Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
jak zorganizovat malou svatbu

Zlatá svatba je bez debat událost, kterou je třeba oslavit. Ať už oslavu padesáti let společného vztahu plánujete pro sebe nebo pro někoho blízkého, určitě chcete, aby byla nezapomenutelná. Proto jsme pro vás připravili článek plný inspirace a tipů, na co nezapomenout.

Zlatá svatba: Tradice a zvyky k 50. výročí

Padesáté výročí, známé také jako zlatá svatba, je důležité nejen pro samotné manžele, ale i pro jejich nejbližší. Pár má za sebou již v životě mnoho jubileí, obvykle je ale slaví jen ve dvou. Výjimku občas tvoří stříbrná svatba, tedy dvacet pět let v manželství, a po šedesáti letech také diamantová svatba.

Zvykem tedy bývá uspořádání oslavy s dětmi, vnoučaty i přáteli. Často je její součástí i obnovení slibů, výměna prstýnků za nové, předávání dárků a proslovy.

Tip: Jedinečné jméno má každé svatební výročí. Znáte je všechny?

Jak se slaví zlatá svatba

Zlatou svatbu plánujeme skoro se stejnou vážností, jako samotný sňatek. Není se čemu divit! Padesát let společného vztahu znamená mnoho společných zážitků, radostí, ale i starostí a práce.

I proto je zvykem na zlaté svatbě obnovit svůj manželský slib. Může to být rekonstrukce původní události. Se stejnými šaty, sliby i prsteny. Nebo může být úplně jiná. Taková, jakou jste si vždy přála. Podle dnešní svatební trendů, malá nebo velká. Především přesně taková, jakou ji chcete mít vy.

Obnovení slibů může probíhat jen symbolicky, v takovém případě je oddávajícím kdokoliv – například nejlepší kamarád, syn nebo vnučka. Při oficiálním obnovení slibů je ale potřeba matrikář nebo jiná oprávněná osoba v případě svatby v kostele. Budete potřebovat také doklady, svědci i prstýnky jsou ale dobrovolné.

Jak naplánovat zlatou svatbu: krok za krokem

Plánování oslav padesátého výročí je v mnoha ohledech podobné plánování svatby první. Je třeba naplánovat datum, které se může a nemusí shodovat s tím originálním, místo, pozvat hosty, naplánovat občerstvení, program i dekorace.

 1. Hosté

  Koho pozvat na zlatou svatbu? Množství hostů se odvíjí od velikosti oslavy. Padesáté výročí můžete oslavit v kruhu nejlepších přátel, dětí, vnoučat a rodičů, stejně tak ale můžete naplánovat událost pro sto lidí.
  V každém případě si připravte seznam hostů a překontrolujte ho společně s partnerem nebo s oslavenci, pokud zlatou svatbu neplánujete pro sebe. Každý host by měl dostat pozvánku, možností jsou i e-pozvánky. Stejně jako u svatebního oznámení odešlete alespoň šest týdnů před samotnou oslavou.

 2. Místo

  Kde uspořádat zlatou svatbu? Zlatá svatba se může a nemusí konat na místě té původní. Lokalita se odvíjí od počtu hostů, vašich představ, ale i ročního období. V každém případě myslete na dostatek místa pro hosty, rautové stoly, taneční parket a další aktivity z programu.
  Přes léto i jaro je příjemné, když je možnost nadýchat se čerstvého vzduchu, zároveň je ale vhodné počítat s nepřízní počasí. Proto volte buď vnitřní prostory s velkou terasou či zahradou nebo využijte altány či párty stany.

 3. Dekorace

  Jaká výzdoba se hodí ke zlaté svatbě? Dekorace vybírejte ve zlaté barvě. Pro zjemnění ji nakombinujte s bílou nebo krémovou, přidat ale můžete i další odstín. Krásně budou vypadat všechny pastelové barvy, které patří mezi svatební trendy roku 2021.
  Na stolech by rozhodně neměly chybět ubrusy, běhouny a další textilie, květiny, svíčky i drobné dekorace. Samozřejmostí je krásné nádobí, vhodným detailem jsou zlaté okraje nebo rovnou celé zlaté příbory.

 4. Jídlo a další

  Můžete podávat stejný oběd jako tehdy, ale nebudeme si nic nalhávat – gastronomie se za posledních padesát let velmi posunula. Alespoň symbolicky ale můžete vybrat jeden chod a inspirovat jím například občerstvení u rautového stolu.
  Jako každá jiná událost, i zlatá svatba si zaslouží krásný dort. U vícepatrového dortu může být opět jedno patro ve stylu vašeho originálního dortu, zbytek podle vaší chuti. Dort ozdobte zlatými detaily nebo velkou padesátkou na vrchu.

 5. Proslov k 50. výročí svatby

  Proslovu na zlaté svatbě se může ujmout pár oslavenců, případně jejich děti, vnoučata, nejlepší přátelé nebo svědci. Ze strany manželů by v proslovu nemělo chybět poděkování hostům za účast, ale i svému protějšku za společně strávené chvíle.
  Pronáší-li proslov někdo další, často shrnuje vztah oslavenců z vlastního pohledu. Ať už je to dcera či syn vděčný za výchovu, milovaná vnoučata nebo přátelé, se kterými se znají od mládí a začátků společného života.

10 nápadů: Jak oslavit 50. výročí svatby

Plánujete oslavu 50. výročí svatby? Inspirujte se našimi nápady na perfektní zlatou svatbu.

1. Zlatá svatba na původním místě

První, co mnoho lidí napadne je uspořádat oslavu s rodinou a přáteli na místě původní svatby. Možná máte doma dokonce i stejné šaty, vzpomenete si, co se podávalo za jídlo a jaká hrála hudba?

2. Zlatá svatba s dobovým dekorem

Pokud plánujete zlatou svatbu pro vaše rodiče, je možné, že jste se původní svatby neúčastnila. I tak ale pár můžete překvapit dobovým dekorem. Najděte písničky, které v té době byly hitem a pokuste se zařídit, aby hosté přišli v retro oblečení.

3. Zlatá svatba na statku

Venkovské svatby na statku jsou dnes velmi oblíbené. Atmosféra na nich působí uvolněně, obvykle se dá skvěle kombinovat vnitřní a venkovní program, a navíc bývá na zmodernizovaných statcích i dostatek prostoru na přespání pro hosty, kteří přicestovali z daleka.

4. Zlatá svatba v luxusním hotelu

Naopak luxusní svatbu, respektive její výročí, můžete oslavit v pěkném hotelu v centru města. Pronajmutí hotelové haly nebo sálu je praktické především v chladných měsících, kdy potřebujete více prostoru uvnitř.

5. Zahradní párty ke zlaté svatbě

Plánujete zlatou svatbu pro méně lidí? Pokud máte vy nebo někdo z rodiny velkou zahradu, oslavu můžete naplánovat i doma. Požádejte celou rodinu, ať přiloží ruku k dílu s přípravami dekorací i jídla.

TIP! Jak naplánovat svatbu na zahradě

Tip: Stany a posezení pro více osob si můžete i zapůjčit.

6. Zlatá svatba v kostele nebo na zámku

Možná měli manželé před padesáti lety jen jednoduchou svatbu na úřadě a vždy toužili po možnosti oslavit velký den se vším všudy? Naplánujte obřad v krásném prostředí kostela nebo pohádkového zámku.

7. Zlatá svatba ve dvou

Společná oslava padesátého výročí manželství s rodinou a přáteli je tradicí. Pokud ale cítíte že vám největší radost udělá čas jen ve dvou, nenechte jí svazovat. Zlatá svatba může být skvělou příležitostí užít si dovolenou, po které již dlouho toužíte.

8. Zlatá svatba v restauraci

Vyberte svou oblíbenou restauraci a k příležitosti zlaté svatby v ní naplánujte slavnostní večeři. Taková oslava se opět hodí spíše pro menší počet lidí, protože není tolik prostoru na pohyb a věnování se mnoha lidem naráz.

9. Obnovení slibů

Obnovení svatebních slibů můžete dnes podstoupit již jakýkoliv rok, na padesáté výročí je ale nejběžnější. Můžete se držet klasických slibů, zopakovat ty původní nebo vymyslet své vlastní.

10. Výměna prstýnků

Nosíte již půl století na levém prsteníčku stejný prsten a začínáte mít pocit, že je na čase ho vyměnit? Nebo byste své prstýnky rádi předali vnoučatům, které zrovna čeká svatba? Pořiďte si prstýnky nové a vyměňte si je při obnovení slibů.

DIY: Jak vyrobit přání ke zlaté svatbě

Jste pozvaná na zlatou svatbu a nechcete oslavencům dávat obyčejné přání ze supermarketu? Vyrobte pro ně originální přání s vlastním textem! K takové jedinečné události se skvěle hodí akvarelové přání.

Co je potřeba na výrobu přání?

 • Papír s vyšší gramáží (může být zdobený)
 • Tenké a silnější štětce
 • Akvarelové barvy
 • Obyčejná tužka
 • Černá fixa

Postup: Přání s akvarelovou kresbou

 1. Čtvrtku přeložte napůl, vytvoříte tak základ přání.
 2. Na přední stranu si obyčejnou tužkou lehce předkreslete vybraný motiv. Můžete se inspirovat obrázky na internetu, snažte se ale, aby byl výsledek originální.
 3. Perfektně se hodí květinové motivy, které v akvarelovém zpracování vypadají přímo kouzelně.
 4. Tenkým štětečkem a akvarelovými barvami namalujte motiv a doplňte ho o nápis pomocí černé fixy. I ten si samozřejmě můžete předkreslit a pro inspiraci využít program na kaligrafickou úpravu písma. Fixou můžete obtáhnout i některé květiny.
 5. Po zaschnutí můžete barevně doladit i vnitřek přání. Stačí barevnými skvrnami ozdobit okraje.
 6. Dovnitř karty napište osobní vzkaz, odstraňte případné zbytky obyčejné tužky a přání vložte do obálky

Co napsat do přání ke zlaté svatbě

Záleží, pro koho karta, kterou vyrábíte je. Jiný text napíšete přátelům, rodičům i manželovi. Padesát společných let rozhodně není samozřejmostí, proto se hodí gratulace. Tu můžete doplnit osobním vzkazem, vzpomínkou nebo básničkou.

TIP! Svatební přání: 13 originálních tipů, co napsat

Shrnutí

Zlatá svatba je důležitým dnem pro každého, kdo má to štěstí, že se jí dočká. Proto je zvykem uspořádat velkou oslavu. Při jejím plánování se můžete inspirovat i našimi články, které jsme připravili ke svatebnímu tématu. Tyto dvě události mají mnoho společného, především jde o oslavu společné lásky.

Využijte bezplatnou registraci na serveru Westwing a už nikdy vám neuniknou nové tipy, inspirace ani naše exkluzivní nabídky.

Mohlo by vás zajímat: