Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
Jak naplánovat výročí svatby

Čas někdy plyne jako voda a my ho ani nestačíme vnímat. Jak rychle ubíhá nám mnohdy připomenou pouze důležitá data a pohled na rostoucí děti. Není se tedy čemu divit, když najednou zjistíme, že nás čeká další a další výročí svatby. Přinášíme vám skvělé nápady, jak oslavit výročí svatby a připomenout si společné chvíle. 

Proč je důležité si připomínat výročí svatby? 

Krásné a spokojené manželství vyžaduje občasné obnovení jiskry a rozdmýchání společného ohně lásky. K tomu mimo jiné skvěle poslouží tradiční oslava výročí svatby.  

Připomenutí svatebního dne bývají důležité především pro něžné polovičky manželského páru. Pokud tedy chcete svoji partnerku překvapit a dokázat ji svou lásku, nezapomeňte na tento významný den a potěšte ji drobným dárkem a kyticí oblíbených květů. 

Neexistují žádná pravidla, jak přesně se výročí svatby musí slavit, záleží pouze na vás, zda jej chcete oslavit pouze v manželském páru, se svojí nejbližší rodinou, nebo dokonce ve společnosti přátel a podobně. 

Názvy svateb podle výročí  

Především ta významná data a kulatá výročí by si zasloužila patřičnou oslavu a připomenutí krásných chvil ze společného života. Názvy svateb se odvíjí dle materiálu daru, který by měli manželé dostat. Nejčastěji se jednalo o nějaký šperk z příslušného materiálu. Jaká výročí jsou ta nejdůležitější?  

Bronzová svatba 

Výročí svatby po 8 letech nazýváme bronzovou svatbou. Pro takovou příležitost se hodí manžele obdarovat klasickým šperkem bronzové barvy, který jim bude připomínat první společná léta. 

Cínová svatba 

První kulaté výročí, tedy to k příležitosti 10. společného roku, nazýváme cínovou svatbou. Oslavy prvních deseti let nebývají zdaleka tak obrovské jako například výročí zlaté či diamantové. Přesto však není důvod i tento první kulatý milník řádně neoslavit. 

Stříbrná svatba  

Už jste se svým partnerem nebo partnerkou čtvrt století? Pak je čas na oslavu stříbrné svatby, pro kterou se hodí sáhnout po dárku z pravého stříbra. Nejčastěji se manželům darují prstýnky. Žena by pak měla dostat kytici kosatců jako tradiční květiny ke stříbrné svatbě.  

TIP! Stříbrná svatba: 7 tipů, jak naplánovat 25. výročí svatby

Rubínová svatba  

Jelikož léta opravdu letí, dostali jsme se již k výročí rubínové svatby. To oslavuje 40 let manželství a celé by se mělo nést v duchu sytě červené barvy.  

Zlatá svatba 

Opravdu pevná a dlouholetá manželství se snadno dostanou i k výročí zlaté svatby, které oslavuje celou polovinu století. Takto významný den si již zaslouží opravdu náležitou oslavu s celou rodinou a blízkými.  

TIP! Zlatá svatba: 10 způsobů, jak oslavit krásné výročí

Diamantová svatba  

Sháníte jako dárek diamantové šperky? Pak se asi chystáte na oslavu 60. výročí svatby, kterému se přezdívá diamantová svatba. Gratulujeme ke společným létům, jedná se o opravdu úctyhodné jubileum. 

Jak naplánovat svatební výročí? 

Ať už se chystáte oslavit jakékoliv výročí svatby, neměli byste zapomenout na několik důležitých bodů.  

Při plánování nezapomenutelné oslavy se zaměřte na vhodný výběr místa konání a jeho dekoraci. Připravte opravdu útulné místo s dostatkem odpočinkových zón pro povídání s rodinou a přáteli a vyzdobte jej svíčkami, fotkami manželského páru a květinami. 

Dále nezapomeňte na dostatek občerstvení pro hosty. Skvělou volbou jsou tzv. švédské stoly, kde si každý vezme přesně to, na co má chuť.  

