Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
Jak se starat o řezané květiny

Řezané květiny jsou oblíbeným dárkem ke každé příležitosti od narozenin až po Valentýna, stejně jako krásnou dekorací do vašeho interiéru. Aby vám svazek květin dělal radost co nejdéle, je třeba správná péče. Zjistěte jak na to s Westwingem.  

Řezané květiny: Využití a historie

Řezané květiny jsou oblíbený dárek k Valentýnu, narozeninám i promoci. Velkou radost udělají i jen tak, bez speciálního důvodu. Zejména na jaře a přes léto jsou řezané květiny krásnou dekorací na jídelní stůl, do obýváku nebo do předsíně.

První zmínky o využívání řezaných květin k dekoraci pochází již ze starověkého Egypta, 2 500 let před naším letopočtem. V 17. a 18. století našeho letopočtu pak začala růst obchodní produkce květin v Nizozemí. Vznikaly první velké skleníky a typické jarní květiny se prodávaly už v zimě.

Jak se starat o řezané květiny: Krok za krokem

Přestože existují speciální triky, jak uchovat řezané květiny krásné (najdete je dále v článku), nejdůležitější je vhodná péče. Starost o květiny nekončí ponořením do krásné vázy. Na pobyt u vás doma je musíte připravit a pro udržení krásy pečovat o jejich blaho i následující dny.

 1. Příprava květin

  Nejdůležitější je uříznout konce stonků, aby mohla květina čerpat vodu. Použijte kleště na květiny nebo ostrý nůž a stonek zastřihněte šikmo. Pozor, u některých květin je lepší stonek odlomit než zastřihnout.
  Další krok, na který mnoho lidí zapomíná, je odstranění části listů. Všechny listy, které by skončily pod vodou utrhněte. Svazek bude vypadat lépe a zejména zabráníte vzniku bakterií.
 2. Správná váza

  Vhodná váza na řezané květiny by měla být zejména čistá a dostatečně velká (nikoliv příliš). Vyberte vázu vysokou alespoň jako polovina délky stonků a s hrdlem o trochu širším, než je svazek květin – květiny by se ve váze neměly dusit, ale ani přepadávat.
  Tip: Pokud chcete použít širokou dózu, vložte květiny nejdříve do menší vázy a až tu do dózy.
 3. Dostatek vody

  Naplňte vázu vodou do dvou třetin. Použijte čistou, nejlépe den odstátou vodu. Pro některé květiny vám floristka doporučí studenou vodu, zpravidla ale nejlépe funguje voda v pokojové teplotě.
 4. Výživa pro řezané květiny

  Řezané květiny přišly o možnost čerpat živiny ze země, proto je třeba dodat výživu do vázy s vodou. Přidejte do vody sáček s výživou zakoupený v květinářství nebo vyzkoušejte jeden z našich triků pro prodloužení trvanlivosti květin.
 5. Výběr vhodného místa

  Řezaným květinám se nejlépe daří v chladnějším prostředí, ale ne v mrazu. Pokud jste zakoupili speciální květinu na sváteční stůl v teplém pokoji, nechte ji až do prostírání v chladnější místnosti.

Péče o řezané květiny

 • Vázu zejména v létě přesouvejte v průběhu dne na chladnější místo bez slunce
 • Kontrolujte denně, zda má květina dostatek vody a v případě potřeby doplňte
 • Květinám vodu pravidelně vyměňujte  a pokaždé opět přidejte výživu
 • Při výměně vody pořádně umyjte vázu a opět zastřihněte stonky
 • Každý den odstraňujte uvadlé květy, okvětní lístky nebo listy

Trvanlivost řezaných květin: Jak dlouho vydrží

Řezané květy bohužel nevydrží navěky. Jejich trvanlivost je obvykle okolo jednoho až dvou týdnů. Záleží na druhu květiny i vaší péči. Se správnou péčí i našimi triky vydrží květiny alespoň trochu déle, než když je pouze vložíte do vázy s vodou.

 • Životnost lilií: Až 14 dní
 • Životnost aster: Až 10 dní
 • Životnost karafiátů: 14 dní
 • Životnost růží: 14 dní i více
 • Životnost gerber: 10 až 20 dní
 • Životnost tulipánů: 7 až 10 dní
 • Životnost pivoněk: 7 až 10 dní
 • Životnost slunečnic: Až 12 dní
 • Životnost hortenzie: Až 10 dní
 • Životnost chryzantém: až 21 dní

8 triků: Jak udržet řezané květiny déle čerstvé a krásné

Pro prodloužení životnosti řezaných květin je nejlepší správná péče, kterou jsme vám popsali výše a speciální výživa. Pokud chcete experimentovat, můžete vyzkoušet i některý z našich triků. Pomůcky určitě najdete doma.

1. Jablečný ocet a cukr

Pokud nemáte k dispozici sáček s výživou, přidejte do vázy s vodou dvě lžičky jablečného octa a dvě lžičky cukru. Ocet zabrání množení bakterií a cukr funguje jako výživa. 

2. Aspirin

Do vody můžete také přidat jeden rozdrcený Aspirin. Prášek, který umí bojovat s chřipkou, zvládá také snížit hladinu pH ve vodě. Květiny by díky němu měly vodu lépe vstřebávat.

3. Bělidlo

Jedna čtvrtina lžičky bělidla ve vodě by ji měla udržet čistou a tím také květiny déle krásné. Dávejte ale pozor na množství, více bělidla by udělalo spíše škodu.

4. Mince

Známý trik je také přidání mince do vázy s květinami. Mince ale musí obsahovat měď, která vodu okyselí, čímž bojuje proti bakteriím. 

5. Lednice

Pokud potřebujete udržet květinu delší dobu čerstvou před předáním, vložte celý svazek do lednice. Můžete je do chladu uložit také každou noc pro prodloužení trvanlivosti.

6. Lak na vlasy

Stejně jako vaše vlasy, i některé okvětní lístky zvládne lak na vlasy udržet na místě. Jeho chemické složení ale může jiné naopak poškodit.

7. Limonáda

Přidejte do vázy čtvrt hrnku limonády (doporučujeme bezbarvou) a vaše květiny vydrží déle a budou také výrazněji vonět.

8. Alkohol

Pár kapek vodky nebo jiné lihoviny dokáže ve váze s květinami zázraky. Schopnost potlačit produkci ethylenu zpomaluje stárnutí a vadnutí květů.

Nejčastější otázky

Kolik vody do vázy na řezané květiny?

Vázu na řezané květiny naplňte do dvou třetin odstátou vodou v pokojové teplotě.

Jak vybrat vázu na řezané květiny?

Váza na řezané květiny by měla být nejen krásná, ale také správně velká. Její výška by měla dosahovat minimálně do poloviny délky stonků a hrdlo by mělo být o trochu větší, než průměr svazku.

Mám zastřihnout konce stonků?

Ano. Po uříznutí květina vytvoří na stonku uzávěr kvůli ochraně proti vyschnutí a infekci a nemůže tak přijímat vodu. Proto je třeba stonek před vložením do vázy opět seříznou ostrým nožem. Pozor, u některých květin (například chryzantémy) je lepší stonek odlomit. 

Kam umístit řezané květiny?

Řezané květiny ve váze umístěte daleko od topení a přímého slunečního světla. Nejlépe se jim daří v chladnější místnosti.

Jak často měnit vodu řezaným květinám?

Vodu měňte za novou každých pár dní, minimálně dvakrát týdně. Vázu vždy vyčistěte a do čerstvé vody přidejte výživu.

Proč potřebuje řezaná květina výživu?

Sáček s výživou dodá řezané květině živiny, které až do uříznutí čerpala z půdy. Díky výživě se jí bude lépe dařit a vydrží dlouho krásná.

Mám odstranit všechny listy na stonku?

Ne. Odstraňte pouze listy, které jsou pod vodou, abyste zabránili růstu bakterií. Ostatní listy jsou důležité pro udržení zdraví.

Tipy na závěr

 • Tulipány: Vyměňujte vodu každý den a při vadnutí propíchněte stonek špendlíkem
 • Zvadlé květy odstraňujte postupně, není třeba vyhodit celý svazek
 • Každých pár dní znovu seřízněte stonek asi o dva centimetry
 • Květinu postavte mimo přímé slunce a daleko od topení
 • Každý den kontrolujte množství vody ve váze

Využijte bezplatnou registraci na serveru Westwing pro pravidelnou dávku inspirace i exkluzivní nabídky pro ještě krásnější domov.

Mohlo by vám také líbit: