Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
jak pěstovat koriandr (8)

Koriandr buď milujete nebo nesnášíte. V každém případě ale v posledních letech stoupla jeho popularita, a přestože ho některé ze supermarketů nabízí, často se stane, že je vyprodaný. Jak správně pěstovat koriandr, vám ukáže náš snadný návod. Vypěstujte si proto vlastní koriandr, ať se již nemusíte spoléhat na zásoby v obchodech.

zahrada

Výhody pěstování koriandru ze semínek

Pěstování koriandru doma ze semínek je výhodné především pro nižší cenu, neustálou dostupnost (při správném postupu) a také jistotu, že rostlina nebyla ošetřena nebezpečnými pesticidy.

Druhy: Jaký koriandr doma pěstovat

Při domácím pěstování koriandru je třeba zvolit správnou odrůdu. Některé jsou totiž vyšlechtěné pro získávání lístků, jiné pro chutná semínka. Především při pěstování koriandru jako bylinky na výběru záleží. U variací vyšlechtěných pro zisk semínek je doba, kdy můžete rostlinku využít výrazně kratší.

 • Calipso: Zaručuje dlouhou dobu vhodnou pro sklízení lístků
 • Cruiser: Stonky rostoucí vzhůru a plné velkých lístků
 • Leisure: Velké a výrazně aromatické lístky
 • Santa: Košatý druh a dlouhá doba sklízení
 • Confetti: Malé střapaté lístky

Poznámka: Vietnamský koriandr, který má lehce citrusovou a pikantní chuť ve skutečnosti není koriandrem.

Jak pěstovat koriandr doma a na balkoně: Od výsadby až po sklizeň

 1. Koriandr můžete klíčit od konce března až do začátku září. Pro stálou zásobu čerstvých lístků je ideální zasévat malé množství každé tři týdny.
 2. Semínka po pěti kusech sázejte přímo do výživného substrátu, do hloubky tří centimetrů.
 3. Mezi skupinami nechte alespoň 20cm mezery.
 4. Klíčení koriandru by mělo trvat přibližně 3 týdny.
 5. Koriandru se daří v teplotě od 17 do 27 °C.
 6. Především v suchém období se soustřeďte na zálivku. Půda by neměla být nikdy suchá. Zároveň ale dávejte pozor na přelití a vznik plísní.

Jak pěstovat koriandr v květináči

Kořínky koriandru jsou křehké a dlouhé. Je proto třeba vybrat květináče nebo truhlíky s dostatečnou hloubkou – minimálně 25 cm. Do květináče o průměru opět alespoň 25 cm zasaďte přibližně pět semínek. Přidejte kompost nebo hnojivo a rostlinu dostatečně zalévejte.

Jak pěstovat koriandr na zahradě

Na zahradě vyberte místo se suchou a vyživenou půdou. V případě potřeby přidejte kompost nebo jiné organické hnojivo. Semínka sázejte do řad ve skupinkách po pěti. Mezi řadami i každou skupinkou nechte 20 cm prostoru.

Jak pěstovat koriandr v zimě

Obvyklou dobou pro sázení koriandru je konec března až začátek září. V domácích podmínkách ho ale můžete začít klíčit i uprostřed zimy. Truhlíky pak po posledních mrazících bez problému přesunete ven. Přesazování ale koriandr rád nemá.

Péče: Jak se starat o koriandr

 • Koriandr je třeba dostatečně zalévat; půda by nikdy neměla být suchá
 • Zasaďte nová semínka každé tři týdny, abyste měla vždy co sklízet
 • Když rostlinka vykvete, květ odstraňte, ubírá sílu pro růst listů
 • S kvalitní zeminou obvykle není třeba koriandr dále hnojit

Jak pěstovat koriandr: nejběžnější problémy

 • Předčasné rašení květů: Kvůli špatné zálivce, přílišnému teplu nebo přesazování může koriandr začít předčasně kvést. Zkrátí se tak doba, kdy můžete rostlinku využívat jako bylinku. Udržujte půdu vlhkou, sázejte do polostínu a opakovaně, ideálně po třech týdnech.
 • Plíseň kořenů: Když je půda příliš mokrá, začnou plesnivět kořínky a později dojde i k rozvoji nemocí listů. Vyhněte se zalévání večer a přelévání.
 • Mšice a smutnice: Mšicím a smutnicím se nejlépe vyhnete použitím neinfikovaného substrátu. V případě nakažení od jiných rostlinek se zeptejte na pomoc v zahradnictví. Občas pomohou i babské rady jako kávová sedlina přidaná do květináče.
 • Spodoptera, larvy molů a hlístice: Rostlinu obvykle ochráníte pomocí organických hnojiv.

Jaké jsou léčivé účinky koriandru

Koriandr je využívaný již tisíce let, a to nejen jako koření nebo bylinka, ale především pro své léčivé účinky. Jakými zdravotními benefity se koriandr může chlubit?

 • Pomáhá se zažíváním
 • Uklidňuje žaludek při otravě jídlem
 • Podporuje zdravý menstruační cyklus
 • Chrání před záněty močových cest
 • Podporuje detoxikaci
 • Zlepšuje spánek

Nejčastější otázky

Při pěstování koriandru obvykle všechny zahradnice a zahradníky napadají stejné otázky. Proto jsme ty nejčastější dali dohromady a sepsali na ně odpovědi.

5 nápadů do kuchyně: Využití koriandru

 1. Koriandr využijete k dochucení guacamole. Snadný recept najdete v článku o pěstování avokáda.
 2. Čerstvým koriandrem zasypejte jakýkoliv asijský pokrm.
 3. Přidejte koriandr do dresingu ke grilovanému masu.
 4. Koriandr můžete přidat do čerstvých salátů.
 5. Z koriandru můžete vyrobit skvělé pesto.

Shrnutí

Koriandr je jen jednou z mnoha bylinek a dalších dobrot, které si můžete vypěstovat na zahradě, balkoně nebo dokonce doma na okně. Inspirujte se i dalšími články, které jsme pro vás připravili.

Využijte bezplatnou registraci na serveru Westwing a už nikdy vám neuteče další inspirace, tipy a exkluzivní nabídky, díky kterým bude váš domov ještě krásnější.

Možná vás také budou zajímat tyto články: