Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
Diamantová svatba jak naplánovat

Manželství je způsob žití dvou navzájem milujících lidí. Pokud takové manželství trvá několik desítek let, můžeme o něm většinou říci, že je šťastné. Každý rok se pak ve stejné době slaví výročí. Podle délky se pak tyto významné chvíle označují určitým přídavným jménem. Někdo dává důraz na důležitost svazku již od prvního roku, kdy se dá taková svatba nazvat bavlněná. Jiný pár však čeká na lepší příležitost, jakou bezpochyby je stříbrná svatba po pětadvaceti letech, zlatá po padesáti anebo oslavují až soužití na sklonku života. kdy jsou spolu oddáni již 60 let a tedy diamantová svatba není výjímkou.

Diamantová svatba: význam 

Diamantová svatba je velkou rodinnou událostí. Často se totiž oslavuje s několika generacemi, tří i čtyř. Je totiž co oslavovat. Šedesátiletý společný život jako muž a žena znamená, že měli ohromné štěstí a našli toho vhodného partnera pro život. O tom si dnešní generace, která je velmi rozvodová, může nechat jenom zdát. 

Toto výročí sice není nijak ohromně kulaté, jako je tomu třeba i předchozí zlaté svatby, ale je o to vzácnější. Vždyť k ní dojde ve chvíli, kdy má alespoň jeden z manželů přes osmdesát let. Ne vždy se to také podaří. Může muž nebo žena umřít dříve, a pak není s kým oslavovat. Pak je pěkné aspoň v onen den zajít na hrob tomu druhému a strávit při něm pár minut. Připomenout si s dětma, jaký ten druhý byl člověk.  

Jak naplánovat diamantovou svatbu: krok za krokem 

Je mnoho způsobů, jak oslavovat diamantovou svatbu. Někdo preferuje tichou oslavu pouze ve dvou. Společně si udělat výlet, projít se po nábřeží a zajít na oblíbený zákusek. A ke štěstí to stačí. Jiným však rodiny chtějí dopřát pořádnou velkou sešlost, kdy jim zatleskají a poblahopřejí všichni z rodiny, kteří je mají rádi. Objednává se sál, kapela a zajišťuje se ubytování členům rodiny žijící v jiném městě. Je třeba mít vše dopředu promyšlené a zařízené, protože v den oslavy na nic nebude čas. A hlavně byste si ji měli užít a nestresovat se.  

 1. Určete datum a místo

  Pokud si přejete uspořádat oslavu v den vaší svatby, zvažte, zda to bude v sobotu nebo v neděli, aby se hosté mohli snadno přizpůsobit svému rozvrhu. Také si vyberte vhodné místo pro oslavu, zvažte, zda bude oslava v exteriéru nebo interiéru a zda bude dostatek prostoru pro všechny hosty.

 2. Seznam hostů

  Sestavte seznam hostů, aby bylo jasné, kolik lidí by mělo být pozváno a kolik míst bude potřeba.

 3. Rozpočet

  Zvažte, kolik chcete utratit za oslavu a rozpočet si pečlivě naplánujte.

 4. Pozvánky

  Vytvořte pozvání pro hosty, dejte jim vědět o datumu, času, místě a dress codu.

 5. Zajištění hostiny

  Ujistěte se, že zajištěním hostiny se zabýváte s dostatečným předstihem. Můžete si vybrat mezi plným menu, bufetem nebo různými druhy občerstvení.

 6. Dekorace a výzdoba

  Zvažte, jaký styl výzdoby chcete a jaký budete potřebovat květiny, dekorace a další prvky.

 7. Zábava

  Zvažte, jakou formu zábavy chcete, například živou hudbu, DJ nebo další zábavné aktivity.

 8. Svatební dort

  Objednejte si svatební dort a zvažte, jak bude vypadat.

 9. Fotografie a video

  Snažte se zajistit fotografa a kameramana s dostatečnou zkušeností, kteří vám zachytí krásné okamžiky z oslavy.

 10. Dárečky pro hosty

  Pokud chcete svým hostům darovat nějaký drobný dárek, vybírejte s cílem vytvořit pro ně co největší radost.

Inspirace na nádhernou výzdobu diamantové svatby od týmu Westwing 

Pokuste se zapomenout na vtípky a raději výzdobu veďte v duchu elegance a vkusu. Bude to vypadat honosně, důstojně a celá oslava bude ve velkém stylu. Vždyť jde tady o 60 let. Proto by se toto číslo mělo objevit kde se dá. Na pozvánce, nad dveřmi, na ubrousku i ve formě květinové výzdoby do tvaru čísla 60. Tato číslice by pak neměla chybět ani na vrcholu svatebního dortu. 

 • Protože jde o diamantovou svatbu, použijte tento motiv. Můžete si vytvořit girlandy z papíru, na provázek zavěsit lampiony ve tvaru diamantu anebo je vyřezat z kartonu, pomalovat a pak z nich udělat závěsnou dekoraci, na které mohou být připevněné fotografie nebo vzkazy rodiny. 
 • Diamanty je dobré doplnit zlatou a stříbrnou barvou. To dodá lesk, ale i eleganci.  
 • Stůl ozdobte pěkným jídelním servisem, naleštěnými příbory a pokud lze, složte textilní ubrousky. Mohou být třeba s diamantovým vzorem. 
 • Tento tvar kamene, tedy diamant, můžete použít i na oznámení ve formě nalepovacích kamínků, na dortu jako jedna z mnoha ozdob i na oděvu. Zkrátka se pokuste vše vyladit do detailu. 

Originální nápady: Jak oslavit nezapomenutelnou diamantovou svatbu 

Nejspíš to ani není nutné, ale je vhodné přinést dárek. Často se jedná o dary s diamantem. Buď jde o skutečné šperky s pravými diamanty, klopy na kravatu, hodinky se vsazenými kameny anebo o předměty se vzorem diamantů. Jenže ne vždy se takový dárek setká s úspěchem. Hodnoty rodiny jsou různé. Jedna si potrpí na dárky, druhá má raději zážitky. A ruku na srdce. Po tolika letech života si už většinou manželé vše koupili a ani netouží po hodnotných darech. Stejně by si jich neužili a nikam nevynosili. Raději ocení čas strávený se svou rodinou. Dnes je mnoho variant, jak oslavit tento významný fakt, že dva lidé spolu tvoří pár již 60 let manželství. 

 1. Oslava – Pro někoho je darem už jen to, že jim jejich rodina obstará oslavu. Ví, že to stojí mnoho úsilí i peněz. Že nic dnes není zadarmo. Pokud ještě oslavu ustrojíte do určitého stylu, budete mít skvělý večer. 
 1. Vazba květin – Pěkným gestem, jak někomu pogratulovat, je obdarovat jej květinami. Ty můžete nechat doručit kurýrem. Může se jednat o obří kytici třeba 60 růží nebo nějakých jiných rostlinek. Každopádně velký pugét vždy vykouzlí úsměv mužům i ženám. 

TIP! Nejkrásnější svatební květiny

 1. Fotografie – Tady máte dvě možnosti. Jednou z nich je shromáždit fotografie od všech příbuzných, na kterých jsou oslavenci a vytvořit jim tak album s popisky, které jim pomůže oživit vzpomínky. Druhou možností je uspořádat velké rodinné focení. Může jít o poslední možnost, kdy se takto všichni sejdete. Bude hezké mít památku. Najměte fotografa a pak jen všechny sežeňte na jedno místo v jeden čas. 
 1. Rodinný den – Lze se také domluvit a staré rodiče odvést někam na výlet. Na místo, kam se již dlouho chtěli podívat nebo naopak někam, kde nikdy nebyli. Neměla by to být ale daleká cesta. Hledejte spíše v okolí bydliště, maximálně pár desítek kilometrů kolem. 

DIY: jak vyrobit a co napsat na blahopřání k diamantové svatbě 

Na oslavách se oslavenci přeje s dárkem nebo alespoň s přáním v ruce. Nejinak je tomu i na diamantové svatbě. Toto výročí je vhodné oslavit. Popřejte tedy páru něco pěkného a nezapomeňte to formulovat i na přání. Uvidíte, že si jej pak rádi vystaví a vždy si na vás vzpomenou. Je to dobré i pro pozdější čtení. Ve zmatku a shonu oslavy, si staří lidé často ani nepamatují, s kým mluvili. Díky přání si hned vzpomenou. Pokud osobní charakter získá přací karta, pokud ji sami vyrobíte. 

Nachystejte si nůžky, metalický papír zlaté barvy, bílý papír vysoké kvality, provázek, pero a lepidlo. 

 • Metalický papír upravte na čtverec a položte si ho rohem k sobě. Máte tedy na stole kosočtverec. 
 • Nyní pomocí nůžek nebo ostrého olamovacího nože vodorovně uřežte horní roh. 
 • Boční strany ohněte směrem dovnitř. Obě strany by se měli potkat ve středu. 
 • Vznikne vám tvar podobný diamantu.  
 • Na bočních stranách vytvořte dírku (můžete si pomoci nůžkami) a protáhněte jimi provázek. Na jednom konci provázku udělejte uzlík, aby vám neprošel skrz dírku. Proveďte na obou stranách. Provázky budou sloužit ke svázaní přání. 
 • Dovnitř nalepte bílý papír a napište na něj nějaký vzkaz. Můžete použít citát, úryvek z knihy nebo vymyslet vlastní text. Nezapomeňte se podepsat.  
 • Pak stačí přání svázat a předat. 

Vhodné citáty a texty: 

Diamanty jsou vzácné a drahé, ale vy dva jste ještě dražší a vzácnější! Krásnou oslavu diamantové svatby a hodně lásky, zdraví a štěstí do dalších let! 

Po cestě vzájemné lásky kráčíte pevně již 60 let, 
vašemu manželství se dnes klaní celý, celičký svět! 
Gratulujeme vám k diamantové svatbě! 

„Manželství je údobí lidského života, kdy je žena šťastná a muž ženatý.“ Friedrich Nietzsche 

„V dobrém manželství jeden od druhého vyžaduje málo. V krásném manželství se všechno dává a přijímá.“ José Ortega Y Gasset 
 

Proslov na diamantovou svatbu (příklad)

Vážení hosté,

dnes jsme se sešli zde, abychom oslavili nádhernou příležitost – diamantovou svatbu. 60 let manželství je skutečně obdivuhodné a inspirující. Moc děkuji, že jste se s námi dnes při této slavnosti spojili.

Není to jen oslava lásky a oddanosti, ale také ukázka neuvěřitelného úsilí a trpělivosti. Prožít 60 let společně není snadné, ale vy jste to dokázali s největší úspěšností. Máte spolu mnoho společných zážitků, překonaných překážek a šťastných chvil. Vaše láska a oddanost jsou vzorem pro nás všechny.

Shrnutí 

 • Dejte oslavencům najevo, jak moc si je vážíte. 
 • Můžete připravit klasickou hostinu nebo zvolit nějaký jiný druh zábavy, kterým oslavíte tak výjimečný den. 
 • U výzdoby se nechte inspirovat samotnou danou událostí a jako motiv použijte diamant. 
 • Naprosto plně respektujte přání oslavenců. 
 • Tady se nevyplatí šetřit. Pokud chcete koupit dárek ve formě lístků do divadla, zakupte ta nejlepší místa bez ohledu na cenu.  

Věříme, že jsme vám přiblížili, jak je diamantová svatba vzácná. Westwing věří v lásku, a proto nabízí mnoho rad a užitečných informací. Pro registrované nakupující jsou tu pak skvělé příležitosti k nákupu jedinečných dekorací a doplňků, pro každou významnou událost v životě. 

Mohlo by se vám také hodit: