminy a perlitu v poměru 2:1.

  1. Sázení hlíz

Hlízy zasaďte asi tři centimetry pod povrch. Při sázení můžete přidat trochu hnojiva a půdu udržovat vlhkou, ale ne mokrou. Jakmile pivoňky vyrostou, není potřeba je zalévat často. Vrchní vrstva substrátu by vždy měla nejdříve proschnout.

Vychytývka na pivoňky

Takto poznáte, zda se vaše pivoňky otevřou Pokud je květní hlávka pevná, pravděpodobně zůstane zavřená Pokud lze nástavec květu zmáčknout jako marshmallow, otevře se.

Péče a údržba: Jak se starat o pivoňky

Jak a kdy stříhat pivoňky

Jakmile květ uvadne, ustřihněte jej. Pivoňka na něj nebude plýtvat energií a možná na stejném místě v sezóně vyroste nový květ. Na zastřihávání vždy používejte čisté a ostré zahradnické nůžky. 

Jak zazimovat pivoňky

Bylinné pivoňky na podzim zastřihněte na úroveň země. Dřevité není třeba zastřihovat, pouze odstraňte zvadlé květy. Zeminu okolo keře na zimu zakryjte chvojím.

Jak často zalévat pivoňky

  • Pivoňkám nevyhovuje příliš velká vlhkost, proto zalévejte méně
  • Vždy počkejte, dokud není vrchní vrstva substrátu úplně suchá
  • Po odkvětu je vhodné přidat kvalitní vícesložkové hnojivo
  • Vždy zalévejte od kořenů a snažte se vyhnout listům 
  • Pivoňky v květináči je potřeba zalévat o něco častěji 

S čím kombinovat pivoňky

Pivoňky nejvíce vyniknou samostatně nebo vedle jednoduchých okrasných trav. Bylinné pivoňky, které nejdříve zdobí červené výhonky, můžete kombinovat s jarními květy jako jsou narcisy a tulipány.

TIP! Jak vybrat květiny na balkon: 20 kouzelných tipů a nápadů

7 odborných tipů na závěr

  1. Pivoňky můžete sázet na podzim nebo na jaře. Podzim je vhodnější při přesazování po zahradě, jaro při sázení nových rostlin.
  2. Bylinné a dřevité pivoňky se sází do různé hloubky, která je stěžejní pro správný růst a kvetení. Bylinné pivoňky sázejte pouze 3 centimetry pod povrch, dřevité až 15 centimetrů.
  3. Jestli si chcete květy užít o něco déle, pivoňky využijte jako řezané květiny. Uřízněte je ještě před otevřením květů.
  4. Mravenci pivoňkám neškodí a ve chvíli, kdy se otevřou květy obvykle zmizí. Není potřeba je násilně odstraňovat. 
  5. Různé druhy pivoněk mají jinak silnou vůni. Jestli je plánujete v období květu přesouvat do vázy, vyberte takový druh, který vás nebude dráždit.
  6. Pivoňky vaši zahradu ochrání před krtky, kteří nemají rádi jejich chuť a aroma.
  7. Největší hrozba pivoněk je přelití. Zalévejte pouze ve chvíli, kdy je půda suchá. 

Využijte bezplatnou registraci na serveru Westwing a už nikdy vám neunikne nová inspirace ani exkluzivní nabídky, díky kterým bude váš domov ještě krásnější.

Mohlo by vás také zajímat: