Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
jak pěstovat bylinky

Čerstvé bylinky krásně provoní vaši kuchyň i zahradu a každému jídlu dodají nezaměnitelnou chuť a čerstvost. Nespoléhejte se na nabídku ze supermarketů a vypěstujte si vlastní bylinky doma i na zahradě. Lepší, chutnější a levnější. Ukážeme vám praktické tipy, jak pěstovat bylinky originálními způsoby.

zahrada

Proč pěstovat bylinky: Benefity 

Proč doma pěstovat bylinky a jednoduše si je nezajít koupit do obchodu nebo na trh? 

  • Máte dokonalý přehled o použitých semínkách i hnojivech 
  • Můžete pěstovat více druhů, než seženete v obchodě 
  • Bylinky ve stylovém květináči jsou krásná dekorace 
  • Čerstvé bylinky si utrhnete podle potřeby 
  • Většina bylinek má i zdravotní benefity 
  • Dostanete lepší kvalitu za nižší cenu 
  • Domácí pěstování je ekologičtější 

Jak začít s pěstováním bylinek: Krok za krokem 

  1. Rozmyslete si, kolik a jaké druhy bylinek chcete pěstovat. 
  2. Nakupte semínka, vhodný substrát a květináče nebo truhlíky. 
  3. Připravte si klíčící misky nebo jiné nádoby a pokud je třeba, nakličte semínka. 
  4. Zasaďte (naklíčená) semínka do květináčů, pravidelně zavlažujte a občas přidávejte organická hnojiva. 
  5. Dávejte pozor na teplotu, světlo a sluneční záření. Každá bylinka má jiné požadavky. 

Tip: Mnoho druhů bylinek můžete pěstovat společně v jedné větší nádobě, a navíc jim tím prospějete. 

11 nejlepších bylinek pro pěstování doma i na zahradě 

Přemýšlíte, jaké bylinky doma začít pěstovat? Na bylinkovou zahrádku i okenní parapet se skvěle hodí těchto deset. Sama si vyberte, které se vám líbí, voní a využijete je v kuchyni nebo třeba při péči o pleť

1. Bazalka 

Bazalka patří již mnoho let k nejoblíbenějším bylinkám. S čerstvou bazalkou vytvoříte skvělý salát caprese, domácí pesto, dochutíte omáčky a doladíte pizzu, risotto i těstoviny.  

2. Oregano 

Oregano můžete použít při dochucování omáček i pečiva. Když v zimě na pohled odumře, určitě to s ním nevzdávejte. Oregano přes zimu opadá, aby šetřilo energii, ale na jaře na holých větvičkách znova vyraší lístky. 

3. Pažitka 

Vypěstujte si doma voňavou pažitku a nasekejte ji na čerstvý chléb s máslem nebo vajíčka ve skle. Daří se jí na kuchyňském parapetu i v každé zahradě, dokonce bez problému zvládá chladnější podhorské oblasti.  

4. Koriandr 

Koriandr je hvězdou posledních let. S rostoucí oblibou asijské kuchyně stoupla i poptávka po koriandru. Díky tomu ho má v nabídce většina supermarketů, často ale bývá vyprodaný nebo dáte desítky korun za pár trsů. Vypěstujte si ho raději na své bylinkové zahrádce.  

TIP! Přečtěte si: Jak pěstovat koriandr doma i na zahradě (SNADNÝ NÁVOD)

5. Petržel 

Kadeřavá petrželka je jedna z nejklasičtějších českých bylinek, bez kterých se neobejde kuchyně našich babiček. Nasekaná petrželka patří na brambory s máslem, vývary i krémové polévky nebo omáčky. Přidejte ji také do domácí majonézy nebo do marinády na grilované maso. 

6. Máta 

Máta se hodí v zimě při nachlazení i v létě do osvěžujícího drinku. Ozvláštníte s ní ovocné nebo zeleninové saláty a v kombinaci s koriandrem a dalšími bylinkami ji využijete v asijské kuchyni. Výhodou je, že si zachová výraznou chuť i po usušení. 

7. Rozmarýn 

Rozmarýn má dlouhou sezónu, můžete ho využívat od května až do října. Při grilování ho využijete na každý typ masa včetně ryb, na pečené brambory i zeleninu. Pár snítek můžete přidat také do bylinkového másla nebo do těsta na domácí pečivo a připravíte z něj skvělý ochucený olivový olej. 

8. Majoránka 

Majoránka je další českou stálicí. Bramboráky, guláš, bramboračka, paštiky, luštěninové kaše… A to je jen nejužší výběr. Z čerstvé majoránky si také můžete připravit infuzi na povzbuzení trávení a úlevu od bolesti hlavy, kašle nebo rýmy. 

9. Meduňka 

Meduňka lékařská patří mezi vytrvalé bylinky a zaslouží si bez debat místo na každé zahradě. Vypěstovat ji není vůbec náročné, mnoho zahradníků si naopak stěžuje na její přebytek. Pomáhá od bolesti hlavy, při nespavosti i trávení, mírní menstruační bolesti a uleví od mnoha dalších zdravotních problémů. 

10. Majoránka 

Majoránka je další českou stálicí. Bramboráky, guláš, bramboračka, paštiky, luštěninové kaše… A to je jen nejužší výběr. Z čerstvé majoránky si také můžete připravit infuzi na povzbuzení trávení a úlevu od bolesti hlavy, kašle nebo rýmy. 

11. Tymián 

Tymián seženete v mnoha odrůdách. Od toho klasického, který se skvěle hodí při pečení králičího masa nebo na dochucení francouzské cibulačky, přes tymián citronový ladící k mořským rybám až po tymián kmínový, vhodný pro přípravu smetanových omáček. 

Jak skladovat bylinky čerstvé

Jak se starat o bylinky 

  • Při pěstování na zahradě většina bylinek nevyžaduje speciální péči, ani hnojiva (výjimku tvoří například bazalka) 
  • Bylinky pěstované v květináčích a truhlících ocení jednou za čas živiny dodané organickým hnojivem 
  • Dodávejte bylinkám tolik vody, kolik potřebují – tymián nebo rozmarýn snesou větší sucha než bazalka či máta 
  • Většina kuchyňských bylinek potřebuje denně minimálně 4 až 5 hodin slunečního světla, 7 až 8 hodin je ideál 
  • Pokud máte trvalé bylinky, nezapomeňte je správně zazimovat, ať je další rok zbytečně nesázíte či nekupujete znova 
  • Dbejte také na správnou sklizeň – některé bylinky je lepší uštípnout na konci, jiné blíž ke kořínkům 

Bylinky odolné proti zimě 

Mnoho bylinek, které doma pěstujeme jsou jednoletky. Vydrží nám jednu sezónu a další rok je musíme zasadit znova. Existují ale i bylinky, které doma můžete pěstovat celý rok, případně které stačí zazimovat a na jaře znova ožijí. 

Domů přesuňte bylinky, které mají radši teplejší podnebí, jako je bazalka, citronová tráva nebo rozmarýn. Nechte je doma na chladnějším místě a pravidelně je zalévejte. 

Bylinky, které necháváte venku je třeba před zimou vyplít, prostříhat a přikrýt chvojím nebo alespoň přihrnout zeminu a mulčovací kůru. Takto se postarejte o levanduli, tymián, oregano, mátu i meduňku

Když při zazimování sklízíte poslední úrodu, bylinky si zakonzervujte, budou se vám hodit přes zimu v kuchyni. Každé bylince svědčí jiný způsob – některé bylinky stačí usušit, jiné je lepší zamrazit nebo dokonce naložit. 

Jak sušit bylinky 

Sušení bylinek je nejjednodušší způsob jejich konzervace, ne vždy ale zachováte všechny původní chutě. Při sušení záleží především na množství. Menší množství zvládnete usušit zavěšené ve svazku, v troubě nebo na podnose na slunci. Na větší množství se vám bude hodit sušička na bylinky. 

Jak mrazit bylinky 

Pro zachování chuti některých bylinek je lepší zvolit mražení. Petržel, libeček, koriandr nebo bazalka budou po rozmražení chutnat skoro jako čerstvé. Než je naskládáte do krabiček, mrazte je postupně, rozložené v jedné vrstvě. 

Nejčastější otázky o pěstování bylinek 

V začátcích pěstování jakékoliv bylinky nás všechny obvykle napadají stejné otázky. Proto jsme dali dohromady ty nejčastější a vy najdete odpovědi na dalších řádcích. 

5 tipů: praktické využití nejen v kuchyni

Bylinky mají v domácnosti mnoho využití. Některé jsou zřejmé na první pohled, jiné vás ale možná překvapí! 

  1. Bylinky vkuchyni 

V některých receptech jsou bylinky stejně nenahraditelné jako sůl. Vyzkoušejte jimi ozvláštnit i recepty, ve kterých je běžně nepoužíváte. Přidejte voňavé bylinky do pečiva, sušenek nebo chutných salátů. 

  1. Bylinná aromaterapie 

Při aromaterapii nemusíte využívat drahé esenciální olejíčky, často si vystačíte i s bylinkami vypěstovanými doma. Rozmarýn, mátu, levanduli, meduňku, a dokonce i bazalku můžete přidat do vlastní náplně aroma difuzéru.  

  1. Přírodní bylinná kosmetika 

Bylinky v sobě mají mnoho benefitů pro naše zdraví. Tyto benefity můžeme využít jak vnitřně, pomocí výluhů nebo v jídle, tak zvnějšku. Vyrobte si za pomoci bylinek vlastní přírodní kosmetiku. 

  1. Koktejly ozdobené bylinkami 

Bylinkami můžete vylepšit i své letní koktejly. Mojito s mátou známe všichni. Například čerstvá bazalka se skvěle hodí k ginu a jahodám, tymián zase ladí s malinou a rozmarýnem ozvláštníte citrusové drinky. 

  1. Bylinné čaje 

Proč kupovat čajové směsi s nejasným původem, když si můžete udělat výluh z vlastních bylinek? Jednoduše zalijte čerstvé či sušené bylinky horkou vodou a vytvořte bylinnou infuzi nebo si předem připravte vlastní čajovou směs. 

Shrnutí 

Pěstování bylinek je zábavné, jednoduché, a navíc mnohem levnější než jejich neustálé nakupování. V našich článcích o pěstování můžete zjistit, jak správně pečovat o různé bylinky, ale také jak si vypěstovat třeba vlastní rajčata.  

Mohlo by vás zajímat: 

Využijte bezplatnou registraci na serveru Westwing a už nikdy vám neuteče další inspirace, tipy a exkluzivní nabídky, díky kterým bude váš domov ještě krásnější.