Celou atmosféru dotvoříte příjemnou hudbou v pozadí nebo společným programem pro všechny hosty, jako je promítání svatebních fotek nebo videa. Nezapomeňte všechny hosty dostatečně dopředu pozvat pomocí oficiálních pozvánek, které jim zašlete na adresu.  

Jak oslavit výročí svatby: 20 romantických nápadů na výročí svatby  

Výročí svatby můžete uspořádat v určitém tématu a spestřit tak celý program. Ať už budete oslavovat sami v páru nebo s celou řadou hostů, udělejte ze svého výročí nezapomenutelný zážitek. 

 1. Víkendový pobyt pro dva 

Chcete si výročí užít pouze ve dvou? Zajistěte si volný víkend a vyberte si některý z tematických pobytů pro dva. Užít si můžete wellness, masáže a další speciality, na které si běžně nenajdete čas.  

 1. Oslava na statku v boho stylu 

Pro krásné oslavy jakékoliv příležitosti lidé čím dál častěji vybírají starobylé statky s dřevěnými trámy, které přímo vybízí k oslavě v boho stylu. Stačí přidat zajímavé závěsy, polštáře, koberce a květiny a kouzelné místo máte hotové.  

 1. Posezení s grilovačkou 

Své blízké přátele a rodinu také můžete pozvat na grilovací párty. Zajistěte dostatek občerstvení a pochutin, které se dají připravit na grilu a oslava může začít. Zaručujeme vám, že se určitě protáhne až do pozdních hodin se zpěvem písniček nebo vyprávěním společných historek.  

TIP! Jak uspořádat zahradní párty

 1. Retro párty 

Máte rádi 80. léta, barevné oblečení a svítící disco koule? Pak uspořádejte párty v retro stylu s oblíbenými disco hity a nenechte nikoho jen tak sedět v koutě. Odvážnější z vás mohou také sáhnout po dobových kostýmech.  

 1. Exotická dovolená 

Milujete exotiku, ale na drahou dovolenou nezbývají peníze ani čas? Pak si přivezte trochu moře k sobě domů a uspořádejte oslavu v Havaj stylu. Stačí čerstvé ovoce, palmy na sklenicích a osvěžující drinky.  

TIP! TOP 20 destinací: kam jet na dovolenou k moři

 1. Po stopách svatebního dne 

Romantiku zajistí také výlet ve dvou na místo, kde se před lety konala skutečná svatba. Atmosféra na vás jistě ihned dýchne i po takové době a vzpomínky na váš den na sebe nenechají dlouho čekat.  

 1. Vintage oslava  

Máte rádi decentnější výzdobu a klidnější zábavu? Pak pro vás bude oslava ve vintage stylu to pravé. Když se mohou ve vintage stylu pořádat samotné svatby, tak proč ne jejich výročí, že? 

 1. Kouzelný večer ve dvou 

A to doslova! Zajděte si na kouzelnickou show a zasmějte se při vystoupení oblíbeného baviče. Večer můžete zakončit procházkou po městě nebo romantickou večeří.  

 1. Výročí s netradičním zážitkem 

Máte-li rádi adrenalin nebo jiné netradiční zážitky, zkuste si pro svoje výročí některý z nich zajistit. Nabízí se jich celá řada od laser game, bungee jumpingu až po adrenalinový let vrtulníkem. Užijte si oslavu výročí dle vašeho gusta, vše je povoleno. 

 1. Výlet na oblíbená místa 

Pro klidnější povahy doporučujeme výlet na vaše oblíbená místa. Můžete se vydat tam, kde už to moc dobře znáte, a připomenout si společné zážitky nebo vyrazit na úplně nové místo, které se oblíbeným může teprve stát. Někdo miluje hrady, rozhledny či výlety v horách, jiný zase zavítá do vinného sklípku. Výběr je pouze na vás.  

 1. Dáme si to ještě jednou? 

Chcete-li obnovit lásku vašeho manželství, můžete si uspořádat svatbu na novo. Vystrojte se v podobném stylu jako při pravé svatbě, obnovte své sliby a užijte si společný čas s přáteli. Tento styl oslavy výročí se hodí především pro vysoká čísla společných let.  

 1. Láska prochází žaludkem 

To je přece známá věc. Jestli také milujete skvělé jídlo, vyrazte do špičkové restaurace a objednejte si svá oblíbená jídla. Vyzkoušet také můžete netradiční kuchyni nebo neobvyklé pokrmy. 

 1. Černobílá párty 

Chcete uspořádat pořádnou párty, která má styl? Zvolte černobílé téma a vyzdobte místo dekoracemi v černé a bílé barvě. Také v tomto stylu vyrobte pozvánky a napište do nich poznámku o povinném černobílém dress codu.  

 1. Herní večer s přáteli 

Klidný večer s přáteli vám bude stačit? Pak připravte večer plný her a připojte několik oblíbených her ze svateb. Hosté si například mohou zahrát kvíz o manželích nebo oblíbený svatební kočár. 

 1. Oslava v restauraci 

Nezbývá vám příliš financí na obrovské oslavy? Pak pozvěte svou rodinu a přátele na pěknou večeři v restauraci a o nic víc se nestarejte. Dobré jídlo a pití zajistí skvělou zábavu.  

 1. Piknik v parku nebo v lese 

Milujete přírodu a svůj den D si chcete užít pouze ve dvou? Hezké počasí přímo láká k romantickému pikniku v parku nebo u lesa. Stačí deka, košík s jídlem a pitím a příjemné odpoledne může začít.  

 1. Letní oslava u bazénu 

Máte výročí svatby v létě? Pak uspořádejte skvělou párty u bazénu. Nezapomeňte na osvěžující drinky, dostatek občerstvení a lehátek pro opalování. Víc toho nebude potřeba.  

 1. Pobyt na zámku 

O opravdovou romantiku se postará prostředí zámku, na který si společně můžete zajet a užít si víkend pouze ve dvou. Procházky zámeckým parkem a večerním městem vás jistě neomrzí.  

 1.  Výlet do oblak 

Pro odvážlivce máme tip na výlet až do oblak. Horkovzdušný balon vás vyzvedne vzhůru a vy si tak užijete pohled z ptačí perspektivy, který každý den jen tak neuvidíte. Na tento výlet jistě nezapomenete.  

 1. Výročí aneb první rande 

Výročí svatebního dne využijte nejen ke vzpomínání na den, kdy jste si řekli své ano, ale také na den, kdy jste poprvé vyrazili na rande. Tím přece tato dlouhá cesta začala! Celé rande si můžete zopakovat do detailu.

Vyberte ten nejlepší dárek na výročí svatby  

Jste pozvání na oslavu výročí svatby? Pak byste určitě neměli přijít s prázdnou a darovat manželům pěkný dárek k výročí. Jeho cena by se měla odvíjet dle vztahu, který s manželi máte. Čím bližší, tím dražší by dárek od vás měl být. 

Pokud se nechcete držet tradice a darovat páru něco z materiálu dle výročí svatby, máme pro vás několik tipů na skvělý dárek, který potěší: 

 • Víno ze stejného roku jako byla uskutečněna svatba 
 • Dárkový poukaz  
 • Luxusní čokolády 
 • Sada kvalitních osušek 
 • Vybavení do domácnosti 
 • Sada luxusního nádobí 

Shrnutí   

Krásná oslava společných let představuje nezapomenutelný zážitek, který si budou manželé pamatovat ještě dlouho. Při plánování výročí se tedy zaměřte na jeho téma a dle toho vyberte vhodné místo, dekorace, občerstvení a nezapomeňte pozvat své nejbližší. Nebo si užijte významný den pouze ve dvou a vytvořte si romantikou nabitý večer, nebo dokonce celý víkend.  

Další články o svatbách, tipy na dárky pro vaše blízké a jinou inspiraci najdete na serveru Westwing, kde můžete využít bezplatnou registraci, aby vám nic neuniklo.  

Mohlo by se vám také líbit: