Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
Jak naplánovat svatbu

Téměř každá žena si svůj svatební den sní již v době puberty a přemýšlí nad každičkým detailem: svatební šaty s vlečkou, závoj jako pro princeznu a krásný ženich po jejím boku. Možná vás však nikdy nenapadlo zamyslet se, jaká bude vaše svatební kytice, a najednou se váš den D blíží a vy teprve zjišťujete, kolik možností se vám nabízí. Nechte si poradit s nejčastějšími otázkami o svatebních kyticích a inspirujte se 10 nejoblíbenějšími tipy.

Kdo má mít kytku na svatbě?

Květiny se v den svatby netýkají pouze nevěsty. Ta by samozřejmě měla mít tu největší a nejvýraznější ze všech, ale i další členové rodiny by měli nést menší verzi svatební kytice. Kdo všechno by tedy měl mít náruč plnou květů:

 • Maminka nevěsty i maminka ženicha.
 • Babičky z každé strany.
 • Družičky.
 • Svědkyně.

Jeden květ se také hodí připnout ke klopě významných pánů na svatbě, tedy ženicha, otce nevěsty a ženicha, dědečků či svědka.

Zkuste si vybrat svatební šaty s kyticí

Jak vybrat svatební kytici: krok za krokem

Výběr svatební kytice nenechejte náhodě, přece jen se jedná o doplněk, který si vezmete jen jednou za život a to v jeden z nejvýznamnějších dnů vašeho života. Možností se nabízí nepřeberně, jelikož v dnešní době se již příliš nemusíte držet tradic, ale klidně můžete popustit své fantazii a zaexperimentovat. Při výběru kytice na svatbu postupujte následovně.

 1. Zkuste si vybrat svatební šaty s kyticí

  Svatební šaty by měly ladit s květinou ve vaší ruce. Proto do květinářství vyražte až budete mít svatební šaty vybrané a přineste si s sebou jejich fotografii. Kytice by neměla šaty příliš zakrývat nebo narušit jejich linii. Také barevná kombinace šatů a kytice hraje důležitou roli.

 2. Pečlivě vyberte velikost a tvar svatební kytice

  Jednoduché šaty bez výrazné sukně můžete oživit pomocí větší kytice například ve tvaru slzy. Taková kytice se také hodí, pokud vaše šaty mají výrazné prvky spíše na zádech.Naopak pokud hlavní prvek vašich šatů představuje velká sukně baletkovského vzhledu, nenarušujte jej pomocí výrazné kytice, ale zvolte drobnější tvar i velikost květiny. Svatební kytice ve vašich rukou by vás měla doplňovat a nepředstavovat hlavní prvek celého outfitu.

 3. Zjistěte, v které sezóně je vaše svatba

  Při výběru vhodných květů se také můžete orientovat dle sezóny, ve které se svatba odehraje. Rozdíl nehraje pouze roční období. U květin se můžete soustředit přímo na konkrétní měsíce, jelikož pro každý z nich je typická jiná škála květin. Jestliže zvolíte sezónní květiny, ušetříte také finance za dovoz netypických květin pro dané období.

 4. Svatební kytice: Určete si barvu

  Jemné barvy či exotické a výrazné? Kombinace dvou nebo celá škála ve stylu lučního kvítí? I v oblasti barev je z čeho vybírat. Při volbě barvy pro kytici se můžete orientovat dle barevného tématu celé svatby nebo vsadit na odvážnější variantu a zcela se barevně odlišit.

Tip: Ať už vyberete jakoukoliv kytici, vyhrajte si i s nejmenšími detaily, jako je vázání. Využít můžete různé stužky, brože nebo jiné ozdoby, které vaší květinu posunou ještě o úroveň výš. Květiny lze také barevně sladit s ostatní výzdobou, jako jsou svíčky nebo balonky.

Svatební kytice: 10 nejlepších inspirací a nápadů

Jaká květina je nejlepší pro svatební kytici? Odpověď rozhodně není jednoznačná, protože každá nevěsta preferuje něco jiného. Ať už vybíráte dle barvy, velikosti květů nebo ceny, máme pro vás 10 nejlepších tipů na svatební kytici, ze kterých si jistě vybere každá.

1. Osvědčená klasika jménem růže

Velmi oblíbenými jsou růže, které patří k nejvíce tradičním svatebním kyticím. Jejich výhoda spočívá ve velkém výběru barev od sametově krémové, přes žluté až po jemně růžové. Navíc se jedná o symbol romantiky a krásy, který známe již z pohádek, a proto po něm rádi sáhneme jako po osvědčené klasice. Mezi další výhody růží patří jejich celoroční dostupnost za poměrně stálou cenu.

2.Tulipány oživí každou nevěstu

Kytice z tulipánů především na jarních svatbách vypadá opravdu skvěle. Tato květina je pěstována v široké škále barev od jemných tónů bílé a krémové až po sytě purpurové nebo žluté kousky. Odstíny barev tulipánů se skvěle kombinují nejen v jedné větší kytici, ale také pomocí jednotlivých kytic pro nevěstu a družičky, kdy nevěsta může mít plnou náruč bílých tulipánů a družičky například světle žlutých.

3. Pivoňky jako voňavá volba

Plánujete svatbu v růžových barvách? Pak by se vám jako svatební kytice mohly hodit pivoňky, které provoní celou oslavu. Jejich výrazné květy zaplní náruč nevěsty i za pomocí pouze několika kusů této rostliny. Střapaté květy pivoněk pořídíte jak v jednokvětém, tak v dvoukvětém stylu především od konce jara do začátku léta.

4. Lilie kala aneb elegantní krása

Jednoduchým a minimalistickým dojmem působí květina s názvem lilie kala, která za svůj původ vděčí Africe. Lze ji pořídit v podobě velkých i menších květů. Působí velmi elegantně a hodí se především pro jemné kytice, které na sebe nemají upoutávat příliš pozornosti.

5. Konvalinky provoní celou oslavu

Tenký stonek hustě osázený drobnými bílými květy s nezaměnitelnou vůní. Tak by se dala charakterizovat jemná konvalinka, která se pro svůj roztomilý vzhled stala oblíbenou svatební kyticí. Konvalinky lze dobře kombinovat s dalšími květy, ale i samotná udělá velkou parádu. Hodí se také pro výzdobu na stoly a interiér svatební oslavy, jelikož svým drobným vzrůstem nezabere příliš místa.

6. Madagaskarský jasmín

Tento bílý hvězdicový zázrak z Madagaskaru patří mezi tradiční květiny na svatbě. Mezi jeho výhody patří dostupnost během celého roku a poměrně nízká cena. Ta je však vyvážena cenou za práci, jelikož tato rostlina je náročná na vázání. Drobné květy se musí propojit a umístit na speciální držák, aby vytvořily krásný kulatý tvar kytice.

7. Není pryskyřník jako pryskyřník

Existuje více než 400 druhů pryskyřníků, takže pokud se vám vybavila žlutá jedovatá rostlina s pěti okvětními lístky, zapomeňte na ni. Pryskyřník, který se hodí pro svatební kytici, nese druhé jméno ranunculus a připomíná svým květem růži či pivoňku. Jedná se o levnější variantu těchto květin a najdeme jej v nejrůznějších barvách od žluté po růžovou. Hodí se také do klopy pánských sak nebo pro výzdobu na stoly.

8. Hortenzie pro kulaté kytice

Milujete nebesky modrou barvu a jemné kvítky? Pak bude hortenzie to pravé pro vás. Hodí se především pro kulaté tvary kytic a svou nebeskou barvou krásně podtrhne jemnost nevěsty. Hortenzii však najdete i v odstínech zelené, růžové, vínové a bílé barvy.

9. Gardénie jasmínovitá

Květ jemně připomíná růži, ale to je tak vše, co mají společné. Gardénie je obklopena tmavě zelenými voskovými listy, což vytváří krásný kontrast s bílým květem. Voní po jasmínu – odtud se bere její druhé jméno a skvěle se hodí jak samotná, tak pro kombinaci s dalšími rostlinami.

10. Luční kvítí v boho stylu

V posledních letech se kytice ve stylu lučního kvítí stala velmi žádanou volbou. Jedná se o poměrně náročnou variantu, jelikož aby vypadala bohatě a vyplňovala celý tvar kytice, musí být použito velké množství květin. Luční kvítí však představuje opravdu krásnou volbu a hodí se především pro svatby v boho stylu.

Další inspirace

Svatební kytice: Nejčastější otázky

Výběrem svatební kytice vše nekončí. Důležité je také vědět, jak držet svatební kytici nebo kdo všechno by ji měl na svatbě mít. Pojďme se podívat na odpovědi na nejčastější otázky o kyticích.

Tip: V tento výjimečný den myslete také na to, že budete kytice muset během oslavy někam uložit. Aby zůstaly stále čerstvé, vybavte se několika kusy kvalitních váz s širokým hrdlem pro umístění všech květin. Byla by škoda, kdyby vám měly během dne uvadnout.

Shrnutí: správný výběr svatební kytice

Při výběru květin se držte těchto jednoduchých kroků a neuděláte chybu:

 • Tvar, velikost i barvu kytice vybírejte dle svatebních šatů. Měla by vás pouze doplňovat a nezakrývat.
 • Zvažte, v jaký měsíc se budete vdávat a květiny volte dle jejich sezóny.
 • Nechte se inspirovat nejoblíbenějšími druhy květin nebo zkuste zaexperimentovat dle vašich preferencí.

Mohlo by vás také zajímat:

Velký den se blíží neskutečnou rychlostí a vy kromě kytice řešíte i další detaily ohledně plánování svatby? Využijte bezplatnou registraci na serveru Westwing, kde najdete spoustu dalších tipů a inspirace, aby váš svatební den opravdu stál za to.